BRAMA - News - Weather - Elections - Business - Sports - Brama Press - Calendar - Classifieds    Перша сторінка.    Погляд.    Поступ у Львові.    Поступ з краю.    Поступ у світі.    Економіка у Поступі.    Інтерв''ю у Поступі.    Арт-Поступ.    Літературний Поступ.    Спорт-Поступ.    post-Поступ.    Пост-Faktum.   
  Цитата Поступу
Сію, сію, посіваю, З Новим роком всіх вітаю! Щоб Вам весело жилося, Щоб задумане збулося.
 
15 лютого 2020 р.
   ·  на головну  · 1999-2002  · досье  · архів світлин  · форум
Купол
Львів
  20:29 16-02-2020 -   На трасі Львів-Краківець фуру розтрощило об дерева після вистрілу колеса на ходу  
  20:27 16-02-2020 -   Голова ОДА спростував інформацію про карантин евакуйованих з Китаю у селі на Львівщині  
  15:26 15-02-2020 -   Львівські бабаки цьогоріч не прогнозували, а констатували прихід весни  
  11:8 14-02-2020 -   Львівська міськрада підтримала створення «Народної команди «Карпати»  
  17:0 06-02-2020 -   Зеленський представив нового голову ЛОДА  
Україна
  20:35 16-02-2020 -   На сайт Мюнхенської конференції повернули план "примирення України  
  15:27 15-02-2020 -   Російські прикордонники затримали судно з українцями в Азовському морі  
  15:27 15-02-2020 -   Зеленський виключив прямі переговори з ватажками Л/ДНР і розповів про умови виборів  
  8:28 14-02-2020 -   В Оман, коли там був Зеленський, прилітав секретар Ради безпеки Росії – Схеми  
  14:8 07-02-2020 -   Гончарук знайшов спосіб вирішення проблеми високих зарплат і мегапремій для міністрів  
Світ
  20:32 16-02-2020 -   Від коронавірусу вилікувались понад 9 тисяx, а померли 1 666 осіб  
  20:30 16-02-2020 -   Макрон хоче дати Росії стратегічний шанс і не бачить сенсу у санкціях  
  12:29 03-02-2020 -   Найбільше поляків вважають найкращим президентом Кваснєвського  
  22:22 02-02-2020 -   Понад 200 одиниць турецької військової техніки увійшли в Сирію  
  9:33 01-02-2020 -   У Росії з’явилися перші заражені коронавірусом    ·  · 
 
Поступ 1999-2002 рр. у попередній версії

Літературний Поступ  » 

___________________________________________________________________________

Це прекрасне символічне тіло
Аннік де Сузнель. Символіка людського тіла. -- Київ: Знання-Прес, 2003. -- 368 c.
Інна КОРНЕЛЮК
 
Аннік де Сузнель належить до найвідоміших мислителів сучасності, хоча в православних країнах її ім'я залишається невідомим. Захопившись глибинною психологією та новими науковими дослідженнями міфів, французька мислителька усвідомила цікаву аналогію між схемою людського тіла та Деревом життя, що росте в Едемському саду. Книжка-бестселер "Символіка людського тіла" поєднує новітній та архаїчний підходи до осмислення сутності людини, знаходить символіку функцій органів тіла у словах давньоєврейської мови, розкриває схожість стародавніх містичних знань, притаманних усім древнім народам і культурам у їхньому споконвічному пориві до прихованої істини життя.

Дослідження Аннік де Сузнель, написане тридцять років тому, на перший погляд, вже не йде в ногу як із сучасною наукою, так і з теологією, проте впевнено виводиться авторкою на міждисциплінарний рівень. Адже заторкувані французькою мислителькою питання нагадують передрікання профетичної (пророчої) особистості, яка у висновках нечасто посилається на Отців Церкви, натомість пропонуючи переклад Книги Буття, який багато в чому розходиться із шанованим екуменічним (уселенським) перекладом Біблії. До того ж вільне черпання знання в єврейській містиці Каббали, либонь, не полегшує знайомства всіх зацікавлених у знайомстві із шифрами дещо відстороненої від християнської традиції книги.

На початку відштовхнемося від того ж "на початку": "Спрощеним досі було тлумачення-переклад класичного "На початку", яким відкриваються Книга Буття та Святе Євангеліє Івана". Таки завжди йшлося про те, що "на початку було Слово". Себто Бог. Однак у де Сузнель щодо цього не такі однозначні висновки. Початок розмови про символіку тіла людини з такого органу, як вухо, у цій статті, на відміну від вже згаданої серйозної книжки, просто символічний...

