BRAMA - News - Weather - Elections - Business - Sports - Brama Press - Calendar - Classifieds    Перша сторінка.    Погляд.    Поступ у Львові.    Поступ з краю.    Поступ у світі.    Економіка у Поступі.    Поступ життєзнавства.    Арт-Поступ.    Літературний Поступ.    Спорт-Поступ.    post-Поступ.    Пост-Faktum.   
  Цитата Поступу
 
14 травня 2004 р.
   ·  на головну  · 1999-2002  · досье  · архів світлин  · форум
Купол
Львів
  10:15 04-04-2020 -   25-річний працівник Львівської залізниці помер від удару струмом  
  10:14 04-04-2020 -   Міноборони назвало причину падіння зенітної ракети на приватному подвір’ї на Львівщині  
  10:14 04-04-2020 -   У Львові розробили окремий порядок поховання померлих від коронавірусу  
  12:8 21-03-2020 -   Сервіси таксі Uber, Uklon і Bolt безкоштовно возитимуть львівських медиків  
  12:7 21-03-2020 -   У Львові 7 осіб госпіталізували із спецпотягів, що прибули з Польщі  
Україна
  19:21 03-04-2020 -   Уряд затвердив нові обмежувальні заходи у боротьбі з коронавірусом  
  10:8 03-04-2020 -   Кабмін обмежить пересування людей  
  10:6 03-04-2020 -   Росія звинуватила Україну у відмові від Консультативної ради та пропаганді проти неї  
  10:6 03-04-2020 -   Зеленський обнадіяв, що Україна найближчим часом підпише угоду про транш МВФ  
  10:5 03-04-2020 -   Міністр охорони здоров’я записав звернення: Найважчі тижні попереду  
Світ
  13:9 03-04-2020 -   У Польщі дискутують чи можливо провести президентські вибори 10 травня  
  10:56 03-04-2020 -   Путін оголосив у Росії весь квітень неробочим  
  10:56 03-04-2020 -   Доведено необхідність термінового лікування коронавірусу  
  11:11 27-03-2020 -   Думки росіян з приводу обнуління термінів Путіна розділилися порівну  
  11:10 27-03-2020 -   ПАНДЕМІЯ КОРОНАВІРУСУ ПРИСКОРЮЄТЬСЯ З ЕКСПОНЕНЦІАЛЬНОЮ ШВИДКІСТЮ — ВООЗ    ·  · 
 
Поступ 1999-2002 рр. у попередній версії

Літературний Поступ  » 

___________________________________________________________________________

Нотатки, чи, в кращому разі, медитації
Іван ЛУЧУК
 
Наєнко М.К. Історія українського літературознавства: Підручник / Видання друге, зі змінами та доповненнями. -- Київ: Видавничий центр "Академія", 2001. -- 360 с.

Видання історії українського літературознавства вже давно було на порі. Та чомусь ні в кого руки до цього не доходили. І от вже другим виданням вийшла "Історія українського літературознавства" Михайла Наєнка. Задекларована як підручник, ця історія в деякому сенсі такою й є, тобто сміло може слугувати навчальним посібником для студентів. Багато потрібного фактажу ввійшло сюди, проте не менше залишилося "за бортом". Так чи інак, а студенти мають приблизний орієнтир, хоча вказівні таблички на ньому не завжди є істинними. Отже, про істину.

