BRAMA - News - Weather - Elections - Business - Sports - Brama Press - Calendar - Classifieds    Перша сторінка.    Погляд.    Поступ у Львові.    Поступ з краю.    Поступ у світі.    Економіка у Поступі.    Літературний Поступ.    Арт-Поступ.    Інтерв''ю у Поступі.    Ї-Поступ.    25-й кадр.    post-Поступ.    Пост-Faktum.    Спорт-Поступ.   
  Цитата Поступу
Сію, сію, посіваю, З Новим роком всіх вітаю! Щоб Вам весело жилося, Щоб задумане збулося.
 
15 квітня 2021 р.
   ·  на головну  · 1999-2002  · досье  · архів світлин  · форум


Купол
Львів
  10:54 17-03-2021 -   Садовий розглядає "закриття" Львова через COVID  
  10:53 17-03-2021 -   Футбольні матчі збірної України зі Львова перенесуть до Києва через коронавірус  
  10:59 10-03-2021 -   У роботі громадського транспорту Львова стався збій GPS-зв'язку  
  16:17 04-03-2021 -   У Львові поліцейський вистрілив собі в голову  
  10:23 04-03-2021 -   Львівські підприємці можуть отримати 100 тис. грн на розвиток власного бізнесу  
Україна
  14:34 19-03-2021 -   Президент Литви виступив у ВР українською мовою  
  10:53 17-03-2021 -   Українські релігійні лідери публічно вакцинувалися Covishield  
  21:15 09-03-2021 -   Шевченківська премія-2021: стали відомі імена переможців  
  13:19 09-03-2021 -   Шевченко – світовий рекордсмен за кількістю пам’ятників  
  12:54 07-03-2021 -   Аварія українського автобуса в Польщі: 26 громадян залишаються у лікарнях  
Світ
  16:1 04-04-2021 -   Вулкан казино: достоинства, автоматы, режимы игры  
  15:39 10-03-2021 -   Бонусы, квесты, турниры от клуба Космолот: не пропустите интересную акцию  
  10:59 10-03-2021 -   Букінгемський палац відреагував на резонансне інтерв'ю Гаррі і Меган  
  23:26 03-03-2021 -   ВООЗ: Прогнози про перемогу над COVID до кінця року передчасні  
  23:25 03-03-2021 -   Саркозі засудили до реального тюремного терміну    ·  · 
 
Поступ 1999-2002 рр. у попередній версії

post-Поступ  » 

___________________________________________________________________________

Відчиніть двері Україні
Віктор ЮЩЕНКО, Адам МІХНІК
 
До наших європейських читачів ми звертаємося в особливий момент. 1 травня Польща стала членом ЄС. На зламі жовтня та листопада в Україні відбудуться президентські вибори.

Багато поколінь поляків мріяло про день, коли остаточно буде перекреслено наслідки повоєнного поділу Європи, який відгородив їх "залізною завісою" від світу безпеки та добробуту. Багато поколінь українців були позбавлені власної батьківщини, мови та культури. А тим, що об'єднувало в'язнів сумління 60-70-80-х років, яких переслідували за боротьбу, за свободу й демократію, була віра, що колись їхні країни знайдуть своє місце в об'єднаній Європі.

Мрії поляків незабаром здійсняться. Від результатів виборів в Україні залежатиме напрямок розвитку української держави та суспільства.

Розширена ЄС повинна окреслити свою політичну ідентичність та оборонну політику, представити власну візію нового світового порядку, який зараз формується. Незабаром ЄС визначить засади, якими керуватиметься у відносинах з новими сусідами. У червні відбудеться саміт НАТО, під час якого мають затвердити рішення щодо залучення України до цього союзу.

У цей переломний момент звертаємося до європейських суспільств із закликом відкритися до України -- великої європейської країни, потреби та аспірації якої не можна оминути під час побудови нової Європи. Вважаємо, що ЄС не повинна обмежитися формулою "нового сусідства". Потрібне чітке ствердження, що перед Україною є європейська перспектива, що ця країна стоїть перед шансом прийняття до НАТО та ЄС.

Шанс для демократії


Для України така перспектива особливо важливою сьогодні, коли з'явилася надія на перемогу демократичних сил. Прагнучи зберегти монополію на владу, керівний табір брутально винищує опозицію, придушує свободу слова, обмежує економічні свободи. Не дивно, що таку практику гостро засудили ПАРЄ та Єврокомісія...

Президентські вибори будуть надзвичайно важливим тестом, який відповість на кілька запитань. Чи переможе в Україні демократія та чи збереже суспільство право вибирати своїх представників на різних щаблях влади -- чи переможе т. зв. "керована демократія", а чи влада буде передаватися в межах кількох політично-фінансових кланів? Чи розвиватиметься ринкова економіка, що базується на прозорих правилах, а чи олігархічний капіталізм, підпорядкований клановим інтересам? Чи Україна послідовно реалізовуватиме реформи, які наблизять її членство в НАТО та ЄС, -- чи матимемо справу з імітацією демократії чи очевидною автократією? Чи розвиватиметься громадянське суспільство з усіма його інституціями, а чи суспільство слухняних підданих? Чи дотримуватимуться прав людини -- чи право служитиме лише вибраним?..

