BRAMA - News - Weather - Elections - Business - Sports - Brama Press - Calendar - Classifieds    Перша сторінка.    Погляд.    Поступ у Львові.    Поступ з краю.    Поступ у світі.    Економіка у Поступі.    Львівські обсервації.    Арт-Поступ.    Спорт-Поступ.    Поступ технологій.    Тема Поступу.    Поступ реляксу.    Пост-Faktum.   
  Цитата Поступу
 
15 січня 2004 р.
   ·  на головну  · 1999-2002  · досье  · архів світлин  · форум
Купол
Львів
  16:44 19-03-2019 -   Від завтра буде продовжено час роботи маршруту № 28  
  14:18 19-03-2019 -   У Львові горів студентський гуртожиток  
  11:50 19-03-2019 -   На Львівщині відбудеться акція на підтримку полонених українських моряків  
  11:48 19-03-2019 -   Аграрії Львівщини розпочали весняно-польові роботи  
  11:39 19-03-2019 -   На Городоцькій спіймали чоловіка з амфетаміном  
Україна
  16:0 19-03-2019 -   У 2018 році 90 тисяч жінок скаржились на домашнє насильство  
  15:55 19-03-2019 -   Лобановський увійшов у топ-10 найкращих тренерів в історії  
  15:48 19-03-2019 -   Парубій наполіг, щоб нардеп виступав у Раді по-українськи  
  12:39 19-03-2019 -   Вчені назвали смертельну небезпеку цукровмісних напоїв  
  11:7 19-03-2019 -   Супрун розвіяла міф про шкоду хліба на дріжджах  
Світ
  15:47 19-03-2019 -   У Єгипті знайдено затонулий стародавній корабель  
  12:41 19-03-2019 -   Японія скине бомбу на астероїд  
  15:13 18-03-2019 -   До Землі наближається великий астероїд - NASA  
  16:43 13-03-2019 -   Путін зібрався до Криму святкувати 5-ту річницю окупації півострова  
  16:35 12-03-2019 -   Вчені знайшли єдиний спосіб зупинити глобальне потепління    ·  · 
 
Поступ 1999-2002 рр. у попередній версії

Погляд  » 

___________________________________________________________________________

Ексклюзив із провінції
Тарас ПРОХАСЬКО
 
Дописи iз провiнцiї мають власну специфiку. Вони можуть мати елементи екзистенцiалiзму i екзотики, можуть бути переповнені знанням справжнього життя i навiть так званою життєвою мудрiстю. Не виключенi також вiзiї, пророцтва i видiння...

Але у кожному з таких дописiв проступає вiдчуття певного недоступу до iнформацiї iз найвищих сфер. Тої iнформацiї, яка навiть при замовчуваннi джерела, безсумнiвно, звучить як первинна.

Тож можна уявити собi мою радiсть провiнцiйного дописувача. Адже окрiм елементiв життєвої мудростi, у своєму дописi я можу розповiсти щось таке, про що навiть не знають члени журi майбутнього Берлiнале-2004.

Натомiсть я знаю, що на конкурс цього фестивалю буде представлено документальний двогодинний фiльм режисера Анджея Клямта з Нiмеччини (назви фiльму ще не знає навiть сам режисер, що менi чимось нагадує перегляд пiратських вiдеокасет, викрадених ще на тому етапi, коли попереднiй монтаж уже закiнчено, але кiно ще без титрiв).

Двогодинний неiгровий (важко не назвати його художнiм) фiльм про Карпати група Клямта знiмала впродовж п'ятдесяти трьох знiмальних днiв у п'яти карпатських країнах. На момент приїзду групи в українськi Карпати було вже відзнято майже двадцять кiлометрiв кiноплiвки. Перед тим були Польща, Словаччина, Румунiя i навiть Угорщина з Токаєм.

