BRAMA - News - Weather - Elections - Business - Sports - Brama Press - Calendar - Classifieds    Перша сторінка.    Погляд.    Поступ у Львові.    Поступ з краю.    Поступ у світі.    Економіка у Поступі.    Поступ технологій.    Листи у Поступ.    Поступ реляксу.    Тема Поступу.    Львівські обсервації.    Арт-Поступ.    Лицарі у Посту.    Спорт-Поступ.    Пост-Faktum.   
  Цитата Поступу
Сію, сію, посіваю, З Новим роком всіх вітаю! Щоб Вам весело жилося, Щоб задумане збулося.
 
12 жовтня 2019 р.
   ·  на головну  · 1999-2002  · досье  · архів світлин  · форум
Купол
Львів
  22:7 13-10-2019 -   На «похороні» начальника львівської поліції зіграв шкільний оркестр  
  21:45 13-10-2019 -   Двоє вуличних грабіжників забрали у 47-річного львів’янина наплічник з мільйоном гривень  
  10:47 04-10-2019 -   У передмісті Львова літак АН-12 здійснив аварійну посадку, п'ятеро членів екіпажу загинули  
  11:19 29-08-2019 -   В результаті обвалу під'їзду в Дрогобичі загинули 8 осіб, рятувальні роботи завершили  
  15:19 27-08-2019 -   25-річна львів'янка відверто зізналася, як стала жертвою сексуального насилля на вулиці  
Україна
  9:52 12-10-2019 -   Скандальний суд поновив Шевчука на посаді глави Конституційного суду  
  9:45 12-10-2019 -   Порошенко і Зеленський опинилися у протилежних кінцях рейтингу довіри  
  19:0 09-10-2019 -   Богдан і Зеленський відцуралися від зустрічі з Кісліним  
  22:55 06-10-2019 -   Богдан розказав скільки платять за мітинги проти "Штанмайєр". Протестувальники вимагають його відставки  
  13:28 04-10-2019 -   Названа дата нових газових консультацій Єврокомісія-Україна-РФ  
Світ
  23:0 13-10-2019 -   PiS перемагає на польських виборах і покращила свій попередній результат  
  9:44 12-10-2019 -   Екс-посол США в Україні відкинула звинувачення Джуліані й Луценка  
  9:43 12-10-2019 -   Трамп висунув кандидатуру посла в Росії  
  11:19 29-08-2019 -   Сенцова перевезли в Москву – РосЗМІ  
  11:19 29-08-2019 -   У партії Зеленського звинуватили В'ятровича у погіршенні відносин з Польщею    ·  · 
 
Поступ 1999-2002 рр. у попередній версії

Погляд  » 

___________________________________________________________________________

Безвідповідальність периферії
Тарас ПРОХАСЬКО
 
Дописи такого ґатунку переважно передбачають вживання фрази "я нiкого не хотiв образити, але..."

Мушу зауважити, що цього разу я зовсiм не намагався нiкого не хотiти образити. Швидше навпаки.

Вже досить давно я отримав вiд редакцiї серйозного та поважного видання запитання про "мiру вiдповiдальностi росiйських iнтелектуалiв за теперiшнiй стан суспiльства, який проявився у результатах останнiх виборiв".

Запитання стало для мене несподiванкою настiльки, що першим вiдрухом була вiдмова навiть вiд таких роздумiв.

Несподiванкою була вiсть про якiсь вибори у Росiї. Несподiванкою було формулювання про "мiру вiдповiдальностi" тих, чиєю основною рисою є цiлковита безвiдповiдальнiсть.

Несподiванкою було навiть звернення з таким запитанням до людини, яка не читає росiйських газет та нової росiйської лiтератури, не дивиться росiйського телебачення, яка прочитала бiльшість тих творiв росiйської лiтератури, що передбачала шкiльна програма і яка мала можливість говорити росiйською... Ще й до того має певне упередження щодо росiйських iнтелектуалiв, бо є настiльки примiтивною, що потребує особистих стосункiв з тим, кому може довiряти.

