Головою Державної податкової адміністрації України призначено Федіра Ярошенка, який до цього часу обіймав посаду першого заступника міністра фінансів. Відповідний указ Леонід Кучма підписав учора ввечері через кілька годин після того, як таким самим розчерком пера відправив у відставку тепер уже колишнього не тільки міністра внутрішніх справ України, а й голову ДПАУ Юрія Кравченка. Відповідно до порядку, який існує в уряді, протягом уже згаданих кількох годин головним податківцем країни був перший заступник голови ДПАУ -- львів'янин Сергій Медведчук.
Про кадрові зміни на найвищих щаблях української податкової служби стало відомо учора після обіду. З формулювання, поданого на офіційному сайті президента ("Леонід Кучма... прийняв відставку Голови Державної податкової адміністрації України"), випливає, що Юрій Кравченко подав у відставку з посади голови ДПАУ сам. Як пояснили інтернет-виданню "Українська правда" в прес-службі президента, відставку затверджено за підсумками наради з питань проблем ПДВ, яка відбулася у п'ятницю.
На нараді президент різко розкритикував економічний блок уряду. Він, зокрема, висловив думку, що за період незалежності ситуація з податком на додану вартість "ніколи не була такою критичною", і поклав відповідальність за це саме на Юрія Кравченка.
Щоправда, накликав на себе президентський гнів і попередник Кравченка на посаді голови ДПАУ, а нині перший віце-прем'єр та міністр фінансів Микола Азаров. Леонід Кучма критично оцінив власне рішення про призначення Азарова одночасно на дві урядові посади. Учора президент зізнався, що півтора року тому сам Азаров переконав його в необхідності такого сумісництва. "Ви переконали мене, що треба координувати дії хлопців! Так треба координувати, а не скаржитися одне на одного!" -- заявив, звертаючись до першого віце-прем'єр-міністра фінансів, Леонід Кучма. Однак свій гнів стосовно Азарова Леонід Данилович не чекаючи вечора, змінив на милість: призначеного на посаду голови Державної податкової адміністрації Федора Ярошенка офіційно вважають правою рукою Миколи Януковича ще з 1996 року, коли з посади директора птахофабрики "Єнакієвська" (Донецька область) він перейшов на посаду першого заступника голови ДПАУ. Головою ДПАУ тоді, нагадаємо, був Микола Азаров. Лави податківців Ярошенко теж залишив разом із Азаровим. І коли Азаров очолив Міністерство фінансів, Федір Олексійович був призначений туди держсекретарем, а після скасування посади -- першим заступником міністра. В азарівській податковій Ярошенко керував роботою Головного управління апеляцій, Головного управління економічного аналізу та планування податкових надходжень, управління роботи з великими платниками податків і акцизним департаментом. А на момент призначення в Міністерство фінансів Ярошенко був, за визначенням самого Азарова, людиною "з широкими повноваженнями", щобільше, "головним у міністерстві з усіх організаційних питань".
Цікаво, що впродовж того короткого часу, який Леонід Кучма залишив політичним оглядачам на припущення та прогнози, головним кандидатом на тимчасово вакантну посаду голови ДПАУ був Сергій Медведчук -- брат голови адміністрації президента і колишній керівник львівської обласної податкової. Головним чинником, який міг бути підтвердженням саме такого евентуального розвитку ситуації, стало посилення позицій соціал-демократів на найвищих щаблях державного управління. Йдеться про підвищення до рівня заступника голови Державної митної служби керівника Західної реґіональної митниці Тараса Козака та призначення головою Вінницької ОДА нардепа-есдека Григорія Калетника. Наївно було б, однак, сподіватися, що "донецькі" віддадуть посаду голови ДПАУ есдекам без бою. Отже, другою вірогідною кандидатурою на місце Кравченка, був, власне, Федір Ярошенко. Тепер уже, враховуючи блискавичність появи рішення Кучми на користь Ярошенка, можна з певністю стверджувати, що "донецькі" вжили превентивних заходів і виграли бій ще до його початку. Адже факт, що Федір Ярошенко є креатурою Миколи Азарова, є для нас більш ніж очевидним. А про те, що сам Микола Азаров є другим (першим наразі залишається Віктор Янукович) за рівнем впливовості адмінресурсом донецьких груп, й нагадувати не варто. |