BRAMA - News - Weather - Elections - Business - Sports - Brama Press - Calendar - Classifieds    Перша сторінка.    Погляд.    Поступ у Львові.    Поступ з краю.    Поступ у світі.    Економіка у Поступі.    Арт-Поступ.    Літературний Поступ.    Спорт-Поступ.    post-Поступ.    Пост-Faktum.   
  Цитата Поступу
 
12 березня 2004 р.
   ·  на головну  · 1999-2002  · досье  · архів світлин  · форум
Купол
Львів
  15:24 15-02-2019 -   Орієнтовна вартість заміни огорожі на Янівському цвинтарі становить 460 тис грн  
  15:20 15-02-2019 -   У Львові в 25 букмекерських конторах шукають вибухівку  
  14:7 15-02-2019 -   Бабачиха Маруся навіщувала ранній прихід весни  
  11:11 15-02-2019 -   У Львівському національному університеті ім. Івана Франка відкривається ІТ-лабораторія з Machine Learning  
  11:8 15-02-2019 -   Львівські школи долучаться до естафети «Булінг STOPS Тут»  
Україна
  15:22 15-02-2019 -   В Україні стало більше безробітних  
  14:8 15-02-2019 -   У Києві спаплюжили пам’ятник воїнам АТО  
  10:52 14-02-2019 -   Уляна Супрун вранці сьогодні повертається до роботи  
  10:50 14-02-2019 -   За добу окупанти десять разів порушували тишу  
  17:3 13-02-2019 -   На Київщині боєць воєнізованої охорони відкрив вогонь по п’яних в електричці: є поранені  
Світ
  10:56 15-02-2019 -   Британському принцу Філіпу не пред’являтимуть звинувачення за ДТП з постраждалими  
  12:59 14-02-2019 -   У Лос-Анджелесі заборонили реалізацію всіх виробів із хутра та шкіри  
  12:51 14-02-2019 -   Вчені виявили новий гігантський вид динозавра  
  15:49 13-02-2019 -   Македонія офіційно отримала іншу назву  
  9:19 13-02-2019 -   Під льодовиком Гренландії виявили другий масивний кратер    ·  · 
 
Поступ 1999-2002 рр. у попередній версії

post-Поступ  » 

___________________________________________________________________________

ТРАГЕДІЯ ДРАГОМАНОВА
Кілька чудацьких думок з приводу 30-ліття його смерти
 
Не спам'яталися ми, як одно людське покоління минуло від хвилі, коли в болгарській землі на віки закрив очи один з найвизначніших представників України ХІХ-го віку. Недовго перед смертю, його прихильники -- а було їх тогді не Біг-зна як богато -- пошанунували його з ювилеєм 30-літньої письменської діяльности. Значить, цілі два покоління української історії звязані вже з іменем Михайла Драгоманова, а соті роковини його уродження припадуть уже за літ 16... Eheu, fugaces anni!

Молодші покоління не люблять дивитися поза себе. У них задля сього своя філософія, а в нас, на Сході, навіть своя -- стратегія ("батьки і діти"), тому вони опісля дуже здивовуються, коли в епілогу своєї життєвої драми опиняються в тій самій обстанові, що була у прологу. Та се не увільняє недобрих батьків від обовязку, покушавши гіркого плоду власної практики, вряди-годи ставити перед своїми синами зеркало минулого часу, дальшого і близшого. Й отсі роковини смерти Драгоманова так і закликають до поставленя такого зеркала. Вони-ж сходяться з моментом, що його всі відчуваємо як замкненя одної доби в історії українського народу, -- доби, в якій Михайло Драгоманов був велика dramatis persona, одна з найперших, -- з моментом, що його відчуваємо як поріг входу у Невідоме.

Останніх сто літ української історії належить між ті кардинальні епохи її, що, як віки ХІ-ий і XVI-ий, все на-ново, в нових умовах і нових формах дають почин новому національному життю наших земель, та, на-жаль, ніколи не доводять до повного скристалізування його. І ся остання епоха скінчилася не менше трагічно. Почалася була вона в часі і на підкладі загально-европейської літературної революції (романтики) і до самого кінця свойого -- останнього світового перевороту -- не позбулася характеристичного знамени свойого роду: справа мови й письменства стала головним, бувало й одиноким, показником українських національних змагань. Українське питання стало par excellence літературно-язиковим, у другім ряді -- соціальним, а вже найменше -- політичним. В сім характері була, з одного боку, його рухова (динамічна) сила, та з другого боку -- його будівельна (статична) неміч.

На порозі тої епохи, з початку ХІХ віку, українська земля дебютувала в загальнім літературнім перевороті двома великими талантами: одним з лівого боку Дніпра, другим із правого. Там Гоголь, тут Шевченко. Оба майже одночасно явилися на світ, оба сердечно любили рідну землю, та позасим -- вони не тілько виявляли собою ріжні соціально-культурні типи, а й пішли у двох протилежних напрямах національної думки. І душа українського племени роздерлася на двоє... Перед ним став знак запиту: котрий напрям переможе? Гоголь -- сильніший творчою уявою і висший мистецьким зображеням; Шевченко -- непереможний у силі темпераменту, глибший у своїх почуваннях, захоплюючий своїм щирим ентузіазмом. Перший вступив на шлях національно-культурної одности східного словянства; другий став символом його розділу...

