BRAMA - News - Weather - Elections - Business - Sports - Brama Press - Calendar - Classifieds    Перша сторінка.    Погляд.    Поступ у Львові.    Поступ з краю.    Поступ у світі.    Економіка у Поступі.    Ї-Поступ.    Арт-Поступ.    Літературний Поступ.    Спорт-Поступ.    post-Поступ.    Пост-Faktum.   
  Цитата Поступу
 
23 квітня 2004 р.
   ·  на головну  · 1999-2002  · досье  · архів світлин  · форум

Купол
Львів
  16:42 26-04-2018 -   На Львівщині вшанували героїв та жертв Чорнобильської трагедії  
  15:51 26-04-2018 -   У Сколівському районі змія вкусила жінку  
  11:59 26-04-2018 -   У мікрорайоні Знесіння цього року проведуть капітальний ремонт 12 вулиць  
  11:55 26-04-2018 -   Мешканка Закарпаття у львівській маршрутці вкрала у жінки телефон та гроші  
  11:4 26-04-2018 -   У Львові продовжується весняна висадка квітів  
Україна
  11:0 26-04-2018 -   Синоптик розповіла про погоду на найближчі дні  
  10:55 26-04-2018 -   У Харкові спіймали поліцейського на хабарі у $8 тисяч  
  10:24 26-04-2018 -   У Луцьку на хабарі затримали заступника міського голови  
  10:23 26-04-2018 -   В Україні скасували термін «вищий навчальний заклад»  
  16:34 25-04-2018 -   Стало відомо, скільки платитимуть сімейним лікарям за пацієнтів  
Світ
  11:57 26-04-2018 -   Стала відома найщасливіша нація Євросоюзу, – опитування  
  10:59 26-04-2018 -   В Індії потяг протаранив шкільний автобус: загинули 13 дітей  
  15:57 25-04-2018 -   На всі державні будівлі Баварії встановлять хрести  
  14:31 24-04-2018 -   Вчені назвали найщасливіший період в шлюбі  
  10:35 24-04-2018 -   Вчені назвали ідеальний вік для народження розумних дітей    ·  · 
 
Поступ 1999-2002 рр. у попередній версії

Літературний Поступ  » 

___________________________________________________________________________

ДРУГЕ ВИДАННЯ ВАДЕМЕКУМУ
Іван ЛУЧУК
 
Антологія світової літературно-критичної думки ХХ століття
Антологія світової літературно-критичної думки ХХ століття / За редакцією Марії Зубрицької. 2-ге видання, доповнене. -- Львів: Літопис, 2002. -- 832 с.

Коли 1996 року вийшло перше видання упорядкованої Марією Зубрицькою "Антології світової літературно-критичної думки" під додатковою промовистою назвою "Слово. Знак. Дискурс", це було справжньою революцією в нашому літературознавстві, в нашій гуманітаристиці загалом. Якщо вдатися до ризикованого порівняння, то антологія Зубрицької була "оксамитовою революцією" у процесі розвитку нашої літературно-критичної думки. Знову ж таки, якщо взяти друге видання й перше, то найбільш промовистим буде порівняння їхніх обсягів -- перше мало 634 сторінки, а друге -- вже 832. Що саме додано, допитливий читач зможе визначити й самотужки, лишень за єдиної умови -- якщо придбає це друге видання у книгарні.

У пролегоменах до антології, авторства її упорядника Марії Зубрицької, в загальних рисах змальовано витворену впродовж ХХ століття ситуацію, що визначає сучасний стан літературознавчої науки, і конкретніше зосереджено увагу на улюблених підходах авторки-упорядниці. Матеріал антології розміщено за хронологічно-тематичним принципом із преамбулами і до цілих розділів, і до текстів окремих авторів. Більшість преамбул написала М. Зубрицька, і лише деякі належать іншим авторам. Літературознавче ХХ століття має, безумовно, своїх предтеч. В антології ними виступають Олександр Потебня та Фрідріх Ніцше. А вже Анрі Бергсон та Томас Стернз Еліот є співтворцями засад літературознавства ХХ століття.

