BRAMA - News - Weather - Elections - Business - Sports - Brama Press - Calendar - Classifieds    Перша сторінка.    Погляд.    Поступ у Львові.    Поступ з краю.    Поступ у світі.    Економіка у Поступі.    Історія у Поступі.    Арт-Поступ.    Спорт-Поступ.    Пост-Faktum.   
  Цитата Поступу
 
19 січня 2004 р.
   ·  на головну  · 1999-2002  · досье  · архів світлин  · форум

Купол
Львів
  14:7 23-04-2018 -   На вул. Пластовій триває капітальний ремонт дороги  
  14:6 23-04-2018 -   УКУ запрошує на триденний курс іконопису на склі  
  13:2 23-04-2018 -   СБУ впіймала на хабарі двох львівських патрульних  
  13:1 23-04-2018 -   На Львівщині 30-річний чоловік до смерті побив матір  
  12:17 23-04-2018 -   На травневі свята до Львова завітає близько 2000 паломників з України та Європи  
Україна
  12:21 23-04-2018 -   В Україну насуваються заморозки  
  10:41 23-04-2018 -   Вихідні в травні 2018 в Україні: скільки відпочиватимемо  
  10:28 23-04-2018 -   Полторак назвав точну дату завершення АТО  
  10:56 20-04-2018 -   У Дніпрі почалися випробування українського трамваю К1М6  
  10:15 20-04-2018 -   Стало відомо, яку загальну суму задекларували усі міністри України: вражаюча цифра  
Світ
  12:23 23-04-2018 -   У Польщі в лісі виявили тіло молодого українського бійця АТО  
  10:39 23-04-2018 -   Пляма сміття в Тихому океані утричі перевищила площу Франції  
  11:0 20-04-2018 -   Король Свазіленду вирішив перейменувати країну  
  10:57 20-04-2018 -   У Мексиці натовп кинув ґвалтівника у вольєр з крокодилами  
  14:7 19-04-2018 -   Німці нададуть €9 мільйонів на житло для переселенців з Донбасу    ·  · 
 
Поступ 1999-2002 рр. у попередній версії

Історія у Поступі  » 

___________________________________________________________________________

Ідея і чин Мирослава Прокопа
Олег РОМАНІВ, голова НТШ
 
Мирослав Прокоп
Можемо без перебільшень ствердити, що з його відходом у вічність завершила земне буття жива легенда нашої національно-визвольної боротьби проти трьох окупаційних режимів, що хотіли оволодіти Україною у XX ст. -- польського, німецько-фашистського і червоно-російського. Його життя -- яскравий приклад служіння національній ідеї української державності.

Мирослав Прокоп (конспіративні псевда -- Володимир, Орлович, Вировий, Гармаш та інші) народився 6 травня 1913 року в Перемишлі. Тут він у 1930 р. закінчив українську гімназію і з юних років розпочав підпільну діяльність в ОУН. Від 1932 до 1933 рр. він окружний провідник ОУН в Перемишлі. Як двадцятирічного студента права його арештовують за організацію акцій проти полонізації українського шкільництва і за підозрою у провідній ролі в структурах ОУН засуджують на сім років тюремного ув'язнення. Завдяки інтервенціям українських послів у польському сеймі, а також "конституційній" амністії виходить на волю в травні 1937 року.

Він стає редактором "Студентського вісника", а потім бере активну участь в русі за підтримку незалежності Карпатської України, він серед активних організаторів з цієї нагоди студентських демонстрацій. Польська поліція поновлює карну справу проти М. Прокопа. І він за вказівкою організації виїжджає в Данціг, а далі -- в Берлін, де йому доручають пост редактора Української пресової служби. Одночасно продовжує навчання на факультеті державних наук в університеті ім. Фрідріха Вільгельма. Як представник радикального крайового крила після розколу в організації в квітні 1940 р. Мирослав Прокоп зберіг свою приналежність до структур Революційного проводу ОУН під керівництвом Степана Бандери.