Не дивно, що весь цей набiр пiдходiв i властивостей врештi обернув первинну реакцiю на зворотну: без мого варiанту спектр вiдповiдей може позбутися якоїсь гранi.

Отож. Передовсiм росiйськi iнтелектуали, як i все росiйське суспiльство, є явищем периферiйним. Вперше я вiдчув себе щасливим тодi, коли в уже незалежнiй Росiї обстрiлювали райхстаг. За iнерцiєю наше телебачення ще подавало хронiку цих подiй як щось дуже рiдне. Я ж вiдчував, наскiльки всi цi пристрастi не стосуються нi мене, нi мого найближчого оточення, нi моєї країни. Думаю, що багато громадян України усвiдомили цю периферiйнiсть Росiї тодi, коли нашi солдати не вирушали в Чечню, а бомби вибухали не в наших мiстах. Одне слово, полегшення. Нарештi позбулися цих кровних зв'язкiв.

Щодо росiйських iнтелектуалiв, то перша їхня периферiйнiсть виникає з невiддiльностi вiд росiйської влади. Жодне питання, навiть онтологiчне, росiйські iнтелектуали не розглядають ширше, нiж у межах державностi, геополiтики та свiтового призначення їхньої країни. Це означає, що нiщо напрацьоване росiйськими iнтелектуалами не може мати унiверсального загальнолюдського значення, якщо не ставити Росiї i росiйського питання у центрi розмірковувань, викликiв, вiдповiдей, вирiшень і вiдчувань.

Єдинороднiсть росiйської влади та росiйських iнтелектуалiв є очевидною не лише тепер, коли "суспiльство опинилося у станi, який задемонстрований останнiми виборами" (я вже встиг дiзнатися і про вибори, i про стан, який насправдi зовсiм не змiнився, бо змiни суспiльного стану в Росiї з нашої перспективи просто неможливi), але й впродовж всiєї iсторiї росiйського iнтелектуалiзму. Навiть найбільш революцiйного. (Мушу визнати, що росiйськi iнтелектуали ставали iнтелектуалами в повному розумiннi цього слова хiба тодi, коли осмислювали античність. Однак не керуючись при цьому доктринами, канонiзованими актуальною владою.)

Через таку зрощенiсть iз владою виявляється ще одна периферiйнiсть росiйських iнтелектуалiв -- тотальна марґiнальнiсть стосовно того, що самi iнтелектуали називають "народом". Москва менше вiдрiзняється вiд Росiї, нiж росiйськi iнтелектуали вiд росiйського "народу". Їхнiй конструктивний вплив на цей народ є настiльки мiзерним, що мiру вiдповiдальностi за щось, здiйснене народом, можна обрахувати, лише вимiрюючи незроблене самими iнтелектуалами.

Третя, сподіваюся, що не остання периферiйнiсть (не остання хоча би тому, що вже згадують четверту, яка виявляється у вiчному невротичному богошукацтвi) теж є не менше визначальною. Периферiйнiсть стосовно один одного.

Нiколи росiйськi iнтелектуали не були здатнi створити єдностi, яка полягає не в однодумностi, а в можливостi дiалогу. Дiалогiчнiсть як спосiб спiвiснування ще не виробили в Росiї. I iнтелектуали, чиїм основним суспiльним завданням є спонукання до дiалогу, ведення дiалогу, знаходження порозумiння, стали тим чинником, що унеможливлює суспiльний дiалог, бо вони самi не спроможнi до дискусiї, яка передбачала би домовленiсть та усунення проблем, викликаних рiзним баченням.

Росiйськi iнтелектуали вдаються до заяв, прокламацiй i доносiв, проклять, вимог, харизматичних проповiдей, сомнабулiчних одкровень. Iнодi всi цi речi не можуть не бути талановитими, але вони водночас не можуть дарувати хоч якогось полегшення нi авторам, нi адептам, нi тим, до кого доходять вiдголоски та перекази, бо вони заперечують будь-який дiалог i спiлкування.