Якщо література є невід'ємною складовою культурології, то літературознавство -- невід'ємне від самої літератури. А літературно-критична думка чей же належить до літературознавства. Хоча коли приймати схематичний поділ літературознавства на історію та територію літератури разом із літературною критикою, то задекларований в назві антології зворот виглядатиме занадто звуженим. Але то не так страшно, бо насправді це не власне літературна критика, а висловлення думки з елементами літературної критики. Філософії в цій антології не менше, ніж просто літературно-критичних думок, а теорія та історія літератури переплітаються буквально чи не в кожному сюжеті. Тому виправданим буде назвати цю книгу антологією літературознавчої думки.

Чому саме антологія? І яка антологія? Традиція укладання антологій тягнеться ще з епохи античності, коли на межі ІІ - І століть до Різдва Христового Мелеагр Гадарський упорядкував найкращі, на його думку, твори сорока семи давньогрецьких поетів. І з тих часів повелося збирати час від часу поетичні квіти в конкретні букети. Для антологій здійснювався відбір переважно поетичних текстів та фрагментів, хоча з'являлися антології й зі змішаними жанрами. Як от, для прикладу, наші середньовічні ізборники. Або ж антологійна збірка Івана Величковського (у двох зшитках) з кінця XVII століття, яка, крім віршованих текстів, містила й дещо з прози. У східній традиції антологією можна вважати диван (але не одного автора, а зібраний із творів різних авторів, бо одноосібний диван буде радше збіркою). А "Західно-Східний диван" Йоганна Вольфганга Гете є водночас і авторською збіркою, і своєрідною антологією форм та тем східної поезії. Саме поняття антології може мати широкий спектр трактувань, варіабільне наповнення. Крім поетичних, існують антології оповідань, п'єс, есеїв тощо. Як бачимо, можуть існувати й антології літературознавчих текстів. Але чи варто називати рецензоване видання строго антологією? Адже тут є розлогі преамбули-коментарі до кожного сюжету і схожий на глосарій термінологічний словничок, що властиве для навчальних посібників. Тому це радше антологія з рисами хрестоматії. Дуже якісна.

Антологія Марії Зубрицької ділиться на розділи, які охоплюють велику частину напрямків літературознавчої думки минулого століття. У відборі та формуванні структури й композиції книги чітко відчувається авторський підхід. Почерк Марії Зубрицької наскрізно прослідковується в компонуванні величезного матеріалу і в природному його доборі. У назву антології винесено три поняття: слово, знак, дискурс. Якщо з поняттями "слово" і "знак" все ще більш-менш зрозуміло, то з "дискурсом" справа складніша. Наприкінці антології маємо термінологічний словничок, тому логічно заглянути саме туди. І знаходимо там визначення "дискурсу" Цветана Тодорова, яке дає поживу для роздумів, проте не роз'яснює повністю ситуації. Як казав свого часу Віктор Неборак, "дискурс" можна називати просто "балаканиною".

Вельми корисно про популярність цієї антології серед зацікавленої публіки свідчить те, скільки посилань на перше видання є в різних наукових і білянаукових текстах. Мені доводилось натрапляти принаймні на декілька сотень таких посилань. В такому разі, їх повинно бути щонайменше тисяча, бо я лише "біг через місточок та схопив кленовий листочок". Якось перше видання антології Марії Зубрицької я назвав вадемекумом зі світового літературознавства. Отож, нехай той вадемекум буде справним путівником для всіх наших інтелектуалів і надалі.

» 
Самодостатня внучка Франка
Іван ЛУЧУК
 
Зеновія Франко (1925-1991): Статті. Спогади. Матеріали
Зеновія Франко (1925-1991): Статті. Спогади. Матеріали / Упорядник і науковий редактор М. Вальо; передмова О. Романіва; відповідальний редактор Л. Крушельницька. -- Львів, 2003. -- 368 с.

