Американські досягнення в дослідженні космічного простору щодня стають дедалі більш очевидними. Серед них відкриття планети за межами Сонячної системи, в атмосфері якої є кисень і вуглець.
Небесне тіло було виявлено за допомогою практично відправленого на пенсію орбітального телескопа Hubble. Щоправда, відвідати загадкову планету, що, погодьтеся, було б досить заманливо, у майбутньому навряд чи вдасться, адже вона віддалена від нашої Землі на 150 світлових років. Світловий рік -- це відстань, яку промінь світла проходить за рік. У кілометрах цю відстань вимірюють трильйонами, бо щосекунди світло пролітає 300 тисяч кілометрів.
Планета, що одержала назву Осіріс (на честь єгипетського бога родючості), не має нічого спільного із Землею. Цей гарячий газовий гігант обертається поруч зі своїм сонцем: "Рік" Осіріса дорівнює чотирьом земним дням. Але це перший випадок, коли кисень і вуглець, базові елементи життя на Землі, були виявлені за межами сонячної системи. Крім того, це відкриття демонструє, що склад атмосфери далеких планет піддається виміру й аналізу.
Минулого місяця керівництво NASA оголосило про згортання програми обслуговування космічного телескопа за допомогою "шаттлів", що фактично прирікає його на сходження з орбіти і загибель до 2007-2008 року. Втім, у кінці січня на сайті Hubble глава NASA Шон О'Кіф заявив, що згідний переглянути своє рішення про відмову від підтримки роботи космічного телескопа.
Іншою важливою подією, яка відбулася цього тижня, є відновлення працездатності марсохода Spіrіt. Про це в понеділок повідомили фахівці Лабораторії реактивного руху (JPL) в Пасадені, які керують марсоходом.
Щоб ліквідувати збої в програмному забезпечені, фахівцям знадобилися десять днів. Несправності виникли в так званій флеш-пам'яті Spіrіt'а, через яку його бортовий комп'ютер намагався перезавантажитися практично щогодини. Інженери знайшли спосіб відновити зв'язок із марсоходом не через флеш-пам'ять і повернути апарат до звичайного режиму роботи.
Флеш-пам'ять -- вид комп'ютерної пам'яті, що зберігає записану на неї інформацію навіть після відключення енергопостачання. На думку фахівців, щоб відновити працездатність флеш-пам'яті Spіrіt, необхідно стерти всю накопичену в ній за 7 місяців перельоту від Землі до Марса інформацію і розпочати роботу заново. Попередньо марсоходу передадуть команду переслати на Землю найбільш важливу інформацію, що зберігається у флеш-пам'яті і містить результати термоемісійного зондування атмосфери Марса, здійсненого 16 січня.
Якщо не відбудеться якихось змін, то цього тижня Spіrіt досліджуватиме камінь "Адірондак" біля якого і зламався, а до кінця тижня відправиться до іншого, більшого і світлішого марсіанського каменя.
Нагадаймо, що зараз на Червоній планеті працюють одночасно два марсоходи. Другий апарат Opportunity успішно зійшов з посадочної платформи і напередодні передав на Землю перші знімки Червоної планети, з яких уже складено кругову панораму. На ній чітко видно межі кратера, в якому зараз перебуває апарат. Поверхня Марса в місці приземлення Opportunіty має досить світлий колір і не вкрита темно-бурим пилом, як на інших частинах планети.
Учені стверджують, що йдеться про шаруваті породи осадового, а не вулканічного походження -- кожен шар марсіанського ґрунту дуже тонкий (менший від 10 см), а шари після виверження вулканів є відносно товстими. Виникнення осадових порід, як відомо, неможливе без вологи, тому у фахівців NASA є всі підставі думати, що Opportunіty фактично підтвердив те, що на Марсі колись було вогко. Марсоходу залишилося лише взяти проби ґрунту і передати інформацію про них на Землю, і тоді "водяну" гіпотезу вдасться довести.
Opportunіty також має підтвердити припущення про існування на Марсі, де він зараз перебуває, мінералу гематиту, утворення якого можливе тільки тоді, коли є вода. Результати аналізу ґрунту будуть передані на Землю найближчими днями. |