BRAMA - News - Weather - Elections - Business - Sports - Brama Press - Calendar - Classifieds    Перша сторінка.    Погляд.    Поступ у Львові.    Поступ з краю.    Поступ у світі.    Економіка у Поступі.    Мікроскоп пана Юрка.    Арт-Поступ.    Поступ життєзнавства.    Спорт-Поступ.    Пост-Faktum.   
  Цитата Поступу
 
13 грудня 2003 р.
   ·  на головну  · 1999-2002  · досье  · архів світлин  · форум

Купол
Львів
  16:28 24-04-2018 -   У Львові пройшла урочиста академія на честь Квітки Цісик  
  15:23 24-04-2018 -   У Новому Роздолі вісім працівників отруїлися в їдальні підприємства  
  15:13 24-04-2018 -   У Львові СБУ спалила наркотиків на 50 млн грн  
  13:0 24-04-2018 -   У Львові функціонують безкоштовні їдальні для потребуючих  
  12:23 24-04-2018 -   У Львові розкажуть про медичні рятувальні дії під час терористичного акту  
Україна
  15:55 24-04-2018 -   У зоні АТО помер підполковник ВМС  
  14:29 24-04-2018 -   У Києві на хабарі схопили суддю Голосіївського суду  
  13:3 24-04-2018 -   Полторак розповів, яка кількість миротворців потрібна на Донбасі  
  11:10 24-04-2018 -   Україна вирішила закрити річки для суден з Росії  
  12:21 23-04-2018 -   В Україну насуваються заморозки  
Світ
  14:31 24-04-2018 -   Вчені назвали найщасливіший період в шлюбі  
  10:35 24-04-2018 -   Вчені назвали ідеальний вік для народження розумних дітей  
  12:23 23-04-2018 -   У Польщі в лісі виявили тіло молодого українського бійця АТО  
  10:39 23-04-2018 -   Пляма сміття в Тихому океані утричі перевищила площу Франції  
  11:0 20-04-2018 -   Король Свазіленду вирішив перейменувати країну    ·  · 
 
Поступ 1999-2002 рр. у попередній версії

Арт-Поступ  »  МИТЕЦЬ

___________________________________________________________________________

Непідвладність творчого духу
Олег БОНДАР
 
Непідвладність творчого духу
Плутанина в системі розпізнавання цінностей, зниження ролі первинного враження в "технології" творчості, втрата захисту від сторонніх впливів стали характерними ознаками сучасного мистецького процесу (звичайно, не лише у Львові), тими ознаками, які визначають стан проблемності і, зрештою, соціальної ефективності мистецтва. Але, водночас, саме ці ознаки дають підстави для мобілізації критичної думки і формування цілком певного погляду на стан речей та перспективи мистецького процесу.

Суть такого погляду полягає в тому, щоби виділяти із загальної маси лише тих художників, хто своєю творчістю протидіє негативним факторам, хто в умовах "забруднення" зовнішнього середовища зберігає внутрішню чистоту і безпосередність. Очевидно, мова йде про категорію митців, що завжди складали і складатимуть серцевинну частину творчої маси, ту частину, наявністю якої завжди гарантується оптимістичне майбутнє мистецтва.

Михайло Селезінка -- одна із найпомітніших постатей такої категорії. За силою і непідвладністю творчого духу, ступенем внутрішньої незалежності й емоційної відвертості цей художник не має собі рівних серед сучасників. Виставка творів Селезінки, що торік була присвячена 60-річчю художника, переконливо засвідчила ці його особливо цінні і актуальні якості. Безумовно, вона стала демонстрацією яскравого і багатогранного таланту художника, його величезної працездатності, безмежної широти тематичного діапазону і висоти рівня виконавчої майстерності. Подібної виставки, яка захоплювала б одночасно і прихильників реалістичного живопису, і любителів абстрактних композицій, яка дала б так багато інформації для роздумів фахівцям мистецтва, у Львові не було давно. Давно не було виставки, за змістом якої так явно проступала б людська натура автора -- виняткова за енергетичним потенціалом, рисами динамічності і рішучості, за гостротою сприйняття навколишнього світу.

Про феномен Михайла Селезінки в контексті, так би мовити, стандартних питань мистецтвознавства, і зокрема питання про власне нестандартність цього художника, вже давно ведуться розмови в різних колах і на різних рівнях мистецького і навколомистецького середовища Львова. Але, гадаю, ще нікому не вдалося дати вичерпну характеристику цьому незвичайному художникові і його багатозвучній творчості, і це дозволяє передбачити, що обговорення тем творчості Селезінки триватиме й надалі.