Метод Клямта полягає у виборi конкретних людських доль, якi були би iлюстративними щодо iсторiї i теперiшностi того чи iншого реґiону. А точнiше -- метод полягає у виборi протагонiстiв, якi можуть розповiсти про свою долю, як про iлюстрацiю частини iсторiї певного реґiону. Метод Клямта полягає в артистичному поєднаннi iнтерв'ю-розповiдей протагонiстiв з довгими статичними фрагментами красот i побутових особливостей.

Анджей Клямт зняв кiнофiльм про Карпати, яко велику магнiтну аномалiю, що притягувала i притягує, вiдмежовує i об'єднує найрiзноманiтнiшi європейськi народи.

В Українi було знято три iсторiї, якi демонструють цей магнетизм. Незважаючи на невеликий розмiр карпатської дуги, топуси цих iсторiй вiддаленi один вiд одного сотнями кiлометрiв i столiттями еволюцiї.

Жодного разу я не заглянув у вiчко кiнокамери. У будь-якому випадку я не бачитиму того, що зродиться пiд час монтажу. Моя глядацька поiнформованiсть тримається лише на тому, що було очевидним перед камерою у той час, коли вона щось знiмала.

Перший фрагмент, перший топус. Закарпатська область, але глибокi Карпати. Тячiвський район, але Кьонiнгсфельд (без умлявтiв неможливо точно вiдтворити цю фонетику). Химерна колонiя тирольцiв, привезених сюди двiстi рокiв тому. Архаїчна нiмецька кiрха. Нетутешнi фасади хаток. Тутешнi гори. Повiльна українiзацiя. Плановi лiсорозробки i браконьєрськi вирубки. Найбiльша в Європi мережа лiсових вузькоколiйок. Супутниковi антени i нiмецькi нахрiхтен (новини через кожнi двi години). Безплiдна земля, жодної садовини i городини, добре родить тiльки деревина. Час вiд часу страшеннi повенi. Тересва впадаї у Тису, а звiдти Дунаєм -- просто до Вiдня.

Iсторiя номер два. Село Буковець на хребтi Буковець, над перевалом Буковець, на полонинi Iгрец. З одного боку -- Криворiвня коло Жаб'я (тепер Верховина), з iншого -- Яворiв, що на Косiвщинi. Остання жива ґражда (це така гуцульська фортеця, дiм, замкнутий дерев'яними стiнами разом iз подвір'ям з усiх бокiв). Остання ґражда, в якiй просто живуть. Цiлого свiту нема, бо весь свiт -- тут. Худоба щодня. Молоко, будз (такий сир), бринза (зроблена iз будзу). Сiнокоси, пасовища, лiси, конi. Пiч на пiвхати. Хмари нижче від хати. Єдина журба -- вовк, який за кiлька хвилин може стратити роботу кiлькох рокiв. Виготовлення лiжникiв вiд зимової нудьги. Воля. I ближче до неба. А щоби зняти одну хвилину кiна -- кiнь тягне сани по царинцi, по травi (бо фiра там безпорадна, фiра потовкла би коневi ноги -- такий схил) -- було затрачено шiсть годин. Протагонiсти кажуть, що вони звiдси нiкуди не хочуть йти, протагонiсти почуваються на мiсцi.

Третiй фрагмент. Євреї у Карпатах. Хасиди у Карпатах. Це велетенська традицiя. У Косовi -- могили хасидських мудрецiв. Там же -- гора, де було розстрiляно сорок тисяч гiрських євреїв. Коломийська синагога. Коломийський єврейський дiдок, народжений у Сигетi, родич коломийського перукаря, втретє одружений з бабцею з пiдколомийського села, з якою вiн ще нi разу не сварився. I циганський вуличний музика на коломийськiй вулицi спiває українськi пiснi на лад сербських ромiв.

Те, що залишилося поза кадром, могло би щось додати до розумiння Карпатiї, але вже не додасть. Бо кожне кiно має свою концепцiю. Членiв журi Берлiнале-2004 зовсiм не цікавить(!!!) те, що залишається поза кадром.

