BRAMA - News - Weather - Elections - Business - Sports - Brama Press - Calendar - Classifieds    Перша сторінка.    Погляд.    Поступ у Львові.    Поступ з краю.    Поступ у світі.    new! Мій Дрогобич.    Економіка у Поступі.    Поступ технологій.    Тема Поступу.    Арт-Поступ.    Львівські обсервації.    Спорт-Поступ.    Поступ реляксу.    post-Поступ.    Пост-Faktum.   
  Цитата Поступу
 
20 травня 2004 р.
   ·  на головну  · 1999-2002  · досье  · архів світлин  · форум

Купол
Львів
  17:9 18-06-2018 -   На Свято Музики запрошує до себе Дім Франка  
  17:9 18-06-2018 -   Синютка закликає викорінювати російську попсу з громадського простору Львівщини  
  16:17 18-06-2018 -   Частину дороги на Стрий перекрили у зв’язку з ремонтом  
  16:9 18-06-2018 -   У місті на Львівщині з вікна лікарні викинувся чоловік  
  16:5 18-06-2018 -   Мешканців області запрошують на Всеукраїнську прощу до Страдчу  
Україна
  11:15 18-06-2018 -   Рожеві фламінго повернулися на Сиваш  
  10:28 18-06-2018 -   Синоптики розповіли, у яких регіонах варто чекати дощів із грозами  
  16:42 15-06-2018 -   Під час сутичок з бурштинокопачами на Рівнещині постраждали вісім поліцейських  
  16:38 15-06-2018 -   Українське МЗС готує Росії ноту через недопуск Денісової до Сенцова  
  15:6 15-06-2018 -   Розенко каже, що до кінця року в Україні піднімуть мінімальну зарплату до 4200 грн  
Світ
  16:11 18-06-2018 -   Учені радять жінкам раніше прокидатися, щоб уникнути депресії  
  10:27 18-06-2018 -   У королівській родині Британії вперше відбудеться гей-весілля  
  10:48 15-06-2018 -   Японія закриває АЕС Фукусіма №2  
  11:45 14-06-2018 -   Лід в Антарктиці тане з рекордною швидкістю  
  15:6 13-06-2018 -   Європарламент виділить Україні 1 млрд євро    ·  · 
 
Поступ 1999-2002 рр. у попередній версії

Тема Поступу  » 

___________________________________________________________________________

НБУ: успадкування традицій дня ощадливості
 
20 травня 2004 року, згідно з Указом президента України № 316/2004 від 06.03.2004р., вперше в Україні будемо офіційно святкувати День працівників банків, що є відродженням традицій свята ощадності, яке відзначали в 20-30-х роках ХХ ст. на Галичині. Ця дата не є випадковою, оскільки саме 20 травня 1999 року було ухвалено довгоочікуваний Закон "Про Національний банк України" -- один з основних нормативних та законодавчих документів у регулюванні діяльності банківської системи.

Сучасний розвиток банківської справи на Львівщині тісно пов'язаний з досвідом минулих поколінь. Перші згадки про заклади банківського зразка у Львові припадають на ХVІ ст. Майже 300 років -- з 1640 і до 1939 року -- налічує історія львівського банку Mons pius, заснованого вірменським церковним братством. Це був єдиний церковний банк у Львові й на землях давнього польського королівства, який пережив і це королівство, і неодноразові зміни влади, і який з типово середньовічної церковної інституції перетворився в XIX-XX століттях на сучасний банківський заклад. Банківські установи сучасного зразка почали відкривати у Львові з 1783 року -- зі створенням перших 18 ощадних кас, метою яких було обслуговування селян та міщан.

На кінець XIX ст. у Західній Україні було 10 філій і 12 представництв емісійного Австро-Угорського банку; 14 філій, 6 експозитур, 4 обмінні контори та 72 уповноважені представництва західноєвропейських комерційних банків.

