BRAMA - News - Weather - Elections - Business - Sports - Brama Press - Calendar - Classifieds    Перша сторінка.    Погляд.    Поступ у Львові.    Поступ з краю.    Поступ у світі.    Економіка у Поступі.    Мій Дрогобич.    Поступ технологій.    Львівські обсервації.    Тема Поступу.    Арт-Поступ.    Спорт-Поступ.    Поступ реляксу.    post-Поступ.    Пост-Faktum.   
  Цитата Поступу
 
27 травня 2020 р.
   ·  на головну  · 1999-2002  · досье  · архів світлин  · форум
Купол
Львів
  10:46 08-05-2020 -   Кількість нових випадків COVID-19 на Львівщині зростає другий день  
  11:20 01-05-2020 -   На в’їзді в закрите на карантин село Давидів біля Львова двічі на день вимірюватимуть температуру  
  11:20 01-05-2020 -   У Львові перекинувся перевантажений сміттєвоз (ФОТО)  
  11:19 01-05-2020 -   Коронавірус на Львівщині: внаслідок ускладнень від коронавірусу помер 70-річний львів'янин  
  11:19 01-05-2020 -   Вночі біля ТЦ «Метро» у Львові сталася ножова сутичка між ромами  
Україна
  10:48 12-05-2020 -   Після 22 травня карантин знову продовжать  
  11:58 10-05-2020 -   Коронавірус в Україні: 522 випадки за добу  
  11:18 10-05-2020 -   Святкування 9 травня в Україні: 4 кримінальні провадження й десятки адмінпротоколів  
  10:47 08-05-2020 -   Кабмін офіційно послаблює карантин з 11 травня  
  10:47 08-05-2020 -   COVID-19 в Україні: за добу захворіли 504 особи, померла 21 людина, одужало 310 пацієнтів  
Світ
  10:59 10-05-2020 -   Ексглава МЗС Австрії, яка танцювала на весіллі з Путіним, працюватиме на Russia Today  
  10:46 08-05-2020 -   Британія стала першою країною в Європі, де від епідемії загинули більше 30 тис людей  
  11:24 01-05-2020 -   В ООН запитали про стан здоров'я та місцезнаходження Кім Чен Ина  
  11:22 01-05-2020 -   Прем'єр Росії заразився коронавірусом. Шкода, що не президент...  
  11:22 01-05-2020 -   Близько тисячі людей у Берліні вийшли на протест проти карантину    ·  · 
 
Поступ 1999-2002 рр. у попередній версії

Мій Дрогобич  » 

___________________________________________________________________________

Олег Баган: Є одна непереможна сила – це згуртованість громади
Василь КИРИЛИЧ
 
З сьогоднішнього номера газети “Мій Дрогобич” на сторінках “Політоб’єктиву” ми розпочинаємо цикл зустрічей з людьми, які певною мірою причетні до політичного життя у нашому місті та державі. Це політологи, партійні лідери та активісти, депутати різних рангів, колишні та теперішні представники влади...

Різні думки, погляди, позиції – така концепція “Політоб’єктиву”. “Говори, що думаєш, думай, що говориш” – наш девіз.

Сьогоднішнім гостем нашої сторінки є Олег Баган – відомий політолог, доцент Дрогобицького педагогічного університету імені Івана Франка, автор книг “Іван Франко і теперішнє становище нації” (1991р.), Націоналізм і націоналістичний рух” (1994р.), “Українська понтида. Геополітичні виміри сучасної України” (2002р.).

– 1 червня офіційно розпочалася передвиборна президентська кампанія, тож перше питання до Вас відповідне: яким бачите майбутнього президента України?

