Поступ
< bgColor="#ffffff" leftMargin=0 topMargin=10 marginwidth="0" marginheight="10"> Classifieds

Перша сторінка  » 


Конституція залишилася чистою!
У четвер парламент провалив політреформу
Ольга СНІЦАРЧУК, Київ
 
Чиста радість
На превеликий подив як депутатів, так і журналістів, політреформа не набрала достатньої кількості голосів. Її підтримали 294 народні депутати. Коли це число у мертвій тиші висвітилося на табло, депутатська зала, а особливо балкони з журналістами, просто вибухнули криками, вереском, оплесками. А за кілька секунд усі хором лементували: "Кучму геть!".

Настільки сильні емоції, мабуть, можна спостерігати лише на футболі. Але у цій ситуації все було значно бурхливіше, оскільки все-таки вирішувалася доля країни, а не гри. Усі стрибали, обіймалися, співали Гімн "Ще не вмерла Україна!", потім скандували "Ющенко!". У багатьох повиступали на очах сльози. Наприклад, у сльозах були очі Юлії Тимошенко, вона постійно повторювала, що цього дня вона щаслива. Обійматися-цілуватися продовжили в кулуарах: тепер уже депутати з журналістами. Особливо тішилися депутати "Нашої України" і Блоку Юлії Тимошенко, які відмовилися брати участь у внесенні змін до Конституції. Чимало хто з них вважає наступним президентом України Віктора Ющенка, а отже, і його доля вирішувалася у цей час, бо в проекті змін до Конституції суттєво врізали повноваження президента, роблячи посаду радше декоративною. Натомість посилювали повноваження прем'єр-міністра, роль якого цілком могла бути відведена Леоніду Кучмі або комусь з його оточення.

Перше, що сказав Віктор Ющенко, коли пообнімався з усіма: "Це був Чистий четвер!". Отже, вчора набули зовсім протилежного змісту слова координатора більшовиків Степана Гавриша, які він сказав у вівторок: "Чистий четвер буде символічним"... До речі, одразу після голосування він тікав від журналістів, повторюючи, найімовірніше, для самого себе: "Нічого поганого не сталося". Коли кореспондент "Поступу" запитала у нього, де напророчені ним 320 голосів за політреформу, Гавриш набрав темпу. Лише минувши кордон охорони, обернувся і кинув: "Де-де?! У залі!..". Цілком імовірно, що після цього всього Гавришу доведеться розпрощатися з посадою координатора більшості. Розгублений після голосування есдек Нестор Шуфрич розкритикував організацію роботи з більшістю. Бо власне більшовики провалили політреформу. Зате ліві проголосували майже всі. Не голосував тільки один комуніст -- Борис Олійник. У роздруківках голосування було зазначено, що він відсутній. Утім, до голосування він був у парламенті. Зі соціалістів був відсутній Микола Карнаух.

На лідера соціалістів Олександра Мороза було шкода дивитися після голосування. Він також ледь не плакав -- тільки не від радості. Принаймні, очі у нього були червоні, а сам він -- якийсь знесилений. Його затисли у куті журналісти, і Олександр Олександрович повторював, що буде боротися за зміни до Конституції. Однак у цей момент чомусь подумалося, що все-таки не дарма під час першого читання політреформи, за яку голосували руками, його не було в Києві.

З ранку і до голосування в ложі преси, в кулуарах, у буфеті і навіть туалетах без упину проводили арифметику. Рахували голоси.

Депутат Микола Томенко навіть влаштував тоталізатор: кожен охочий міг дати 50 гривень і назвати своє число. Це цікавило журналістів більше, ніж обговорення політреформи у залі. Як такого його і не було: депутати постійно вступали у далеко не оригінальні, а часто доволі незграбні словесні перепалки. Зчіплювалися переважно комуністи з "нашоукраїнцями". Олександр Мороз тим часом агітував БЮТ і "НУ" голосувати за політреформу. А ті закликали його припинити реформувати країну разом із владою, яка себе, м'яко кажучи, скомпрометувала. "Зараз відбувається не політична реформа, і ми добре це розуміємо. Йдеться про державний переворот, ініціаторами якого є три особи -- Кучма, Медведчук і Симоненко!" -- сказав з трибуни Ющенко.