Банківська справа Західної України до 1939 року характеризується різноманітністю форм і результативною діяльністю. У Львові були цілі вулиці, на яких розташовувалися найрізноманітніші банківські заклади: на нинішніх вулицях Січових Стрільців наприкінці XIX-XX століття було 20 банків, на проспекті Свободи -- 15, на вулиці Коперника -- 7. Одні банки з'являлися та зникали безслідно, проіснувавши кілька років, інші десятиліттями впливали на економічне життя не тільки міста, а й краю. На початку 1920-х років у Західній Європі зародився рух за ощадність. Після закінчення Першої світової війни європейські країни перебували в глибокому економічному занепаді та для відбудови зруйнованого господарства потрібні були величезні кошти, яких не було. Розраховувати на адекватне зарубіжне кредитування не доводилося; до того ж це був не найкращий вихід -- шлях у борги, загроза економічної (а отже, й політичної) залежності. Безвихідь спонукала до пошуку внутрішніх резервів. Одним з них були ресурси населення. Тоді й залунало в Європі гасло ощадності. Урядові структури, фінансово-кредитні установи, кооперативні спілки, громадські організації розгорнули широку діяльність, аби залучити народні кошти для відродження національних економік. З благословення митрополита Андрея Шептицького свято ощадності, починаючи з 1927 року, щорічно відзначали й на наших теренах. Воно мало далекосяжні й позитивні наслідки для розвитку фінансових програм українського населення Галичини. Ідея свята була проста -- сьогодні вкладаємо власні заощадження у відбудову господарства, а завтра, ставши на ноги, воно забезпечить добробут усім і кожному. Метою свята було піднести дух працьовитості та ощадності, надати кожному, а особливо менш заможним верствам суспільства, можливість корисно вкласти зароблені гроші та за потребі отримати їх разом з прибутком, а гаслом свята був відомий вислів "Ощадність опікується промисловістю та землеробством". Свято ощадності відігравало важливу економічну, суспільно-політичну та культурну роль у житті західноукраїнського громадянства. Це був не одноразовий захід, а тривала, майже тримісячна акція. Активну участь у святкуванні традиційно брали національні ощадні установи, а також кооперативні й акціонерні банки.

...Годинник історії невпинно вимірює час.

З приходом радянської влади всі банківські установи було ліквідовано та запроваджено систему, яка діяла у СРСР. У радянські часи банківська система України, як і всіх союзних республік, складалася із системи Держбанку СРСР та підпорядкованих їй республіканських, обласних контор, районних відділень; у систему входили також відповідні установи Ощадного банку СРСР, покликані обслуговувати населення. Поряд з тим функціонували менш розгалужені та вузько спеціалізовані Будбанк СРСР та Зовнішекономбанк СРСР.

Створення принципово нової банківської системи України бере свій початок з ухвалення Верховною Радою України в березні 1991 року Закону "Про банки і банківську діяльність", згідно з яким банківську систему України було визначено як дворівневу: Національний банк України та комерційні банки всіх видів і форм власності.

Проте попервах поняття "Національний банк" -- це була лише назва. До цього моменту в Україні не було банку, який би виконував функції центрального банку, не було ні відповідного кадрового забезпечення, ні напрацьованих технологій, ні нормативної бази тощо.

Під час свого становлення НБУ як центральний банк держави пройшов досить нелегкий і тернистий шлях. Потрібно було створити банк фактично з нуля, до того ж не комерційний, а банк, який покликаний забезпечити створення та належне функціонування банківської системи країни.

Упродовж перших двох років НБУ не мав можливості проводити повноцінну грошово-кредитну політику. В той період кредитні пропозиції НБУ проводили здебільшого за окремим рішенням Верховної Ради України. Можна згадати прямі емісійні кредити у вугільну галузь, кредити на потреби агропромислового сектору, для завершення заліків взаємозаборгованості, кредитування комерційних банків під виробничі цільові програми, пов'язані з конверсією та переорієнтацією виробництва. Дефіцит бюджету покривали майже на 100 відсотків за рахунок "друкування грошей" Національним банком. Пряме втручання органів державної влади в емісійну діяльність НБУ, нестача досвіду та відповідних монетарних інструментів спричинили до нерегульованості грошової маси, а відтак і до гіперінфляції, яка 1992 року сягнула 2100%, а 1993-го -- 10256%.

