BRAMA - News - Weather - Elections - Business - Sports - Brama Press - Calendar - Classifieds    Перша сторінка.    Погляд.    Поступ у Львові.    Поступ з краю.    Поступ у світі.    Економіка у Поступі.    Аналітика у Поступі.    Арт-Поступ.    Людина Поступу.    Спорт-Поступ.    Пост-Faktum.   
  Цитата Поступу
 
12 жовтня 2019 р.
   ·  на головну  · 1999-2002  · досье  · архів світлин  · форум
Услуги русских грузчиков в Москве и регионах Открутить полку или зеркало от стены; аккуратно снять люстру, отсоеденив электричество; отсоеденить шланги от стиральной и посудомоечной машины; просверлить отверстия в новой квартире, чтоб повесить картину, а также многое другое, подсилу нашим грузчикам, которые всегда готовы выполнить любую работу. И это всё входит в стоимость услуг грузчиков, без наценок и накладок. Обращаясь к нам, Вы получаете качественный сервис, с широким спектром услуг, не переплачиваете за дополнительные...
Купол
Львів
  22:31 14-10-2019 -   У Львові учні ліцею імені Героїв Крут склали урочисту клятву та отримали новий Прапор  
  22:8 14-10-2019 -   Син легендарного львівського тренера очолив одеський “Чорноморець”  
  22:7 13-10-2019 -   На «похороні» начальника львівської поліції зіграв шкільний оркестр  
  21:45 13-10-2019 -   Двоє вуличних грабіжників забрали у 47-річного львів’янина наплічник з мільйоном гривень  
  10:47 04-10-2019 -   У передмісті Львова літак АН-12 здійснив аварійну посадку, п'ятеро членів екіпажу загинули  
Україна
  21:51 14-10-2019 -   У поліції порахували учасників акцій у Києві  
  16:9 14-10-2019 -   Націоналісти пішли маршем слави УПА, виступають проти "Штайнмаєра"  
  10:9 14-10-2019 -   Медміністру Скалецькій призначили 4 радників “для продовження реформ і налагодження співпраці”  
  9:52 12-10-2019 -   Скандальний суд поновив Шевчука на посаді глави Конституційного суду  
  9:45 12-10-2019 -   Порошенко і Зеленський опинилися у протилежних кінцях рейтингу довіри  
Світ
  15:50 14-10-2019 -   Сурков назвав “путінізм” діючою ідеологією та глобальним політичним лайфхаком  
  11:48 14-10-2019 -   Вибори у Польщі: партія влади перемогла, проходить і блок ультраправих  
  10:24 14-10-2019 -   Тайфун в Японії забрав життя 44 людей  
  10:3 14-10-2019 -   Уганда анонсувала закон про смертну кару для гомосексуалістів  
  23:0 13-10-2019 -   PiS перемагає на польських виборах і покращила свій попередній результат    ·  · 
 
Поступ 1999-2002 рр. у попередній версії

Людина Поступу  »  ІДЕЇ

___________________________________________________________________________

Спадщина Володимира Соловйова
Юля ГОГОЛЬ, Ігор МЕЛЬНИК
 
Володимир Соловйов
Людина -- істота безконечна, яка створена, щоб матеріальний світ наповнити сенсом. Саме такою є одна з тез визначного російського філософа Володимира Соловйова, від дня народження якого минуло 150 літ.

Лист Папи

З нагоди проведення конференції надійшов лист-привітання від Святійшого Отця Івана Павла ІІ, в якому зазначено: "Ця подія, що об'єднує у Львові представників східної і західної культур, дозволить їм порівняти свої погляди на істину єдиного Євангелія Христа і почерпнути з цього можливе взаємне збагачення, що підтвердить необхідність для Церкви навчитися дихати двома легенями: східною і західною традиціями. Окрім суто культурного виміру цієї події, варто відзначити її незаперечну вселенську значимість у сучасному релігійному контексті.

