Поступ
< bgColor="#ffffff" leftMargin=0 topMargin=10 marginwidth="0" marginheight="10"> Classifieds

Тема Поступу  » 


Анатолій ГРИЦЕНКО: Реформа -- тільки після 2006-го!
 
Анатолій Гриценко
-- Пане Анатолію, які недоліки є в української системи державної влади, через котрі варто здійснювати політреформу?

-- Ситуація дійсно складна. Реформувати систему влади абсолютно потрібно, оскільки вона має декілька полюсів впливу, зокрема, в нас є два уряди. З одного боку, офіційний -- Кабінет Міністрів, який фактично не має серйозних важелів впливу, але водночас відповідає за всі негаразди. З іншого -- уряд під дахом Адміністрації президента, який не має формальних повноважень записаних у законі, але по суті реально керує країною і при цьому ні за що не відповідає. Тобто це не нормальна система. Другий аспект недосконалості влади полягає в тому, що президент переобтяжений повноваженнями, в нього їх надто багато. Це ж своєю чергою, з одного боку, надто персоніфікує владу, робить практично всіх посадовців і силовиків залежними від однієї особи, а з іншого -- президент не спроможний ефективно контролювати тих людей, які йому підпорядковані. Є й багато інших аспектів, які свідчать про те, що нам треба вдосконалити систему державної влади. Зокрема перерозподілити повноваження в трикутнику президент-парламент-уряд. Також зробити більш незалежною судову гілку влади, про що зараз мало говорять.

-- Коли тоді проводити реформу?

-- Ті спроби проведення реформи, які ініціював президент України ще півтора року тому, на моє переконання, мали на меті не так вдосконалити систему влади, як зберегти контроль над ситуацією в Україні, залишившись при владі якнайдовше. Або ж як варіант зберегти контроль над новою владою після її обрання. І у цьому проблема: в тому вигляді, в якому перебуває зараз законопроект у парламенті, його приймати не можна. На це є декілька причин. По-перше, там є речі, які треба просто вилучити, наприклад, надання прокуратурі права нагляду за виконанням законів або за порушеннями органів влади, наприклад, положення про імперативний мандат, яке фактично ставить депутатів у рабську залежність від керівників фракцій. Проте головним я вважаю є те, що в перехідних положеннях законопроекту міститься пункт про набуття сили ухвалених змін до Конституції через чотири місяці. Ми знаємо, що згідно із цими змінами формуватимуть новий коаліційний уряд, президент матиме обмежені повноваження на призначення посадовців -- і фактично маємо, що після затвердження конституційних змін уряд, нових губернаторів, нових силовиків призначить зараз Кучма. Щобільше, новообраний президент, хто б це не був, не матиме реальних важелів впливу на ситуацію в Україні та можливості виконати свою передвиборну програму, оскільки він не матиме права замінити жодного міністра, губернатора чи силовика. Після політреформи це буде прерогативою парламенту. У цьому проблема, бо вибори, зважаючи на сказане, втрачають значення для людей, які хочуть щось змінити. Тому якщо й вносити зміни, то тільки з 2006 року.

-- Навіщо, на Вашу думку, власне зараз проштовхують конституційну реформу?

-- Я вже казав, президент і його оточення зараз переймаються, як забезпечити контроль над майбутньою владою, забезпечити свої політичні економічні та інші інтереси. Оце на мій погляд головна рушійна сила активних прибічників цієї реформи, насамперед голови Адміністрації президента Віктора Медведчука.

-- Яким буде вплив політреформи на перебіг виборів і внаслідок цього яким буде "розклад" сил у майбутньому парламенті?

-- Якщо реформа не відбудеться, то я прогнозую досить-таки жорсткі вибори з масовим застосуванням адміністративного ресурсу та чорних та сірих піар-технологій, оскільки вагомість президентських виборів є дуже значною. Якщо ж реформа відбудеться в такому вигляді, як зараз, тоді можна прогнозувати зменшення протистояння на виборах, оскільки головною фігурою стане прем'єр-міністр, якого призначать ще до виборів. Коли ж буде якийсь проміжний варіант, наприклад, конституційні зміни набудуть чинності з 2004 року, тоді відбудеться формування іншої парламентської більшості. Її створять з участі тих сил, які підтримують людину, що стане президентом. Тоді також буде дещо інший склад уряду.