Роки, що минули, -- досить невеликий відрізок часу для розбудови та становлення такої установи, як центральний банк держави. Проте за ці роки НБУ вдалося не тільки перебороти всі труднощі, а й досягти значних успіхів у розбудові банківської системи. На сьогодні в країні успішно функціонує банківська система, яка повністю адаптована до ринкових відносин та надає широкий спектр банківських послуг суб'єктам господарювання та населенню.

За цей період налагоджено власне виробництво банкнот та карбування монет, що є значно економнішим, ніж друкування грошей за межами країни. У вересні 1993 року в системі НБУ було створено відділи банківського нагляду, основними напрямами їх діяльності було: реєстрація та ліцензування банків і банківських установ, аналіз їх статистичної звітності та контроль за дотриманням банками економічних нормативів, інспекторські перевірки банків і банківських установ, а також ліквідація й реорганізація банків. Надзвичайно важливою віхою як для народного господарства, так і для банківської системи, було впровадження в січні 1994 року Системи електронних платежів (СЕП), яка дозволила досягти світового рівня обробки інформації у сфері міжбанківських розрахунків, значно підвищити надійність, обмежити ризик обігу фальшивих грошей та скоротити до мінімуму термін проходження платежів.

1996 року було проведено грошову реформу. Цим заходом не лише введено національну грошову одиницю -- гривню, а й створено умови для стабілізації грошової системи.


Фундаментальні зміни відбулися й у бухгалтерському обліку банківської системи країни. Перехід банківської системи з 1 січня 1998 року на міжнародні стандарти бухгалтерського обліку забезпечив вперше в Україні створення достовірної та чіткої звітності, що дає змогу з'ясувати реальний фінансовий стан банку та простежити тенденції розвитку української банківської системи.

Завдяки виваженій політиці НБУ, введенню регулятивних фінансових інструментів, Україна успішно подолала наслідки світової та російської кризи 1998 року.

Основною функцією НБУ є забезпечення стабільності національної валюти. Аби виконати цю функцію, НБУ створив потрібні грошово-кредитні механізми та інструменти, що дало можливість за допомогою проведення прогнозованих прозорих операцій на міжбанківському ринку забезпечити на єдиних умовах регулювання попиту на гроші, а отже, їх ціни. На сьогодні НБУ має достатньо інструментів, щоб миттєво зв'язати зайву або наростити до нормального рівня ліквідність банківської системи.

За роки, що минули після кризи 1998 року, розвиток банківської системи відбувався більш гармонійно, ніж на початку її становлення. Йдеться, зокрема, про збільшення обсягів капіталу, активів та зобов'язань банків, поліпшення якості кредитного портфеля, збільшення обсягів кредитування економіки й населення. Гривня залишається стабільною. У країні відбувається загальне економічне піднесення, а в НБУ триває напружена повсякденна робота: виникають нові ідеї, затверджують реформаторські рішення, напрацьовують нормативно-правові та законодавчі акти.

Розбудова банківського сектору на сучасному етапі є комплексною та системною та потребує координації зусиль усіх учасників процесу -- банків, Національного банку, органів законодавчої та виконавчої влади.

Національний банк України пропонує перейти до якісно нових, більш цілеспрямованих підходів до розбудови такої банківської системи, яка стимулюватиме розвиток економіки, підвищуватиме довіру населення та буде конкурентоспроможною на зовнішніх ринках.

На першому місці опиняється забезпечення системної стабільності, зменшення вразливості банківської системи до зовнішніх та внутрішніх чинників, що дестабілізують, підвищення якості та ефективності її діяльності.

Розвиток банківської системи спрямовано на збільшення обсягів обслуговування підприємств та населення в усіх реґіонах країни та на урізноманітнення спектру банківських послуг. Банки стають активними учасниками розвитку фондового та страхового ринків.

