Поступ
< bgColor="#ffffff" leftMargin=0 topMargin=10 marginwidth="0" marginheight="10"> Classifieds


  ·  · 
 
Літературний Поступ  » 


Ранньомодерна українська шляхта
Мартин ОРНАТОВСЬКИЙ
 
Яковенко Н. Паралельний світ. Дослідження з історії уявлень та ідей в Україні XVI -- XVII ст. -- Київ: Критика, 2002. -- 416 с.

Книзі Наталі Яковенко "Паралельний світ" судилася щаслива доля. У рік свого виходу вона отримала найвищу книжкову нагороду в Україні -- гран-прі львівського Форуму видавців. Окрім того, вона має й інші відзнаки, головною з яких є прихильне ставлення читачів. Все то воно так, тільки трішечки не так, казав Шельменко-денщик. Бо, незважаючи на всі здобуті регалії, "Паралельний світ" Наталі Яковенко ще й зараз можна вільно придбати у багатьох книгарнях. Тобто трьохтисячний наклад книги ще й досі не розійшовся. То які ж іще нагороди і відзнаки треба в нас отримати, щоб успішно і своєчасно продати наклад книжки? Йдеться, нагадую, лишень про три тисячі примірників.

Попри прихильне ставлення фахових читачів, необхідно прихилити до цієї книги ще й аматорів. Адже фахівців будь-якої галузі не так і багато, натомість аматорами (тобто, шанувальниками книги як такої) є практично всі читачі. Хоча на кількість читачів суттєво впливає демографічна і соціальна криза, проте їхнє плем'я ще не перевелося у нас, і маю надію, що зростатиме. Не треба бідкатися і нарікати на апатичність поспільства, варто самому (своїми діями і прикладом) сприяти тому, щоб зацікавлення книгами зростало, як дріжджове тісто. Добротним брусочком дріжджів для такого зростання є захоплива книга Наталі Яковенко.

Стосовно шляхетського стану нам нав'язали прикрий стереотип, ніби шляхтою (або дворянами) в Україні переважно були іноплемінці. Як евфемістично казав один дотепний студент, затамовуючи обурливу лайку в глибинах мозку і легень: то не є правда. У Речі Посполитої ранньомодерного періоду кількісно домінувала саме руська шляхта, тобто українська. Та про це Наталя Яковенко вела мову у своїй дещо давнішій книзі про українську шляхту кінця XIV -- середини XVII ст. У книзі ж "Паралельний світ" увага акцентується не на зовнішній історії, а на внутрішній суб'єктивній історії української шляхти, на її ментальності, самоусвідомленні та основних світоглядних векторах. Хоча книга і складається з одинадцяти різних статей, розфасованих у чотири розділи, проте вона витворює органічну цілість, наче писали її на одному подиху. Десь так воно й було. Адже написані в різний час і з різних нагод статті були наче заготовками для книжки, до якої вони потрапили у припасованому і змодифікованому вигляді.

Історія уявлень та ідей є доволі свіжим віянням у нашій науці, та й, зрештою, цей струмінь належить також і до есеїстки, принаймні протікає поруч із нею. Окрім вдячного фактичного матеріалу, осмисленого раціональним і логічним розумом, мусить існувати ще щось, щоб книжка мала вартість не лише для запилюжених бібліотечних сховищ та малолюдних курсів із відповідних дисциплін. Мусить ще бути стилістичний талант, якого Наталі Яковенко не позичати. Тобто такий талант у неї не позичений, а власний, таки є. Тому й "бере" читача вона не лише оригінальністю тематики та екстравагантністю її трактування, але й вправністю пера.

Ранньомодерна українська шляхта є темою надзвичайно цікавою і корисною для амбіцій загалу. Хто прочитає цю книгу, той мимохіть позбудеться багатьох комплексів. Діамантові розсипи фактажу, зібраного пані Яковенко, можуть послужити основою для написання десятків історичних романів та повістей -- головне, щоб авторам не забракло белетристичної майстерності, а вже цікавинок і подробиць, які відповідають історичній дійсності, їм не забракне. Зрозуміло, що в книзі йдеться не лише про шляхту, але й про інші стани -- про козацтво та духовенство, про міжетнічні та міжконфесійні суперечки та примирення, про красне письменство. Та все ж саме шляхтичі залишили по собі найбільше пам'яток, зокрема й твори художньої літератури, тому саме вони є героями-персонажами, а заодно і співтворцями "Паралельного світу", тобто "другої реальності", яка відкриває нам задзеркалля нашої ж історії.

Обговорити в форумі» 
Первісток бібліотеки газети "Поступ"
У суботу в супермаркеті "Буква" відбудеться презентація книжки "Галицькі намісники: Записки з коридорів львівської влади"
Анастасія КАНАРСЬКА
 
Галицькі намісники
Бібліотека газети "Поступ". Тарас Батенко. Галицькі намісники: Записки з коридорів львівської влади. Оформлення В. Костирка. -- Львів: Каменяр, 2004. -- 193 с.

Ось і побачила світ перша книга Бібліотеки газети "Поступ", яка вийшла у видавництві "Каменяр", книга, яка зібрала опубліковані в газеті політичні портрети керівників Львівської області, створені аналітичним поглядом Тараса Батенка впродовж 2003 року. Це -- початок, адже планується видати інші книги, які вміщуватимуть найцікавіші та найрезонансніші матеріали провідних авторів "Поступу". А зараз переді мною лежить ошатна невеличка книга в м'якій обкладинці. Її можна взяти з собою і в далеку, і в близьку подорож, наприклад, читати дорогою на роботу в переповненому трамваї чи маршрутці. Невеличкі за обсягом розділи легко читаються в короткому проміжку часу. Спочатку на читача чекає вступне слово генерального директора газети "Поступ" Андрія Білоуса, який впевнений, що "книга Тараса Батенка стане настільною для багатьох журналістів, політиків, експертів. Адже в ній можна знайти відповіді на багато запитань, котрі ми хочемо (або ще захочемо) поставити її героям". Але видається, що книга буде цікавою для кожного нашого земляка, якого цікавить майбутнє рідного краю.
Детальніше>>