Вже 15 липня 1941 року Прокоп разом з відомим діячем ОУН Дмитром Мироном у Львові активно працює над організацією підпільної діяльності ОУН. Йому чудом вдалося вирватися з рук гестапо під час арештів у Львові.

Мирослав Прокоп продовжує працювати в організаційній мережі ОУН, і після Другої конференції ОУН(б) отримує доручення урядуючого провідника організації Миколи Лебедя виїхати на Наддніпрянщину. Від перших днів травня він в Києві. Як організатор пропаганди ОУН працює на розширенням соціальної бази українського визвольного руху. Це був період значних організаційних здобутків на Сході України. Налагоджено видання націоналістичної газети "За самостійну Україну", розширено організаційну мережу ОУН, до якої приєдналися зокрема "придніпрянці", що створили базу формування майбутньої Української головної визвольної ради (УГВР), серед них Кирило Осьмак (майбутній президент УГВР) та Василь Потішко.

В листопаді 1942 р. Мирослав Прокоп повертається до Львова, де йому доручено очолити роботу з пропаганди ОУН. Прокоп стає редактором офіційного органу ОУН журналу "Ідея і чин", а також очолює випуск численних інших пресових видань організації. З цим великим ідеологічним та публіцистичним доробком Мирослава Прокопа можна ознайомитися на підставі 24 тому "Літопису УПА", де вміщена найцінніша ідеологічна і публіцистична спадщина націоналістичного підпілля того часу. Мирослав Прокоп -- організатор підпільної радіостанції "Самостійна Україна" ("Афродіта"), що діяла в 1943 -- 1944 рр. у Карпатах.

Особливим є внесок Мирослава Прокопа у створення Української головної визвольної ради (УГВР), діяльність якої розпочалася Великим збором УГВР 11 -- 15 листопада 1944 в селі Сприня Самбірського району. Прокопа слід вважати творцем ґенези та ідейної платформи УГВР як особливої форми уряду українського народу в умовах його безкомпромісної боротьби за своє визволення від окупантів на цій завершальній стадії європейського воєнного конфлікту, в умовах загрози нової тотальної окупації України червоно-російським режимом. Незважаючи на драматичний розвиток подій у східноєвропейському ареалі, який західні союзники віддавали на поталу російського імперіалізму, утворення УГВР як демократизованої форми правління, яка воює за визволення України, слід вважати особливою символічною віхою в історії визвольних змагань у період Другої світової війни, навіть більш значимою від акту відновлення української державності 30 червня 1941 р. До складу президії УГВР увійшли чільні діячі визвольної боротьби на території України -- Микола Лебедь, Кирило Осьмак, Роман Шухевич, Мирослав Прокоп, також представники демократичних політичних сил за межами ОУН -- Василь Мудрий, о.Іван Гриньох, Микола Дужий та інші. Засада формування УГВР як демократичної, вільної від тоталітарного партійного тиску плюралістичної форми урядового правління в Україні належала і була розроблена передовсім Мирославом Прокопом.

Великий збір УГВР делегував місію, яка мала би нав'язати контакти з західними альянтами і представляти інтереси поневоленого українства. До складу цієї місії було введено Прокопа. Від серпня 1944 р. розпочався новий етап життя і діяльності Мирослава Прокопа: спочатку в Німеччині, де він закінчує правничі студії і здобуває докторську ступінь в Українському вільному університеті, а згодом, до кінця життя, в Сполучених Штатах Америки.

Як представник демократичного крила УГВР разом зі своїми соратниками-однодумцями, що опинилися в Німеччині, він намагається знайти засоби взаємодії з Проводом ОУН, зокрема зі Степаном Бандерою, в напрямі демократизації проводу з залученням усіх національних сил, що тут в еміґрації репрезентували ідею вільної України. Але через суттєві розбіжності щодо методів керівництва націоналістичним рухом між більшістю діячів УГВР, що прибули з окупованої України, та закордонним Проводом ОУН Бандери в організації стався черговий, другий, розкол. Демократичне крило організації, головно з числа провідників УГВР, вийшло з ОУН Бандери, утворюючи свою окрему політичну структуру, яка сьогодні відома під назвою Середовища УГВР. До неї увійшли численні чільні діячі націоналістичного руху демократичної інтелектуальної орієнтації. Зокрема, Микола Лебедь, Мирослав Прокоп, Євген Стахів, Лев і Дарія Ребети, Анатолій Камінський, о.Іван Гриньох та інші. Так розпочав окрему діяльність новий відлам ОУН, який здобув популярну назву "двійкарі".

