BRAMA - News - Weather - Elections - Business - Sports - Brama Press - Calendar - Classifieds    Перша сторінка.    Погляд.    Поступ у Львові.    Поступ з краю.    Поступ у світі.    new! Мій Дрогобич.    Економіка у Поступі.    Поступ технологій.    Тема Поступу.    Арт-Поступ.    Львівські обсервації.    Спорт-Поступ.    Поступ реляксу.    post-Поступ.    Пост-Faktum.   
  Цитата Поступу
 
20 травня 2004 р.
   ·  на головну  · 1999-2002  · досье  · архів світлин  · форум
Event Industry Forum

Купол
Львів
  15:12 22-01-2019 -   За один день на кір захворіли 110 мешканців Львівщини  
  15:6 22-01-2019 -   У Львові немає води на двох вулицях Шевченківського району  
  13:31 22-01-2019 -   На пошуки зниклої спортсменки під Львовом виїхала поліція і кінологи  
  11:52 22-01-2019 -   За тиждень на кір захворіли 3,5 тисячі українців  
  10:43 22-01-2019 -   На Львівщині зріс рівень виробництва сільськогосподарської продукції  
Україна
  12:10 22-01-2019 -   У Києві до Дня Соборності утворили «живий ланцюг»  
  11:56 22-01-2019 -   До України намагалися ввезти отруйні фрукти з Туреччини і Єгипту  
  10:29 22-01-2019 -   Яким регіонам готуватися до посилення холодів  
  10:28 22-01-2019 -   За словами експертів, в українських магазинах все більше неякісних продуктів  
  10:26 22-01-2019 -   Обвинувальні вироки за корупцію отримали 2637 чиновників.  
Світ
  10:57 22-01-2019 -   У Боснії і Герцеговині знайдені великі поклади золота і срібла  
  16:1 21-01-2019 -   В Узбекистані під час розкопок у підвалі знайшли скарб вартістю більше $1 млн  
  12:59 21-01-2019 -   За 10 років кількість мільярдерів майже подвоїлася  
  10:26 21-01-2019 -   Папа Римський оголосив про запуск спеціального сайту для молитви  
  16:11 17-01-2019 -   Локон Мерілін Монро пустять з молотка    ·  · 
 
Поступ 1999-2002 рр. у попередній версії

new! Мій Дрогобич  » 

___________________________________________________________________________

Слава Тустані-фортеці оживає і росте
Роман ПАСТУХ
 
Гори Карпати здавна називають перлиною України. А що є перлиною Карпат? Історики, краєзнавці та всі, кому дорога наша історія, одностайно вважають нею давню наскельну фортецю Тустань біля села Урича в глибині мальовничих гір, на території Сколівського району Львівської області, неподалік відомого курортного селища Східниці. Її слава почала по-справжньому оживати й рости лише на початку національного відродження, а особливо - після здобуття Україною незалежності в 1991 р.

Якщо ви захочете дізнатися про Тустань хоч що-небудь з "Радянської енциклопедії історії України", діаспорної "Енциклопедії українознавства" чи крикливо-претензійного новітнього "Універсального словника-енциклопедії" зі скороченою назвою "УСЕ", то ваші пошуки виявляться даремними. Там чомусь немає про неї жодного рядка. Зате в цьому останньому є предостатньо статей, без яких пересічний і навіть ерудований читач може спокійно прожити ціле життя й не почуватиметься невігласом. Єдиним ґрунтовним джерелом наукової інформації про карпатську твердиню є наразі книжка львівського вченого Михайла Рожка "Давньоруська наскельна фортеця Тустань" (Київ, 1996), що увінчала його багаторічні дослідження. Отож коротко нагадаю її історію, послуговуючись цим виданням та деякими іншими публікаціями.

Вважають, що вже кілька тисячоліть назад тамтешні мешканці, можливо, бойки або їхні попередники, звернули увагу на красу та неприступність могутніх скель в долині річки Уричанки. В них і зародилась думка облаштувати там язичницьке капище. Сліди їх дохристиянської святині, котрі налічують майже три сотні рисунків-петрогліфів, збереглися на скелях донині. Протягом 1Х-Х1У століть і, ймовірно, ще пізніше на скелях височіла неприступна дерев'яна фортеця Тустань, назву якої виводять від слів "тут стань". У ній і навколо неї вирувало життя, відбувалися різні історичні події, проводилися народні свята, вшановувалися стародавні традиції, обряди тощо.


