Парламентська Асамблея Ради Європи може позбавити акредитації делегацію Верховної Ради України в ПАРЄ, а також порушити питання про припинення членства України в Раді Європи, якщо політична реформа в країні буде здійснюватися з порушенням законодавства і неконституційними методами. Про це говориться в проекті резолюції ПАРЄ щодо питання про політичну кризу в Україні, яке буде розглянуте 29 січня в межах зимової сесії Парламентської Асамблеї.
"Заради відстоювання державних інтересів" до Страсбурга вирушила українська делегація на чолі із віце-спікером парламенту, комуністом Адамом Мартинюком. До складу комісії також входять міністр закордонних справ Костянтин Грищенко, його перший заступник з питань європейської інтеґрації Олександр Чалий, постійний представник президента при Верховній Раді Олександр Задорожний. Важливо те, що комісію очолює не один із відомих вітчизняних політиків, що спеціалізується на відносинах із Європою, а депутат, який, по-перше, співпрацює із владою та є прихильником конституційних змін, а по-друге, дотримується проросійського, а не проєвропейського вектора міжнародних відносин України. Такий крок демонструє, що влада не має наміру шукати компромісів із Радою Європи. Зрештою, на таку думку наштовхують також і попередні заяви представників української влади, які боляче реагували як на візит в Україну членів Моніторингового комітету ПАРЄ, так і на їх заяви з приводу ситуації в країні. Складається враження, що президент вирішив вступити у бій -- належить зауважити, що нерівний -- не так із власне структурою ПАРЄ, як із усією Європейською спільнотою. А коментарі пропрезидентських сил є лише реакцією на їх втому від того, що Європа постійно втручається в українські справи.
Наприклад, у своєму виступі лідер КПУ Петро Симоненко, який є членом української делегації в Страсбурзі, заявив, що, голосуючи за українське питання на сесії Асамблеї, депутати "підтримують праві екстремістські сили в Україні". Симоненко також розповів, що виступаючи перед групою об'єднаних європейських лівих, переконав їх у необхідності зняття українського питання з порядку денного. Він повідомив, що голова групи об'єднаних лівих, представник парламенту Швеції погодився виступити сьогодні із пропозицією не розглядати українське питання.
Представляючи позицію пропрезидентських сил, народний депутат з фракції "Реґіонів" Володимир Рибак, який є членом української делегації, заявив, що Україна принципово не погоджується із постановкою питання: розглядати в ПАРЄ конституційну кризу в Україні. Він доводить, що ніякої кризи немає, а дії ПАРЄ є грубим порушенням суверенних прав України і втручанням у її внутрішні справи.
Крім цього, політолог Михайло Погребинський, який обслуговує інтереси влади, коментуючи питання ПАРЄ, розповів досить повчальну, на його думку, історію про те, як з Ради Європи виключали Ліхтенштейн. "Моніторинговий комітет "викликав на килим" Ліхтенштейн і розповідав їм, яка в них неправильна, неєвропейська та недемократична конституція. І що з нею не можна бути членом Парламентської Асамблеї. Ліхтенштейн, який живе з цією конституцією вже кілька століть, відповів, що не має наміру змінювати конституцію, навіть якщо їх виключать з ПАРЄ. Але на цьому все й закінчилося", -- повідомив Погребинський.
Проте, незважаючи на всі критичні заяви з боку влади, опозиція ставиться до розгляду українського питання в ПАРЄ досить оптимістично. Цю думку також поділяє президент Центру Разумкова Анатолій Грищенко, який вважає, що розгляд ПАРЄ українського питання є позитивним, оскільки свідчить про те, що на Україну "ще не махнули рукою".
Представник від опозиції в українській делегації до ПАРЄ, "нашоукраїнець" Роман Зварич раціонально зауважує, що висновки ПАРЄ в будь-якому разі є дорадчими, а тому не становитимуть прямої загрози для України. За його словами, насправді ж влада боїться не ПАРЄ, а реакції європейської спільноти на її рішення, адже воно є сигналом для різних фінансових міжнародних установ, які, почувши рішення ПАРЄ, не захочуть співпрацювати з Києвом. А це вдарить по кишенях вітчизняних олігархів. Ось реальна причина вчиненого українською владою шуму навколо розгляду конституційної кризи на асамблеї ПАРЄ.
Самі ж європейські депутати висловили жаль з приводу того, що влада України, зокрема президент і Міністерство закордонних справ, розглядають діяльність ПАРЄ, а також процес моніторингу, візити доповідачів Моніторингового комітету і їхні заяви як "втручання у внутрішні справи України". Водночас вони заявили, що діятимуть згідно з рекомендацією, ухваленою Радою Європи 2000 року, у якій зазначено: "якщо зміни до Конституції будуть вноситися неконституційним шляхом, буде рекомендовано призупинити членство України в Раді Європи". У зв'язку з цим ПАРЄ стверджує, що будь-яке рішення про зміни до Конституції напередодні президентських виборів, найімовірніше, буде упередженим, а отже, може стати приводом для втілення в реальність цієї рекомендації. |