Поступ
< bgColor="#ffffff" leftMargin=0 topMargin=10 marginwidth="0" marginheight="10"> Classifieds


  ·  · 
 
Пост-Faktum  » 


Фізкультура як наркотик
Бен ДЖОНСОН
 
Щоденна робота над собою в спортзалі може призвести до виникнення залежності від фізичних вправ, фактично співвідносної з наркотичною. Такого висновку дійшли британські науковці за результатами дослідження, яке завершили кілька днів тому.

Як пише газета The Daily Telegraph, науковці з'ясували, що відділи мозку, які відповідають за пристрасть до наркотиків, алкоголю та азартних ігор, можуть ставати вкрай активними, коли фаната фітнесу позбавляють фізичних вправ. Ці висновки можуть покласти край давнім суперечкам про те, чи є залежність від вправ фізичним або психологічним феноменом.

Діагноз "залежність від фізичних вправ" ставлять, коли вправи стають головною подією дня і отримують пріоритет над сім'єю, роботою та міжособовими стосунками. В найбільш яскраво виражених випадках у залежних розвивається депресія, з'являється почуття тривоги та порушується сон.

На думку психологів, залежність від фізичних вправ рідкісне явище, але кількість випадків все збільшується. Нові дослідження (вже американських науковців) на тваринах, результати яких опублікував журнал Behavioural Neuroscience, дають підстави припустити, що це проблема фізичного, а не психологічного характеру.

Група, яку очолював доктор Джастін Роудз з Університету охорони здоров'я і природних наук в Ореґоні, вивчала мозкову діяльність двох груп мишей, в яких відібрали колесо для вправ. До першої групи належали звичайні лабораторні тварини, до другої -- миші, виховані на любові до бігу.

Доктор Роудз заявив: "Всі миші бігають у колесі, і, отже, мають мотивацію до бігу". Проте спеціально виведені миші володіють генетичною схильністю до бігу на більш довгі дистанції. "Вони можуть індивідами, одержимими бажанням бігти", -- додав він.

За шість днів звичайні миші пробігали близько двох миль, а спеціально виведені миші -- шість миль. Через тиждень у половини мишей у кожній групі відібрали колесо. В усіх мишей, позбавлених фізичних вправ, було зазначено підвищений рівень активності в 16 з 25 відділів мозку. Найбільш високою активність була у спеціально виведених мишей.

"У мишей-бігунів у деяких відділах мозку активність була надзвичайно високою, -- зазначив Роудз. -- Це були ті ж відділи мозку, які активізуються, коли пацюків позбавляють звичної дози кокаїну, морфіну, алкоголю або нікотину".

Висновки дають підстави припустити, що миші, яким не дають бігати, відчувають фізичний потяг до вправ. На думку науковців, така реакція може виникати і в людей, -- повідомляє інтернет-видання mignews.com.ua.

Обговорити в форумі» 
Львівські назви
Ілько ЛЕМКО
 
Львів дуже багатий на назви -- назви районів і вулиць, гір і річок, назви старі й нові, відомі й забуті, знані і незнані. До речі, сам Львів має аж 18 офіційних назв п'ятьма різними мовами.

Українською Львів ще називали в різні часи Львівград, Львівгород, а також Ільвів, польською -- Lwow, Lwowgrod, Lwigrod, німецькою -- Lemberg, Lemborg, Lemburg, Lowenburg, латиною -- Leopolis, Leontopolis, Leopolia, Liwowia, Lemburga, Leone, російською -- Львов.

А щодо районів , то найколоритніший район Львова це Личаків -- єдиний, який офіційно зберіг до сьогодні свою старовинну назву. Цей район був заселений ще з XV століття, коли купецькі каравани йшли дорогою, яка тоді звалася Глинянською, до Кафи і Константинополя. Назва ж Личаків походить з кінця XVI століття і є перекрученим німецьким "Лютценгоф", тобто двір Лютців, німецьких колоністів, які оселилися тут декілька століть тому. Ще одна теорія, яка вважається менш вірогідною, виводить цю назву від "личаків", бідного населення, яке носило плетене з соломи взуття.
Детальніше>>
» 
КАЛЕНДАР
 
Свята та пам'ятні дні

Введення в Храм Пресвятої Богородиці

Іменинники

Марія, Всемил, Барбара, Любомила

Уродинники

Сергій Бубка (1963) -- один з найвидатніших атлетів-стрибунів ХХ ст.
Детальніше>>
» 
Ідеальна канапка
Матвій СМАЖЕНИЙ
 
Британські науковці розробили математичну формулу виготовлення ідеального тосту, тобто підсмаженого хліба з маслом. Отримане ними співвідношення описує потрібну для оптимального смаку температуру хліба й масла та інші параметри тосту.

Фахівці працювали над цим завданням протягом трьох місяців, а вартість їхніх послуг становила 10 тис. фунтів (близько $17 тис.). Харчова компанія Arla Foods, що заплатила за дослідження, хотіла точно знати, як саме масло впливає на смак усього бутерброда. Спочатку науковці з'ясували, що людям дуже подобається, коли на тості залишаються шматочки масла, що частково розплавилися: тоді бутерброд смачний і виглядає дуже апетитно, -- повідомляє ВBС.
Детальніше>>