Така-от мiра безвiдповiдальностi, яку все ж варто було би вважати чимось зовсiм далеким i незначним хоча би до того моменту, коли їхня неготовнiсть до дiалогу вкотре обернеться чимось вагомiшим, бо дуже екзистенцiйним.
» 
Вояків УПА обділили
Вікторія ПРИХІД
 
Воякам УПА та репресованим, визнаним обласною радою та реабілітованим згідно зі ст. 3 Закону України "Про реабілітацію жертв репресій..." цього року можна поспівчувати. Найімовірніше, водії приміських маршрутів вимагатимуть від них оплачувати проїзд, а в разі відмови -- викидатимуть з маршруток, адже, як заявив на засіданні Комісії з питань поновлення прав реабілітованих заступник начальника автотранспортного управління Іван Станчак, обласна рада цього року грошей на відшкодування цих пільг не передбачила. Торік у обласному бюджеті було закладено 900 тисяч грн, цього ж року -- нічого. Це ж багато перевізників можуть зрозуміти буквально, тобто як дозвіл не перевозити ветеранів, адже відомо, що навіть коли виділяли кошти, водії маршруток не дуже поспішали возити реабілітованих.
Детальніше>>
» 
Протест "за українську книгу"
Роман РАК
 
Учора близько двох сотень українських письменників і книговидавців протестували проти державної політики щодо української літератури. Пікетувальники, обурені скасуванням пільг на видання українських книжок, прийшли під стіни Кабінету Міністрів, -- повідомляє інформаційне аґентство Інтерфакс-Україна.

"Повiдомити працiвникiв уряду про те, що в Українi є українська книжка, українськi видання, українськi письменники", -- ось так іронічно охарактеризував мету акції один з її організаторів, директор продюсерського аґентства "Зелений пес" Вiталiй Капранов. Змусила зібратися пікетувальників, як стверджує Капранов, "спільна біда", яка називається ПДВ на книжку та книгорозповсюджувальну продукцiю. "Це вже не експансiя, це окупацiя", -- вважає органiзатор акцiї і зазначає, що на сьогодні українська книжка займає менше від 5% на книжковому ринку. Пiсля ж введення ПДВ у видавництвах удвічі зменшився обіг книжок, до того ж сотнi книжок не вийшли друком, 30% всiх книжок взагалі не видають.
Детальніше>>
» 
"Спонсорський список" Саддама -- справжній
 
Як повідомило високопосадове джерело в Міністерстві нафти Іраку, список осіб та організацій, які нібито отримували від режиму Саддама Хусейна нафту за заниженими цінами (оприлюднений незалежною іракською газетою Al-Mada), є справжнім.

Однак, зазначило джерело, інформація про те, що постачання нафти є хабаром, не правдива. Мова йшла лише про постачання нафти в межах програми "Нафта в обмін на продовольство". Водночас Урядова рада Іраку розпочала розслідування у зв'язку з публікацією в al-Mada.

З метою розслідування створять спеціальну комісію з представників правового і фінансового комітетів Урядової ради. Зокрема до складу комісії увійде Ахмед Халабі, який відіграв ключову роль у підготовці публікації "нафтового списку" Хусейна. Халабі є головою фінансового комітету Урядової ради, лідером Іракського національного конгресу.
Детальніше>>
» 
Опозиція судиться
Юрій ТИШКУН
 
Блок Юлії Тимошенко оскаржить у судах рішення Верховної Ради України про проведення політичної реформи. Мова йде про подання позовів до Конституційного Суду України і до суду загальної юрисдикції. Це дозволяє припустити: якщо визнають неконституційними рішення про політреформу, то її автори з Банкової муситимуть застосувати новий сценарій збереження чинної влади.

Крім подань до судів, опозиція в особі фракцій БЮТ і "Наша Україна" готує черговий лист на ім'я голови ПАРЄ Пітера Шидера у зв'язку з порушенням конституційних вимог під час голосування у вівторок постанови про коректування законопроекту змін Конституції. Про це з посиланням на депутата від "Нашої України" Романа Зварича повідомило інтернет-видання "Українська правда". Головну увагу, за словами Зварича, треба зосередити на тому, аби "привернути увагу президента ПАРЄ до того, що вчора (у вівторок -- Авт.) було грубо порушено процедуру проходження такого законопроекту, що вноситься в порядку, встановленому 154 статтею Конституції України".

