BRAMA - News - Weather - Elections - Business - Sports - Brama Press - Calendar - Classifieds    Перша сторінка.    Погляд.    Поступ у Львові.    Поступ з краю.    Поступ у світі.    Економіка у Поступі.    Листи у Поступ.    Поступ технологій.    Тема Поступу.    Лицарі у Поступі.    Арт-Поступ.    Спорт-Поступ.    Львівські обсе.    Поступ реляксу.    Пост-Faktum.   
  Цитата Поступу
 
18 жовтня 2018 року
   ·  на головну  · 1999-2002  · досье  · архів світлин  · форум
Міжнародний економічний форум


Купол
Львів
  14:55 19-10-2018 -   З 22 жовтня буде перекрито рух транспортних засобів на залізничному переїзді через вул. П. Ніщинського  
  14:54 19-10-2018 -   Щорічний різдвяний ярмарок стартує 7 грудня  
  14:52 19-10-2018 -   У Львові з’явиться «стіна героїв» на честь українських воїнів  
  14:9 19-10-2018 -   На Львівщині триває показ виставки до 100-річчя ЗУНР  
  13:5 19-10-2018 -   У Львові встановлять перший підземний майданчик для твердих побутових відходів  
Україна
  10:55 19-10-2018 -   До Луцька їде предстоятель УПЦ МП  
  14:32 18-10-2018 -   Міністерство освіти перегляне шкільну програму з історії України  
  13:17 18-10-2018 -   Бурштинокопачі напали на поліцію  
  10:46 18-10-2018 -   Нова комедія українського виробництва впевнено побила рекорд касових зборів  
  10:43 18-10-2018 -   Третина українців бачить головою Єдиної помісної церкви Філарета  
Світ
  10:52 19-10-2018 -   П’яний українець влаштував смертельну ДТП у Польщі  
  13:3 17-10-2018 -   РПЦ може зупинити служіння в Храмі Гробу Господнього  
  10:52 16-10-2018 -   У Польщі троє молодиків напали на українського таксиста  
  10:35 16-10-2018 -   Вірянам РПЦ заборонили молитися на Афоні, — ЗМІ  
  10:38 12-10-2018 -   Суд дозволив лесбійській парі у Польщі зареєструвати дитину    ·  · 
 
Поступ 1999-2002 рр. у попередній версії

Тема Поступу  »  ПЕРСПЕКТИВИ

___________________________________________________________________________

Суди: зміни без змін
Юрій ТИШКУН
 
Чим відрізняється хліб від булки? А чим відрізняється судоустрій від судової влади? Саме тим і відрізняється, кажучи радянською мовою. Хліб є не лише "чорний" чи "білий", а є й хліб взагалі, зокрема й ті ж булки.

В Україні давно говорять про судову реформу, навіть роблять її. От тільки що реформують? Судоустрою чи судової влади? Будь-який юрист або ж обиватель, який начитався газет і надивився програм, скаже, що триває реформа судової влади. Та це не так.

Судоустрій -- це сукупність всіх судових установ, їхніх працівників та приписів, що визначають їхню діяльність. Це інституційний вимір судочинства, який є в кожному суспільстві, крім, звичайно, первісного, що забезпечує ненасильницьке вирішення конфліктів, які виникають. У цьому розумінні судочинство існувало в СРСР. Щобільше, у СРСР судоустрій як такий визнавали та досліджували.

Судова ж влада є зовсім іншою, хоча юристи із цим не погодяться. Судова влада -- продукт саме західного сучасного суспільства, і вона має на меті не просто дотримуватися "законності", а й забезпечувати існування всього суспільства, заснованого саме на законі.

Так трапилося тому, що Захід складаються із суспільств, у яких природно розвивалися техніка та капіталістичні відносини, цілком відмінні від природних стосунків у суспільстві. Суспільства, в яких серед відсталих від життя інтелектуалів розвивалося римське право, що зовсім не збігається з життям людини. Суспільства, в яких через одне й інше людина була змушена жити дуже довго -- століттями. Як наслідок -- вона до цього звикла. Передусім психологічно й ментально.

Саме у цьому суспільстві -- капіталістичному, індустріальному і, головне, в такому, що звикло до цих умов, тобто модерному -- виник буржуазний прошарок. Прошарок, що з часом став середнім класом. Прошарок цілком неприродний і антиприродний, бо був наслідком "механізованого" й неприродного суспільства Заходу. Представники середнього класу не можуть регулювати своїх стосунків через розмову, "стрєлку" чи бійку. Їм цього просто навіть не розуміють. Буржуа живе за законом, працює й помирає згідно із законом. Отже, всі проблеми, пов'язані з порушенням його законних прав, буржуа розв'язує в суді. До того ж на Заході є розвинутий сучасний капіталізм, де якщо з'являються якісь проблеми, то їх розв'язують лише на підставі закону.

