BRAMA - News - Weather - Elections - Business - Sports - Brama Press - Calendar - Classifieds    Перша сторінка.    Погляд.    Поступ у Львові.    Поступ з краю.    Поступ у світі.    Економіка у Поступі.    Листи у Поступ.    Поступ технологій.    Тема Поступу.    Лицарі у Поступі.    Арт-Поступ.    Спорт-Поступ.    Львівські обсе.    Поступ реляксу.    Пост-Faktum.   
  Цитата Поступу
 
22 січня 2004 р.
   ·  на головну  · 1999-2002  · досье  · архів світлин  · форум
Купол
Львів
  15:1 25-04-2019 -   У Львові створять соціальний центр для постраждалих від домашнього насильства  
  14:18 25-04-2019 -   Двоє львівських патрульних врятували життя 6-річного хлопчика  
  12:3 25-04-2019 -   На вул. Городоцькій облаштують тимчасові платформи для висадки і посадки пасажирів трамваїв  
  12:0 25-04-2019 -   Прапор Львівщини розгорнули в Антарктиді  
  10:24 25-04-2019 -   Правоохоронці посилять патрулювання на свята  
Україна
  14:55 25-04-2019 -   Президент підпише Закон про мову, щойно він надійде з Верховної Ради  
  14:55 25-04-2019 -   Кордон України стали охороняти вдвічі більше людей  
  12:8 25-04-2019 -   Загрози безвізу України з ЄС немає - посол Євросоюзу  
  11:22 25-04-2019 -   Верховна Рада прийняла закон про мову  
  10:20 25-04-2019 -   За два місяці цього року в Україні безвісти зникли понад 200 неповнолітніх  
Світ
  12:10 25-04-2019 -   Американець виграв в лотерею 768 млн  
  10:16 24-04-2019 -   В атаках на Шрі-Ланці брали участь дев'ять смертників - ЗМІ  
  10:21 23-04-2019 -   На Шрі-Ланці ввели режим НС  
  10:20 23-04-2019 -   Танення льодів Гренландії прискорилося в шість разів - вчені  
  14:21 22-04-2019 -   На Шрі-Ланці прогримів новий вибух    ·  · 
 
Поступ 1999-2002 рр. у попередній версії

Листи у Поступ  » 

___________________________________________________________________________

Точка опори й опору
Голова ЛОО УРП "Собор" Ростислав НОВОЖЕНЕЦЬ
 
"Дайте мені точку опори, і я переверну світ"

(Евклід)

"Після проголошення самостійності Української Республіки ніхто вже не може ховатися в хащі нейтралітету, бо тепер є боротьба двох держав, України і Великоросії..."

Михайло Грушевський

У кожного народу свій шлях до волі. У кожного -- своя Бастилія.

Для українців, що після Переяславської Ради понад 250 років мордувалися в московському ярмі, неоціненним є факт проголошення самостійності Української Народної Республіки -- 22 січня 1918 року. Саме цей день став дороговказом майбутнім поколінням українських патріотів. Без цього Дня немислимі наступні визначні події в українському визвольному русі.

Чому ж тоді нині в незалежній державі День Самостійної України -- 22 січня -- не став не те, що найбільшим національним святом, його навіть не згадують на офіційному рівні? Наполегливе ж святкування, та й то лише в Галичині Дня злуки, що також припав на цю дату, але на рік пізніше, є не що інше, як намагання поставити воза перед конем. І цим затушувати вже саму згадку про самостійність 1918 року.

Парадокс -- у лукавстві комуністичної (читай -- проросійської) більшості у Верховній Раді УРСР, що голосувала за незалежність України 1991 року, і в наївності української демократії. Комуністи, розуміючи народне поривання, підтримали незалежність з принципу "єслі п'янку нєльзя остановіть, єйо надо возглавіть" і досі зберегають за собою в державі всі панівні позиції. Демократам тоді не вистачило духу й далекоглядності не грати за чужим сценарієм, а замість "проголошення незалежності" відстояти ідеї "відновлення незалежності 1918-1920 рр.", як це зробили в Прибалтиці. Тепер демократичні (читай -- проукраїнські) сили позбавлені реальної влади в Україні, а в прибалтійських республіках -- справжній бум і національне відродження.