Прагнемо наголосити, що в українській економіці п'ятий рік поспіль спостерігаємо зростання, яке було започатковане 2000 року ефективною боротьбою з всевладдям олігархів. Після перемоги опозиційних сил у парламентських виборах 2002 р. влада офіційно задекларувала готовність вступу України до НАТО та ЄС, що показує, який потенціал змін можна пов'язувати з приходом до влади демократичних сил.

Не хочемо нової завіси

Тому сьогодні, як ніколи раніше, потрібна декларація Європи у справі європейських та євроатлантичних перспектив України. По-перше, це було б сигналом для українського суспільства, що ніхто не зачиняє дверей перед цією країною з європейською ідентичністю, з багаторічною традицією боротьби за демократію та права людини. Протилежне рішення означало б поразку ідей, які в 50-60-х роках лягли у фундаменти європейської інтеґрації, а в 1989-1991 рр. мобілізували народи Центрально-Східної Європи та колишнього СРСР до великого визвольного зриву.

По-друге, був би це важливий знак для демократичних сил та мільйонів громадян України, які їх підтримують, що прагнення до європейських цінностей правильно оцінює Європа...

По-третє, в дискусіях про майбутнє Європи повинен перемогти дух солідарності також і з тими державами й народами, які не опинилися ні в нинішній, ні у запланованих на найближчі роки хвилях розширення. В інакшому разі на нашому континенті витвориться новий поділ на багаті та бідні країни, на держави демократичні та підвладні авторитарним режимам.

Говоримо зрозуміло: не хочемо, щоб на польсько-українському кордоні з'явилася нова "залізна завіса".

В ім'я загального майбутнього


Наші народи об'єднують сторіччя спільної історії і багато культурна спадщина...

Поряд з подіями, якими ми можемо пишатися, в історії наших народів було багато темних сторінок -- трагедій, воєн і злочинів... Під час кривавих конфліктів загинули десятки тисяч невинних поляків та українців, ще тисячі були змушені залишити свої домівки. Рішення великих держав-переможців про зміну кордонів спричинили нові переселення сотень тисяч наших співвітчизників. У пам'яті цілих поколінь залишилися біль, страждання та ненависть.

Здобуття незалежності поставило наше покоління перед доконечною потребою розрахунку з трагічною спадщиною ХХ сторіччя. Ми виходили із засади, що лише на фундаменті цілковитої правди, щирого вибачення взаємних кривд і поєднання буде можливим побудова нових польсько-українських відносин...

Один з нас, виступаючи 1989 року від імені польської "Солідарності" на Установчому з'їзді Народного руху, говорив: "Ми щасливі, що в час Вашого національного відродження, яке окуплене судами, таборами, стражданнями та смертю найкращих синів цієї землі, з Вами є "Солідарність", з Вами є Польща. Хай Вам доля сприяє, хай Вам Бог помагає. Хай живе вільна, демократична, справедлива Україна!"

Для людей нової Польщі це був природний вияв солідарності із сусіднім народом, з товаришами у спільній боротьбі проти комуністичної диктатури та національного поневолення. Одночасно це було зобов'язання до підтримки України, якому Польща намагалася бути вірною протягом минулих кільканадцяти років.

Гарантія миру


Польсько-українська співпраця не скерована проти когось. Із сусідніми народами прагнемо жити в дружбі, будуючи мирне майбутнє Європи та світу... Суверенність України та її інтеґрація з ЄС та НАТО буде найкращою гарантією, що не з'являться спроби відродження імперіалізму на теренах колишнього СРСР.

На початку 1990-х Україна позбулася ядерної зброї; брала активну участь у миротворчих місіях ООН та НАТО; врегулювала проблеми кордонів з усіма сусідами, зараз закінчує врегулювання з Росією; мирно розв'язала спірні проблеми, які виникли свого часу стосовно Криму та Наддністрянщини. В Україні не вибухнули міжнаціональні сутички, хоча не бракувало спроб їх викликати.

З огляду на історичну спадщину, економічні інтереси та національну структуру Україна належить одночасно до Центральної та Східної Європи...

Ми свідомі проблем, які пов'язані зі створенням європейської перспективи для України. Знаємо, що інтеґрація десяти нових членів ЄС вимагатиме великих коштів та солідарного поділу клопотів. Не повинно це, однак, відсунути на задній план інші завдання, серед яких одним з найважливіших є доля України та утвердження у цій країні свободи та демократії.