– У тій політичній та морально-ідейній атмосфері, яка склалася в сучасній Україні, демократичний вибір не може бути якісним. Реально українське громадянство має шанс вибрати лише менше зло. Тому якісь мрії і розмови про майбутнього ідеального президента є чорною утопійністю. Така ситуація є об'єктивною, зважаючи на те, наскільки мало від 1990 року (від початку суспільної свободи) українське громадянство виявило політичної зрілості й бойовитості, радикальності у своїх домаганнях, організованості і конкретності у своїх діях, ясності й прагматичності у своїх програмах і стратегіях. Говорю тут про національно-свідому частину суспільства, бо в плани українських росіян і малоросів, на разі і на жаль, ідея розбудови української ефективної держави не входить. А це, нагадаю, майже половина (близько 40%) українського суспільства, як показують різні соціологічні опитування на різні політичні теми. Отже, якого президента може вибрати країна, де велика частина суспільства просто ігнорує державу, в якій живе, паплюжить її і бойкотує як може, а друга перебуває у стані глибокої депресії, дезорієнтована у правильних, перевірених історією, ідеалах, і політичних принципах, опанована демагогічними і кон'юнктурними здебільшого партіями і політиканами. Це не песимізм – це тверезий погляд на речі.

– У такому разі потрібна якась спільна національна ідея. Яка?

– У короткому інтерв'ю я не зможу розкрити це широке філософське питання, тому назву лише пріоритетні аспекти, чинники, які б дозволили при реалізації їх розгорнути концепцію національної ідеї на політичному рівні. Перше. Потрібно кардинально перемінити ціннісні орієнтації суспільства: прихід західних ліберальних ідеалів і принципів матеріального прогресу і гедонізму, дикої свободи і розбещеності руйнує наше суспільство зсередини, деморалізує й позбавляє можливості згуртуватися, щоб зробити якийсь вольовий крок. Замість цього мають прийти критерії твердих національних інтересів, збереження високих духовно-культурних традицій, культ порядку, відповідальності, законності, міцні засади нетерпимості до зла і деградації. Зауважу для шанувальників європейського вибору: на Заході ліберальні цінності функціонують на ґрунті історично набутого політичного порядку і активістської ментальності громадян, тобто там до парламенту не може бути обрана людина, яка набула мільйони шахрайськими махінаціями і відверто ними маніпулює на полі політики. У нас це норма, бо в Україні нема традиції політичної нетерпимості до зла.

Друге. Для ефективного розвитку держави потрібна якісна геополітична стратегія. Це лише на перший погляд міжнародна політика мало впливає на саме суспільство. Насправді кожна країна розвивається, реагуючи на зовнішні виклики і тенденції. Сучасна українська влада використовує міжнародний чинник лише з хитрою метою: зберегти себе, зіштовхуючи прозахідні і проросійські симпатії своїх громадян. Тому ми одночасно зближаємося із НАТО і входимо в євразійський ЄЕП. Натомість Україні конче потрібна наступна геополітична стратегія: ідеологічно на державному рівні обґрунтувати цивілізаційну самобутність Середньої Європи (простору між Балканами і Балтикою, між Альпами і Кавказом) і його право на самостійний геополітичний вибір, обґрунтувати закономірність лідерства України у цьому просторі як геостратегічно центральної держави і відповідно до цього посилити зв'язки на усіх рівнях з країнами цього простору, насамперед з Польщею, Румунією, Туреччиною; вийти з СНД, організації, яка є підігруванням російським національним інтересам, перетворити аморфний ГУУАМ на Чорноморський Блок держав і налагодити особливі партнерські стосунки з Туреччиною – дуже важливою геополітичною країною – і через неї розгорнути дуже активну передньоазійську політику. Усе це сприяло б перетворенню України на самостійного геополітичного гравця, відкрило б нові господарські простори, мобілізувало б суспільство ідеєю "здобування" замість понурого очікування біля воріт Євросоюзу. Коли Україна стане важливою геополітично, мобільною і багатою країною (а ресурси для цього у нас є, потрібна лише ідейно-психологічна мобілізація), то Євросоюз сам буде шукати з нею контакти і просити про співробітництво. Ще раз зауважу для пристрасних євросимпатиків: Захід насправді знає про колосальні потенційні можливості України і боїться її майбутнього піднесення, тому лише на словах відштовхує нас, а реально прив'язує до себе могутнім капіталовкладеннями і економічними нормами, які ми не зможемо відкинути через рабську ментальність, власне через невіру у велике геополітичне покликання України.

