BRAMA - News - Weather - Elections - Business - Sports - Brama Press - Calendar - Classifieds    Перша сторінка.    Погляд.    Поступ у Львові.    Поступ з краю.    Поступ у світі.    Економіка у Поступі.    Історія у Поступі.    Арт-Поступ.    Спорт-Поступ.    Пост-Faktum.   
  Цитата Поступу
 
26 січня 2004 р.
   ·  на головну  · 1999-2002  · досье  · архів світлин  · форум
Купол
Львів
  15:58 21-05-2019 -   На Львівщині відбудеться свято сім’ї «Буде РОДИНА, Буде УКРАЇНА»  
  15:51 21-05-2019 -   На реставрацію Домініканського монастиря в Жовкві скерували 4 млн грн  
  13:17 21-05-2019 -   На Сихові двоє людей отруїлись чадним газом  
  13:14 21-05-2019 -   Велосипедист, якого збило «Рено» помер у лікарні  
  12:27 21-05-2019 -   У Львові «замінували» три виші  
Україна
  15:54 21-05-2019 -   Зеленський скликає Раду на екстрене засідання  
  13:57 21-05-2019 -   Названа попередня дата виборів в Раду  
  9:49 21-05-2019 -   Понад п'ять тисяч українців перебувають у в'язницях Росії  
  14:5 20-05-2019 -   Зеленський опублікував нову декларацію про доходи  
  13:20 20-05-2019 -   Україну накриє новий циклон  
Світ
  17:15 21-05-2019 -   У Єгипті знайшли стародавню гігантську фортецю  
  15:5 20-05-2019 -   Названо реальні терміни здійснення польоту на Марс  
  11:31 20-05-2019 -   Вчені встановили катастрофічне підвищення рівня моря  
  14:51 17-05-2019 -   Віце-президент Єврокомісії приїде на інавгурацію Зеленського  
  10:46 17-05-2019 -   На Тайвані дозволили одностатеві шлюби    ·  · 
 
Поступ 1999-2002 рр. у попередній версії

Погляд  » 

___________________________________________________________________________

УНІВЕРСУМ: десять років в інформаційному просторі
 
Олег Романчук
Під час роботи "круглого столу" на тему "Українське суспільство: перед новим президентом" (20-21 березня 1999 року), організованого редакцією журналу політології, футурології, економіки, науки та культури "Універсум", було затверджено звернення до громадян України: "Українське суспільство напередодні виборів президента фактично опинилося у стані невизначеності -- необхідності прийняття правильного рішення при дефіциті об'єктивної інформації, її зумисному спотворенні.

Вибори президента стануть величезним театром спекуляцій на суспільних настроях. Водночас уже зараз фактично триває цілеспрямована, хоча й офіційно не оголошена, війна проти української мови та української культури взагалі. Накинута й підігріта політиками Росії проблема двомовності стала інструментом розчленування суспільства й розкручування політичних спекуляцій з метою відволікання уваги, волі та сили народу від нагальної конструктивної роботи.

Під загрозою цілковитого знищення опинилися українська преса, книгодрукування, кінематограф, обкладені безглуздо-непомірними податками. Більшість ЗМІ (і не лише ті, що делеговані з Москви) в українському інформаційному просторі фактично працюють проти державницької ідеї та національної безпеки. Водночас цей простір за потурання нинішніх державних чинників катастрофічно звужується та передається в чужі руки -- байдужі або й ворожі.

Національна гідність стоїть вище від поділу на лівих і правих. Національна гідність -- це насамперед національна самоповага. Ми і лише ми -- громадяни України -- повинні говорити від імені своєї нації і держави та творити її майбутнє.

Ми прагнемо президента, який би втілював гідність і державну волю українського народу. Українська громадськість повинна чітко усвідомити, що президентом вона має обрати людину, яка творить навколо себе оточення гідних і відповідальних професіоналів, для яких інтереси держави, її національно-духовні цінності були б пріоритетними.