І, дарма що Гоголівський напрям мав сильну підпору в національній політиці російської імперії, Шевченкова ідея перемогла... У сто літ після уродженя Шевченка стало наглядно ясно, що ідея приверненя культурної одности всіх руських племен, як було в вв. ХІ-ХІІІ, -- то була утопія. Поміж твором св. Володимира і ділом Романових не стало, очевидно, органічною звязку. Питання се -- одно з найважніших і найінтересніших в нашій історії, проте майже цілком не розсліджене. На сім місци годі докладніше входити в причини такого висліду змагань сих суперечних течій, та одну з них підкреслюємо тут з особливим натиском: до перемоги Шевченківського напряму сущно причинився той "Гоголівець", що в 1861-ім році, як молоденький студент київського університету, на Подолі промовляв, по російськи, над домовиною Кобзаря та згодом пішов його шляхом. Себто Михайло Драгоманов.

Шевченко і Драгоманов. В тій добі нашої історії, що саме закінчилася, нема двох инших Українців, що полишили-б по собі такий сильний вплив на сучасниках і потомниках як вони. Можна сказати, що їх оригінальні постати неначе панують над історією третьої України. Звісно, се не слава наша, що дві одиниці виповняють такий великий шмат нашої минувшини. Тут ясно, що національна ідеологія, побудована на думках тілько двох одиниць, не могла й не може бути ні дуже простора, ні дуже глибока, ні дуже тривка, ні дуже життєздатна. Досить що народна форма і популярно-гуманні ідеї Шевченкової поезії зустріли своєрідний культурний і соціально-політичний світогляд у діяльности і творах ученого критика-аналітика Драгоманова, і -- новочасний тип Українця був, по своїй сути, довершений. В загальнім висліді, українська література не зупинилася на становищи долішно-німецької, провансальської або сицилійської; одначе разом з сим українське племя не вспіло перемінитися в новочасну націю. Від одного берега -- говорячи словами приповідки -- воно відплило, та до другого не приплило.

Сьогодні, більше ніж коли-не-будь раніше, відчуваємо весь трагізм такої половинної еволюції і маємо право й обовязок призадуматися над сим ненормальним явищем. Одно певне. Що не сказати-б у не користь української національної ідеї ХІХ-го віку, то для нашого племени вороття вже немає, -- вороття до загально-руської національної спільноти, як не має вже найменших виглядів на здійсненя ідея окремої галицької національности, ще літ 50 тому назад -- цілком можлива. Певне й друге: що сучасний стан української національної думки не може бути довше удержаний, що вона, якщо не має бути засуджена на безнадійну неплідність, вимагає докладної ревізії своїх теоретичних і політичних основ і промощеня їй виходу з сучасного безпуття.

Вернімо до Шевченкової ролі в нашій історії. Як пояснити собі незвичайний факт, що поет, без завершеного національно-політичного світопогляду, живши переважно не в Україні, до того життям ненормальним, людина високо талановита, одначе з уривковою освітою, до громадянського життя й діяльности мало приспособлена -- могла стати головним творцем новішої української національної ідеї? Безперечно, у значній мірі, тайна його успіху лежить у безсумнівній висшости його поетичного таланту над усіми сучасниками і наслідниками. Сеї висшости не зрівноважила ні куди більша освіта, ні чистіша національна свідомість, ні всесторонна творчість такого Куліша або Франка, як поетів -- безсумніву менших. Одначе, чи ся відносна незрівнаність Шевченка-поета поясняє те історичне становище, яке у нас займив Шевченко-громадянин? Назвати Шекспіра головним заступником англійської національної ідеї, або Ґете -- німецької! У розвитих народів національна ідея твориться людьми діла, не слова, і як незавидна доля тих країн, де царем дитина, так і тих, що їм закони пишуть поети.

Та сам поетичний геній не виясняє достаточно небувалої у світі національно-політичної ролі Шевченка. Причина сьому успіхови більше мабуть у тому, що Шевченко типовий східно-европейський народник. Його ціль -- не під'єм людини з житейських низів пасивного сірого життя на вершини повної самосвідомости і всесторонної активности, тілько навпаки: він сам знижується до уровня селянської маси, її психіки, почувань і бажань, підслухує і підхоплює їх (се вже Куліш запримітив) та складає з них своє скромне євангеліє, закликуючи йому на службу всіх тих, що сим чи тим способом піднялися понад урівень маси. Так повстали Шевченкові провідні ідеї -- амальгам традиційних і самолюбних "ідеалів" українського поспільства, польської революційної романтики і московської словянофільської містики. Невибагливість, рідність й емоційний характер сеї філософії запевняли Кобзареви скору і широку популярність, не вимагаючи від своїх вірних нічого більше як тілько сентиментальної любови до землі і мови. Для перетвореня безформної селянської маси у новочасну европейську націю, сього всього було мало, дуже і дуже мало.