І третє. Провести масштабну декомунізацію і дерусифікацію України. Тобто усунути зі всіх державних і соціальних структур всі форми, ідеології, елементи і атрибути комуністичного змісту як залишкові фактори національного гноблення і приниження українців. Усунути залишки совєтського виховання з усіх сфер – від дошкільних закладів до університетської освіти. Засудити офіційно злочини комуністичного режиму і застосувати систему відсіювання, люстрації щодо його рецидивів і учасників. Зупинити на всіх рівнях наступ русифікації шляхом суворого дотримання законних норм про право національних меншин на свою мову у суспільних сферах, тобто звести використання російської мови до 15% – приблизна реальна кількість росіян в країні. У поєднанні з ідеєю цивілізаційної самобутності України і її особливого геокультурного покликання (продовження глибинних візантійських традицій, перебування в епіцентрі слов'янського світу і на перехресті континентальних культурних тенденцій) пафос русифікації може обернутися у нове велике піднесення українства.

– Але ж реалізувати ці ідеї неможливо в умовах повного домінування в українському політикумі ліберальних сил та вартощів, що у владі, що в опозиції.

– Так. Оскільки українство не засвоїло у свій час ідеалів і принципів націоналізму та консерватизму, тобто воно позбавлене національної гідності, містифікованої віри у своє майбутнє, не має вольового гарту, соціальної дисципліни і пошани до права, до традиції, хаотичне і анархічне, навіть плебейське здебільшого у своїх уподобаннях, то ним легко маніпулювати за допомогою ліберальних методологій. Наприклад, колосальною загрозою для нації зараз є телебачення, яке плекає в суспільстві цинізм, вульгарний практицизм, бездуховність, жорстокість, навіть бандитизм (через постійні бойовики і куль героя-злочинця).

Якби більшість нашого суспільства мала націоналістичний світогляд, то ця просто антигуманна агітація була б негайно припинена, телеканали працювали б у нормах моралі й культури. Натомість ліберали, що режим кучми, що "Наша Україна" у цій ситуації висувають свої принципи толерантності і плюралізму, за якими все, що виправдовує себе матеріально, має право на існування (духовний критерій до уваги не береться). А телеканали мають безмежно дорогу рекламу. Ось і замкнулося коло нашої загальної деградації. Тому на опозиційному 5-му каналі ви можете побачити масу антиукраїнських речей.

– В Україні діють націоналістичні праві партії. Чому їхні впливи такі малі?

– Це теж закономірно. Тут спрацювали три масштабні фактори. Перший. Це авторитет і приклад Заходу, який є підкреслено ліберальним, особливо при вирішенні проблем в чужих країнах. Другий фактор – російський. Це масова агітація в суспільстві проти національних критеріїв і принципів. Третім фактором є втрата традиції правих ідеологій, насамперед світоглядних засад ОУН-УПА, які дуже ефективно працювали в українському політикумі у 1920-40 роках. Тому сьогодні важливо поступово розвивати право-консервативну і націоналістичну ідеології, їхню національну психологію і вартощі, повертаючи все найважливіше з минулого і наповнюючи його світовим досвідом. З часом можна буде світоглядно і ціннісно переорієнтувати суспільство, яке, думаю, поволі усвідомлює крихітність ідеології лібералізму. Іншими словами, справа не у наявності чи відсутності націоналістичних партій, а в загальнішому ідейному перевороті в країні, у створенні нових морально-світоглядних і ментальних тенденцій. Якісь партії можуть і не називатися націоналістичними, а бути дієвими у витворенні поступальної ідеології.

