BRAMA - News - Weather - Elections - Business - Sports - Brama Press - Calendar - Classifieds    Перша сторінка.    Погляд.    Поступ у Львові.    Поступ з краю.    Поступ у світі.    Економіка у Поступі.    Ї-Поступ.    Арт-Поступ.    Літературний Поступ.    Спорт-Поступ.    25-Й КАДР.    post-Поступ.    Пост-Faktum.   
  Цитата Поступу
 
30 березня 2004 р.
   ·  на головну  · 1999-2002  · досье  · архів світлин  · форум
Купол
Львів
  17:54 22-03-2019 -   Загоряння сухої трави неподалік полігону ТПВ ліквідовано  
  17:54 22-03-2019 -   На Личаківській ВАЗ збив 11-річного школяра  
  11:59 22-03-2019 -   Суд відправив за ґрати мешканця Стрия, який до смерті побив дружину  
  11:58 22-03-2019 -   На Львівщині відзначили Міжнародний день лялькаря  
  11:58 22-03-2019 -   На міському маршруті № 36 розпочали нелегально курсувати автобуси Миколаївського АТП  
Україна
  17:54 22-03-2019 -   В Україні за добу зафіксували п'ять випадків розбещення дітей  
  11:59 22-03-2019 -   Держводагентство назвало найчистіші річки України  
  11:59 22-03-2019 -   Щодня від туберкульозу в Україні помирає 10 людей  
  13:26 21-03-2019 -   Справа Гриба: українця планують засудити на шість років  
  11:15 21-03-2019 -   У Києві хотіли підпалити ще один магазин Roshen  
Світ
  11:59 22-03-2019 -   Вені зробили неочікуване відкриття про каву  
  11:8 22-03-2019 -   Вчені зробили неочікуване відкриття про каву  
  13:22 21-03-2019 -   У Казахстані протестують через перейменування Астани  
  11:6 21-03-2019 -   У Держдепі США пообіцяли посилення санкцій проти Росії  
  10:38 20-03-2019 -   Токаєв вступив на посаду президента Казахстану    ·  · 
 
Поступ 1999-2002 рр. у попередній версії

Ї-Поступ  » 

___________________________________________________________________________

Універсалізм чи европоцентризм
Роберт ШПАЕМАН
 
Зредукувати европейську тотожність до рівня провінційного надбання, що його треба охороняти, немов пам’ятку – все одно що умертвити її. Европейське надбання невіддільне від своєї внутрішньої, універсалістичної динаміки Саме завдяки цьому універсалізмові европейська форма мислення настільки амбівалентна й настільки небезпечна. Там, де вона відступає від накресленої Платоном і християнською традицією лінії і, замість до того, що безумовно, спрямовується до самої себе та власної традиції, там вона стає нігілістичною. Ядром цієї традиції є віра в те, що безумовне, та в його теоретичне усвідомлення. Неможливо засвоїти цю традицію, якщо не приймати до уваги її вимоги те, що безумовне, вже не прикривається в цій традиції пеленою міфу, не набуває форми чогось такого, що існує з непам'ятних часів, форми звичаю й ритуалу, а приймає кшталт об'явленої істини, кшталт розуму, очевидности та віри. Ця форма мислення небезпечна тому, що для Европи єдиними альтернативами є невіра й нігілізм. Коли Европа перестає експортувати свою віру, віру в те, що – зацитуймо тут Ніцше – “Бог є правдою, правда божественна”, тоді вона неминуче мусить експортувати свою невіру, себто переконання, що не існує жодної правди та жодного права, що не існує добра. Tertium non datur.

Питання, що стоїть сьогодні перед нами – це не універсалізм чи европоцентризм. Питання звучить так: чи може Европа погодитись зі своєю самосвідомістю і взяти на себе відповідальність за знищення всіх традиційних культур через поширення наукового освоєння світу і цілеспрямовано-раціональну організацію життя, зберігаючи заразом те, що єдине може якось оправдати або принаймні винагородити те знищення ідею Безумовного. У своєму осереді і в началі ця ідея є ідеєю Бога. Сьогодні, однак, вона поширюється у вигляді ідеї прав людини. В основі постулату прав людини є ідея гідности людини. Гідність людини знаходить свій вираз певним чином у всіх традиційних культурах. Технічна цивілізація й притаманна їй цілеспрямовано-раціональна життєва практика небувало-нечувано елімінують елемент гідности з наших щоденних дій, нашої праці, нашого товариського життя, наших рухів, нашого вбрання і т.д. Космонавт, затиснутий у свою ракету, має набагато менше гідности, ніж бедуїн, який доглядає стада, або ремісник, який робить стіл. У світі, підпорядкованому цілеспрямованій раціональності, все зводиться до того, щоб наявну в людині рису безумовности виразно визнати як мету самому в собі, яка домагається пошанування. Жодна цивілізація не потребує такого визнання і гарантій законности більше, ніж світова европейська цивілізація, позаяк з дотогочасних цивілізацій не було можливе таке крайнє опредмечення людини сьогодні ми опинилися в точці, де розмноження людини можна замінити вирощуванням її у пробірці!