Велика карпатська магнiтна аномалiя кожного стосується лише настiльки, наскiльки вдається вiдреагувати його особистому магнiтовi. Як сильно потягнувся до неї Анджей Клямт, ми зможемо побачити вже через кiлька мiсяцiв, коли фiльм буде готовий.

Щодо мене, то i без Клямта все зрозумiло. Це -- торба.

» 
Губернатор під питанням
Мар'яна П'ЄЦУХ
 
Одразу ж наступного дня після призначення начальника ДПА у Львівській області Сергія Медведчука на вищу посаду у Києві з'явилися розмови про швидкоочікуване звільнення з посади голови Львівської облдержадміністрації Олександра Сендеги. На перший погляд може видатися, що поява цих розмов є лише результатом раптової ейфорії в політичному житті області, спричиненої "засланням" Медведчука, внаслідок якої почався період масових прогнозів. З іншого боку, є достатньо аргументів, щоб вважати ці чутки виправданими.

Багато хто спростовує інформацію про ймовірну відставку Сендеги тим, що, мовляв, сам губернатор говорить, що все нормально, і він працює, як і працював. Але іншої відповіді від чиновника, тим паче такого рангу, не можна було й очікувати. Наразі губернатор каже, що нічого не чув про ймовірну свою відставку і нікуди не збирається. Проте це абсолютно нічого не означає, оскільки навіть його попередник Мирон Янків не раз, навіть за кілька тижнів перед своїм звільненням, наголошував на тому, що буде ще довго і довго працювати. Хоча, слід визнати, тоді його впевненість була небезпідставною.
Детальніше>>
» 
Без права на перевезення
Літати за кордон стало проблематичніше
Зоряна ГУМЕНЕЦЬКА
 
Сьогодні здійснити міжнародний авіарейс можна далеко не з кожного аеропорту. У зв'язку з набуттям чинності нового Митного кодексу 21 український аеропорт втратив право на здійснення міжнародних перевезень. Про це повідомив голова Державної митної служби Микола Каленський на "гарячій телефонній лінії" в Кабінеті Міністрів. Голова Державної митної служби пояснив, що раніше ці аеропорти здійснювали міжнародні перевезення за тимчасовими дозволами, які втратили чинність з нового року, оскільки новий Митний кодекс передбачає більш жорсткі вимоги.

Зараз в Україні постійний дозвіл на організацію міжнародних перевезень мають лише до 20 аеропортів. На думку експертів Держмитслужби, цих аеропортів мало б вистачити для забезпечення повітряних міжнародних перевезень без скорочення їх обсягів. Але пасажирам, які будуть змушені вибирати аеропорт для подорожі за кордон із вдвічі коротшого списку, від цих запевнень не легше. Адже багатьом тепер доведеться відмовитись від звичок і шукати найближчий з можливих аеропортів, який все ж здійснює міжнародні перевезення.
Детальніше>>
»  ЛИСТ У РЕДАКЦІЮ
Ще до проблеми спалювання кислих гудронів
 
Останнім часом у пресі ("Поступ" 2.12.2003, 10.12.2003., 12.12.2003 та інші публікації) інтенсивно обговорюється проблема кислих гудронів, завезених до нас з Угорщини, і які пропонують спалювати на Добротвірській ТЕС. З одного боку, екологи (та й не тільки) переконані в абсолютній недопустимості такої їх утилізації через можливе отруєння атмосфери; з другої -- автори проекту переконують усіх у повній "нейтралізації" гудрону, яка забезпечить нешкідливість спалювання, і вказують на можливий економічний зиск. На жаль, у тезах обох сторін бракує конкретних речових аргументів.
Детальніше>>
»  ЧОРНИЙ ЛІС
Вакації Кучми на тлі повені
Д.О.СВІДНИК
 
Увага всього прогресивного українського народу прикута зараз до німецького курорту Баден-Баден, де проводить новорічно-різдвяні вакації та оздоровлюється наш президент Леонід Кучма. Час від часу радує він нас звідти своїми указами та привітаннями.