Фортифікаційна будівля служила і як важливий митний пост, і як оборонний пункт на заході Руси-України та її спадкоємниці - Галицько-Волинської держави, котра проіснувала до середини Х1У ст., тобто до загарбання наших земель Польщею. На території фортеці проживали тільки чоловіки-воїни без сімей, діяли майстерні і все інше, без чого не можна було перебувати там менш-більш тривалий період під час облоги. Нападникам не вдалося її здобути ні разу, що в ті та й у пізніші часи було великою рідкістю. Очевидно, в ХУ1 ст. Тустань поступово втратила своє первісне призначення, почала занепадати та руйнуватися і врешті-решт перестала існувати.
Про карпатську твердиню писали ряд дослідників, у тому числі українські - Ізидор Шараневич, Іван Франко, Корнило Устиянович, Ярослав Пастернак. Досліджені сучасними вченими, а головно М.Рожком, петрогліфи, численні археологічні знахідки підтвердили її унікальність у нашій минувшині княжої доби. Добре, що буремні вітри історії, невблаганний час і всілякі невігласи не доруйнували Тустань остаточно. Поза сумнівом, цьому чимало посприяла її віддаленість від сучасних доріг і висота унікальних скель, на які не так легко піднятися. Автор цих рядків присвятив історичній пам'ятці в Карпатах вірш "Тустань":

Неприступна, горда, величава
Тустане - твердине серед гір,
Від епохи князя Святослава
Ти ведеш із часом рівний спір.

Падала і гинула од люті
До чужого ласа саранча,
На твоїй залишивши могуті
Сиві карби списа і меча.

Посестро висот у піднебессі,
Перунам які підлеглі лиш,
Вірна зроду урицькій адресі,
З них Карпати беркутом зориш.

Ні, тебе не мож' перехвалити,
Бо нема таких у мові слів,
Як не мож' до скону не любити,
Хто тебе хоча би раз уздрів.

Неприступна, горда, величава
Тустане моя посеред гір,
Ти - це бойків невмируща слава,
Що живе, вікам наперекір!

Враховуючи велике значення карпатської твердині в княжі часи нашої країни, Кабінет міністрів України видав у 1994 р. постанову про створення Державного історико-культурного заповідника "Тустань", відтак наступними постановами від 1998 та 2001 рр. вирішив питання її реставрації, занесення до Державного реєстру нерухомих пам'яток історії та археології національного значення. На підставі цих урядових документів створено музей історії Тустані, який діє від 1997 р. Нині в ньому налічується майже півтисячі цінних експонатів, у тому числі - давня холодна зброя, господарський посуд, монети, бронзова булава та ін., датовані 1Х-Х111 ст. Відтворено інтер'єр княжої гридниці. Виготовлено муляжі бойових знамен наших пращурів, які брали участь у Ґрюнвальдській битві 1410 р., де об'єднані слов'янські війська розгромили тевтонських рицарів і поклали край їх експансії на схід.

Але музей не лише зберігає історичні реліквії, він став ще й науковим і дослідницьким закладом. Зокрема, його фахівці вмістили в збірнику "Наукові знання" низку статей про Тустань, видали книжки трьома мовами, підготували до друку книжку "Тустань - пам'ятник історії та археології національного значення". Заповідник і музей уже відвідали п'ятдесят тисяч туристів, серед них - світила вітчизняної та зарубіжної історичної науки, краєзнавці , педагоги, студенти й учні. Тритомна книга їх відгуків переповнена подячними високими і схвильованими словами багатьма мовами. В Дрогобичі після подолання завзятого опору колишньої компартійної влади і перемоги демократичних сил назву "Тустань" отримав новий готель у центрі міста, перед яким височіє один з найкращих у світі пам'ятників Тарасові Шевченку.


Нинішнього року в заповіднику заплановано здійснити ряд робіт з упорядкування та благоустрою території площею 464 гектари, встановлення розпізнавальних знаків на історико-археологічних путівцях. Там визначено чотири зони - охоронну, археологічну, регулювання забудови, а також узятого під охорону ландшафту. Але "серцем" заповідника вважаються перші дві зони площею до чотирьохсот гектарів. Наглядач заповідника матиме службовий будинок. Водночас затверджено генеральний план розвитку заповідника, створений Львівським спеціалізованим інститутом "Укрзахідпроектреставрація". На черзі - його затвердження в Міністерстві культури і мистецтв України.

