BRAMA - News - Weather - Elections - Business - Sports - Brama Press - Calendar - Classifieds    Перша сторінка.    Погляд.    Поступ у Львові.    Поступ з краю.    Поступ у світі.    Економіка у Поступі.    Арт-Поступ.    Літературний Поступ.    Спорт-Поступ.    Пост-Faktum.   
  Цитата Поступу
 
21 лютого 2021 р.
   ·  на головну  · 1999-2002  · досье  · архів світлин  · форум
Купол
Львів
  14:23 08-12-2020 -   На Львівщині звільнили вчительку, яка вдарила учня-грубіяна  
  14:16 08-12-2020 -   Головою Львівської районної ради обрали представника "ЄС" Андрія Сулима  
  14:15 08-12-2020 -   Наступного тижня у Львові почнуть працювати будиночки різдвяної торгівлі  
  14:15 08-12-2020 -   Головним військовим комісаром Львівщини призначили Дмитра Боброва з Одеси  
  12:16 22-11-2020 -   В 11 містах України проходить другий тур виборів міських голів  
Україна
  12:4 29-01-2021 -   Зеленський про референдум Тимошенко: 20 років політичних перевзувань  
  12:24 27-01-2021 -   "Нафтогаз" оприлюднив лютневу ціну на газ: вона нижча рекомендованої  
  12:23 27-01-2021 -   "СН" опустилася на четверту сходинку, а ОПЗЖ - лідер  
  12:23 27-01-2021 -   Рада підтримала закон Зеленського про референдум  
  9:50 09-12-2020 -   "Динамо" перемагає команду Реброва і буде грати в плей-офф Ліги Європи  
Світ
  12:5 29-01-2021 -   Пєсков заявив, що питання про "приєднання" Донбасу до РФ не стоїть  
  12:4 29-01-2021 -   У Білому домі кажуть, що Байден "не стримувався" у розмові із Путіним  
  12:24 27-01-2021 -   "Батьківщина" ініціює референдуми з п'яти питань  
  12:24 27-01-2021 -   Проєкт рішення ПАРЄ пропонує відмовитися від санкції щодо Росії  
  12:23 27-01-2021 -   Байден з Путіним у своїй першій розмові обговорили Україну й Навального    ·  · 
 
Поступ 1999-2002 рр. у попередній версії

Літературний Поступ  » 

___________________________________________________________________________

РОМАНТИКИ-АВАНГАРДИСТИ
Іван ЛУЧУК
 
Книга
Нахлік Є. Доля -- Los -- Судьба: Шевченко і польські та російські романтики. -- Л.: Львівське відділення Інституту літератури ім. Тараса Шевченка НАН України, 2003. -- 568 с.

Коли розпочинають говорити про романтиків і романтизм, мені чомусь моментально згадується штубацьке визначення цього явища в літературному процесі, яке засіло в голові ще зі шкільних часів, коли я вже свідомо визначився з вибором філологічної долі. Романтики -- це ті, мовляв, які зображають нетипових героїв у нетипових обставинах. На відміну від критичних реалістів, які зображають типових героїв у типових обставинах. Так-от, романтика своєю "нетиповістю" надзвичайно схожа на літературних авангардистів різних мастей, часів і націй. З мастями і націями нібито все досить зрозуміло, а от стосовно часів -- якось не зовсім чітко. А річ у тім, що авангардизм як такий не обмежується якимось коротким відрізком часу, а триває впродовж усього історичного часу існування і побутування літератури. Хоча багато хто пов'язує виникнення авангардизму із початком ХХ століття, проте це явище існує споконвічно, лише з початком минулого століття воно здобуло нову назву, яка зафіксувала за ним у тотальній сучасній свідомості.

Сучасне українське шевченкознавство нещодавно збагатилося новим екстраординарним літературознавчим дослідженням -- книжкою керівника Львівського відділення Інституту літератури ім. Т. Г. Шевченка НАНУ Євгена Нахліка "Доля -- Los -- Судьба: Шевченко і польські та російські романтики". Проте не лише шевченкознавство здобуло новинку, а й вітчизняні славістика й компаративістика. Адже Шевченкова творчість розглядається в найближчому слов'янському контексті, тобто в ареалі польського та російського романтизму.

Поетична творчість Тараса Шевченка насамперед надається до порівняння з красно письменними доробками Адама Міцкевича та Алєксандра Пушкіна. Цей трюїзм про всяк випадок навіть перенесено до візуального ряду, на обкладинку книжки, де під романтичним автопортретом юного Шевченка примостилися замріяний Міцкевич і фривольний Пушкін. Литвин і арап -- ніби своєрідний ескорт українського генія. У дослідженні саме ці два поетичні колоси передусім залучені до порівняльного аналізу, хоча знайшлося місце і для Лєрмонтова, Словацького, Норвіда й Красінського, не враховуючи дрібніших постатей.