Це ж вимагає не просто потужної державної структури, не просто якихось законів і повноважень, а уявлень, записаних чи не на підсвідомому рівні. Так, як ми не можемо уявити державу без президента, а росіяни -- державу без царя, західна людина не може уявити державу без суду, а своє життя -- без судових позовів.

Тому коли ми говоримо про судоустрій, то можна казати про його зміну, про його трансформацію як перехід від одного його виду до іншого, який зумовили поява національної капіталістичної держави та ідеологічні конструкції на кшталт "Україна -- європейська правова держава" та "європейський вибір України". І тут справді зроблено чимало: ухвалено цілком пристойну Конституцію, затверджено безліч законів і розроблено силу-силенну законопроектів, створено установи, що забезпечуватимуть матеріально роботу судів, впроваджено пільги для суддів, а також триває пропаганда правової держави, судів і нових законів. Інша річ, як це все роблять і на якому рівні.

А от реформи судової влади немає. Просто тому, що немає оцієї судової влади. Її ж немає, бо немає замовлення на сильні суди, які будуть у суспільстві головними. Суди, а не президент, уряд чи парламент. Для цього немає замовника: середнього класу, члени якого судитимуться між собою, з державою, з іншими державами та приватними компаніями, відстоюючи свої егоїстичні приватновласницькі інтереси. В країні, де декілька відсотків багатих і решта -- біднота, судової влади просто не може бути. Можуть бути лише суди як установи, що захищатимуть цих багатих від бідних і навпаки. І це в кращому разі.

Насправді, навіть якщо в Україні колись буде сучасна економіка, а отже, середній клас, а потім і сучасна держава, то й тоді судової влади не буде. Щоб утверджувати судову владу, потрібна свідомість сучасної західної людини. Її не буде ще довше, ніж не буде середнього класу. Аби зрозуміти це, просто запитайте себе, чи пішли б ви в суд розв'язувати проблеми з кимсь, чи вирішили б їх полюбовно або через братків. Навіть, якщо для цього будуть всі закони, кваліфіковані адвокати, які все зроблять для вас безкоштовно й якщо ви матимете всі шанси перемогти? Чи підете ви до суду? То чого ж інакше має поводитися ваш нащадок, тільки багатший та освіченіший? Коли ж на соціальний чи політичний інститут немає замовлення суспільства, то цього інституту не буде, в кращому разі буде якийсь другорядний і малозначимий. Без цього інституту сучасне суспільство західного зразка не побудуєш, тим паче суспільство демократичне. В кращому разі -- якусь неоавторитарну державу, на кшталт Південної Кореї чи Тайваню, або ж взагалі буде якийсь електронно-цифровий тоталітаризм.

І підстав для цього багато, адже в історії України ніколи не було держави, яка мала б сильні суди і в якій поважали б право. Єдина держава, що по-іншому ставилася до суду, -- Гетьманська держава Скоропадського 1918 року, яку згадуємо за тим, чого вона не робила, тим, що їй дісталося в спадок від УНР, -- німецько-австрійською окупацією і відновленням панських маєтків. Та ніхто не згадує про те, що зробив Скоропадський і про що він з гордістю через деякий час згадував, -- про відновлення сенату як головної судової установи України. Коли прийшла Директорія, то цю установу як частину гетьманського режиму ліквідували.

Хоча перспективи можуть бути не такими вже й поганими. За умови, що Україна справді стане ринковою державою із середнім класом, представники якого думатимуть і житимуть інакше, ніж сучасні українці.

» 
Дієвість судочинства і правосвідомість суспільства
 
Ігор Коліушко
Про судову реформу говорять давно й багато. Говорять про зміни в судах, про нових моральних і матеріально забезпечених суддів, про повагу до закону, про суди присяжних, через які міфічне українське громадянське суспільство впливатиме на рішення судової влади і про багато іншого. На початку цього року з'явилися деякі зрушення у цій сізіфовій праці. Досить велика частка політичної і наукової еліти заговорила про те, що політреформу не можна проводити без реформи судової. Фракція "Наша Україна" збирається ініціювати парламентські слухання із цього питання. Однак знову ж таки просування так потрібної реформи залежить від багатьох чинників. Чи зможуть парламентарії досягнути компромісу й розпочати роботу? Чи вистачить політичної волі в уряду? Чи зміниться влада внаслідок виборів, врешті-решт?