Коли хто говорить, що популярність і культ Шевченка в Україні то доказ великої національної свідомости і політичної зрілости українського народу, у того тілько однобічне поняття тої свідомости і цілком хибне розуміння сеї зрілости. Бо коли з Шевченкових поезій відокремимо елементи суто національні, громадянські й культурні, одержимо з них матеріали не дуже-то придатний до твореня новочасної національної ідеї, часто навпаки -- шкідливий. Фальшивий його погляд на історію (св. Володимир, Хмельницький, Гонта), апотеоза бунтарства, соціальна сентиментальність (кріпацтво, покритка), примітивний раціоналізм ("Марія"), політичний анархизм і т. ин. -- се не така криниця, з якої черпається животворна вода правдивого національного відродженя, тілько навпаки -- зароди паралітичного застою. І сам дух Тараса, бачучи, який "земний рай" над Дніпром зовуть здійсненям його заповіту, певно більше гірких сліз проливає тепер, ніж коли-не-будь у своїм многострадальнім життю.

Тому-то сьогодні, коли з досвіду нашого часу родиться критична думка щодо самих себе і коли шукаємо близших і дальших жерел сучасного лихоліття, треба дивуватися, що сей обрахунок совісти залякано спиняється перед одним з головних жерел і ... не добачує його, чи радше не має відваги бачити його таким, яким воно зправди є. Звісно, таке жмуреня очей перед нашим власним твором нікуди не заведе нас. Одинокий вихід тілько такий: для добра українського народу і для ліпшої слави Шевченка-поета, пора вже покінчити з культом Шевченка в дотеперішній формі, непризнаваній жадному поетови світа. Ся форма удогматизувала і знаціоналізувала чимало таких думок, почувань і змагань, якими нація не може жити, рости і розвиватися, тілько навпаки, з ними мусить упадати. До сього звороту громадянство дозріло.

Степан Томашівський, 20 червня 1925 року.

Зміст Поступу
Перша сторінка
  ·  Право на платну освіту 
  ·  Беззахисні рахунки 
  ·  Помер Броніслав Брондуков 
Погляд
  ·  Кривавий четвер у Мадриді 
  ·  Кучму захищають сусіди 
  ·  Об'єднання українських правих 
Поступ у Львові
  ·  Львів'яни обмінюють Буняка на воду 
  ·  Кожній області -- фігуру Божої Матері 
  ·  Психіатри з'їхалися до Львова 
  ·  День довкілля 
  ·  Володимир ГІРНЯК: Хочемо розплющити владі очі 
  ·  Польський рік у Львові 
  ·  Гроші на смітник 
  ·  ХРОНІКА 
Поступ з краю
  ·  Мукачеве у правовому вакуумі 
  ·  Поляки тягнуть Україну в НАТО 
  ·  Вільна торгівля з ЄС 
  ·  "Братство" і Мороз 
  ·  Кого питатимуть про Лазаренка? 
  ·  Медведчук стане спікером 
  ·  Симоненко -- адвокат Кучми 
  ·  Кучма тримається за владу 
  ·  КРАЄВИД 
Поступ у світі
  ·  Солдати майбутнього 
  ·  cуперзахист для ФСБ 
  ·  Алієв увічнює Алієва 
  ·  Найманців чекає страта 
  ·  Втрати наркокартелю 
  ·  СВІТООГЛЯД 
Економіка у Поступі
  ·  Уряд приховує прибутки 
  ·  Вугільна стратегія 
  ·  Фаст-фудівська недоторканість 
  ·  Швейцарський франк -- найнадійніша валюта 
  ·  "Ґолден телеком" модернізує обладнання 
  ·  Контракти "для своїх" 
  ·  НОВИНИ ЕКОНОМІКИ КОРОТКО 
Арт-Поступ
  ·  За "Любого друга" замовимо слово 
  ·  Козацтво преться без ваги 
Літературний Поступ
  ·  НАШ РІДНИЙ ФУТУРИЗМ 
Спорт-Поступ
  ·  Шевченко знову на коні 
  ·  Чи візьмуть терористи участь в Олімпіаді? 
  ·  Малий Кубок у Ебергартера 
  ·  Кубок -- у ветеранів 
  ·  Перегони на дошках тривають 
  ·  Суперечки вирішують на килимі 
  ·  Зірковий вечір у Києві 
  ·  Українські тенісистки близькі до еліти 
  ·  НОВИНИ СПОРТУ КОРОТКО 
post-Поступ
  ·  ТРАГЕДІЯ ДРАГОМАНОВА 
Пост-Faktum
  ·  Найбільший скандаліст Європи 
  ·  КАЛЕНДАР