Схоже, що через неспроможність нинішньої влади вирішити проблеми кримських татар, лідери меджлісу кримськотатарського народу готові вдатися до крайніх заходів. Так керівник політико-правового управління меджлісу Надір Бекіров запропонував відзначити 60-ту річницю депортації кримськотатарського народу, яка припадає на 18 травня, масовим походом із Сімферополя на Південний берег Криму. На його думку, підсумком цього маршу із лопатами та речовими мішками повинен стати початок масового будівництва кримськими татарами нових селищ на Південному узбережжі.
І цим Бекіров не обмежується. Окрім маршу, він висловився за проведення протягом квітня-травня зустрічей із закордонними дипломатами та представниками правозахисних і міжнародних організацій, щоби розтлумачити їм ситуацію, що склалася в Криму. А кримськотатарську діаспору закликав організувати пікетування українських представництв за кордоном.
До заяви Бекірова позиція меджлісу щодо відзначення цієї сумної дати в історії кримськотатарського народу була значно м'якшою. План заходів найбільшої ваги припускає ініціювання Законів України "Про відновлення прав і свобод депортованого кримськотатарського народу, національних меншин і осіб, депортованих за етнічною ознакою" і "Про статус кримськотатарського народу", підготовлених Радою представників кримськотатарського народу при президентові України. Також меджліс пропонує парламенту України внести в Земельний кодекс України зміни, що стосуються питання одержання депортованими громадянами і членами їхніх родин земель сільськогосподарського призначення. Крім того, Меджліс пропонує знайти в державному і республіканському бюджетах кошти на надання кримським татарам у 2004-2010 роках безпроцентних довгострокових кредитів для будівництва індивідуального житла, вирішити питання виділення кримським татарам під будівництво житла земельних ділянок на Південному березі Криму.
У коментарі "Поступу" керівник меджлісу кримськотатарського народу, народний депутат Мустафа Джемільов зазначив, що наразі позиція меджлісу щодо відзначення 60-річчя депортації не змінилася. Попри те, що Бекіров вже раніше висував такі пропозиції, ніяких рішень меджліс щодо цього не ухвалив. Це "Поступу" підтвердив і член меджлісу, заступник голови Верховної Ради Автономної Республіки Крим Ільмі Умеров.
Щодо кримської влади, то, випереджаючи перебіг подій 18 травня, вона планує організувати власні заходи. Так голова ради міністрів Криму Сергій Куніцин затвердив графік проведення зустрічей міністрів кримського уряду із мешканцями кримськотатарських селищ. На зустрічах, які мають бути організовані владою міст та районів, владоможці повинні розказати, що зробила держава, реґіон та місцева влада для кримських татар до річниці депортації. Зустрічі мають бути проведені протягом місяця в усіх районах і містах Криму. Графік зустрічей передано керівникові меджлісу і голові ради представників кримськотатарського народу при президентові України Мустафі Джемільову.
Нагадаймо, що 18 травня 1944 року масово депортували з Криму 183,2 тис. кримських татар. З 1993 року 18 травня відзначають у Криму як День пам'яті жертв депортації.
»
Владу відгороджують від Кравченка
Геннадій ШИПУНОВ
Дії чинної влади, про які повідомив генерал СБУ Валерій Кравченко, не загрожують національній безпеці України, а накази, які вона видавала співробітникам СБУ за кордоном, не містять складу злочину. Саме так вирішив відреагувати на пропозицію народного депутата Юрія Кармазіна створити Тимчасову слідчу комісію Верховної Ради для перевірки інформації про порушення посадовими особами органів державної влади Конституції України та Закону України "Про розвідувальні органи України" парламентський Комітет з питань національної безпеки та оборони.
Постійний представник президента в парламенті Олександр Задорожний повідомив, що законопроект про вибори народних депутатів на пропорційній основі буде підготовлений до другого читання 18-19 березня. Водночас він не відкинув, що у законі буде змінено рівень прохідного бар'єра. У першому читанні законопроект встановлює прохідний бар'єр для партій 3%, для блоків політичних партій -- 6%.