Зазвичай літературознавчі дослідження такого обсягу (понад півтисячі великоформатних сторінок) призначені лише для фахівців і досить обмеженого кола поціновувачів. Хоча бувають і винятки, які здатні своєю внутрішньою потугою зацікавити ширші кола читачів, а заманливим та інтригуючим фактажем привабити любителів пікантерії. Із Нахлікового дослідження читачі можуть почерпнути не лише академічну поживу, але й достатньо "полуничного" (згадуючи "Героя нашого часу" Лєрмонтова, а не Подерв'янського)фактажу. Поміж розлогими серйозними пасажами розкидані перли-цікавинки, здатні заінтригувати навіть найлінивіших студентів. Для прикладу -- хоча б дослідження Шевченківського віталізму або ж епікурейсько-гедоністичного світовідчуття Пушкіна.

Гадаю, чималу кількість допитливців зацікавить теза, що "Пушкін і Шевченко сходилися в такому спонтанному вияві своєї безпосередньої натури, як матюкання та естетизація ненормативної лексики ". Саме трактування тези з рясними ілюстраціями необхідно шукати на сторінках дослідження самотужки. Тішить, що автор монографії не замикається в минулому, а знаходить цікаві сучасні аналоги, зокрема стосовно тої-таки ненормативності у слововживанні літераторів, частково відображеної й цим легітимізованої у словнику жаргонізмів Лесі Ставицької. Автор висловлює свіже міркування, що естетизація нелітературної (читай: нецензурної) лексики сучасними українськими письменниками "мала прецедент у Шевченкових писаннях, отже, вона є відродженням його зачину ".Цю методологічну тезу варто було б розтиражувати мільйонним накладом у вигляді листівок і розкидати цілою Україною з кукурузників і боїнгів, щоб навіть ідеологічно-літературним пуристам і лицемірним псевдопатріотам вони потрапили до рук (хотілося сказати: в лапи).

Цікавинок у цій монографії достатньо, та насамперед вона є працею теоретико- й історико-літературною, і в цих аспектах -- фундаментальною (обговорення актуальних нині проблем міфотворчості, теодицеї, дискурсу долі, екзистенційних рефлексій і романтиків, психоаналізу тощо). Підсумувавши й переосмисливши чималу кількість попередніх розробок, Нахлік у полеміці з багатьма вітчизняними й закордонними дослідниками подає власну синтетичну візію теорії романтизму. Дослідження є дослівно троїстим, бо розглядає доробки представників трьох національних літератур, вникає в структуру трьох споріднених мов. Навіть тримовна назва книги багато про що свідчить. А ключове в назві слово "доля" є квінтесенцією розуміння усієї праці.

Якщо поглянути на монографію Євгена Нахліка з погляду допитливого сучасного інтелектуала-дилетанта, враховуючи споконвічність існування авангардизму в літературі, тоді й романтики виглядатимуть симпатичнішими, наче пританцьовуючи віртуальний реп чи гіп-гоп. Хоча варто(а то й необхідно) вміти танцювати і вальс, так само, як кожному художникові-абстракціоністові необхідно знати анатомію і нарисну геометрію.
» 
РОМАН НА ВСІ СМАКИ
Всеволод СОНЕВИЦЬКИЙ
 
Андрухович Ю. Дванадцять обручів: Роман. -- К.: Критика, 2003. -- 320с.

Чи не найбільш очікуваною літературною подією останнього часу була поява нового роману Юрія Андруховича "Дванадцять обручів". Так сталося, що ця подія набула й найбільшого розголосу. Без сумніву, розголосу годі було уникнути, бо затамоване тривале очікування приречене на голосіння чи то пак розголошування. Проте ще ширшому від сподіваного розголосу посприяв курйоз, тобто навіть ціла курйозна ситуація з негоцією певних авторових засад і вирішень. Так-так, маю на увазі саме той антоничівський аспект. Або комусь не давали спокою очалмовані лаври аятоли Хомейні, або хтось забув про "захалявні книжечки", або ще там щось.
Детальніше>>
» 
ЩО ОЗНАЧАЄ ТВОЄ ПРІЗВИЩЕ
Антон РІЗНЕР
 
Фаріон І. Українські прізвищеві назви Прикарпатської Львівщини наприкінці ХVIII -- на початку ХІХ століття (з етимологічним словником). -- Львів: Літопис,2001. -- 371с.

Кожен хоче вміти розтлумачити власне прізвище. Наприклад, походить воно від якогось власного імені, або навіть і дублює його. Легко з цим дає раду співак Степан Степан (лише пересуваючи наголос у прізвищі) чи актор Олег Стефан, або ж український літератор зі Словаччини Михайло Роман. Та коли в тебе, наприклад, прізвище Кордуба чи Флис, тоді вже з тлумаченням трохи тугіше. Якщо ж ти Городецький чи Городиський, то це пояснити нескладно, бо ж існують населені пункти Городок і Городище.
Детальніше>>
» 
РІК БАБУЇНА
Зенон СЕНАТОВИЧ
 
Савка М. Чи є в бабуїна бабуся? -- Львів: "Видавництво Старого Лева", 2003. -- 32с.