Активним учасником становлення банківської системи Львівщини було управління НБУ у Львівській області. Колектив кваліфікованих працівників своєчасно та якісно впроваджує рішення Національного банку в усіх напрямах банківської діяльності -- від касового обслуговування до регуляторних функцій.

Управління Національного банку у Львівській області є підрозділом Національного банку України, воно забезпечує реалізацію грошово-кредитної політики НБУ в реґіоні.

Відзначають збільшення інтересу банків інших реґіонів України до відкриття своїх філій у Львівській області. Лише впродовж 2003-го та перших місяців 2004 року в області відкрито 7 філій, а мережа відділень зросла на 71 одиницю. За станом на 1 травня на території області провадили діяльність 84 банківські установи (з яких п'ять -- юридично-самостійні банки), 696 безбалансових відділень та два представництва банків.

На нашу думку, область є привабливою з огляду на високий рівень довіри місцевих жителів до банківської системи, поступовим відновленням господарського комплексу реґіону, близькістю кордонів з країнами Європейського союзу.

На кінець квітня банківські установи області залучили понад 3,4 млрд грн, з яких 74% -- це кошти населення. За обсягом залучених коштів область посідає шосте місце в Україні, за обсягом внесків населення -- четверте, а за часткою вкладів населення і усіх коштах, залучених банками, -- друге. Довіру населення до банків Львівщини не підірвала навіть криза 1998 року: ми відзначаємо щомісячне та безперервне збільшення обсягів вкладів фізичних осіб.

Управління НБУ у Львівській області вважає, що своїми банківськими заощадженнями населення нашої області вже тепер реально відроджує настанови, закладені в 20-30-х роках, коли запроваджували свято ощадності. Гроші наших громадян, які розміщені на внесках у банках, дозволяють створювати тисячі додаткових робочих місць та поступово долати наслідки економічної скрути. Національний банк та інші органи державної влади будуть й надалі вживати заходів, щоб забезпечити надійний захист банківських внесків від можливих ризиків. Стосовно зазначмо, що з 16 травня 2004 року розмір відшкодування вкладникам за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб в разі банкрутства банку підвищено до 3000 грн.

Банківська система реґіону продовжує нарощувати кредитні вкладення в економіку реґіону. Кредитний портфель банки області на кінець квітня сформували в сумі майже 2,3 млрд грн, і за цим показником Львівщина посідає сьоме місце в нашій державі. Банківські установи області не залишилися осторонь стихійного лиха, яке боляче вдарило по сільському господарстві на початку 2003 року. Аби його підтримати було також залучено цільові кредити рефінансування НБУ. Слід зазначити, що з початку 2004 року темпи приросту кредитних внесків банківських установ Львівщини перевищують загальноукраїнський показник.

Сприяє досягненню швидкого взаєморозуміння між різними банками та між банками та органами державної виконавчої влади діяльність однієї з перших у нашій державі Асоціації банків Львівщини. Партнерські відносини, що склалися між Львівським банківським інститутом НБУ та банками, дозволяють останнім поповнювати свої колективи спеціалістами, котрі отримали знання в одному з найкращих профільних ВНЗ України.

Управління НБУ вважає, що господарський комплекс області готовий освоювати значно більші вклади за рахунок розвитку туризму, рекреаційних зон Карпат та Передкарпаття, становлення нових підприємств у реґіоні. Область має хороші перспективи для подальшого розвитку.

