|
|
 |
Поступ з краю »
ПІВОСТРІВ |
|
 |
|
 |
___________________________________________________________________________
Дейч і Куніцин поділили владу |
Леоніда Грача спіткала доля кримського екс-президента Юрія Мєшкова |
Тарас БАТЕНКО |
|
Результати спікеріади у Криму були малопрогнозовані. Припускали, що Леонід Грач “пролітає” в політичному сенсі. Відтак деякі кримські експерти ставки робили на тандем “Куніцин (голова ВР АРК) – Горбатов (голова Радміну АРК)”. Але вибір було зроблено на користь доволі непретензійної кандидатури, яка сенсом свого життя задекларувала розвиток курорту й Судацького регіону, – 64-річного Бориса Дейча. За нього віддали свої голоси 52 депутати кримського парламенту. Тоді як Грач здобув підтримку лише 22-х. Решта депутатського корпусу голосувала проти всіх.
Крим давно функціонує щонайменше у двох політичних вимірах – з орієнтиром на Київ і без нього.
Для одних політиків півострів – це “кухня політичної провокації” (яку уособлювали опальний президент Юрій Мєшков і лідер комуністів Леонід Грач), а для інших – це “президентська кузня” (міцні позиції тут завжди мали члени “сім’ї” – у буквальному та політичному сенсі: Анатолій та Ігор Франчуки, Сергій Куніцин, Валерій Горбатов). На останніх парламентських виборах найміцніші регіональні позиції здобула команда Куніцина, який контролює у Верховній Раді майже сім десятків депутатських місць. Тож шанси Грача на спікерство зі самого початку виглядали нереальними.
Судові тяганини Грача наштовхнули також на думку, що Київ твердо вирішив підрізати йому крила. Не зайвим буде нагадати грізні персональні зауваження Грачеві з уст секретаря Ради нацбезпеки та оборони генерала Євгена Марчука, коли лідер кримських комуністів намагався взяти на озброєння тему референдуму про приєднання півострова до Росії. Мовляв, із вогнем бавитеся, Леоніде Івановичу...
До слова, саме Марчукові належить кураторство над реалізацією сценарію усунення від влади кримського президента Мєшкова в березні 1995 року. Грача ж на півострові пропрезидентські сили іменували не інакше, як “Мєшков №2”. Отже, рано чи пізно Київ мав би перекрити йому “політичний кисень” – і зробив це без зайвих демаршів у сесійній залі кримського парламенту.
Які амбіції мали жевріти в Бориса Дейча, заслуженого працівника сфери послуг України, який більшу частину свого життя пов’язав із розвитком туристично-оздоровлювальної бази у м. Судаку? Дейч міг претендувати хіба що на слабкого керівника парламенту, попри те, що в 1998 році став першим заступником Грача (його членство у президії Єврейської конфедерації України не беремо до уваги).
Просто команда Куніцина, а радше сам Куніцин, який контролює більшість у кримському парламенті, забажав мати спікером людину, яка значно поступалася б йому в лідерських якостях. Фактично повернення Куніцина на посаду прем’єра (у парламенті за нього віддали голоси 64 депутати) зміцнює президентську вертикаль на півострові і робить регіональні політичні та економічні процеси більш прогнозованими. Дейч лише в одному випадку може викликати підозру щодо своєї абсолютної лояльності Куніцину. Все-таки голова ВР і голова Радміну належать до різних кланово-олігархічних сил (Дейч – до Партії регіонів як виразниці донецького клану, а Куніцин – до НДП, це традиційно дніпропетровський клан). Але навіть загострення взаємин між Донецьком і Києвом ще не означатиме їх автоматичного перенесення на Крим. Тому тандем “Дейч – Куніцин”, імовірно, цементуватиметься спільними фінансово-економічними регіональними інтересами.
Тим часом Леонід Грач, фактично змирившись із тим, що його “поклали на лопатки” у кримському парламенті, швиденько вирішив прийняти мандат депутата Верховної Ради України. Однак трохи незрозуміло при тому зазначив, що залишає за собою право взяти участь у повторних виборах до парламенту Криму у своєму рідному 25-му виборчому окрузі. |
 |
|
 |
Новий зручний генпрокурор |
|
Юрій КОРОЛЬЧУК |
|
Леонід Кучма пішов на зустріч Михайлові Потебеньку і підписав указ про його відставку у зв’язку з відходом у фракцію КПУ. Новим генеральним прокурором України, наразі з невизначеним “в.о.”, став Микола Гарник, перший заступник Потебенька. |
Детальніше>> |
|
 |
Сармат” – це помста “Оболоні” |
|
Руслан РЕБІЗАНТ |
|
Київська компанія “Оболонь” – найбільший виробник пива в Україні – вчора офіційно звернулася до Генеральної прокуратури і Служби безпеки України з проханням втрутитися в її конфлікт із ЗАТ “Сармат” (колишній Донецький пивоварний завод), який у будь-який спосіб намагається скупити акції “Оболоні”.