Якщо вже Европа, з наміром чи без нього, створила таку цивілізацію, вона повинна зайнятися тепер поширенням таких ідей, без яких її місіонерський запал може принести хіба що загальне відчуження людини від самої себе. Якщо вже вона виекспортувала отруту, то зобов'язана слідом за нею вислати протиотруту. Закид, що права людини спираються на релігійні й метафізичні принципи, в які ми самі перестали вірити, – сумнівний. По-перше, переконання про неактуальність цих принципів – це одне з модерністичних упереджен. Воно й справді так, що сьогодні основні права людини – це для більшости людей щось зрозуміліше, ніж класична метафізика та християнська віра. Однак, уже Кант показав, що сутність класичної метафізики і християнської релігії тепер не має сенсу без фундаментального переживання, що є в звичаєвій практиці. Тож, можливо, сьогоднішня перейнятість правами людини провадить до нового висвітлення тих принципів, які вважаються необхідними умовами тих прав? Постулат гідности людини очевидний для того, хто страждає через її придушення. І він повинен вважати фальшивим будь-яке теоретичне припущення, що дезавуалювало б цей постулат.


Віра в Бога стане зрозумілішою, коли ми усвідомимо собі, що без неї твердження про непорушність людської гідности часто демаскується як приємна ілюзія, а часто – як така ілюзія, що є перешкодою на шляху до остаточно освоєного суспільства beyond freedom and dignity – поза свободою і гідністю. Якщо людина – це істота найвища єдино для себе самої, тоді немає перепони, щоб не вбивати тих, на існуванні яких не залежить нікому, окрім них самих. Нема також перепони, яка зупинила б людство й не дала йому зникнути. Бо хто б тоді на тому втратив? Людство? Таж воно вже не існує. Горкгаймер і Адорно дуже добре зрозуміли логіку натуралістичного релятивізму, коли писали, що єдиним аргументом проти злочину залишається врешті-решт аргумент релігійний.
Без ідеї того, що безумовне, Европа – це лише географічне поняття. Додаймо: це назва місця, де розпочалася ліквідація людини.

Переклав Андрій Шкраб'юк

» 
Трагедія Центральної Европи
Мілан КУНДЕРА
 
Мілан Кундера
Потужною ідеєю-рушієм становлення модерних геокультурних орієнтирів посткомуністичної Східної Европи були ідеї „Центральної Европи” та „центральноевропейської ідентичності”. Власне повернення до них і уможливило подолати спадок „комуністичного інтернаціоналу” у багатьох посттоталітарних державах.

Ідея „центральноевропейськости” зазнавала найгострішої критики саме з боку апологетів нової „ліберальної імперії” та „братства православних країн”, проте майже всі „проголосували ногами”, попрямувавши на Захід, і лише реліктова Білорусь заспокоїлась у совєтському ренесансі. А Україна? Розвиваючи багатовекторність політичного визначення, вона, на жаль, досі не може рушити з місця.
Детальніше>>
Зміст Поступу
Перша сторінка
  ·  Центр міста опустять на сорок сантиметрів 
  ·  Політично-кримінальний інцидент 
  ·  "Теплий" прийом для Сороса 
  ·  Вирішальний бій 
Погляд
  ·  Ходорковського зламали 
  ·  Скільки коштує кандидат? 
  ·  Лояльний парламент 
  ·  Суд захистив Генпрокуратуру від Лазаренка 
  ·  Українець -- причина скандалу 
Поступ у Львові
  ·  У всіх дітей одна мова 
  ·  Винниківчанам добре і у Львові 
  ·  Звільнили ще одного голову 
  ·  Завершення ХV сесії НТШ 
  ·  Львів'яни сподіваються на краще 
  ·  Самбір пасе задніх 
  ·  Картки чекають на кордоні 
  ·  ХРОНІКА 
Поступ з краю
  ·  Чотири на чотири 
  ·  Миротворці врятували українок 
  ·  Замковенка майже виправдали 
  ·  "Наша Україна" пікетувала Кабмін 
  ·  Тарас ЧОРНОВІЛ: Бути лідером нової сили для мене не принципово 
  ·  "Наша Україна" стане партією 
  ·  Крим подолає ворожнечу 
  ·  Депутати платитимуть за бійки 
  ·  КРАЄВИД 
Поступ у світі
  ·  НАТО на кордонах Росії 
  ·  Ліві риють яму Шарону 
  ·  Теракти в Узбекистані 
  ·  Блок Ширака зазнав фіаско 
  ·  Життя на Марсі 
  ·  СВІТООГЛЯД 
Економіка у Поступі
  ·  Валютний ринок лихоманить 
  ·  СОТ чекає на Україну 
  ·  Мінімум і в Болгарії мінімум 
  ·  Українського вина буде менше 
  ·  Кому потрібні ПДВ-рахунки 
  ·  Темні місця Трудового кодексу 
  ·  Працевлаштування по-арабськи 
  ·  НОВИНИ ЕКОНОМІКИ КОРОТКО 
Ї-Поступ
  ·  Трагедія Центральної Европи 
  ·  Універсалізм чи европоцентризм 
Арт-Поступ
  ·  Дві львівські вистави на фестивалі "Інтертеатр" 
  ·  Паперова пташка на щастя 
Літературний Поступ
  ·  ПРАВИЛЬНИЙ ПІДРУЧНИК 
  ·  Що пропонує конкурс "Золотий бабай"? 
Спорт-Поступ
  ·  Оглядини майбутнього 
  ·  Знову без нагород 
  ·  У цирку буде не смішно 
  ·  До вершин з чебурашкою 
  ·  Повернення регбі 
  ·  Тенісне Маямі 
  ·  Жіноча шахівниця 
25-Й КАДР
  ·  Грузинофобія 
  ·  Телецитати тижня 
post-Поступ
  ·  Терористів геть! 
Пост-Faktum
  ·  Чортків - місто над Серетом 
  ·  КАЛЕНДАР 
  ·  tHE VINES -- австралійський брит-поп