Можна лише подивувати з надзвичайної передбачливості Мар'яни Савки, душі та ідеологічного рушія "Видавництва Старого Лева", а заодно й авторки чудової книжки віршів для малят "Чи є в бабуїна бабуся?", що з'явилася напередодні минулорічного ювілейного Форуму видавців у Львові й одразу отримала там престижну нагороду. У чому ж полягає та передбачливість? Тепер усім вже неважко здогадатися, що саме у мавпячій тематиці, яка завдяки східним язичницьким календарним традиціям налипла на уста практично всім і всюди. Але ніхто не думав прагматично про актуальний Рік Мавпи ще у середині минулого року. Бо загалом про такі речі знають, але не дуже то й пам'ятають.

Так, протягом цього більш-менш календарного Року Мавпи це не лише дотепно, але й аргументовано, адже окрім того, що книжка взагалі є найкращим подарунком(хотілося б сподіватися на правдивість цього зачовганого визначення), книжка із "мавпячою" назвою є найкращим подарунком у квадраті, а то й у кубі.
Детальніше>>
Зміст Поступу
Перша сторінка
  ·  Лозинський залишається 
  ·  Базів потрапив у аварію 
  ·  Гарячої води не буде 
Погляд
  ·  Україна проти Європи 
  ·  У Донецьку є український марсохід 
  ·  Українська імперія 
  ·  І знову в бій 
  ·  Передвиборче ціноутворення 
Поступ у Львові
  ·  За соборність та проти режиму 
  ·  Олег БІЛОКУРИЙ: Будуть кошти -- будемо шукати нові шляхи 
  ·  Президент по-львівському 
  ·  Школи можуть не закрити 
  ·  "Ватра" згоріла до тла 
  ·  Переяславська легенда 
  ·  Наука для подружжя 
  ·  Кодекс, як дишло 
  ·  ХРОНІКА 
Поступ з краю
  ·  Реформа замість виборів 
  ·  Кучма погрожує Європі 
  ·  "Факти" стануть суто еротичними 
  ·  Есдеківські вибори за бюджетні кошти 
  ·  Тракторна атака на міліцію 
  ·  Кужель повертається 
  ·  Кучма обурив Мороза 
  ·  Мукачеве: терор триває 
  ·  Парламент проти Медведчука 
  ·  КРАЄВИД 
Поступ у світі
  ·  Скандали довкола прем'єрів 
  ·  Компроміс для Ради Європи 
  ·  Битва за Білий дім 
  ·  Парламентська криза в Іспанії? 
  ·  Чи роблять у КНДР ядерні бомби? 
  ·  Викрадення принца 
  ·  Вояки обстріляли міліціонерів 
  ·  СВІТООГЛЯД 
Економіка у Поступі
  ·  "Спрощенці" будуть платити у Пенсійний? 
  ·  Депозитна зрівнялівка 
  ·  Жертви слабкого долара 
  ·  Кабмін перегляне ПДВ 
  ·  Цифрове безробіття 
  ·  Держохоронці вимагають більшого 
  ·  Економічний вибух у Китаї 
Арт-Поступ
  ·  Запрошення на "Кавказ" 
  ·  Половинка у світі пісні 
Літературний Поступ
  ·  РОМАНТИКИ-АВАНГАРДИСТИ 
  ·  РОМАН НА ВСІ СМАКИ 
  ·  ЩО ОЗНАЧАЄ ТВОЄ ПРІЗВИЩЕ 
  ·  РІК БАБУЇНА 
Спорт-Поступ
  ·  Українці підтверджують клас 
  ·  Українки втрачають позиції 
  ·  Влада піклується про боксерів 
  ·  Війну допінгу оголошено 
  ·  Спектакль на два акти 
  ·  Без нагород не залишився ніхто 
  ·  "Хімік" показує приклад 
  ·  "Шериф" зупинив "Динамо" 
Пост-Faktum
  ·  Скандальний папуга Черчілля 
  ·  КАЛЕНДАР 

Поступ 1999-2002 рр. у попередній версії
ШОВБІЗУА: Новини шоу-бізнесу

Партнери
 
Новобудови Львів
 
 
Суспільно-гуманітарний консорціум "Генеза"
 
 
Центр політичних досліджень
 
   
Філософський факультет ЛНУ
 
Комп'ютерний експерт: новини високих технологій   
Інтерактивні технології громадянської освіти
 
Стиль, музика і кіно   
Суспільно-гуманітарні студії
   
Науковий всесвіт
 
   
Незалежний культурологічний журнал Ї
 
   
   

Галицький інтелектуальний сепаратизм
   
 
   
Реклама
 
   
МЕТА - Українська пошукова система