Настав час поцікавитися чудовими роботами, що їх згаданий у "Символіці" д-р Томатіс присвятив дослідженню людського вуха: "Тіло випростовується саме для того, щоб наставити вухо, -- зазначає він, -- щоб стати суцільним вухом, чимось на взірець антени для слухання мови. Людина наділяється нервовою системою, яка відповідає реалізації цієї функції". Адже в лоні матері дитина є лише великим вухом (вигляд вуха й положення зародка в утробі схематично ідентичні), вона отримує всю інформацію зі світу архетипів, у якому плаває, а також чує ті звуки, котрі долинають до неї з материнського світу. Вона чує й записує, але цього ще не знає, бо в перспективі, запропонованій доктором Томатісом, розвиток дитини впродовж усього її життя підпорядковується вимогливій і таємній індукції її мовної функції. Наукові досліди д-ра Томатіса підтвердили те, що засвідчує традиція: від самого зачаття людина тематизована своєю функцією Слова, участі в Мові: "Все відбувається так, -- пише автор La Nuit uterine ("Пітьма в матці"), -- немовби роль вуха полягає в тому, щоб розпочинати остаточне розширення нервової системи... відтак вухо наділяється нервовою системою для того, щоб можна було ввести функцію мовлення". Стверджуючи це, д-р Томатіс перевертає класичні концепти онтогенези, які забезпечують процес нервової системи, яка тільки згодом буде наділена функцією відчуття.

Ще один показовий дослід, що д-р Томатіс проводив спочатку на птахах: "З яєць співочих птахів, на яких сиділи птахи неспівочі, вилуплюються неспівочі птахи..." Унікальність терапії Томатіса -- у вдалих спробах відтворити середовище, характерне для материнської утроби, щоб підвести н і м у, але не глуху дитину до "пригадування" свого життя ембріона. Їй дають слухати запис материнського голосу через шар рідини. Чи вдалося їй відновити таким чином те, чим мати не змогла її наділити в належний час? Вдалося. Видатний терапевт остаточно підтвердив: є ризик, що дитина, яка у житті ембріона не одержала емоційних вібрацій, потрібних для структури її психічного життя, назавжди залишиться психічно ампутованою. Це притаманне всім поверхах її психофізіологічної еволюції.

Що ж, еволюціонуємо повсякчас і намагаємося споконвіків зрозуміти сенс і призначення людського тіла, мову кожної його клітини, одно слово, пізнаємо себе. Давньоєврейське слово "пізнавати" -- це, до речі, те слово, яке Мойсей вживає, розповідаючи про знання, що його чоловік набуває про жінку. А вперше це слово вжито в Біблії набагато раніше, коли Адам пізнав дружину свою Єву. Пізнання як шлюб, союз знаного й знавця. Знання -- любов, -- підсумовує Аннік де Сузнель. Попри те, що "запізнаватися" ми звикли в якраз фізичному розумінні, тобто через це прекрасне символічне тіло. Символи як-не-як найтісніше пов'язані з нашою чуттєвістю. Символи підтверджують реальну метаісторію, яка поза історією як такою і залишається вічно актуальною. Саме тому біблійна Книга Буття, вважає де Сузнель, -- це постійне теперішнє, з якого розділу ви б не розпочали її читати: історія й метаісторія накладаються на рівні однієї розповіді. Підтвердженням цього, скажімо, може бути історія про Потоп, що трапляється в різних формах, але має ідентичну структуру майже в усіх великих традиційних течіях. Чи існує насправді Минуле чи Майбутнє, чи людство для зручності вигадало ці поняття?

"Тим часом нині у царині квантової фізики фахівці виявляють різні рівні Реального зовнішнім науковим шляхом, починаючи з того, щ о вони називають "згорненим всесвітом", власне началом творимого, і до останнього рівня "всесвіту розгорнутого", який (нам властива така ілюзорна віра) є єдиною реальністю. Шляхом всього лишень зовнішнього доступу сучасні фізики дійшли до споглядання цього "згорненого всесвіту" і цього "начала", яке вже Ейнштейн назвав "деінде", а вони -- "всесвітом тахіон" (в якому часточки з нульовою масою перевищують швидкість світла) і кажуть, що цей всесвіт як джерело всієї інформації є всесвітом свідомості та що, досягнувши його, вони опинилися б у постійному теперішньому "Я Є"! Час там повністю трансформується в простір -- хіба ж не цими науковими термінами вони описують воскресаюче тіло Христа -- Я ТОЙ, ХТО Є?" А це вже, погодьтеся, ще одна велика історія про прекрасне символічне тіло.