“Поступ” уже писав, як близько місяця тому представники “Сармата” почали скуповувати акції “Оболоні”. При цьому за одну акцію платили по 100 доларів США при її номінальній вартості 100 гривень. Керівництво ЗАТ “Сармат” не приховувало факту послідовного придбання акцій і відкрито заявляло про намір до кінця цього року стати власником контрольного пакету “Оболоні”. На кінець квітня “Сармат” придбав 12% акцій ЗАТ “Оболонь” і планує купити загалом 41,5% акцій. Якщо ЗАТ “Сармат” реалізує задумане, то його частка на ринку пива України перевищить 40%, і ми матимемо в державі найпотужнішого пивного монополіста. |
Детальніше>> |
|
 |
Блок-вогнегасник проти блоків-бензовозів |
|
Іван МОСКАЛЕНКО |
|
Блок “За ЄдУ” поширив звернення до всіх політичних партій і виборчих блоків, депутатів, які перемогли в мажоритарних округах, а також міських голів і депутатів місцевих рад усіх рівнів.
У ньому, зокрема, сказано, що замість конструктивного підходу до розв’язання нагальних проблем “окремі політичні сили демонструють перехід від агресивної і популістської передвиборної риторики до мови ультиматумів. Мало не щодня через засоби масової інформації поширюються заяви, за якими зримо постають конфронтація, соціальні потрясіння, нові кризи. Ідеться насамперед про вимоги відставки діючого уряду, тотальну заміну неугодних керівників у регіонах. Є всі підстави говорити також про початок розкручування чергової антипрезидентської кампанії”. Представники блоку “За ЄдУ” звідкись дізналися, що, мовляв, “деякі не в міру темпераментні політики планують у день відкриття першої сесії ВРУ в разі незадоволення їхніх амбіцій вдатися до відверто силових, екстремальних дій – аж до повторення сумно відомого сценарію з бензовозом, перевіреного в 1990 році”. |
Детальніше>> |
|
 |
Адміністративні “зачистки” |
|
Іван МОСКАЛЕНКО |
|
Президент Кучма розпочав першу хвилю відставок керівників адміністрацій районного масштабу. Розпочато адміністративні “зачистки” зі сходу України, зокрема в Луганській, Донецькій, Дніпропетровській, Харківській областях.
Наразі глава держави своїми розпорядженнями змінив керівництво в 17 районних держадміністраціях семи областей. Здебільшого керівників райдержадміністрацій звільняли зі стандартними формулюваннями: “у зв’язку із переходом на іншу роботу” чи “у зв’язку із поданою заявою”, щоб уникнути якихось натяків на їх невідповідність займаним посадам. |
Детальніше>> |
|
 |
Фракція Сівковича |
|
Юрій НАРБУТ |
|
Заступник голови партії “Вперед, Україно!” і відомий бізнесмен Володимир Сівкович вирішив створити у Верховній Раді фракцію, до якої увійшли б незалежні депутати-мажоритарники.
Володимир Сівкович знаний тим, що його висунули кандидатом у депутати в 93 окрузі Київської області відразу два блоки — “За єдину Україну!” і “Наша Україна”. Хоча під час кампанії він себе декларував самовисуванцем. Протягом останніх восьми років згаданий округ представляв лідер Соцпартії Олександр Мороз, що дало підстави говорити про негласну підтримку його кандидатури і соціалістами. Нині колишній головний акціонер телеканалу “СТБ” займає посаду голови наглядової ради ЗАТ “Авіакомпанія “Віта”. |
Детальніше>> |
|
 |
КРАЄВИД |
|
|
|
Персона— нон-грата
Тринадцять політичних і громадських організацій Криму національно-демократичного спрямування зажадали від українського керівництва оголосити посла Росії в Україні Віктора Черномирдіна “персоною нон-грата”. У заяві, поширеній у Сімферополі, мовиться, що пан Черномирдін в останні місяці неодноразово втручався у внутрішні справи України.
Фракція УПЦ КП
Дев’ять священиків УПЦ Київського патріархату стали депутатами Млинівської райради в Рівненської області, а всього в райраду балотувалися 10 священиків. У складі Млинівської райради священнослужителі створили окрему фракцію, щоб “ефективно відстоювати інтереси віруючих своєї Церкви”. |
Детальніше>> |
|
 |
|