– І традиційне питання відтепер нашого "Політоб'єктиву". Ваші перші кроки, якби Ви стали президентом, мером Дрогобича?

– Про нагальні всенаціональні потреби для повноцінного реалізування національної ідеї я вже говорив. Щодо можливості мера, то вони невеликі: перебуваючи у рамках на загал злочинної, антинародної і проолігархічної політичної системи важко щось змінювати "знизу". Але проти цього зла є одна непереможна сила – це згуртованість громади. (До речі, феноменальний історичний успіх Заходу базується саме на цій засаді, яка має не ліберальне, а консервативне коріння – йде від правої боротьби середньовічних міст і станів). Тому справжній мер міста мав би насамперед подбати про зближення дієвих і політичних організацій на платформі національного активізму, регіональної відповідальності і гідності, практичності й доцільності та відмови від міжпартійної боротьби, якщо вона має тільки кар'єристський зміст (часто за взаємною критикою політиканів можна легко добачити корисливу мету). Коли мер перестане боятися організованої громади, тоді він автоматично вийде із залежності від популізму і демагогії, за допомогою яких можна ще раз виграти вибори. І тоді він справді стане сильним мером, який зможе протистояти, бути незалежним від злочинної системи.


заказ авиабилетов
» 
Чи загрожує Стебнику землетрус?
Анатолій ВЛАСЮК
 
Коли мова заходить про стебницькі проблеми, неодмінно згадують Саратовського. Мовляв, це саме він передбачає землетрус у цій зоні і всі можливі наслідки, що випливають із цього.
Детальніше>>
» 
Рятівна хлібина
Богдан ЖЕПЛИНСЬКИЙ
 
У період Другої Світової війни під час німецької окупації Дрогобича катехитом (викладачем релігії) в Дрогобицькій духовній семінарії з українською мовою навчання був отець Атанасій Кот. Він уміло й доступно, на доброму науковому рівні викладав катехизм, літургіку та історію церкви.
Отець любив студентську молодь і ми молоді поважали свого катехита. Хоч бувало жартували і навіть докучали отцеві. Пригадую, як, лежачи "хрестом" у церкві (мабуть, приймаючи монаші обіти), хтось із хлопців приніс соломинку, щоб нею полоскотати п'яти отця.
Детальніше>>
» 
Стебник – місто наркоманів
Галина МАДЕЙЧУК
 
Стебник продовжує утримувати сумнівну пальму першості в нашому регіоні щодо розповсюдження наркотиків і наркотичної сировини.

Так, нещодавно в цьому місті затримали 29-річного К., в якого виявили та вилучили шприц, наповнений наркотичною речовиною.

Того ж дня працівники міліції затримали 25-річного Я., в якого виявили та вилучили поліетиленовий пакет з наркотичною речовиною вагою 200 грамів та одноразовий шприц.
Детальніше>>
» 
А ми, таки, чогось варті!
Василь КИРИЛИЧ
 
У час суцільних негараздів у політичному житті нашої держави, кожен її успіх на ниві культури, літератури чи спорту обнадіює, а то й окрилює. Нещодавній тріумф Руслани показав, що ми, таки, чогось варті в напрямку естрадної пісні. А останньою новиною у фольклорному напрямку став вражаючий успіх представників української автентичної музичної інструментальної музики на 31 Міжнародному фестивалі колісної ліри та дуди, який відбувся в німецькому місті Лісберзі (Ортенберзі). Про це детальніше розповідає один з учасників та організаторів цього фестивалю, докторант, доцент кафедри народної музичної фольклористики Національної Музичної Академії України, колишній дрогобичанин Михайло Хай. Пан Михайло – постійний читач та передплатник газети "Мій Дрогобич", а сьогодні – гість редакції.
Детальніше>>
» 
Композитори Дрогобиччини активізувалися
Богдан ВОЛИНСЬКИЙ
 