Отож, хто біжить попереду: наука чи релігія? Даруйте, запитання риторичне. Спробуймо розсудити правоту першої і другої за допомогою екзотичної притчі з творчості сучасного класика (від літератури) Хорхе Луїса Борхеса: "Кажуть, нема такого покоління, де не було б принаймні чотирьох праведників, на яких таємно тримається світ і які виправдовують його існування перед Господом. Один з таких людей і був би найдостойнішим суддею. Та як його знайти, якщо вони ходять світом, невідомі -- ніхто не може їх упізнати та й самі вони нічого не знають про своє високе призначення? Тоді хтось висловив пропозицію, що оскільки доля приховує від нас мудреців, то треба шукати тих, хто позбавлений розуму. Ця думка здобула найбільшу підтримку. До суду увійшли знавці Корану та знавці закону, сикхи, які носять ім'я лева й поклоняються одному Богові, індуси, які шанують безліч богів, ченці Махавіри, які навчають, що Всесвіт має форму людини з розчепіреними ногами, огнепоклонники й чорні юдеї, але право ухвалити остаточний вирок було надано божеВІЛЬНОМУ". Утім, про "Пекла шизофренії" також можна було б прочитати й у згаданому на початку науково-популярному виданні: складніше, щоправда, тему "вироку нашому гріховному світу" викладено, та не менш оригінально.
» 
Дзвіниця для пчихання
Інна КОРНЕЛЮК
 
Четвер
Четвер / Часопис текстів і візії. -- Проект № 19/20. Overground. Volume 2. -- Львів: Кальварія, 2003. -- 232 c.

"Чхати мені на це з високої дзвіниці!" -- так, мабуть, думають теперішні представники пофігістичної теорії відносності щодо класичних оповідань, романів чи віршів. І пишуть, як хочуть, їм навіть літературні редактори не потрібні. А для чого ті правила разом з їхніми зав'язками-розв'язками, кульмінаціями, сюжетною канвою тощо? Ви, дорогі читачі, ризикніть і, може, знайдете в молодіжному "овеґраунді" щось незабутнє. Наприклад, відкрийте наосліп якусь сторінку. Знаєте, спробуйте, так цікавіше. Сторінка 121-ша, і починайте з абзацу, який першим впаде у вічі:
Детальніше>>
Зміст Поступу
Перша сторінка
  ·  Україна -- рекордсмен 
  ·  Криза по-польськи 
  ·  Руслана потрапила до лікарні 
Погляд
  ·  Сенсація в парламенті 
  ·  Уроки толерантності 
  ·  Чорна смуга сім'ї Кадирових 
  ·  "Вовки-тіні" на польському кордоні 
  ·  Димінський погрожує Суркісу 
  ·  Чому міщани заводять собак? 
Поступ у Львові
  ·  Захистити дитинство 
  ·  Українцям до Іраку не треба 
  ·  Як пожвавити земельні торги 
  ·  Собака покусав дитину 
  ·  "Жовтики" для дітей 
  ·  Збір підписів триває 
  ·  "Військовий стан" на Стрийській 
  ·  На Львівщині -- масове роззброєння 
  ·  Облрада апелює до Верховного Суду 
  ·  ХРОНІКА 
Поступ з краю
  ·  Олександр СУШКО: В Україні прийнято переоцінювати зовнішні впливи 
  ·  Карпачова казала неправду? 
  ·  Бродський оскаржує вибори 
  ·  Новий погляд НАТО 
  ·  Нусерові нічого не загрожує 
  ·  Дружба парламентами 
  ·  КРАЄВИД 
Поступ у світі
  ·  Нецеремоніальний президент 
  ·  Уранова лихоманка 
  ·  Російський олігарх -- грузинським міністром 
  ·  Курити? На це немає місця! 
  ·  Чехи підуть з Іраку 
  ·  СВІТООГЛЯД 
Економіка у Поступі
  ·  Обмін під чесне слово 
  ·  western Union під слідством 
  ·  Справедлива глобалізація 
  ·  НОВИНИ ЕКОНОМІКИ КОРОТКО 
Інтерв''ю у Поступі
  ·  Олег ЗАРУБІНСЬКИЙ: У багатьох депутатів дуля в кишені 
Арт-Поступ
  ·  У львівській катедрі знову лунала присяга Яна Казимира 
  ·  Я розкажу Вам... 
Літературний Поступ
  ·  Дзвіниця для пчихання 
  ·  Це прекрасне символічне тіло 
Спорт-Поступ
  ·  Що потрібно для перемоги 
  ·  НОВИНИ СПОРТУ КОРОТКО 
  ·  "Золота бутса" від Саленко 
  ·  Приклад для старших 
  ·  Мрія Гончара збувається 
  ·  Знову серед лідерів 
  ·  Воробей знову у збірній 
  ·  З попутнім вітром до Афін 
  ·  Надія померла останньою 
post-Поступ
  ·  Тотальний загул 
  ·  Україна обурює Європу 
  ·  Повний бак щастя 
Пост-Faktum
  ·  Комуністичний Дракула 
  ·  КАЛЕНДАР