Кожен учень вивчає у школі біографію Івана Франка. До біографічних матеріалів про великого письменника слід додавати бодай мінімальну інформацію про його нащадків, хоча б про тих, котрі залишили вагомий слід в нашій науці та частково літературі. Цей збірник присвячений внучці Каменяра -- Зеновії Тарасівні Франко. Хоча контекст Франкіани є надзвичайно важливим для цієї постаті, проте вона й сама може бути самодостатньою, адже відбулася як визначний вчений та громадський діяч. Найбільше прислужилася Зеновія Франко українському мовознавству, проте вона має здобутки й у галузі історії культури та франкознавства.
Детальніше>>
» 
Видавництво "Каменяр" пропонує
Анастасія КАНАРСЬКА
 
Народні пісні з батьківщини Івана Франка: Зібрав і упорядкував Василь Сокіл. / Національна академія наук України. Інститут народознавства. -- Львів: Каменяр, 2003. -- 407 с.

Уже давно не доводилось тримати в руках такого об'ємного видання, яке містить в собі неоціненні скарби українського народу -- народні пісні, та ще й зібрані в одній місцевості, в родинному селі Івана Франка. Можливо, саме ці пісні розбудили поетичну душу в маленького хлопчика. І якщо ми всі справді родом з дитинства, то незаперечно, ці пісні мали неабиякий вплив на формування душі поета. Перші пісні, почуті від матері Марії Кульчицької, яка походила з сусіднього села Ясениця Сільна, можливо, надихнули поета на збирання їх у зшитки. Тому ще в гімназії поет записав понад 800 пісень.
Детальніше>>
Зміст Поступу
Перша сторінка
  ·  Кучма чекає Путіна 
  ·  Маркевич опинився у лікарні 
Погляд
  ·  "Єдиних" кандидатів стає більше 
  ·  НАТО матиме "Очі в небі" 
  ·  Оптимісти від влади 
  ·  Партія проти Пустовойтенка 
Поступ у Львові
  ·  Вода -- цілодобово 
  ·  Знову черги на кордоні 
  ·  Жінкам допоможе кризовий центр 
  ·  Ремонт у центрі 
  ·  Львів'янин перетнув Атлантику 
  ·  Екологи мало штрафують 
  ·  Львів розбирають частинками 
  ·  Дрогобич без базару 
  ·  "Антимукачівський" намет 
  ·  ХРОНІКА 
Поступ з краю
  ·  Тарас ЧОРНОВІЛ: "Центр" протистоятиме Гавришу і більшості 
  ·  Рада Європи вимагає чесності 
  ·  Напад на депутата 
  ·  Кучма подарував Симоненкові дачу? 
  ·  Дочка замінить батька 
  ·  Пінчук ставить на Ющенка? 
  ·  Впливових жінок стає менше 
  ·  КРАЄВИД 
Поступ у світі
  ·  Абашидзе займається наркобізнесом? 
  ·  На чужих помилках не вчаться 
  ·  Жорстокий бізнес 
  ·  В Іраці тривають бої 
  ·  Науковці про проблеми світу 
  ·  СВІТООГЛЯД 
Економіка у Поступі
  ·  Примарні кредити з Європи 
  ·  Нафтогаз збільшує видобування 
  ·  Газ для промисловості подорожчає 
  ·  Півмільярда на житло для молоді 
  ·  Цукор не подешевшає 
  ·  Мій керівник -- найкращий! 
  ·  Житло в кредит з АКІБ "УкрСиббанк" 
Ї-Поступ
  ·  Про доречність і недоречність націоналізму в Україні 
Арт-Поступ
  ·  Два українські маестро із Бонським симфонічним оркестром 
  ·  "Кіно-театр" у Львові 
  ·  Львівські театри без Шекспіра 
Літературний Поступ
  ·  ДРУГЕ ВИДАННЯ ВАДЕМЕКУМУ 
  ·  Самодостатня внучка Франка 
  ·  Видавництво "Каменяр" пропонує 
Спорт-Поступ
  ·  Європа радіє рекордам 
  ·  Гідна відповідь Миколаєва 
  ·  Нудота піренейського дербі 
  ·  Впали на три пункти 
  ·  Поразка в дебюті 
  ·  Успіх Мітлюшенка 
  ·  Як народжуються рекорди 
  ·  НОВИНИ СПОРТУ КОРОТКО 
post-Поступ
  ·  Граблі forever 
  ·  Критерії справедливості 
  ·  Сплюндрований меморіал 
Пост-Faktum
  ·  Хто винен у смерті Діани? 
  ·  КАЛЕНДАР 
  ·  КАЛЕНДАР 
  ·  Джексона тягнуть до суду