Офіційне відкриття “Днів Кракова у Львові”, які вже вп’яте мають проходити в нашому місті, все ж завтра відбудеться. Заплановані дні відбудуться, але дуже по-мистецьки і без офіційного Кракова і, можливо, без львівського офіціозу. Зрозумілу відсутність представників краківської міської влади на чолі з президентом міста Анджеєм Голасем та головою ради Генріхом Ганзлік консул Польщі у Львові Кшиштоф Савіцький пояснив коротко і дипломатично: “Це пов’язано з конфліктом навколо польських поховань на Личаківському цвинтарі”. Щодо відсутності Любомира Буняка “Поступу” повідомили в його приймальні – львівський міський голова відбув до Києва і буде в понеділок.
Відсутність авторів “Австріяцької енциклопедії або галицької балачки”, зустріч із якими заповідалася на інтелектуальну родзинку краківських днів, теж зрозуміла, хоч і не така офіційна – для такого рівня розмови, побудованої на спільному дискурсі і семантичних нюансах, потрібна відповідна атмосфера. В австро-краків’ян є надія, що така атмосфера відновиться вже наприкінці червня, отож пропонуємо аматорам найяснішого цісаря “замовляти квитки до Львова” через місяць.
Не буде цього року і популярної польської групи “Братанки”, про участь якої йшлося вже давно. Хоча скептики це теж схильні пояснювати як саботаж польської сторони. Кшиштоф Савіцький просив не пов’язувати їх неучасть з польсько-українським конфліктом: за його словами, про свою відмову група повідомила майже так само давно, як і про участь. Не втрачає оптимізму і начальник відділу зовнішніх зв’язків Львівської міської ради Тарас Возняк:” Зате таку малу кількість виправдає якість імпрез. Чого варті ікони Новосельського чи концерт Ярка Сметани? Повірте, всі акції, що мають відбутися, будуть досить високого рівня”.
Найосновніші імпрези “Днів Кракова” заплановані на 23-25 травня. У перший день в Національному музеї у Львові відбудеться наукова конференція, присвячена творчості Юрія Новосельського (виставка – у Національному музеї), на якій обговорюватимуться сучасний стан і проблеми іконопису.
Запланований на цей день у Львівській філармонії і джазовий концерт Ярка Сметани, “чи не першого джазового гітариста Європи”, за словами польського генконсула. У виконанні “Капели Краков’єнсіс” наступного дня прозвучить ораторія “Створення світу” Гайдна, на якій заплановано і урочисте відкриття “Днів Кракова у Львові”. Найращими імпрезами третього дня культурологи однозначно визнали літературно-музичний спектакль у виконанні артистів театру “Пивниця Святого Норберта”, у якому буде все: і медитаційна музика, і поезія, і, звичайно, театр. І безперечно, цікавим для львів’ян буде перегляд у суботу у Львівському кінопалаці кінофільму Єжи Кавалеровича “Камо грядеши”. “Найкращий польський фільм за останні роки”, – нагадав Тарас Возняк.
КОМЕНТАР
Еміль ЛЕГОВИЧ
голова товариства польської культури у Львові
До мене телефонували з Кракова і розпитували, яка ситуація у Львові. Я не хочу трагізувати ситуацію, але люди в шоці. В час, коли сучасна Європа об’єднується, у Львові існує група (маю на увазі львівських депутатів), яка нехтує добрими сусідськими стосунками, попередніми українсько-польськими домовленостями... Не розумію, чому така проблема робиться через кілька слів. Ці ж воїни, справді, боролись за свою державу, вони героїчно загинули. Не думаю, що через ті слова варто роздувати такий скандал. Тому, безумовно, краків’яни в шоці. І неприїзд офіційної делегації був очевидним. Мені відомо, що краків’яни взагалі не хотіли робити “Днів Кракова”. Але я пояснив представникам делегації, що телефонували до мене, що ускладнювати й поглиблювати й так напружені стосунки не треба. Тому митці, наскільки мені відомо, все ж приїдуть. |