Ми розуміємо, що в скрутні часи тяжко залишатися спокійним і розважливим. Проте надто важливий вибір вимагає відкинути всі емоції, зібрати воєдино всю нашу волю й бути розважливими та далекоглядними".

Відтоді минуло майже п'ять років. Чи змінилося щось? Питання риторичне...

Двомісячник "Універсум" (http://www.universum.org.ua) з'явився в газетних кіосках десять років тому, в грудні 1993 року. То був час справжньої повені нових періодичних видань, адже нарешті після довгих десятиліть перед журналістикою прочинилися двері у відкритий інформаційний простір, досі обмежуваний цензурно, ідеологічно та політично.

Вже від початку метою журналу окреслено універсумність знань і уявлень про світ як засаду світобудови й одночасно світосприймання, й світопізнання всіма формами науково-дослідницької діяльності -- від абстрактно-логічного мислення до мистецького образотворення. Та ще складнішими з огляду на специфічні українські умови є ті соціальні завдання, які ставить перед собою редакція: сприяти формуванню громадянського суспільства й налагодженню повноцінного культурного діалогу, бути трибуною вільної, розкутої думки, яка вже своїм існуванням свідчитиме, що Україна без почуття меншовартості вливається в річище сучасної цивілізації.

Орієнтація "Універсуму" -- на інтелектуальні запити читачів, консолідація зусиль інтелігенції та стимулювання мислення читачів не як провінціалів, а як членів принаймні європейського співтовариства.

Ставка на високий інтелектуальний рівень читача згуртувала навколо журналу поважний актив відомих в Україні політиків, громадських діячів, які створюють обличчя часопису: Володимир Войтенко, Ярослав Дашкевич, Микола Жулинський, Осип Мороз, Костянтин Морозов, Юрій Саєнко, Євген Сверстюк, Борис Тарасюк, Ігор Юхновський, Ярослав Яцків та ін.

Починаючи з добре всім знаного академіка, депутата Верховної Ради і -- на той час -- першого віце-прем'єра Ігоря Юхновського, від грудня 1993 року читачеві надали можливість регулярно знайомитися з поглядами, думками, оцінками, прогнозами багатьох українських та зарубіжних діячів. 2000 року частину журнальних текстів (найкращих, на наш погляд) видали двома збірками -- "Діалоги в універсумі" та "Монологи в універсумі".

Сергій Набока, що помер передчасно, рецензуючи ці збірки, в притаманній для нього іронічно-саркастичній манері змалював образ сучасної України, базуючись саме на публікаціях в "Універсумі". Характеристики його настільки точні та влучні, що ширше цитування, тут буде доречним. Він пише: "Усіляка подібна публіцистика (а маємо наразі цілком конкретний, сказати б, взірцевий збірник достатньо глибокої та актуальної публіцистики) має застарівати щонайбільше за рік, ну вже хай два. Ми ж й досі товчемо воду в ступі, переконуємо одне одного в перевагах того, недоліках сього, небезпеці третього й принадах четвертого, зайве свідчення млявості розуму, неспішности думки, нежвавости інтелекту. Країна чухається. Про державу -- годі й казати. Якщо "Діалоги..." хоч трохи, хоч частково, хоч деякі, а все ж застаріли, то "Монологи..." можуть бути напохваті ще років сім. Принаймні більшість з них ... "довгограючі монологи" таких авторів, як-от Валентин Мороз, Сергій Грабовський чи Мирослав Маринович -- можна буде не без користі перечитати ще через сім років. Проте й писані на потребу дня, явно журнальні статті, на жаль, довго ще будуть читатися тими, хто зазвичай читає подібні тексти...

За сім років (публікації датовані 1993-2000 роками) основні актуальні проблеми якими були, такими й лишилися. Досі борються між собою "ідея національна та ідея номенклатурна"; "комунізм, демократія, націоналізм -- український варіант" викликають "старі страхи й нові загрози"; "геополітична ситуація сучасної України" примушує уважно роздивлятися імператив "Україна: третє тисячоліття -- в третьому світі"; "українська ідея -- імператив особистості" замислює про "відповідальність і безвідповідальність інтелігенції", а над усім, зосібна над "містами російської слави", немов "Пушкін в ореолі леґенд, або синдром національного психозу" бовваніє дебільна "совєтська людина як культурно-антропологічний тип" і тягне до слинявого рота "моделі виживання та проблему вибору". Це так взято навпомац деякі назви зі збірника... Сім років минуло, а віз і нині там, як мокре горить, так напрочуд швидко Україна рухається в часі та просторі -- достеменно, як пень.