Першою ж виноскою у виданні є посилання на статтю Олександра Білецького "25 років українського радянського літературознавства", опубліковану в "Літературі й мистецтві" від 30 вересня 1944 року. Михайло Наєнко, зрозуміло, осуджує марксистсько-ленінський метод, який нав'язливо декларував точність радянської науки. А сам справедливо резонує: "Відома річ, що це була данина не науці, а псевдонауці. Насправді точність (а отже, науковість) літературознавства лежить у тій же площині, що й об'єктивність. Точним є те судження, яке являє собою наслідок наукового досліду, тобто міркування про літературний факт, а не суб'єктивну / тенденційну оцінку його. У міркуванні завжди присутнє прагнення визначити, скажімо, характер узагальнень у літературному творі, його генезис, зв'язок із фольклорною чи писемною традицією, і це буде незаперечною (хіба що з елементами хибності) істиною, а так звана оцінка неминуче в'яжеться зі смаківщиною та тенденційністю, які від істини дуже далекі". Даруйте за дещо розлогу цитату, проте вона є концептуально важливою, аби зрозуміти позицію автора історії українського літературознавства. Кожен має право висловлювати суб'єктивну думку, тим паче, у гуманітарній науці. Хоч як Наєнко й протестує проти суб'єктивності, проте його процитовані думки якраз і є суб'єктивними. Він має священне право їх висловлювати, але не мусить їх нав'язувати. Та коли ці думки сформульовані в межах підручника, то хоч-не-хоч їх нав'язують тим, хто за цим підручником навчається. Для багатьох лінивіших студентів підручник взагалі є мало не істиною в останній інстанції. Протестує Наєнко також і проти оцінки (яку він називає так званою) зі смаківщиною (яке несмачне слово!), а теж із тенденційністю, яка, так виглядає, й є тією ж таки суб'єктивністю. Тут я також не можу згодитися з автором, адже, на моє глибоке переконання, кожен вільний сам оцінювати, керуючись при тому своїм смаком, а все це просто мусить бути суб'єктивним, тобто деякою мірою тенденційним. Щоправда, проти надмірної тенденційності я й сам би протестував.

Так отож, цитовані думки Михайло Наєнко висловив на переході з другої на третю сторінку тексту, а на переході з передостанньої сторінки на останню вже сам вдається в оціночні судження, присмачені якнайрафінованішою тенденційністю: "...інколи важко збагнути, чому з'являється в деяких авторів бажання обов'язково видати окремою "книжкою" всілякі нотатки чи, в кращому разі, медитації, яким місце не далі, ніж у миттєвій периферійній періодиці (Ю.Андрухович "Дезорієнтація на місцевості", 1999; І.Лучук "Триєдине поезієзнавство", 1998; К.Москалець "Людина на крижині", 1999 тощо). Я не тому про це веду мову, що Наєнко тут зачепив мене. Зрештою, в гарній компанії з Юрком Андруховичем та Костиком Москальцем можна приємно посміятися із цих Наєнкових пострадянських глибокодумних випадів. І не тому, що на останній сторінці тексту "Історії українського літературознавства" автор не полінувався тричі (!) вчепитися до мене. Тобто, пардон, згадати мене. Радше не лише тому. А тому, що, по суті, Михайло Наєнко сам собі суперечить, це, до речі, теж належить до невід'ємних авторських прерогатив, на які нікому не слід зазіхати. Наєнко, який хоче боротися проти тенденційності, сам є напрочуд тенденційним. Він ніби виступає проти суб'єктивного оцінювання, а сам виявляє несмак, коли вдається до оцінювання. Зрештою, не дотримується хоча б відносної наукової етики, називаючи солідні часописи "миттєвою периферійною періодикою". Та хіба ж це не чистої води суб'єктивне тенденційне оцінювання?

Так-от, про істину. На мою гадку, істина полягає в тому, що авторське бачення є основоположним у літературознавстві. Якщо Наєнко називає мою, Москальцеву та Андруховичеву есеїстику "нотатками, чи, в кращому разі, медитаціями", то я аж ніяк не протестую проти цього. По-перше, Наєнко має авторське священне право так називати й трактувати все, що йому заманеться. І, по-друге, есеїстика значною мірою й є саме медитативними нотатками. Тут Наєнко, окрім усього, має безперечну радію. Хоч це й може викликати посмішку, але текст Наєнкової "Історії українського літературознавства" теж можна потрактувати як "нотатки, чи, в кращому разі, медитації". І це буде компліментом, адже на практиці, за велінням свого пера, суворий ортодокс виявляється симпатичним і суб'єктивно-своєрідним автором. Таким, що думає, знає, і досить-таки компетентним. Істинно глаголю вам.
» 
Леґендарно-казкова природа
Іван ЛУЧУК
 
Книжка
Природа України в казках та леґендах: Для молодшого та середнього шкільного віку / Редактор-укладач Олена Волосевич. -- Львів: Аверс, 2004. - 296 с.