Переклад І.М.
»  ПРЕЗИДЕНТ
Праві повертаються повільно, але впевнено
Любко ПЕТРЕНКО
 
Популярність серед виборців німецькі соціал-демократи розпочали втрачати практично одразу ж після своєї перемоги на виборах до бундестагу у вересні 2002 року. Добре, що досконало продумана виборча система у ФРН дозволяє враховувати зміни виборчих преференцій ще й на етапі між парламентськими виборами. Тож втрата популярності СДПН поступово матеріалізувалася в здобуття правою опозицією влади у тих федеральних землях, які традиційно вважали "лівими", а також здобуття ними мандатів у бундесраті -- палаті парламенту, що репрезентує землі. Обрання ж президентом Німеччини представника Християнсько-демократичної спілки Горста Кьолера стало логічним (але від цього не менш тріумфальним) продовженням цієї тенденції. Він з очевидною перевагою голосів обійшов членкиню СДПН Ґезіне Шванн.
Детальніше>>
Зміст Поступу
Перша сторінка
  ·  Бензинова лихоманка 
  ·  Вандали на площі Ринок 
  ·  Лазаренка виправдають 
  ·  Теракт у Києві 
  ·  Гофман зніме фільм про Україну 
  ·  Причини поразки Януковича 
Погляд
  ·  ФОТОФАКТ 
  ·  Черномирдін, віддай гроші! 
  ·  Аміаковий вибух у Румунії 
  ·  Чи подорожчає проїзд у громадському транспорті 
Поступ у Львові
  ·  Тігіпко стартує зі Львова 
  ·  Звикаймо до корків 
  ·  "Троя" на дорозі "Мандрів" 
  ·  Стоянка -- за життя 
  ·  Стартує "Червона рута" 
  ·  Перспектива холодної зими 
  ·  Пацієнти вагою 500 грамів 
  ·  Наркообіг зростає 
  ·  ХРОНІКА 
Поступ з краю
  ·  Тимошенко не вірить у Януковича 
  ·  Єльцов продав "Україну кримінальну" 
  ·  Університети втрачають студентів 
  ·  Правоохоронці бояться журналістів 
  ·  Риска під ЄЕПом 
  ·  Президент розпустить парламент? 
  ·  Вибори будуть без вибору? 
  ·  Діти й далі хворіють 
  ·  КРАЄВИД 
Поступ у світі
  ·  До крамниці по ядерну бомбу 
  ·  Убивць Кадирова знищено 
  ·  Новий-старий план Шарона 
  ·  Розстріляне весілля зняли на відео 
  ·  Фатальний термінал знесуть 
  ·  СВІТООГЛЯД 
Економіка у Поступі
  ·  Медицина за гроші 
  ·  Міськрада "Львова" не купує 
  ·  "Зелені карти" по-новому 
  ·  ЛАЗ розробив нові автобуси 
  ·  Укртелеком незабаром продадуть 
  ·  НОВИНИ ЕКОНОМІКИ КОРОТКО 
Літературний Поступ
  ·  Пізнаю свою вулицю 
Арт-Поступ
  ·  Від іспиту до мистецької події: "Зона творчості молодих композиторів 
  ·  Йосип Бобенчик -- митець із Бєлгорода 
Інтерв''ю у Поступі
  ·  Юрко КОХ: Усе моє буття на цьому світі -- суцільна виставка 
Ї-Поступ
  ·  Телемонстр!? 
  ·  Сила слова 
25-й кадр
  ·  Прорвало інформаційну блокаду 
post-Поступ
  ·  Праві повертаються повільно, але впевнено 
  ·  Відчиніть двері Україні 
Пост-Faktum
  ·  Містечко Підгайці 
  ·  КАЛЕНДАР 
  ·  gOMEZ -- психоделічні хлопці з Ліверпуля 
Спорт-Поступ
  ·  Анатолій КУКСА: На Олімпіаду ми запізнились 
  ·  Шумахера "підбили" 
  ·  Біля підніжжя подіуму 
  ·  "Золото" на десерт 
  ·  На "Джиро" без змін 
  ·  Іванчук наразі третій 
  ·  Десять років потому 

Поступ 1999-2002 рр. у попередній версії
ШОВБІЗУА: Новини шоу-бізнесу

Партнери
 
Новобудови Львів
 
 
Суспільно-гуманітарний консорціум "Генеза"
 
 
Центр політичних досліджень
 
   
Філософський факультет ЛНУ
 
Комп'ютерний експерт: новини високих технологій   
Інтерактивні технології громадянської освіти
 
Стиль, музика і кіно   
Суспільно-гуманітарні студії
   
Науковий всесвіт
 
   
Незалежний культурологічний журнал Ї
 
   
   

Галицький інтелектуальний сепаратизм
   
 
   
Реклама
 
   
МЕТА - Українська пошукова система