Щоб здійснити благородні й давно потрібні заходи з відродження слави наскельної фортеці і її самої, потрібно 110 мільйонів гривень. Тільки роботи з відновлення фортеці обійдуться майже в п'ятдесят мільйонів. Два мільйони коштуватиме будинок музею історії Тустані. Терміни їх виконання прямо пов'язані з виділенням бюджетних асигнувань через Мінкультури і мистецтв. З-поміж головних завдань слід назвати й прокладення 800-метрової під'їзної дороги безпосередньо до історичних скель. Наразі ж туди веде лише польова дорога, котру потрібно перевести в категорію державних. Адже йдеться про унікальність стародавнього замку в Карпатах, завдяки якому в недалекій перспективі можна буде отримувати чималі кошти від туризму.

До урочистостей з нагоди десятиріччя створення заповідника "Тустань" 5 жовтня 2004 р. залишається ще декілька місяців. І місцева, і обласна, і столична влада повинні активніше прилучитися до справи великого державного значення - відродження карпатської наскельної фортеці Тустань. Занадто багато ми втратили раніше через різних окупантів, аби при незалежній Україні збільшити число цих втрат. Наша національна святиня повинна виховувати своєю унікальною історією наступні покоління.

» 
Європейський вибір по-дрогобицьки
Василь КИРИЛИЧ
 
Старовинне місто Дрогобич. Воно завжди було тим містом, яким гордилися його жителі та проявляли якесь надзвичайне зацікавлення державні "верховоди".

Ще в 1422 році місто отримало магдебурзьке право. У ХV столітті Дрогобич став центром повіту. В 1775 році в місті відкрито одну з перших у Галичині українську гімназію. Це засвідчує високий рівень освіти та культури нашого міста в різні часи його існування.
Детальніше>>
» 
Ми сьогодні намагаємось дивитися в завтрашній день
З прес-конференції керівництва торгового центру "Матадор" для представників засобів масової інформації
Василь КИРИЛИЧ
 
12 травня керівництво торгового центру "Матадор" провело прес-конференцію для представників засобів масової інформації. Серед керівників "Матадору" були представники від керівництва Валерій Губерський та Володимир Грабельський, а також засновник торгового центру – Михайло Грушанський.
На прес-конференцію було винесено два питання. Перше – підсумки роботи "Матадору" за рік, друге – висвітлення питання ринкової торгівлі в Дрогобичі.

У виступах керівників "Матадору" йшлося про труднощі та деякі проблеми для повноцінного функціонування торгового центру.
Детальніше>>
» 
Дрогобицьким нафтопереробникам допоможуть французи
Надія БАКУН
 
За перший квартал цього року на АТ "НПК-Галичина" перероблено 578,3 тисячі тонн нафти.
Всього план на цей рік сягає цифри в 2 мільйони 300 тисяч тонн, так що нафтопереробники працюють за графіком, навіть дещо випереджують його.
Детальніше>>
» 
Візу до Фінляндії бажаєте?
Надія БАКУН
 
43-річний мешканець одного з сіл Дрогобицького району звернувся в правоохоронні органи. Він заявив, що в одній із дрогобицьких туристичних фірм йому запропонували працевлаштуватись у Фінляндії.

Ви запитаєте: а при чім тут кримінал? І справді, українці зараз працюють по всій Європі, то чому не можуть заробляти у Фінляндії?
Детальніше>>
» 
Фонд Дмитра Ців’юка
Анатолій ВЛАСЮК
 
Дмитра Васильовича Ців'юка у Трускавці знає кожний. Він прожив важке життя. Довелося йому відсидіти в сталінських концтаборах, а в роки незалежності зіткнутися з байдужістю владоможців. Але ніколи Дмитро Васильович не втрачав оптимізму, завжди з відкритою душею йшов до людей.

"ВИРАХОВУВАЛИ ЗА ВСЕ, НАВІТЬ ЗА КОЛЮЧИЙ ДРІТ"
Детальніше>>
» 
Леся Дичко на дрогобицькій землі
Людомир ФІЛОНЕНКО, член спілки композиторів Укра
 
На запрошення Самбірсько-Дрогобицької єпархії (отців Тараса Герасимчука, Михайла Бачинського, Мирона Бендика) й Голови Дрогобицького осередку Національної спілки композиторів України Володимира Грабовського з 10 по 12 травня в нашому місті перебувала знана у всьому світі композитор, народна артистка України, лауреат Шевченківської премії Леся Дичко.
Детальніше>>
» 
Дрогобицька “Легенда” представляла Україну
Оксана ІВАНИК
 
Муніципальний хор "Легенда" м.Дрогобича представляв Україну на традиційному Міжнародному фестивалі сакральної музики "Gaude Mater" ("Славімо Матір"), який проходив з 1 по 6 травня у м.Ченстохові (Республіка Польща). "Легенда" посіла третє місце, поступившись співакам з Вільнюса і Риги. У фестивалі також брали участь хорові колективи з Варшави, Вашингтону, Тель-Авіа, Єрусалиму. Дрогобичан привітав з успіхом третій секретар посольства України в Республіці Польща М.Бокотей.
Детальніше>>
» 
Нова книга Андрія Грущака
Оксана ІВАНИК
 
Нещодавно у видавництві "Коло" вийшла в світ нова книжка Андрія Грущака "Доля" - новели та повість. Національний характер, чистота почуттів, проблеми культури, мови, занепад, підлість і зрада – такі основні мотиви новел книги.