24 травня 2004 року відбулися звітно-виборні збори Дрогобицького осередку Національної спілки композиторів України, на яких одноголосно було переобрано на наступний 5-річний термін Володимира Грабовського, заступником – Людвіка Тур'яба, а Головою ревізійної комісії – Олександра Опанасюка. Члени осередку делегували на ХІІ з'їзд НСКУ до Києва /вересень 2004 року/ Р.Сов'яка, В.Грабовського і Л.Тур'яба
Детальніше>>
Зміст Поступу
Перша сторінка
  ·  Янукович, Радченко, Кірпа... 
  ·  Чи можливі у Львові масові заворушення? 
  ·  Кравченко у Львові 
  ·  Володимир СІВКОВИЧ: "Мукачевих" в Україні багато 
Погляд
  ·  Кірпа обігнав Януковича 
  ·  Ющенко досі перший 
  ·  Кінець вільнодумству 
Поступ у Львові
  ·  Комунальні доходи -- до однієї торби 
  ·  ФОТОФАКТ 
  ·  Статистика знає все 
  ·  Про ПТУ забувати не варто 
  ·  10 переможців від "Львівського" 
  ·  Євроремонт у системі освіти 
  ·  ХРОНІКА 
Поступ з краю
  ·  Васильєв проти Тимошенко 
  ·  Омельченко за самоврядування 
  ·  Голосування через супутник 
  ·  "Наша Україна" торгує підгузками? 
  ·  Кучма встановлює контакти 
  ·  Влада Мукачевого -- нелегітимна 
  ·  Політреформа: перезавантаження 
  ·  КРАЄВИД 
Поступ у світі
  ·  Нова резолюція для Іраку 
  ·  У Грозному все спокійно? 
  ·  Єгипет лякає Арафата 
  ·  СВІТООГЛЯД 
Економіка у Поступі
  ·  Бензин став невиїзним 
  ·  Правильний бюджет 
  ·  Умови під олігархів 
  ·  Монополіста ставлять на місце 
  ·  Усе підпорядковане клієнту 
  ·  Світ очима дитини 
Мій Дрогобич
  ·  Чи загрожує Стебнику землетрус? 
  ·  Рятівна хлібина 
  ·  Стебник – місто наркоманів 
  ·  Олег Баган: Є одна непереможна сила – це згуртованість громади 
  ·  А ми, таки, чогось варті! 
  ·  Композитори Дрогобиччини активізувалися 
Поступ технологій
  ·  Як то працює 
  ·  НОВИНИ ТЕХНОЛОГІЙ 
Львівські обсервації
  ·  Урядовий бойко 
Тема Поступу
  ·  Тьотя Ася для прем'єра 
Арт-Поступ
  ·  Японське срібло Максима Брилинського 
Спорт-Поступ
  ·  Анна БЕЗСОНОВА: Змалечку знала, що буду гімнасткою 
  ·  Злидні львівської команди 
  ·  Промінь надії 
  ·  Олімпійська естафета 
  ·  Продовження традицій 
Поступ реляксу
  ·  ТЕАТРИ 
  ·  ІМПРЕЗИ 
  ·  ВИСТАВКИ 
  ·  КІНОТЕАТРИ 
post-Поступ
  ·  Львів незворушний 
  ·  Заґвинчування гайок у телевізор 
  ·  Потреба торкатися 
Пост-Faktum
  ·  Міс Всесвіт -- австралійка 
  ·  Оживити Мертве море 
  ·  КАЛЕНДАР 
  ·  Номінація від "НТОН-мобайл" 
  ·  "Кредит Банк (Україна)" знайомиться з новим стратегічним інвесторам 
  ·  Меблі ''Діваль'' -- якість, стиль, затишок 
  ·  Сергій Матвійчук: Кредо компанії ''Фокстрот '' -- задовольнити потреби споживача 
  ·  Витрати за приватними переказами. Чи є можливість їх зменшити?