Він не належить до митців, яких легко розпізнають за художнім почерком чи, наприклад, приналежністю до окремої тематики, жанру тощо. Незважаючи на те, що все його творче життя проходить у Львові, він аж ніяк не може бути класифікований терміном "львівський художник", тобто терміном, семантика якого звичайно пов'язується з властивою для Львова мистецькою школою, проблематикою, культурою. Географія джерел, під впливом яких формуються творчі підходи та філософський світогляд Михайла, далеко не обмежуються місцем проживання художника. Проникливі та обізнані критики відкриють у творах Селезінки надзвичайно широку і багату "рефлексогенну" основу, яка не характеризується ні часовими, ні просторовими рамками.

Цікавий, і для більшості знавців творчості Селезінки, ймовірно, несподіваний факт: Михайло -- архітектор за базовою освітою, тобто він не має типової художньої підготовки, яку зазвичай проходять львівські художники. Можливо, цей факт і проливає світло на питання про його особливу професійну оригінальність і нетиповість? До певної міри цілком можливо, враховуючи те, що будь-яка школа підготовки, якою б досконалою вона не була, мимоволі накладає свій "штамп" на психологію вихованця, силою факту впливає на специфіку його майбутньої реалізації. Але, гадаю, справа не в попередній підготовці. Навіть якби Михайло в певний час і пройшов через горнило художньої школи, це навряд чи суттєво змінило б його творче обличчя.

У тому то й річ, що художник Селезінка -- це художник глибинно-внутрішнього покликання. Все -- від вибору мети, до способу поведінки і конкретних форм вираження -- все, здається, закладено в ньому ще до народження. Під колосальним напором внутрішньої енергії творче життя Михайла перетворюється на невпинний рух -- рух без відпочинку, рух стрімкий і цілеспрямований. При цьому на другий план відходять будь-які частковості, все, що несуттєве з погляду невпинності руху. Справді, Михайло ніколи не потрапляє в полон якихось ідей, проблем, спокусливих явищ. При безмежному розгалуженні творчих зацікавлень він ніколи не заходить у глухі кути окремих напрямків, завжди зберігає відчуття їх вичерпності.

Художника Селезінку відзначає постійна внутрішня невлаштованість, емоційний неспокій. Він безперервно шукає, змінює, експериментує. Михайло блискуче виявляє себе в серіалах і варіантних композиціях, в авторських техніках, що з'являються як наслідок унікального підходу до тих чи інших окремих тем. Художник Селезінка абсолютно неперевершений у здатності працювати "на одному диханні", "на одному імпульсі". Це вміння, до того ж, продемонстроване ним на чималій кількості великоформатних робіт, зокрема пейзажів, які просто вражають ефектом легкості і невимушеності. Очевидно, в цих рисах -- ознаки вищої майстерності художника.

Михайло Селезінка саме в тому віці, коли, здавалося б, природною стає потреба зупинитися, оглянутися, підбити підсумки. Але він зовсім не планує гальмувати, знижувати темпи. Сьогодні вони ті ж, що і десять, двадцять років тому. Та ж сила творчого захоплення світом, та ж гострота і оперативність реакції, те ж негаснуче бажання осягнути неосяжне. Безумовно, є щось, що дозволяє відрізнити Селезінку теперішнього, збагаченого життєвим і творчим досвідом, від того, перед яким лише починав розкриватися світ мистецтва. Насамперед, це філософська солідність, поглиблена професійна свідомість художника. Це і широта світогляду і розвиненість критичного мислення, а у зв'язку з цим -- певна зміна фронту творчих зацікавлень. Безумовно, це і доведена до досконалості професійна майстерність художника.

Але є і парадокс у цьому порівнянні -- парадокс, який полягає в тому, що нинішній Селезінка практично за всіма параметрами потужніший за колишнього. Твори, виконані за останні роки, переконують у цьому. Вони свідчать, що художник у свої 60 років заклав основу для нового потужного старту, чергового прориву, який, без сумніву, виведе його на нові високі орбіти. Є всі підстави сподіватися, що Михайло Селезінка і надалі зберігатиме свої найкращі якості, залишатиметься внутрішньо чистим художником, зразком відкритості і емоційної щирості і водночас продовжуватиме збагачувати мистецтво чудовими і неповторними творами.

» 
Пітер Джексон хоче Джорджа Клуні або й Роберта де Ніро
 
На хвилі популярності у рідній Австралії Пітер Джексон не має жодного бажання сидіти, склавши руки. Мабуть, тому мегавідомий завдяки екранізації толкієнової культової трилогії про Володаря перснів режисер вирішив узятися за наступний, не менш перспективний прожект. Це буде римейк фільму "Кінґ-Конґ" -- стрічки із підручника про кінематограф.

