Учора парламентські політичні сили дійшли до кульмінаційного моменту у нетривалій спікеріаді – визначилися із пакетами кандидатур на посади керівництва Верховної Ради і провели таємне голосування. Парламентарі прийняли рішення не закривати робочого дня до оголошення результатів.
Першими свій пакет публічно оприлюднили комуністи: Адам Мартинюк (КПУ) – спікер, Віктор Мусіяка (“Наша Україна”) – перший віце-спікер, Петро Толочко (БЮТ) – віце-спікер. Фракція КПУ і далі утримувала найбільшу напругу, до останнього на неї розраховували дві парламентські сили (“НУ”, БЮТ, СПУ, з одного боку та “Єда” і СДПУ(о) – з іншого). Недарма у решті пакетів Адам Мартинюк фігурував як кандидат на першого віце-спікера. Лідери фракцій навіть не вважали за потрібне погодити з ним це подання.
Отож головні кандидати на керівні пости у парламенті у решті пакетів розподілилися так:
Фракція “Єдина Україна” запропонувала обрати головою ВР Володимира Литвина (“За ЄдУ”), першим заступником Адама Мартинюка, заступником Віктора Мусіяку.
Фракція “Наша Україна” стійко висувала на голову Івана Плюща (позафракційний), першим заступником – Адама Мартинюка, заступником – Олександра Турчинова (БЮТ).
Фракція СДПУ(о) згоджувалася у своєму пакеті підтримати кандидатуру Володимира Литвина на спікера, Адама Мартинюка – його першим заступником та заступником – Олександра Зінченка (СДПУ(о)).
Єдиною обділеною у чотирьох пакетах фракцією виявилася соціалістична. Олександр Мороз перед голосуванням заявив, що підтримає той пакет, у якому головою Верховної Ради пропонуватиметься Мартинюк.
Детективного жанру у сесійному залі додала постанова Верховної Ради про таємне голосування за пакетами чотирьох фракцій. Проти цієї постанови, зі зрозумілих причин, голосували фракції “Єди” та СДПУ(о). Найбільш характерне пояснення – від колишнього “директора-розпорядника” парламенту Олександра Волкова, який прогнозував, що із фракції “Наша Україна” до двадцяти депутатів-бізнесменів можуть віддати свої голови за кандидата від “Єдиної України”. Проте Волков був також переконаний, що парламент залишить у силі відкритий режим голосування. Таємне ж фактично гарантує стійкість ющенківської фракції і зменшує небезпеку бути підданими згодом президентській “інквізиції”. Більше того, учора під час зустрічі з Президентом Кучмою Віктор Ющенко попросив його посприяти, аби не чинився тиск на окремих депутатів від “Нашої України”.
Проте вже у середу ввечері стало відомо, що народний депутат від ющенківського блоку Кирило Поліщук перейшов із фракції “Наша Україна” до “Єдиної України”. Це перша тривожна тріщина в цьому блоці.
На вечірньому сесійному засіданні інтрига дійшла свого апогею. Фракційні баталії тривали з перемінним успіхом. Віктор Мусіяка заявив про свій вихід із пакету “Єдиної України”, мотивуючи це тим, що пропозицію кандидувати на віце-спікера ніхто з фракції “єдунів” із ним не обговорював.
Відтак пакет блоку Литвина зняли з обговорення у сесійній залі, проте залишили для таємного голосування.
Замість Мусіяки фракція “Єдина Україна” внесла у пакет для таємного голосування кандидатуру Олександра Зінченка (СДПУ(о)).
На час підготовки номера до друку присутні у сесійному залі народні депутати, коментуючи “Поступу” ситуацію, яка склалася у ВР, припускали, що підрахунок голосів закінчиться пізно в ночі і спікера парламенту, за підсумками другого сесійного дня, їм навряд чи вдасться обрати. |