-- Як Ви ставитеся до думки Юлії Тимошенко, що майбутній президент зможе легко ліквідувати всі наслідки проведення політреформи?

-- Я думаю, є якийсь сенс у тому, що говорить Юлія Тимошенко. Однак я не вважаю, що це буде легко зробити. Неважко це було б, якби наступним президентом стали Кучма, Янукович чи Медведчук. Мені здається, що ці люди змогли б повернути все й знайти легальні підстави, щоб переглянути результати голосувань. Якщо ж це буде менш сильна політична фігура, то це буде важче зробити, але все-таки можливо, оскільки коли втілювали реформу, то надто багато чого порушили.

Обговорити в форумі» 
Нескінченна історія
Юрій ТИШКУН
 
Чернівецький проти Шуфрича і Суркіса. Найвідоміша бійка конституційної епопеї. 23 грудня 2003 року
Цілком можливо, що саме в той момент, коли ви будете читати матеріали сьогоднішньої теми номера, наша країна перетворюватиметься (за різними версіями) на а) парламентсько-президентську республіку; б) комуно-олігархічну диктатуру; в) державу з політично відповідальною владою; г) бананову республіку; д) ...

Урешті-решт, мабуть, ніхто достеменно й не знає, до чого призведе політична реформа, яку її ініціатори обіцяли довести до кінця. При цьому практично всі знають, до чого б вона мала призвести. Адже мета нібито й справді добра -- врівноважити гілки влади, забезпечити розвиток парламентаризму... Але добрими намірами вистелено шлях до пекла. Чи саме той спосіб обрали в Україні, в який можна досягти задекларованої мети? Чи вдалий час обрали для того, аби змінювати Конституцію? Можемо сказати чітко, що навряд чи варто робити це з таким поспіхом, як роблять це зараз. Надто швидко укладають політичні угоди, розробляють й ухвалюють документи, занадто безоглядно вносять зміни до проектів змін. Так можна дійти й до того, що самі ініціатори (якими б не були їхні мотиви) жахатимуться, побачивши плоди того, що вони сотворили.

Сподіватимемося, що здоровий глузд переможе...
Детальніше>>
» 
КОМЕНТАРІ
 
Учора потяг політреформи начебто розігнався на повну потужність. Ухвалювали і таки ухвалили постанову про порядок голосування проекту змін до Конституції (до речі, оптимістичним для пропрезидентських сил було те, що ухвалили саме проект координатора більшості Степана Гавриша). Сам Гавриш, інші більшовики й комуністи робили впевнені заяви: проголосуємо без жодних проблем, і не треба нам жодних Ющенків і Тимошенків. Віце-спікер Верховної Ради, комуніст Адам Мартинюк упевнено заявляв "Завтра зміни будуть", -- і нараховував 320 депутатів, які за них мали би проголосувати. Степан Гавриш говорив не менш впевнено, але про 306 прихильників політ реформи. От тільки соціалісти, хоч і проголосували за процедуру голосування, не були впевненими в результатах голосування за остаточне схвалення змін до Конституції. Юрій Луценко навіть напускав якогось таємничого туману: мовляв, я за реформу, але вона може не пройти, та й взагалі, фракція вирішить тільки зранку перед голосуванням... Хоча, може, він просто підбадьорював колег із опозиції, щоби тим легше було йти на політичний ешафот. Ющенко, зі свого боку, казав: „Голосування покаже” і наголошував на тому, що більшовики не прийняли жодної пропозиції не лиш від „нашоукраїнців” та БЮТ, але й від соціалістів. Як би там не було вчора переговори на всіх фронтах іще тривали і схоже було, що необхідність компромісу ще не відпала. Однак чи був цей компроміс можливий?
Детальніше>>