За кілька місяців буде розроблено новий план співпраці "Україна -- ЄС". Представники української дипломатії сподіваються, що він зможе вивести відносини нашої держави з Євросоюзом на новий рівень.
Учора в Києві відбулися консультації щодо майбутнього плану дій, у яких узяла участь делегація Єврокомісії на чолі з керівником директорату зовнішніх відносин Х'юго Мінгареллі, -- повідомляє інформаґентство Німецька хвиля. Про результати консультацій учора ще не повідомляли. Однак європейці ще до того висловили свою позицію. Вона не надто збігалася з оптимістичним прогнозом українських дипломатів.
Основою плану дій у баченні Єврокомісії мали стати насамперед зобов'язання України щодо проведення реформ, які б наблизили нашу державу до політичної й економічної моделі ЄС. Серед іншого йдеться і про демократичні стандарти. "Коли ми говоримо про політичні питання, то маємо на увазі наближення України до стандартів не тільки Ради Європи, а й Євросоюзу. Це включає в себе свободу висловлювань, свободу слова, свободу об'єднань, можливість влаштовувати політичні збори без хвилювань", -- зазначив речник комісара ЄС із зовнішніх відносин Дієго де Охеда. -- "По суті, йдеться про верховенство права й основні демократичні принципи, а саме незалежність судової системи тощо".
Як зазначив у коментарі інормаґентству Німецька хвиля речник комісара ЄС з питань розширення Жан-Крістоф Філорі, у Брюсселі розраховують, що новий план дій із Києвом підготують до літа. Він додав, що Єврокомісія зацікавлена в ухваленні цього документа, який окреслюватиме подальшу співпрацю розширеного ЄС із сусідньою Україною. Однак, хоча Брюссель і прагне розробити план у найближчі кілька місяців, дата його ухвалення не є найважливішим фактором. "Танго танцюють удвох. Від політичної волі українських властей це також залежить. Ми представили свої пропозиції, які полягають у тому, що план дій буде укладено цієї весни. Чи буде це в квітні, травні або навіть пізніше? Нам потрібні зобов'язання від української сторони, що вона в однаковій мірі залучена до підписання плану дій", -- сказав де Охеда.
"Звичайно, це тільки початок процесу, потім план треба буде виконувати. Отже, для нас не так важливо, чи підпишемо ми цей документ у квітні чи в липні. Питання полягає в змісті плану дій, у тому, що обидві сторони з ним погоджуються і зобов'язуються запроваджувати зміни на користь українського народу, українського суспільства, а також для подальшої інтеґрації України на європейський єдиний ринок", -- сказав речник комісара з зовнішніх відносин.
Уже вкотре європейці наголошують, що демократизація політичної системи суттєво впливатиме на економічні відносини України з ЄС, і натякають на те, що очікують чесних і прозорих виборів президента, після яких можна говорити й про якусь тіснішу інтеґрацію, не передбачену планом "Ширша Європа" (саме реалізація цієї програми, за словами представників ЄС, ляже в основу плану дій). Лише за такої умови, наголошують у Єврокомісії, можна буде говорити і про більш вигідні для України торговельні угоди, і про реалізацію ініціативи щодо виокремлення України з-поміж інших пострадянських країн, що ввійшли у "Ширшу Європу", яку недавно висловили у Європарламенті.
Хоча й без внутрішньополітичних проблем роботи в українців вистачає. Адже про яку тіснішу інтеґрацію можна говорити, якщо ніхто не виконує взятих на себе зобов'язань і провалено роботу щодо гармонізації українського законодавства з європейським. Нагадаємо, що у вересні минулого року ледве не провалили (через неучасть представників Кабміну) парламентські слухання з цього питання. А вже перед Новим роком президент Кучма наклав вето й на ухвалений завдяки неймовірним зусиллям профільного комітету закон про адаптацію українського законодавства до норм ЄС.
Тому й не дивно, що українські експерти вважають європейський вектор зовнішньої політики провальним, а Єврокомісія не хоче говорити наразі про щось більше, ніж "сусідство", передбачене програмою "Ширша Європа". Як вважають у Брюсселі, спочатку українське керівництво має виконати домовленість, а вже тоді вимагати "чіткіших сигналів". |