Та в останні дні з Баден-Бадена надходять тривожні звістки про природні катаклізми, які звалилися на ці околиці Шварцвалдських гір. На півдні Німеччини після потужного урагану й злив вийшли з берегів річки. Цьому теж сприяло танення снігів після різкого потепління. Найпотужнішого за останні 20 років у Німеччині урагану стали дві особи.

Рівень рік Райну і Некару підвищився до шести метрів. Припинено на цих водних артеріях рух кораблів. Вийшли з берегів і дрібніші річки.
Детальніше>>
Зміст Поступу
Перша сторінка
  ·  Знову канікули? 
  ·  Банкрутство влади 
Погляд
  ·  Губернатор під питанням 
  ·  Без права на перевезення 
  ·  Ще до проблеми спалювання кислих гудронів 
  ·  Вакації Кучми на тлі повені 
  ·  Ексклюзив із провінції 
Поступ у Львові
  ·  Богдан МАТОЛИЧ: Туристична галузь потребує інвестицій 
  ·  У Львові буде "Козацька Січ" 
  ·  У черзі на перейменування 
  ·  Облрада в очікуванні змін 
  ·  Депутати бувають різними 
  ·  Звіту Лозинського -- бути! 
  ·  Визначено місця для паркування 
  ·  Історія України по-російськи 
Поступ з краю
  ·  НАТО стурбоване Україною 
  ·  Микола КАТЕРИНЧУК: У нас здійснюється конституційний переворот 
  ·  Соціалісти: Ми не допустимо неконституційних змін! 
  ·  Третя перемога Ющенка 
  ·  Українці за "Нашу Україну" 
  ·  Влада перегруповується 
  ·  "Рада" за склом 
  ·  Українці проти мирних іракців 
Поступ у світі
  ·  Хакамада звинувачує Путіна 
  ·  Росіяни не поспішають забиратися 
  ·  Американські президенти домовилися 
  ·  Відвідувачів США "фарбуватимуть" 
  ·  Прибульці живуть у Китаї? 
  ·  СВІТООГЛЯД 
Економіка у Поступі
  ·  Нафта потече до Плоцька 
  ·  Енергетичне непорозуміння 
  ·  Квартплату неодмінно збільшать 
  ·  Вільна торгівля для всієї Америки 
  ·  Платна соціальна допомога 
  ·  Китай вводить мито на сталь 
  ·  НОВИНИ ЕКОНОМІКИ КОРОТКО 
Львівські обсервації
  ·  Львівські обсервації 
Арт-Поступ
  ·  Мистецька сенсація -- "Є"! 
  ·  Фотографічні місяцеслови: новий час за старим стилем 
  ·  АНОНС КОНЦЕРТУ КАПЕЛИ "ДУДАРИК" 
Спорт-Поступ
  ·  Афіни чекають 
  ·  У суботу буде бокс 
  ·  Помер Чарльз Дюмас 
  ·  Не доплили до п'єдесталу 
  ·  НОВИНИ СПОРТУ КОРОТКО 
Поступ технологій
  ·  battlefield від LucasArts 
  ·  Майже п'ять гігабайт на диску 
Тема Поступу
  ·  ІЛЮЗІЯ ПРЕЗИДЕНТСЬКОЇ СИЛИ 
  ·  Уперед ногами 
Поступ реляксу
  ·  Анжеліна Джолі 
  ·  Дуже ХОРОШЕ кіно 
  ·  ТЕАТРИ 
  ·  ВИСТАВКИ 
  ·  КІНОТЕАТРИ 
  ·  АРТ-АНОНСИ 
Пост-Faktum
  ·  КАЛЕНДАР 
  ·  Для клієнтів і двох ноутбуків не шкода!