Начальник управління НБУ у Львівській області
М.П.Могильницька

» 
Банківська система України: від створення до Дня банкіра
 
Гроші і банки є фінансовою основою розвитку економіки, підвищення життєвого рівня людей. Цей постулат повністю підтверджує економічна історія України, коли зі збільшенням рівня монетаризації і розвитком товарно-грошових відносин в останні роки відбувається значне зростання матеріального виробництва, розвиток продуктивних сил в країні. Відзначення Дня банківських працівників є підтвердженням вагомості їх вкладу в економіку, наше суспільство. Банкіри вдячні президенту, уряду за визнання такої важливої професії.
Детальніше>>
Зміст Поступу
Перша сторінка
  ·  Україні загрожують теракти 
Погляд
  ·  Уряд змінюватиме бюджет 
  ·  Небезпечна пожежа 
  ·  Загадковий візит 
  ·  А тепер Мельниченко... 
Поступ у Львові
  ·  Боротьба за майданчик триває 
  ·  Як оцінять кіно від Буняка? 
  ·  Всі проти референдуму 
  ·  Грант для Львівщини 
  ·  Плани змінили 
  ·  День ощадності з "Укрексімбанком" 
  ·  Побутове пияцтво та алкоголізм -- чи є різниця..? 
  ·  Чому депозити розміщують у Райффайзені?.. 
Поступ з краю
  ·  Новий похід за політреформою 
  ·  Невдалий візит Януковича 
  ·  Мати каратиме дочку 
  ·  Скільки коштують вибори 
  ·  Президентських виборів не буде 
  ·  Знайомтеся: Телекомпанія "Львів-КТБ" -- 10 років на ринку кабельного телебачен 
Поступ у світі
  ·  Хулігани класу V.I.P. 
  ·  Зразково-показовий суд 
  ·  Каспаров у великій політиці 
  ·  Демарш проти демаршу 
  ·  Ґаза у вогні 
  ·  СВІТООГЛЯД 
new! Мій Дрогобич
  ·  Європейський вибір по-дрогобицьки 
  ·  Ми сьогодні намагаємось дивитися в завтрашній день 
  ·  Дрогобицьким нафтопереробникам допоможуть французи 
  ·  Візу до Фінляндії бажаєте? 
  ·  Слава Тустані-фортеці оживає і росте 
  ·  Фонд Дмитра Ців’юка 
  ·  Леся Дичко на дрогобицькій землі 
  ·  Дрогобицька “Легенда” представляла Україну 
  ·  Нова книга Андрія Грущака 
Економіка у Поступі
  ·  Голограми на сертифікатах -- з 2005-го 
  ·  Чечетова хочуть звільнити 
  ·  Будуть молодіжні готелі 
  ·  "Аваль" -- більше, ніж банк, ощадність -- більше, ніж свято 
  ·  Подарунки "КредитБанку (Україна)" до Дня банкіра 
Поступ технологій
  ·  Ключопалець 
  ·  wi-fi-ровер 
  ·  doom 3 -- цього літа! 
Тема Поступу
  ·  Банківська система України: від створення до Дня банкіра 
  ·  НБУ: успадкування традицій дня ощадливості 
Арт-Поступ
  ·  Ромко ЧАЙКА: Повертаючись до Львова, я вірю, що ще можна збудувати Україну, а не 
  ·  "Віртуози" вшанували ювілей Педагога 
Львівські обсервації
  ·  "Євробачення" на Сихів! 
Спорт-Поступ
  ·  Ще один трансфер "Карпат" 
  ·  "Динамо" зберігає дистанцію 
  ·  Хто виграє Олімпіаду-2012? 
  ·  Сидоренко титулу не віддав 
  ·  Китайський штурм витримали 
  ·  Бажання карає самовпевненість 
  ·  "Срібло" Зеленого континенту 
Поступ реляксу
  ·  ІМПРЕЗИ 
  ·  ТЕАТРИ 
  ·  ВИСТАВКИ 
  ·  КІНОТЕАТРИ 
  ·  ХХІІІ Міжнародний фестиваль музичного мистецтва "Віртуози" 
post-Поступ
  ·  Проблема пам'яті 
  ·  Подвійний стандарт 
  ·  Знову про Гію Ґонґадзе 
  ·  Чи може дитина вирости нормальною без дитячих майданчиків? 
Пост-Faktum
  ·  ФОТОФАКТ 
  ·  КАЛЕНДАР 
  ·  grundfos відкрив торгове представництво в Україні