У "Долі" – гірка доля усіх. Тепер і колись. Село у ній домінує. У творах – побут людей, їхні мрії, тривоги, надії. І – любов. До природи, родини, людей, України.
Детальніше>>
Зміст Поступу
Перша сторінка
  ·  Україні загрожують теракти 
Погляд
  ·  Уряд змінюватиме бюджет 
  ·  Небезпечна пожежа 
  ·  Загадковий візит 
  ·  А тепер Мельниченко... 
Поступ у Львові
  ·  Боротьба за майданчик триває 
  ·  Як оцінять кіно від Буняка? 
  ·  Всі проти референдуму 
  ·  Грант для Львівщини 
  ·  Плани змінили 
  ·  День ощадності з "Укрексімбанком" 
  ·  Побутове пияцтво та алкоголізм -- чи є різниця..? 
  ·  Чому депозити розміщують у Райффайзені?.. 
Поступ з краю
  ·  Новий похід за політреформою 
  ·  Невдалий візит Януковича 
  ·  Мати каратиме дочку 
  ·  Скільки коштують вибори 
  ·  Президентських виборів не буде 
  ·  Знайомтеся: Телекомпанія "Львів-КТБ" -- 10 років на ринку кабельного телебачен 
Поступ у світі
  ·  Хулігани класу V.I.P. 
  ·  Зразково-показовий суд 
  ·  Каспаров у великій політиці 
  ·  Демарш проти демаршу 
  ·  Ґаза у вогні 
  ·  СВІТООГЛЯД 
new! Мій Дрогобич
  ·  Європейський вибір по-дрогобицьки 
  ·  Ми сьогодні намагаємось дивитися в завтрашній день 
  ·  Дрогобицьким нафтопереробникам допоможуть французи 
  ·  Візу до Фінляндії бажаєте? 
  ·  Слава Тустані-фортеці оживає і росте 
  ·  Фонд Дмитра Ців’юка 
  ·  Леся Дичко на дрогобицькій землі 
  ·  Дрогобицька “Легенда” представляла Україну 
  ·  Нова книга Андрія Грущака 
Економіка у Поступі
  ·  Голограми на сертифікатах -- з 2005-го 
  ·  Чечетова хочуть звільнити 
  ·  Будуть молодіжні готелі 
  ·  "Аваль" -- більше, ніж банк, ощадність -- більше, ніж свято 
  ·  Подарунки "КредитБанку (Україна)" до Дня банкіра 
Поступ технологій
  ·  Ключопалець 
  ·  wi-fi-ровер 
  ·  doom 3 -- цього літа! 
Тема Поступу
  ·  Банківська система України: від створення до Дня банкіра 
  ·  НБУ: успадкування традицій дня ощадливості 
Арт-Поступ
  ·  Ромко ЧАЙКА: Повертаючись до Львова, я вірю, що ще можна збудувати Україну, а не 
  ·  "Віртуози" вшанували ювілей Педагога 
Львівські обсервації
  ·  "Євробачення" на Сихів! 
Спорт-Поступ
  ·  Ще один трансфер "Карпат" 
  ·  "Динамо" зберігає дистанцію 
  ·  Хто виграє Олімпіаду-2012? 
  ·  Сидоренко титулу не віддав 
  ·  Китайський штурм витримали 
  ·  Бажання карає самовпевненість 
  ·  "Срібло" Зеленого континенту 
Поступ реляксу
  ·  ІМПРЕЗИ 
  ·  ТЕАТРИ 
  ·  ВИСТАВКИ 
  ·  КІНОТЕАТРИ 
  ·  ХХІІІ Міжнародний фестиваль музичного мистецтва "Віртуози" 
post-Поступ
  ·  Проблема пам'яті 
  ·  Подвійний стандарт 
  ·  Знову про Гію Ґонґадзе 
  ·  Чи може дитина вирости нормальною без дитячих майданчиків? 
Пост-Faktum
  ·  ФОТОФАКТ 
  ·  КАЛЕНДАР 
  ·  grundfos відкрив торгове представництво в Україні