Щоправда, зовнішні ознаки УНР таки вдалося запровадити: синьо-жовтий Прапор, герб -- Тризуб, Гімн "Ще не вмерла...", грошову одиницю -- гривню. Проте в тому й трагікомедія нинішньої ситуації на Україні: при владі -- червоні під синьо-жовтими прапорами. Ті, що нехтують українською мовою, знущаються з української культури, в кого вже згадка про самостійну Україну завжди викликала люту ненависть. Нині ж вони нарекли себе "демократами" і навіть користуються патріотичною риторикою. Та що може бути кращою агітацією проти самої ідеї незалежності, ніж чиновник старої вишколу, держиморда-хабарник і грубіян, який прикривається українським Тризубом. Отож, "добрими" намірами комуністів вимощено дорогу в пекло -- новітню Російську імперію. Яка дивна схожість з 1918 роком. "В сій погоні за втікачем з московської неволі -- "хохлом", у запалі боротьби з ним, -- писав Грушевський, -- більшовицькі проводирі без церемоній викинули старі гасла "права самоозначення народів аж до повного відділення" й перешилися в "федералістів", дуже оригінальних "федералістів", які своїм завданням поставили "об'єднання демократії", великоросійської і української, і, очевидно, всякої іншої з бувшої Російської імперії".

Тому то й нам належить добре знати власну історію, аби, скориставшись її здобутками та уроками, не потрапити в чергову кабалу.

Отож, 22 січня 1918 р. повстала Самостійна Україна. За короткий час українська влада запанувала майже на всіх етнічних українських землях. Та не довго українці втішалися власною державою: наприкінці листопада 1920 року УНР припинила своє існування. Радянська (читай -- російська) історіографія стверджує, що повалення УНР відбулося внаслідок Громадянської війни між повсталими робітниками та селянами, з одного боку, та контрреволюційною буржуазією -- з іншого. Сучасний український науковець Григорій Корнійчук має іншу думку: "Війна 1917-1920 рр. в Україні може інтерпретуватися як громадянська лише в контексті дискурсу громадянських війн у російській імперії. Проте ні студенти під Крутами, ні загони УГА не воювали під прапорами ворогуючих російських армій. Вони воювали за волю України проти російських військ -- чи то Муравйова, чи то Денікіна. Тобто війна велася між двома народами, і по суті була російсько-українською, а не громадянською. Інша річ, що російські більшовики організували "п'яту колону", через яку Ленін прагнув повернути розвиток подій у контекст російської "революційної" справи. Проте це йому так і не вдалося, бо головні "нерускоязичні" сили воювали до скону за вільну та демократичну Україну".

У Росії ж мета щодо України залишилася незмінною. "Бити хохлів", -- за словами Грушевського, -- що... наважилися піднести голову й скинути із себе московську кормигу... повернути назад в московську службу збунтованих українських підданих, а для того знищити культурні центри України, інтелектуальні сили українські. Українців ловлять, арештують, розстрілюють тільки за те, що вони Українці. Се продовження під брехливими демагогічними більшовицькими гаслами, того самого завдання на винищення українства, яке собі була поставила царська зграя жандармів і посіпак..."

У такий спосіб 21 листопада 1920 р. Україну повністю окупувала радянська Росія. Запам'ятаймо добре цю дату.

То ж чи радянська, чи царська, а Росія залишилася імперією, згодом лише вони змінила назву на більш привабливу -- СРСР. Маріонеткові ж псевдодержавні утворення на кшталт УРСР мали на меті лише приховати справжню суть Союзу.

Перша російська окупація радянського періоду тривала 21 рік (з них два роки разом зі Західною Україною) -- до 22 червня 1941 року, тобто до початку війни СРСР з Німеччиною.

За цей час російський окупаційний режим знищив в Україні близько 12 мільйонів осіб. "Винищували українців не просто зі злої природи імперіалізму, -- як пише Лук'яненко, -- а з метою очищення українських етнічних земель від українців і заселення їх московитами". За вказівкою т. зв. переселенського комітету при Раднаркомі СРСР лише за один місяць 1933 р. із центральних областей Росії переселили на Східну Україні 117 тис. осіб. Нині ми дивуємося, чому цей край такий зрусифікований.

Друга світова війна принесла на Україну нові страждання. Російський окупант змінився німецьким. СРСР оголосив війну вітчизняною. Проте українці, більшість з яких опинилася в лавах Червоної Армії, захищали не свою Батьківщину, а воювали за інтереси Російської імперії, тому для України війна вітчизняною не була. За час Другої світової людські втрати в Україні становлять близько 5,5 млн.