Час уже здаватися. Чи що? Час вже припиняти аналізувати дійсність. Дійсність в Україні чомусь завжди та сама -- ми читаємо, пишемо, думаємо, борсаємося в безвиході думок -- і власних, і чужих... А ті, хто не читає, не пише, не думає, -- ті діють. А ми спостерігаємо й аналізуємо. А вони -- діють. А ми мріємо. А вони діють...

Хто оті "вони"? І чи є вони -- оті "вони"?
Чи все то -- ми?".

Запитання, над якими варто замислитися багато-кому -- і тим, хто біля державного керма, і широкій громадськості, і засобам масової інформації.

До речі, про інформацію. Далекого 1994 року в розмові зі мною заступник голови СБУ генерал-лейтенант Василь Горбатюк застерігав: "На мою думку, є ще один спосіб відучити людей думати -- закидати їх величезним обсягом інформації, в якій відсутні державні орієнтири та дороговкази. Видається мені, що в нас зараз превалює друге, до того ж у найгіршому з можливих варіантів. Частина друкованих періодичних видань стала своєрідною довбнею в руках зацікавлених груп та організацій і виконує роль не інформативну, а, я б сказав, забійницьку..."

Всі ці десять років "Універсум" намагався творити якісний інформаційний продукт, виходячи саме з державницьких орієнтирів. На жаль, зусиль наших виявилося замало. Інформаційна довбня, сконструйована у високих вітчизняних і закордонних політичних кабінетах не без успіху виконувала й виконує саме забійницьку роль.

В Україні продовжує функціонувати СИСТЕМА совєтського штибу. Щобільше, СИСТЕМА спромоглася знайти внутрішні резерви, щоб перейти в наступ на демократію.

Очищення нашої держави від скверни аморальності можна порівняти з відомим подвигом Геракла, який вичистив авгієві стайні, пустивши туди річкову вроду. В цьому разі такими водами є гласність і демократія.

Демократія може бути ефективною лише за умови цілковитої поінформованості народу з усіх питань суспільного та політичного життя. Тільки тоді можна бути впевненим, що СИСТЕМА в екстремальному стані може вирішити правильно.

Давно відомо: маленька неправда породжує велику недовіру. Помилки в державній стратегії є наслідком недовіри влади до народу. І коли влада стає на шлях аморальності й неправедності, коли влада перебуває в опозиції до народу, то дуже швидко вона починає пожинати плоди недовіри народу до своїх правителів, недовіри народу до СИСТЕМИ.

На шляху до справді демократичної держави, яка не лише піклується про дотримання прав людини, а й забезпечує дотримання цих прав, насамперед слід відмовитися від догми про "непогрішність держави та влади", яку нам утовкмачували й продовжують втовкмачувати, відмовитись від догми про пріоритет держави над особистістю, від догми допустимості насильства більшості над меншістю, від догми пріоритету політичних інтересів над інтересами загальнолюдськими.

Все це може залишитися благим побажанням, якщо не буде виконана основна умова демократизації: незалежність засобів масової інформації. Це найбільш дієвий запобіжний засіб, який унеможливлює перетворення демократії у охлократію та диктатуру. Зрештою, це вигідно й самій державі, оскільки вона матиме реальне уявлення про справжню реакцію населення в оцінці діяльності урядових органів. Та цього якраз найбільше боїться номенклатурна бюрократія. Боїться, щоб обиватель не замислився, бо обиватель, який замислився, вже перестає бути обивателем: у ньому прокидається громадянин.