Загалом для природознавства належить вивчати географічний ландшафт, флори та фауни, а також явища природи й ще різноманітні суміжні поняття. Казки, леґенди та перекази про природу України зібрала й упорядкувала Олена Волосевич для серії "Скарбничка школяра", а проілюструвала видання Тетяна Савелєва. Деякі матеріали упорядниця подала за Дерваль-Малеш, Дерваль, Шморгуном та Плачиндою. Та тотальна більшість матеріалів є наче анонімною, властиво, такою, що належить усім. Ними лише пройшлася вправна редакторська рука, а книжкову цілість сформувала не менш вправна укладацька рука.
Детальніше>>
Зміст Поступу
Перша сторінка
  ·  Кіно від Буняка 
  ·  Повернення Сашка Кривенка 
  ·  Голові Львівської обласної ради 
Погляд
  ·  Алієв хоче реваншу 
  ·  Усе в наших руках 
  ·  "Кольчуг" в Іраку не було 
  ·  В Афінах -- олімпійський спокій 
  ·  Відкрито 57-й Каннський фестиваль 
Поступ у Львові
  ·  Не час для популізму 
  ·  Квітниками не ходіть 
  ·  daewoo крадуть найчастіше 
  ·  Несподіваний вирок 
  ·  Діалог між народами 
  ·  Митники собою задоволені 
  ·  Вода з хідника львів'янам "подається" практично цілодобово 
  ·  ХРОНІКА 
Поступ з краю
  ·  Васильєв готовий до відставки 
  ·  Не чіпайте судимостей Януковича 
  ·  Васильєв проти Лазаренка 
  ·  Нехтування свободою слова 
  ·  Європа спростовує темники 
  ·  Більшість канула в Лету 
Поступ у світі
  ·  Ганді повертаються до влади 
  ·  Ще гірше, ніж здавалося 
  ·  Ще одна бомба у Грозному 
  ·  Мир в обмін на загиблих 
  ·  Весілля принца Данії 
  ·  СВІТООГЛЯД 
Економіка у Поступі
  ·  Нові господарі польських радгоспів 
  ·  Європа нам допоможе 
  ·  Приватизація незавершених будівель по-новому 
  ·  Добре сміється той... 
  ·  Залізниця модернізується 
  ·  Проблеми митної вартості 
  ·  Податкова загроза "старій Європі" 
  ·  НОВИНИ ЕКОНОМІКИ КОРОТКО 
  ·  ФОТОФАКТ 
Поступ життєзнавства
  ·  Скромність -- підмога дурням 
  ·  Привчити себе до смерті 
  ·  Пошкрябатися в іншому місці 
Арт-Поступ
  ·  Альтист Андрій ВІЙТОВИЧ: У Лондоні я... львів'янин 
  ·  Мандруючи весною 
Літературний Поступ
  ·  Леґендарно-казкова природа 
  ·  Нотатки, чи, в кращому разі, медитації 
Спорт-Поступ
  ·  "Золотий" фініш тривалістю 10 років 
  ·  Вирішальна роль центрових 
  ·  Європа без "золота" 
  ·  "Ювентус": сезон без жодного трофея 
  ·  Завал на фініші 
  ·  У Турін через Капфенберг 
  ·  Вендета по-молдавськи 
post-Поступ
  ·  Чи може опозиція стати більшістю? 
  ·  Квартири, машини, гроші... 
  ·  З хворої голови на здорову 
Пост-Faktum
  ·  Руслана -- у фіналі 
  ·  Голівуд хоче курити 
  ·  КАЛЕНДАР 
  ·  Львів'янин підкорюватиме Париж