Друга російська окупація радянського періоду тривала 47 років -- від 26 жовтня 1944 р. (захоплення Мукачевого) до 24 серпня 1991 р.

За цей період людські втрати в Україні становлять 3 млн.

Отож, за весь радянський період російської окупації Україні втратила 20,5 млн осіб. Запам'ятаймо цю цифру!

Тому, беручи 22 січня 1918 року за точки опору в новітній історії нашої країни, українці мають усі підстави подивитися принципово на світ, що нас оточує. Українськими очима. Або хоча б через призму українських інтересів. І зробити висновки, а найважливіше кроки -- до остаточного визволення.

"Мусом згромадитись коло сеї мети всі, скільки нас єсть свідомих і відданих інтересам нашої Батьківщини. Збитись в тісну і компактну фалангу, відложивши всі партійні та групові різниці, всі міркування про партійні вигоди та інтереси. Все мусить бути підпорядковано вимогам моменту -- перед ними мусить відступитися інше. Вони такі великі, що кожна сила, кожна одиниця тепер на рахунку. Всякі ухиляння від роботи, від відповідальності, від сповнення того обов'язку, який накладається моментом, являється дезертирством, не гідним громадянина. Всяка самочинність, ухилення від громадської чи національної дисципліни являється недопустимим злочином", -- так писав Михайло Грушевський у 1918 році.

Та наскільки актуальними є його слова нині!

Зміст Поступу
Перша сторінка
  ·  Львів без скверів 
  ·  Польща нам допоможе 
  ·  Кучма зустрівся з Ющенком 
Погляд
  ·  Путін приїде за даниною 
  ·  Смак життя 
Поступ у Львові
  ·  Парубія залякують криміналом 
  ·  На Львівщині стає спокійніше 
  ·  Нове житло для пільговиків 
  ·  Медведчука нарешті звільнили 
  ·  Нестримний ріст квартплати 
  ·  Обмежено рух вантажівок 
  ·  Знайдено документи про Злуку 
  ·  Святкове всенародне зібрання 
Поступ з краю
  ·  Ющенко обіцяє громадську непокору 
  ·  Українці стають оптимістичнішими? 
  ·  Мельниченка ще раз перевірять 
  ·  Україна без Кучми 
  ·  Американці цікавляться Бойком 
  ·  Богословська сама винна 
  ·  Телебачення оббріхує опозицію 
Поступ у світі
  ·  Буш ставить на війну 
  ·  Уполювати двадцятого 
  ·  Сюрпризи Червоної планети 
  ·  Запізніле зізнання Єльцина 
  ·  Ізраїль обростає скандалами 
  ·  Конституційні дебати відновляться 
  ·  Франція проти борід 
  ·  СВІТООГЛЯД 
Економіка у Поступі
  ·  Перші несподіванки Давосу 
  ·  Європа реорганізує фінанси 
  ·  Землю колись продаватимуть 
  ·  Хліб дорожчатиме й надалі 
  ·  Підгузки мають подешевшати 
  ·  Нові тарифи телефонного зв'язку 
  ·  Купи собі шматок монополіста 
  ·  Уряд формуватиме ціни 
  ·  Десятиріччя "Універсального" 
Листи у Поступ
  ·  Точка опори й опору 
Поступ технологій
  ·  Шпійонські штучки - 2 
  ·  nvidia в космосі 
  ·  НОВИНИ ТЕХНОЛОГІЙ КОРОТКО 
Тема Поступу
  ·  Дієвість судочинства і правосвідомість суспільства 
  ·  Суди: зміни без змін 
  ·  КОМЕНТАРІ 
Лицарі у Поступі
  ·  Тарас ВОЗНЯК: Нагорода стимулює працювати краще 
  ·  Зорислава РОМОВСЬКА: Лицар має бути чесним 
Арт-Поступ
  ·  Партитура розбризку 
  ·  На прю з Драконом 
  ·  Тричі спілчанець 
Спорт-Поступ
  ·  Корона для шахової королеви 
  ·  Мета "Галичанки" -- "срібло" 
  ·  Гаррінча 
  ·  "Карпати" люблять бокс 
Львівські обсе
  ·  Львівські обсервації 
Поступ реляксу
  ·  Повернення короля 
  ·  ТЕАТРИ 
  ·  ІМПРЕЗИ 
  ·  ВИСТАВКИ 
  ·  КІНОТЕАТРИ 
Пост-Faktum
  ·  Місія Джорджа Веа 
  ·  КАЛЕНДАР