Усвідомлюючи особливе значення вільного друкованого слова для поширення ідей Української незалежності, Мирослав Прокоп стає одним з організаторів в США корпорації і видавництва "Пролог" (від 1974 до 1984 р. він президент цієї корпорації), з рамени якої від 1961 р. з'являється і до сьогодні найпопулярніший щомісячний журнал "Сучасність" (з 90-х років переведений до Києва).

Впродовж повоєнних десятиліть Мирослав Прокоп розгорнув на сторінках видань "Прологу" та в діаспорній пресі велику політологічну діяльність, пов'язану з проблемами колоніальної залежності України від більшовицької Росії. Великий міжнародний резонанс мала його книга "Україна та українська політика Москви", яка вийшла трьома виданнями. Його численні есе, що з'являться як в україномовних, так і англомовних журналах давали прозорий об'єктивний аналіз української проблеми колоніальної залежності від Москви і начебто створювали політичну базу нашого визволення.

Кращі з праць цього періоду вийшли друком об'ємним томом під назвою "Напередодні незалежної України" (Нью-Йорк, НТШ-А, 1993). Під час "холодної війни" велике інформаційне значення мав періодик Digest of Sowiet Ukrainian Press, редактором якого був Мирослав Прокоп. Він також тривалий час був співредактором журналу "Сучасність", довголітнім членом редколегії журналу.

Мирослав Прокоп не припиняв до кінця життя своєї політичної заанґажованості. У післявоєнні роки був тривалий час заступниками голови закордонного представництва УГВР, від 1987 до 1995 рр. він голова Середовища УГВР. Наукова політологічна діяльність Мирослава Прокопа була суттєвим внеском у діяльність Наукового товариства ім. Шевченка в Америці, він дійсний член НТШ, обраний також в 2003 р. почесним членом НТШ-А.

Наукове товариство ім. Шевченка в Україні мало в особі Мирослава Прокопа великого друга і порадника, тверезого аналітика в оцінці розвитку сучасної України. Незабутнє враження справили його відвідини Наукового товариства ім. Шевченка у Львові з нагоди святкування 50-літнього ювілею УГВР в 1994 році, а також під час презентації книги сердечної дружини Мирослава Прокопа, героїчної діячки українського підпілля, п.Люби Прокоп -- "Процес 59-ти" (Вид. НТШ, Львів, 1997).

Мирослава Прокопа був особистістю великої інтелігентності та толерантності, його демократичний світогляд політичного лідера, напевно, мав би велике значення, якщо б європейський геополітичний розвиток у другій половині XX cт. був більш сприятливим для української державності.

Відхід у засвіти Мирослава Прокопа, останнього члена-засновника УГВР та довголітнього керівника "Прологу", відкрив знову з усією гостротою справу долі архівів визвольної боротьби, зокрема УГВР, які були тривалий час в розпорядженні Миколи Лебедя, а також архівів "Прологу", які (чомусь так склалося) були безцеремонно узурповані-"приватизовані" Петром Содолем і проти чого так активно протестував останніми роками Мирослав Прокоп. Ці безцінні архівні фонди є національною спадщиною українського визвольного руху і мусять бути передані суспільним та науковим інституціям для історичних дослідів над нашою історією у XX столітті.