Ініціативу про подання позову до судів висловила в середу лідер блоку Юлія Тимошенко, виступаючи з трибуни Верховної Ради. За її словами, подання до судів від імені фракції БЮТ мають скерувати в четвер. Лідер БЮТ наголосила, що "фракція БЮТ діятиме послідовно, щоб ця реформа не стала реальністю не тому, що ми проти демократизації, а тому, що ми проти того, аби своїми руками віддати назавжди владу кланам".
Детальніше>>
Зміст Поступу
Перша сторінка
  ·  Нафта потече до Європи 
Погляд
  ·  Вояків УПА обділили 
  ·  Протест "за українську книгу" 
  ·  "Спонсорський список" Саддама -- справжній 
  ·  Опозиція судиться 
  ·  Безвідповідальність периферії 
Поступ у Львові
  ·  "Лялька" повертається 
  ·  Перспективи для мера 
  ·  Соціалісти проти Банкової 
  ·  Львів братається з сербами 
  ·  Темний центр 
  ·  Україна очима волонтера 
  ·  Суд відхилив скаргу "Природи" 
  ·  ХРОНІКА 
Поступ з краю
  ·  Кому тепер належатиме влада 
  ·  Опозиційна трійка чи двійка 
  ·  Татари протестують і обурюються 
  ·  Кучму дивує наша бідність 
  ·  Проблеми вищої освіти 
  ·  Підступність Гавриша 
  ·  Ще одна угода більшості 
  ·  КРАЄВИД 
Поступ у світі
  ·  Джон Кері нарощує потугу 
  ·  Арешти грузинських урядовців 
  ·  Мер-хабарник повісився 
  ·  Шарон готовий віддати землю 
  ·  За адміністрацію ООН в Чечні 
  ·  СВІТООГЛЯД 
Економіка у Поступі
  ·  Закон для комунальників 
  ·  Селу бракує техніки 
  ·  НПК "Галичина" не продаватимуть 
  ·  Кучма проти експропріацій 
  ·  Сергій СТРАТОНОВ: Час клієнтів ми повинні шанувати 
  ·  Чому MEDKOFF перетворився на MEDOFF? 
  ·  НОВИНИ ЕКОНОМІКИ КОРОТКО 
Поступ технологій
  ·  pentium стає швидшим 
  ·  Новини технологій 
Листи у Поступ
  ·  Страшний сон 
Поступ реляксу
  ·  das Boot 
  ·  Платинова блондинка 
  ·  ТЕАТРИ 
  ·  ІМПРЕЗИ 
  ·  ВИСТАВКИ 
  ·  КІНОТЕАТРИ 
Тема Поступу
  ·  Олександр СУШКО: Насамперед -- енергетична незалежність 
  ·  Труба третього тисячоліття 
  ·  Ритуальні танці довкола труби 
  ·  КОМЕНТАРІ 
Львівські обсервації
  ·  Львівські обсервації 
Арт-Поступ
  ·  Співаймо разом 
  ·  Релікт під відкритим небом 
  ·  АРТ-НОВИНИ 
Лицарі у Посту
  ·  Оксана КАРАВАНСЬКА: Існує мода європейська і галицька 
  ·  Володимир КАУФМАН: Суспільної моралі не існує 
Спорт-Поступ
  ·  У рингу -- найдобріший велетень 
  ·  В очікуванні супервидовища 
  ·  Кінець темної смуги 
  ·  Болгарське срібло українки 
  ·  Претенденти на Євро-2005 
  ·  УЄФА виправдала росіян 
  ·  На Олімпіаду через Львів 
Пост-Faktum
  ·  НАЙКРАЩА ЛЬВІВСЬКА ЛЕГЕНДА 
  ·  КАЛЕНДАР 
  ·  Еволюція чи творіння