Перемога Ширака дозволила елімінувати соціалістів із керівництва державою
Любко ПЕТРЕНКО
Соціалісти вже не очолюють виконавчу владу Франції. Програш їхнього лідера Ліонеля Жоспена на президентських виборах вибив з рук лівих усі віжки правління. А перехідний уряд очолив ліберал-демократ Жан П’єр Раффарен.
Західні політики вміють дотримувати слова. Й коли вже Жоспен 22 квітня гонорово заповів зрезигнувати після другого туру виборів як з прем’єрського крісла, так і загалом з великої політики, то мусив реалізувати свої обіцянки. Чи було це мудрим кроком — втрачати керівництво в уряді за місяць до парламентських виборів? Адже слід було передбачити, що тимчасовий уряд не буде соціалістичним: його формує своїм указом сам президент без затвердження лівих (ще!) Народних зборів. Тож екс-прем’єр мав би вже картати себе за емоційний демарш. Адмінресурс він і у Франції - адмінресурс: свіжа в пам’яті антилепенівська кампанія показала це напрочуд рельєфно.
Хоча соціалісти все ще тішать себе надією взяти реванш на парламентських виборах. Підставою для оптимізму вони вважають те, що в другому турі президентських виборів ультраправий Жан-Марі Ле Пен набрав значно менше голосів від правоцентриста Жака Ширака (17,79 проти 82,21 відсотка). А більшість тих, що голосували за останнього, на переконання соціалістів, робили це радше від безнадії, аби лише екстреміст не став на чолі країни. Соціалісти навіть хотіли влаштувати електоральний перформенс, закликаючи своїх прихильників здійснювати демократичний обов’язок біля урн у хірургічних рукавичках і з прищіпкою на носі. Лише втручання суду, що став на захист електоральної таємниці, позбавило французів такого видовища.
Відчуття неповної перемоги можливо й змусило переобраного президента запросити на посаду глави тимчасового уряду невиразного ліберал-демократа Жан-П’єра Раффарена, адже раніше фаворитом вважався неоголіст Ніколя Саркозі. Раффарен — людина з провінції, яка ще не встигла себе здискредитувати брудними кулуарними іграми. Французам набридли ті арогантні, ізольовані від посполитого світу представники паризької владної еліти. Передача прем’єрства в руки ліберала дозволить об’єднати правих у єдиний блок під патронатом Ширака. А свіжий нехаризматичний прем’єр має витворити новий позитивний імідж для всього блоку.
59-річний Раффарен до цього часу був сенатором із провінції Пуату-Шаронте й одночасно головою місцевого органу самоуправління. Кабінет міністрів під його керівництвом зможе без перешкод попрацювати до наступних парламентських виборів (перший тур 9 червня, другий — 16 червня цього року). Наразі для його призначення вистачало лише указу президента — чи зможе новий прем’єр втриматися на посаді після виборів? Сумнівно, хоча соціологія свідчить, що новий парламент суттєво поправішає. Згідно з результатами останніх опитувань інституту Sofres, Громадянсько-консервативна партія Ширака (ще її називають партією неоголістів) разом зі своїми союзниками зможе здобути в парламенті за різних розкладів від 271 до 331 місця, соціалісти ж можуть розраховувати на 232-272 мандати. Отже, Раффарен може з в.о. прем’єра перетворитися на повноцінного голову уряду лише коли неоголістам бракуватиме ліберальних мандатів для встановлення нової більшості. За суттєвішої перемоги неоголістів президент, як прогнозують, вирішить поставити на чолі кабінету того ж Саркозі, або вже випробуваного на цій посаді шість років тому Алана Жюпе.
»
ТЕРАКТ
Бомбою — по переговорах
Олег КОМАРЧУК
15 осіб загинуло і понад 20 отримало поранення внаслідок вибуху бомби у нічному клубі найспокійнішого ізраїльського міста Рішон-Леціон, яку проніс у валізі палестинський терорист-камікадзе. Відповідальність за теракт взяли на себе дві екстремістські організації — ХАМАС та “Ісламський джихад”. Прем’єр-міністр Ізраїлю Аріель Шарон, який на той час перебував з офіційним візитом у США, терміново відлетів на батьківщину.
За якихось кілька років на українсько-польському кордоні можуть з’явитися німецькі чи французькі прикордонники. Допомагаючи польським колегам, вони не просто наглядатимуть за їхньою роботою, а зможуть заарештовувати нелегальних мігрантів чи контрабандистів, перевіряти паспорти й візи, словом, матимуть усі необхідні права для охорони кордонів.
Відповідний проект уніфікації охорони зовнішніх кордонів ЄС репрезентувала цього тижня Європейська Комісія. Його автор — член Єврокомісії, португалець Антоніо Віторіно — переконаний, що реалізувати задумане вдасться за 4-5 років.
Як стало відомо 6 травня, уродженець Берліна, усиновлений нащадком легендарного графа Дракули, проголосив “незалежність” свого маєтку площею 38 акрів. Тепер цей продавець антикваріату, чиє повне ім’я — Оттомар Рудольф Улад Дракула Принц Кретцулеско, має намір боротися за незалежність містечка Шенкендорф, що у німецькій землі Бранденбург. У містечку мешкає 1200 осіб.
У ніч з неділі на понеділок працівники всесвітньо відомого автомобільного велетня Daimler Craisler, який продукує автомобілі Mercedes, відмовилися вийти на роботу. Уже у понеділок зранку до них приєдналися працівники 20 компаній, серед яких заводи таких поважних фірм як Audi, Porsche та John Deerе. На вулиці вийшло понад 50 тисяч осіб.
У Пакистані вчинено черговий бомбовий замах. Унаслідок вибуху бомби в автобусі поблизу міста Карачі загинуло 12 осіб, майже 20 отримали важкі поранення.
Іноземні громадянами, головним чином із Німеччини та Франції, мали намір доїхати автобусом із п’ятизіркового готелю порту Карачі на березі Аравійського моря. Більшість із них були морськими інженерами, задіяними в проекті модернізації підводного флоту Пакистану. Вибух стався у той час, коли група, як припускає поліція, чекала пасажира, що спізнювався.
Ірак учора відновив експорт нафти. Нагадаємо, що 8 квітня президент Іраку Саддам Хусейн оголосив ембарго на експорт нафти на знак протесту проти дій ізраїльських військ на території Палестинської автономії. Він закликав арабські країни підтримати ембарго, однак жодна із держав не відгукнулася на цей заклик