Доки ж на політичному Олімпі наближаються до усвідомлення доконечної потреби судової реформи, ми спробували з'ясувати, що таке судова влада та за яких умов вона може існувати в Україні взагалі. Що зроблено в напрямі реформи судів в Україні та що під реформою судів розуміють фахівці-юристи, які постійно мають справу із цією проблемою, засвідчують їхні ж коментарі.
Детальніше>>
» 
КОМЕНТАРІ
 
Юрій КАРМАЗІН, народний депутат України, член Комітету з питань правової політики

Судова влада як третя гілка влади існує. Однак вона не дуже міцна й не самостійна. Вона не діє за законом, за Конституцією і за совістю.

Судова реформа в Україні здійснена, але це судова реформа для олігархів. Так, у Верховному Суді лежать 14 тис. справ. З них 4 тис. карні та 10 тис. цивільні справи. Це сталося через перевантаження судів, коли в Україні є не три ланки судів, як у світі, а чотири. Четверту касаційну ланку створено за ініціативи Медведчука. Тому зараз у Конституційному Суді відбувається розгляд подання 62 депутатів про неконституційність створення Касаційного суду.
Детальніше>>
Зміст Поступу
Перша сторінка
  ·  Львів без скверів 
  ·  Польща нам допоможе 
  ·  Кучма зустрівся з Ющенком 
Погляд
  ·  Путін приїде за даниною 
  ·  Смак життя 
Поступ у Львові
  ·  Парубія залякують криміналом 
  ·  На Львівщині стає спокійніше 
  ·  Нове житло для пільговиків 
  ·  Медведчука нарешті звільнили 
  ·  Нестримний ріст квартплати 
  ·  Обмежено рух вантажівок 
  ·  Знайдено документи про Злуку 
  ·  Святкове всенародне зібрання 
Поступ з краю
  ·  Ющенко обіцяє громадську непокору 
  ·  Українці стають оптимістичнішими? 
  ·  Мельниченка ще раз перевірять 
  ·  Україна без Кучми 
  ·  Американці цікавляться Бойком 
  ·  Богословська сама винна 
  ·  Телебачення оббріхує опозицію 
Поступ у світі
  ·  Буш ставить на війну 
  ·  Уполювати двадцятого 
  ·  Сюрпризи Червоної планети 
  ·  Запізніле зізнання Єльцина 
  ·  Ізраїль обростає скандалами 
  ·  Конституційні дебати відновляться 
  ·  Франція проти борід 
  ·  СВІТООГЛЯД 
Економіка у Поступі
  ·  Перші несподіванки Давосу 
  ·  Європа реорганізує фінанси 
  ·  Землю колись продаватимуть 
  ·  Хліб дорожчатиме й надалі 
  ·  Підгузки мають подешевшати 
  ·  Нові тарифи телефонного зв'язку 
  ·  Купи собі шматок монополіста 
  ·  Уряд формуватиме ціни 
  ·  Десятиріччя "Універсального" 
Листи у Поступ
  ·  Точка опори й опору 
Поступ технологій
  ·  Шпійонські штучки - 2 
  ·  nvidia в космосі 
  ·  НОВИНИ ТЕХНОЛОГІЙ КОРОТКО 
Тема Поступу
  ·  Дієвість судочинства і правосвідомість суспільства 
  ·  Суди: зміни без змін 
  ·  КОМЕНТАРІ 
Лицарі у Поступі
  ·  Тарас ВОЗНЯК: Нагорода стимулює працювати краще 
  ·  Зорислава РОМОВСЬКА: Лицар має бути чесним 
Арт-Поступ
  ·  Партитура розбризку 
  ·  На прю з Драконом 
  ·  Тричі спілчанець 
Спорт-Поступ
  ·  Корона для шахової королеви 
  ·  Мета "Галичанки" -- "срібло" 
  ·  Гаррінча 
  ·  "Карпати" люблять бокс 
Львівські обсе
  ·  Львівські обсервації 
Поступ реляксу
  ·  Повернення короля 
  ·  ТЕАТРИ 
  ·  ІМПРЕЗИ 
  ·  ВИСТАВКИ 
  ·  КІНОТЕАТРИ 
Пост-Faktum
  ·  Місія Джорджа Веа 
  ·  КАЛЕНДАР