Отож всі ці десять років "Універсум" у міру своїх скромних можливостей намагався сприяти процесові консолідації суспільства, прагнув не лише донести до читача висліди високофахового аналізу причин наших нинішніх негараздів, а й робив усе можливе аби читач відчув насолоду від самого процесу думання, щоб обиватель не просто замислювався над фактами, а й навчився їх систематизувати, відтак робити правильні висновки.

Багато з того, від чого застерігав журнал, на жаль, справдилося. Як розвиватимуться події в Україні найближчим часом? Читайте "Універсум" (www.universum.org.ua).

Олег РОМАНЧУК,
шеф-редактор журналів "Універсум" та "Світ пригод",
член Національної спілки письменників,
член Національної спілки журналістів,
член Міжнародної асоціації періодичної преси (Брюссель),
кандидат філологічних наук, доцент Львівського національного університету імені Івана Франка

» 
Два дні інавгурації Саакашвілі
Д. О. СВІДНИК
 
Михайло Саакашвілі
Інавгурація нового президента Грузії Михайла Саакашвілі тривала фактично два дні, і заходи з його участю відбувались не лишу у столиці, а також у Кутаїсі, Батумі, Поті. Хоча основні події відбулись у Тбілісі, де у неділю о 15 годині за місцевим часом (о 13-й за київським) Саакашвілі офіційно обійняв посаду глави держави.

"Я, президент Грузії, заявляю перед нацією і Господом, що буду захищати Конституцію країни, незалежність, єдність і цілісність держави. Я буду сумлінно виконувати обов'язки президента і забезпечувати безпеку і добробут громадян моєї країни, відродження і зміцнення народу та батьківщини", -- поклявся Саакашвілі, виступаючи перед будинком парламенту Грузії.

Після присяги на вірність Конституції новий президент підняв перед будинком парламенту державний прапор Грузії, який був освячений католикосом-патріархом всієї Грузії Іллєю ІІ, а також прапор Євросоюзу. Новий президент країни вітав громадян, що зібралися на площі, та численних гостей.
Детальніше>>
» 
Золочів проти Ющенка
Мар'яна П'ЄЦУХ
 
Львівське обласне представництво "Нашої України" знову скаржиться на утиски у здісненні своїх законних прав на Львівщині, яка вважається чи найдемократичнішим і найбільш "проющенківським" реґіоном. Після скандалу з відмовою надання приміщення велотреку СКА для проведення Форуму демократичних сил 1 листопада минулого року, "нашоукраїнці" знову зіштовхнулися зі схожою проблемою, яка на цей раз виникла у Золочеві. Як повідомив "Поступу" керівник золочівського виборчого штабу "НУ" Борис Злотник, керівництво райдержадміністрації, яку очолює член СДПУ(о) Надія Юрків, без вагомих причин завадило у наданні приміщення сесійної зали райради для проведення зустрічі народного депутата, голови ЛОО ПРП Тараса Стецьківа з мешканцями райцентру.
Детальніше>>
» 
Галичани + Східняки = УКРАЇНЦІ 2
(продовження, початок у попередньому понеділковому числі "ПОСТУПУ")
Ілько ЛЕМКО
 
Українофільство та українофобія -- це вектори Заходу й Сходу України. Козацтво, гетьманство, Шевченко -- речі святі для більшості галичан. З якою зворушливістю в часи панування тоталітарної влади молодь у Галичині читала забороненого, особливо після подій у Львівському університеті 1973 року, Грушевського, до того ж з більшою цікавістю ми довідувалися про історію Сходу України, аніж Заходу. Ми марили козаччиною, намагалися навипередки вивчити всіх гетьманів, знали напам'ять "Розриту могилу", "Якби-то ти, Богдане п'яний", "І мертвим, і живим".