Покинула земне життя особистість безмежно віддана ідеї української державності, людина великої моральної чистоти, видатний інтелектуал, який усе своє життя присвятив золотій мрії воскресіння українства. Він був безкомпромісним і безмежно відданим цій мрії, як в час підпільно-визвольної боротьби на українських землях, так і в наступну діаспорну епоху, коли всіма доступними йому засобами інтелектуала, публіциста і редактора "Прологу" та "Сучасності" вів свій переможний двобій з сатанинським російським большевизмом. І без сумніву, сіяні ним зерна правди про Україну та її велику історичну кривду успішно зійшли в сучасній, хоч понівеченій окупантами, Україні й, напевно, дадуть у майбутньому свій плідний врожай в Українській державі майбутнього.

» 
АРХІВАРІУС
Про що писала львівська преса
 
В Лондине умерла недавно вдова, именем Грандорф, имевшая літ 140, пережившая 15 французких правительств. Она родилась за Людовика XIV, и видела одно по другому наступаюшіи правительства: Людовика XV, Людовика XVI, Республики, Директоріату, Конзулату, Первого Царства, Реставраціи, 100 дней, Людовика XVII, Кароля Х, Людовика Филипа, второй Республики, и наконец второго Царства. Умирая сказала изнужденная столь многими правительствами бабуня: "Утішаюсь, что я не была мужчиною, и не была принуждена складати присягу, бо бы мені тих присяг было бы за много."
Детальніше>>
Зміст Поступу
Перша сторінка
  ·  Друга-третя молодість Кучми 
  ·  Шанси Ющенка збільшуються 
  ·  Львівські сподівання на уряд 
Погляд
  ·  За Росію без Путіна? 
  ·  Галичани + Східняки = УКРАЇНЦІ 
  ·  На пам'ятник бракує грошей 
  ·  Знущання над пам'яттю Бандери 
Поступ у Львові
  ·  Мілан ЯНДЕРА: Я в захопленні від львів'ян 
  ·  Земельні справи мерії 
  ·  Квартплата трохи зросла 
  ·  Завод таки запрацює 
  ·  Кримінальні підсумки року 
  ·  Молитва за митрополита Андрея 
  ·  Львівщина знову на першому місці 
  ·  ХРОНІКА 
Поступ з краю
  ·  Переяслав-350 
  ·  Відкритий лист української інтелігенції з приводу державного відзначення 350-річ 
  ·  Литвин у ролі Гамлета 
  ·  Український авангард у Ліберії 
  ·  Позов проти американців 
  ·  Скрипка ХХІ століття 
  ·  Шахрайська робота 
Поступ у світі
  ·  Атака на штаб американців 
  ·  Єгипет тисне на Сирію 
  ·  Саакашвілі попередив Путіна 
  ·  Нові британські марки 
  ·  Помилка пілотів 
  ·  СВІТООГЛЯД 
Економіка у Поступі
  ·  ФДМУ доведе справу до кінця 
  ·  Засилля неякісних продуктів 
  ·  Обґрунтування реверсу відтермінують 
  ·  Консорціум запрацює в лютому 
  ·  Автомобілебудування зросло вдвічі 
  ·  Проблемне євро для нових членів ЄС 
  ·  Італія інвестуватиме в Україну 
  ·  НОВИНИ ЕКОНОМІКИ КОРОТКО 
Історія у Поступі
  ·  Ідея і чин Мирослава Прокопа 
  ·  АРХІВАРІУС 
Арт-Поступ
  ·  ДОБА РОЗПЕЩЕНИХ МАРКІЗ 
  ·  Той, хто несе світло 
  ·  Живописець метафізичного 
  ·  Кого взяли у майбутнє? 
  ·  АРТ-НОВИНИ 
Спорт-Поступ
  ·  Втрачена перемога 
  ·  Норвезький тріумф 
  ·  "Лейкерс" знову виграє 
  ·  "Козачка" наздоганяє лідерів 
  ·  Браво "Вулвергемптон"! 
  ·  "Емполі" обігрує "Інтер" 
  ·  "Динамо" розпочинає з нічиєї 
Пост-Faktum
  ·  Привид бродить Польщею -- привид монархії 
  ·  КАЛЕНДАР