Мало того, його аґенти вже поїхали виловлювати на полях вічноквітучої голівудщини двох не менш культових акторів -- Джорджа Клуні та Роберта де Ніро. Ці двоє відважних дядьків -- претенденти на роль Містера Поганого Хлопця -- Карла (на жаль, не Марла) Денгема. На роль падружки Великої Мавпи вже вирішено запросити Наомі Вотс.
Детальніше>>
» 
Попелюшка у стилі "Ігор розуму"
 
Команда оскароносних "Ігор Розуму" (Beautiful Mind) знову зібралася докупи. Цього разу вони вирішили зробити не менш чудернацьку стрічку на ім'я Cinderella Man, Чоловік-Попелюшка по-нашому. Так-от. Режисером буде Рон Говард, сценарист -- Аківа Ґолдсман, продюсерами -- Браян Ґрейзер та Пенні Маршалл. А далі -- ням-ням -- мандиґалки. Перший -- жіночий. Музон для стрічки вигадуватиме Джеймс Горнер, що озвучував Titanic (май хар вил ґо он!!!!). Другий мандиґалок -- головну роль виконає втікач з рідліскотового "Тріполі", славетний Расел Кров (брак відповідних слів).
Детальніше>>
» 
Ніколь Кідман та ООН'івські інтриги
 
Режисер Сідней Поллак ("Три дні Кондора", 1975; "Фірма", 1993), погодився на пропозицію зробити новий крутий "екшен" про політичні скандали в Організації Об'єднаних Націй. Симпатюлька Ніколь Кідман зіграє роль південноафриканської перекладачки, що випадково підслухала бесіду про змову з метою скинення уряду. Вона зв'язується зі скептиком-аґентом ФБР (на цю роль хочуть купити Шона Пенна), і разом вони намагаються зламати хитрі ООН'ячі плани.

Зйомки планують почати у Новім Йорку наступного року навесні.
Детальніше>>
» 
Джоді Фостер плюс Люк Бессон
 
"Флора Плам" (Flora Plum) -- режисерська робота Джоді Фостер. Планували, що у вересні 2000 року USA Films дасть грошей та почне роботу. Але виконавець головної ролі Рассел Кров тоді був травмований і відмовився від зйомок, а сама Джоді Фостер помандрувала в лапи Девіда Фінчера, би си файнючо пострашитися у його "Кімнаті страху".

А зара про режисерську ідею чудової акторки згадав мсьє Люк Бессон. Він погодився дати цьоці Джоді $24 млн, би та собі зробила кіно. Зйомки почнуться навесні 2004-го року. Продюсувати їх буде компанія Egg Pictures, що належить самій пані Фостер.
Детальніше>>
Зміст Поступу
Перша сторінка
  ·  Кінець безкоштовної освіти 
  ·  У Францію по перемогу 
  ·  Опозиція чекає на Кучму 
Погляд
  ·  Ні "парламентському" президенту 
  ·  Ікона вже у Львові 
  ·  Київ 
Поступ у Львові
  ·  Розалія ГОРГУТ: Ми облаштовуємо Львів поступово 
  ·  Форум молодіжної співпраці 
  ·  Вирок для "Галицького вибору" 
  ·  Час весело святкувати 
  ·  Стажування за кордоном 
  ·  Сала нарешті представлять 
  ·  Небезпека закриття гуртожитків 
  ·  Про перспективи української преси 
  ·  ХРОНІКА 
Поступ з краю
  ·  Мороза випробовують на демократичність 
  ·  Політреформа не пройде 
  ·  Влада визнала корупцію 
  ·  Українців стало ще менше 
  ·  Парламент, як світлофор 
  ·  Україна заплатить за літак 
  ·  КРАЄВИД 
Поступ у світі
  ·  Литва ініціює імпічмент 
  ·  Ракетний прорив США 
  ·  Право на символи 
  ·  Праві за єдиного кандидата? 
  ·  За забаву до цюпи 
  ·  Смерть від перегріву 
  ·  СВІТООГЛЯД 
Економіка у Поступі
  ·  Президент продає "Криворіжсталь" 
  ·  Нафтотранспортні сумніви 
  ·  Фальшмарка 
  ·  Ліки будуть без ПДВ? 
Мікроскоп пана Юрка
  ·  Мікроскоп пана Юрка 
Арт-Поступ
  ·  Непідвладність творчого духу 
  ·  Пітер Джексон хоче Джорджа Клуні або й Роберта де Ніро 
  ·  Попелюшка у стилі "Ігор розуму" 
  ·  Ніколь Кідман та ООН'івські інтриги 
  ·  Джоді Фостер плюс Люк Бессон 
Поступ життєзнавства
  ·  Найнещадніший лихвар -- час 
  ·  Надмірність шкодить 
  ·  Шляхетно соромитися найкращого 
Спорт-Поступ
  ·  За крок до подіуму 
  ·  Зірки спалахують у Львові 
  ·  "Мілан" не гратиме в чемпіонаті 
Пост-Faktum
  ·  Вино на десерт 
  ·  КАЛЕНДАР