Повернемося до чисел. З більшості не підтримали реформу старший і молодший Деркачі. Кажуть, лише тому, що у них особистий конфлікт із Медведчуком (якщо це правда, то це зайвий раз свідчить про те, що політреформа була потрібна насамперед Медведчуку). Крім Деркачів, узагалі не з'явилися такі більшовики: Волков, Жеваго, Клімов, Чікал, Мазуренко, Савицький, Касьяненко, Димінський, Бандурка, Горбачов, Антоньєва та Чеботарьов. Після переклички і виявлення недостачі під час півгодинної перерви есдек Чікал і Антоньєва ("Реґіони України") з'явилися в парламенті. Перед цим на засідання прийшла аграрій Катерина Ващук, яка взагалі-то перебуває у клінічній лікарні. До речі, у голосуванні за зміни до Конституції все-таки взяли участь 5 карток відсутніх депутатів: Мазуренко зі СДПУ(о), Жеваго і Клімов з "Реґіонів України", Касьяненко з ПППУ-"Трудової України" та Бандурки з "Демініціатив". Не підтримали політреформи кілька позафракційних. Однак власне ці голоси і стали вирішальними.

Загалом, зважаючи на тиск, який чинили на депутатами, це доволі мужній вчинок. За розповідями багатьох депутатів, пресували їх учора і до того нещадно. Один із них розповів, що напередодні йому пообіцяли, що на підприємстві після голосування з'явиться податкова. Іншому мажоритарнику в Адміністрації президента, за його словами, обіцяли "різні блага". А взагалі у кулуарах називали суми для переконань депутатів від 300 до 500 тисяч доларів. Близько шостої години ставки зросли до мільйона доларів.

Парламент і прилеглі до нього території цього дня були переповнені правоохоронцями. Вранці під стінами парламенту проходила доволі млява акція протесту проти політреформи, яку організувала "Наша Україна" і БЮТ. Крім металевих турнікетів, від парламенту її захищав щільний кордон міліції. Біля входу стояв автобус, забитий "беркутівцями". Маріїнський парк також був повний міліції. Щиро кажучи, склалось враження, що правоохоронців було значно більше, ніж учасників акції протесту. І виглядало це смішно. Схоже, влада боялася, що люди і справді братимуть штурмом Верховну Раду. А вранці у парламенті "нашоукраїнці" виявили близько 70 бритоголових молодиків, які не показували документів і, на думку опозиції, були запрошені для провокацій.

Зважаючи на все це, вчорашнє голосування -- справді диво. Звісно, ейфорія мине. Влада озлобиться і стане діяти більш брутально. Бо, наприклад, оклигавши, провідні більшовики стали заявляти, що політреформу переголосовуватимуть. Тут варто зауважити, що вчора голосували за законопроект 4 105 з поправкою Мороза про те, що зміни набувають чинності після президентських виборів (а не через 4 місяці після ухвалення закону, як було до цього часу). Тому Нестор Шуфрич, а за ним через кілька годин і Гавриш зорієнтувалися і повідомили, що є можливість переголосувати 4 105 без поправки Мороза (мовляв, це інший законопроект). Однак, як зауважують опозиційні депутати, це буде неймовірно грубе порушення регламенту. За Конституцією, наступні зміни у неї можуть розглядати тільки ЧЕРЕЗ РІК. І номер законопроекту тут ні до чого...

Тому вчорашня ейфорія зовсім не означає, що у цю мить усі були переконані, що провал політреформи автоматично зробить життя в Україні кращим, а владу -- прозорішою, чеснішою і демократичнішою. Однак безмежна радість була в тому, що влада виявилася не всесильною. Що ті її представники, які затіяли усе це в час, коли закінчуються терміни їхніх повноважень, не потиратимуть руки від легкого втілення своєї брутальної гри. Що навіть у підконтрольній більшості знайшлися люди, які вже не можуть терпіти нахабного поводження з ними. У ситуації тотального, цинічного тиску смак перемоги стає особливо загостреним.

Обговорити в форумі» 
Кучма має розповісти про Лазаренка
Володимир ХРУЩАК
 
Американське правосуддя дуже хоче, аби у справі екс-прем'єр-міністра України Павла Лазаренка свідчив президент Леонід Кучма. Американці вірять, що український Гарант зможе розповісти чимало цікавого про діяльність голови уряду. І передусім дати відповідь на запитання, чи Кучма політично переслідував Лазаренка. Це стверджує сам Павло Іванович, видаючи себе у Штатах за таке собі невинне ягня, яке стало жертвою жорстокого монарха-президента.

Наміри вивести на чисту воду нашого Гаранта висловив суддя Мартін Дженкінс, який доручив прокуратурі повторити офіційний запит від імені американського уряду щодо можливості допиту як свідків президента Кучми, міністра оборони Євгена Марчука і першого віце-прем'єра Миколи Азарова. Та, найімовірніше, ці наміри залишаться нереалізованими, оскільки під час першого звертання американців щодо дання свідчень Кучма робити це відмовився. Азаров, за словами адвоката Лазаренка Деніела Горовіца, прийшов у Генпрокуратуру, але одразу ж утік, а Марчук кілька разів виходив на контакт, але на допит так і не з'явився.
Детальніше>>