Прес-служба "Нашої України" повідомила, що представників блоку Василя Петьовку та Віктора Балогу поки не зареєстровано як кандидатів на посаду мера Мукачевого. Як стверджує прес-служба, 8 березня відбулось засідання територіальної комісії (голова комісії -- член СДПУ(о) Юрій Переста), на якому розглядали питання реєстрації кандидатів на посаду міського голови. Однак на цьому засіданні, невідомо з яких причин, не зареєстровано кандидатами у мери Віктора Балогу, Василя Петьовку, Ганну Іваницьку та Золтана Лендєла.
У межах відкриття Року Польщі в Україні польський президент Олександр Кваснєвський планує 30 березня відвідати Київ, 31 березня -- Канів і 1 квітня -- Донецьк. Про це інформаґентству Інтерфакс-Україна повідомило у середу обізнане дипломатичне джерело у Києві, -- пише ForUm.
Раніше повідомляли, що 30 березня -- 1 квітня Кваснєвський перебуватиме в Україні з офіційним візитом, у межах якого він разом з Леонідом Кучмою візьме участь в урочистій церемонії відкриття Року Польщі в Україні, яка відбудеться 30 березня у Києві.
Українські експерти вважають, що після затвердження нового російського уряду тиск Росії на Україну зростатиме. Про це вони заявили в інтерв'ю радіо "Свобода", -- повідомила "Українська правда".
Колишній посол України в Росії Володимир Крижанівський не відкидає, що Москва провадитиме жорсткіший курс. Так він пояснює призначення нового міністра закордонних справ Сергія Лаврова, якому доведеться бути дуже й дуже уважним до думки президента і насамперед показати, що виконує волю Путіна. Крижанівський також зазначив: „...Фігури, які могли хоч трошки бути більш вільними у своїй поведінці (Касьянов і Іванов -- А.Д.), пішли. Хоча, зрозуміло, останні півтора-два роки Путін повністю відмежував Касьянова від відносин з Україною. Тому ніякого покращання не треба чекати".
Суддівська колегія Верховного Суду України скасувала обвинувачення колишнього віце-президента банку "Слов'янський" Бориса Фельдмана в частині ухиляння від сплати податків, а також пом'якшила покарання з дев'яти до п'яти років позбавлення волі за статтею за розкрадання майна в особливо великих розмірах.
Нагадаймо, що кримінальну справу проти семи посадових осіб банку "Слов'янський" порушило слідче управління податкової міліції Державної податкової адміністрації України у січні 2000 року. Їм пред'явлено обвинувачення в розкраданні майна в особливо великих розмірах на загальну суму 11 млн грн, зловживанні службовим становищем, що призвело до майнових збитків на суму 335 млн грн, ухилянні від сплати податків на суму понад 5 млн грн, службовому підробленні.
Європейський союз вкрай негативно сприймає закриття Київської радіостанції "Континент". Щобільше, стосовно цього Євросоюз вже підготував заяву. Про це заявила Христина Гальях -- речниця Верховного представника ЄС з питань безпеки та оборони Хав'єра Солани.
Як зазначила речниця, закриття в Україні у рік президентських виборів радіо "Континент" -- вчинок, який фактично заблокував доступ українських слухачів до передач західних незалежних ЗМІ, зокрема радіо "Свобода", "Німецька хвиля", BBC. "Континент" -- одна з небагатьох радіостанцій, яка ретранслювала програми західних мовників. Такі дії української влади ЄС сприймає вкрай негативно", -- наголосила вона.
Президент Леонід Кучма, який перебуває з офіційним візитом у Королівстві Таїланд, зустрівся з королем цієї країни Бхуміболом Адульядеджем (Рамою IX).
Аудієнція тривала понад годину і проходила в літній резиденції короля Таїланду Клай Кангвон, розташованій у місті Хуа Хін.
Органи прокуратури провели перевірку дотримання законодавства під час ввезення в Україну, оформлення і реєстрації автомобільного транспорту. Тільки прокуратурою Києва було виявлено факти зловживання службовим становищем посадовими особами під час реєстрації 258 автомобілів престижних марок, переважно 2002 року випуску, які ввезли в Україну без митного контролю. За попередніми підрахунками, внаслідок цього державі було завдано збитків у вигляді недонадходження до бюджету обов'язкових митних платежів на близько 30 млн грн.