Польський президент Алєксандр Кваснєвський скористався останнім шансом. У п'ятницю він ще раз призначив на посаду прем'єр-міністра Марека Бельку, який уже понад місяць фактично виконує функції керівника уряду, але ніяк не може здобути вотум довіри парламенту. Відлік почато: якщо Белька не буде затверджений на своїй посаді до 25 червня, то президент повинен розпустити парламент.
Маршалок сейму Юзеф Олекси повідомив, що голосування може відбутися між 15 і 18 червня. Але мало хто прогнозує, що Марек Белька матиме підтримку парламенту. Більшість політичних сил, окрім Союзу демократичної лівиці, рейтинг якого катастрофічно падає, хоче передчасних виборів, які б мали відбутися у серпні чи вересні 2004 року. А голосів самої лівиці замало, щоб підтримати уряд Бельки.
»
Європейський іспит
Андрій ДУБЕЦЬКИЙ
У Євросоюзі тривають вибори до Європарламенту. Учора перегони розпочалися в Ірландії та Чехії. Тим часом уже відомі попередні результати виборів у Британії та Нідерландах, де голосували ще в четвер.
Керівним християнським демократам у Нідерландах вдалося одержати пальму першості на виборах до Європейського парламенту. Проте партії прем'єр-міністра Яна Петера Балкененде було перемогти нелегко. Якийсь час опозиція лідирувала, і лише в останні хвилини підрахунку бюлетенів правим вдалося вирватися вперед. Розрив становить менше ніж один відсоток.
Водночас у штабі опозиції також свято. Партія праці, віддавши першість християнським демократам, все ж спромоглася збільшити кількість своїх представників у Європарламенті.
Невизначеність ніким не визнаної самопроголошеної Придністровської Молдавської Республіки породжує чимало ідей про визначення місця реґіону у геополітичному просторі. Ще одна оригінальна пропозиція щодо вирішення долі ПМР прозвучала нещодавно на семінарі "Гіпотеза: Придністров'я за Бессарабію", який організували в Бухаресті румуни спільно з росіянами. На ньому директор московського Інституту національної стратегії Станіслав Бєлковський запропонував відмовитися від об'єднання Придністров'я з Республікою Молдовою, дати можливість Молдавії об'єднатися з Румунією, а Придністров'ю -- право на самовизначення.
Злочини, в яких визнали винним Павла Лазаренка, тягнуть за собою довгі роки тюремного ув'язнення. Про це учора повідомила прокурор у справі екс-прем'єра Марта Борщ в інтерв'ю газеті "2000".
"Лазаренка обвинувачують у відмиванні грошей, що передбачає покарання до 20 років. Йому ставлять за вину транспортування украденого майна, а це ще 10 років. Нарешті, за махінації з використанням електронних засобів комунікацій -- ще до 5 років", -- сказала Борщ.
Щодо обвинувачення за відмивання грошей, Борщ сказала, що в цьому разі терміни засудження безпосередньо залежатимуть від кількості відмитих коштів, а їх Лазаренко заощадив чимало. Проте остаточний термін позбавлення волі визначатиме суддя, і саме від нього залежатиме, чи терміни додаватимуть, чи поглинатимуть. У першому випадку екс-прем'єру загрожує аж 35 років тюрми, в другому -- 20. Cама Марта Борщ в інтерв'ю взагалі не наважилась говорити про термін, на який може бути засуджений Павло Іванович.
Комісар Європейського союзу з питань розширення Ґюнтер Ферхойґен укотре підтвердив, що Євросоюз зараз не бачить для України можливості членства в ЄС. Про це він заявив у четвер на прес-конференції у Празі. "Ми вже чітко сказали, що в контексті наших відносин із Україною її вступу немає в наших планах, але це не означає, що його не може бути в планах самої України", -- сказав Ферхойґен.
Проте, щоб остаточно не розчарувати українців, комісар Європейського союзу наголосив, що ЄС пропонує Україні політику сусідства. Співпраця у цьому форматі щораз більше зближатиме ЄС і Україну, що, звичайно, є позитивом сусідської політики.