З якого б то дива в молодих галичан прокинулася така палка любов до "чужої Східняччини"? Річ у тім, що з часів "Русалки Дністрової" на Заході України ще задовго до Сходу прокинулася ота "українська ніжність", про яку писав потім Винниченко. Галичани, почуваючись par exellence українцями й у справі возвеличування героїчної історії географічно далекого, але духовно близького для них Сходу, ставали "більшими католиками, аніж сам Папа Римський".
Детальніше>>
»  ЗАТРИМАННЯ
Закон -- і в Америці закон
Юрій ТИШКУН
 
Сенатор Ради Федерації Росії Андрій Вавілов, про затримання якого в США як свідка в справі екс-прем'єра Павла Лазаренка писав "Поступ", дав інтерв'ю російській радіостанції "Эхо Москвы", в якому доступно пояснив, що загрожує відмивачам грошей, навіть високопосадовим, у США.

Торкаючись теми, як його, "сенатора, який володіє судовим імунітетом, могли затримати у США", Вавілов пояснив, що у Сполучених Штатах навіть справу власного президента обговорювали впродовж двох років. А якщо видано повістку до суду, не залежно, чи звинуваченому, чи свідку, на допит треба з'явитись обов'язково. До того ж, якщо в таку країну, як Росія, повістка не доходить навіть дипломатичною поштою, в Штатах вона все одно діє. Достатньо того факту, що суддя США її виписав і вислав, -- підкреслив російський законодавець.
Детальніше>>
Зміст Поступу
Перша сторінка
  ·  Війна за "Магнус" 
  ·  Україна образила "Франс-прес" 
Погляд
  ·  Два дні інавгурації Саакашвілі 
  ·  Золочів проти Ющенка 
  ·  Галичани + Східняки = УКРАЇНЦІ 2 
  ·  УНІВЕРСУМ: десять років в інформаційному просторі 
  ·  Закон -- і в Америці закон 
Поступ у Львові
  ·  Експерти ЮНЕСКО у Львові 
  ·  За рік тариф зріс вдвічі 
  ·  День Злуки на Говерлі 
  ·  "Серце" Моршинського реґіону 
  ·  Володимир КОЗЯВКІН: Працювати далі 
  ·  У Новому Роздолі читатимуть менше 
  ·  Ідентифікувати та спати спокійно 
  ·  Марка імені Людкевича 
  ·  ХРОНІКА 
Поступ з краю
  ·  Кучма не віддасть владу 
  ·  Наші "відзначилися" в Іспанії 
  ·  Голова СБУ буде послом? 
  ·  Україна не віддала американця 
  ·  Нелегалів чекає амністія 
  ·  Наші вибори проконтролюють баски 
  ·  Третій термін Кучми неможливий 
  ·  Путін закінчив рік в Україні 
  ·  КРАЄВИД 
Поступ у світі
  ·  За що ж воювали американці? 
  ·  Десять років поступу 
  ·  Рада стражів не поступається 
  ·  Витівки п'яних слонів 
  ·  Податок на чаклунів 
  ·  СВІТООГЛЯД 
Економіка у Поступі
  ·  Січневі жарти соціалістів 
  ·  ТV-cупермаркети 
  ·  Тендер для хабарників 
  ·  Енергетична надкомпанія 
  ·  ЄЕП просувається 
  ·  Податкова проти алкоголю 
  ·  Повінь фальшивих євро 
  ·  НОВИНИ ЕКОНОМІКИ КОРОТКО 
Історія у Поступі
  ·  Як і з ким відбувалась злука 
  ·  АРХІВАРІУС 
Арт-Поступ
  ·  Українка на Берлінале 
  ·  "Мамай": зі степу в Лос-Анджелес 
  ·  Фотограф доби, що минула 
  ·  Скульптурна сюїта Ерзі 
  ·  Пристрасть до... бетону 
  ·  Потяг до краси 
  ·  АРТ-НОВИНИ 
Спорт-Поступ
  ·  Дербі за "Політехнікою" 
  ·  "Рома" спіткнулася 
  ·  Сюрпризи італійських Альп 
  ·  "Озерники" перемагають "Джазменів" 
  ·  Вельс на Євро-2004? 
  ·  Поразка, за яку не соромно 
  ·  Продовження серії "Азовмаша" 
Пост-Faktum
  ·  "Дух" мовчить, "Нагоду" ледве чути 
  ·  КАЛЕНДАР