Одним з основних прагнень Володимира Соловйова, який дуже добре знав молитву, з якою Христос звернувся до свого Отця під час Тайної Вечері (Ів. 17, 20-23), було досягнення єдності Церкви. Змалечку вихований у глибокій православній духовності, Соловйов пройшов численні етапи формування світогляду і на цьому шляху мав можливість ознайомитись із західною філософською думкою. Проте розчарований неповними відповідями, які людська думка давала на тривоги, що хвилювали серце, він 1872-го повертається до християнської віри, віри його дитинства.

Досвідчивши Божу Мудрість та переконавшись у духовному підґрунті життя, Соловйов своїми думками і своєю інтуїцією стосовно філософії моралі і сенсу історії, спричинився до багатого розквіту сучасної російської думки, що позначилося також на європейській культурі, сприяючи плідному діалогові щодо основних питань богослов'я і духовності.

У роки зрілості Соловйов плекає палке бажання про поєднання та сопричастя Церков, при цьому кожна з Церков, вносячи цінності своєї традиції у спільну скарбницю, повинна почувати себе відповідальною за сутність єдності віри та церковного правопорядку. Щоб досягнути цієї мети, такої дорогої для великого російського мислителя, Католицька Церква неухильно і послідовно залучається до цієї справи на всіх рівнях суспільного життя".

Психологія Сходу

На конференцію прибули професори та кваліфіковані знавці Соловйова з усієї України, Росії, Польщі. "Увага учасників конференції буде зосереджена на праці Володимира Соловйова "Росія та Вселенська Церква". Один із висновків цієї книжки -- чвари між Церквами мають не так канонічну, як політичну мотивацію," -- сказав під час відкриття форуму голова оргкомітету, директор Інституту церковного права (УКУ) о. д-р Михайло Димид.

У своїй доповіді Михайло Димид зазначив, що для подолання цих чвар потрібна безпосередня участь християн Західної Церкви для того, щоб "православні християни змогли скинути ланцюги певної зашореності, у якій більшість з них опинилася". Це можна зробити через пошук компромісів і взаємного сприйняття у різних ділянках, які "мали б вилитися в поки що утопічну ідею -- скликання Собору."

"Лише панправославний Собор, проте під благословенням Римського Архиєрея, міг би вивільнити православних християн від вузьких партикуляризмів, оскільки мав би канонічно-правову основу. Допомога Західної Церкви полягала б у тому, щоб створити таку сприятливу атмосферу, коли православні християни самі вирішуватимуть свої справи за традицією відносин Західної і Східної Церков першого тисячоліття," -- вважає о. д-р Михайло Димид, нагадавши слова Володимира Соловйова: "Щоб вести суспільне життя всього людства до цілі божественної любови і визначати суспільну думку у бажаному для божественної істини напрямку, необхідно, щоб у Церкві було оповите божественним авторитетом вселенське управління".

Шлях Володимира Соловйова

У 1887 році Роман Шептицький (майбутній Митрополит Андрей) здійснив подорож в Україну та Росію, під час якої познайомився із філософом Володимиром Соловйовим та істориком Володимиром Антоновичем.

Володимир Соловйов народився 16 січня 1853 року і був сином історика Сергія Соловйова. У періоди дитинства та юності ніщо не вказувало на те, що Володимир стане релігійним філософом. На вимогу батька вступив на історико-філологічний факультет у Москві, але довго там не провчився. У цей період він не вірив у Бога взагалі, а вірив в силу науки. Також не мав потягу до гуманітарних наук, філософії та релігії.

Перший духовний досвід і потяг до філософії Соловйов отримав на... фізико-математичному факультеті. І вже маючи 21 рік, він заперечив себе юного і написав магістерську працю "Криза західної філософії (проти позитивістів)" Відтак залишає фізико-математичний факультет, екстерном здає іспити на історико-філологічному і йде вільним слухачем до Духовної академії.

Коли в Росії Володимир Соловйов заявив, що прийняв католицьку віру, Церква заборонила друкувати його твори. Він їде до Заґреба, де живе в резиденції місцевого єпископа і веде з ним довгі розмови про об'єднання церков. Католицький єпископ був вражений його побожністю. Деякий час живе у Парижі і постійно пише про об'єднання церков. У 90-х роках ХІХ століття Соловйов розчаровується у власних поглядах і останні роки життя проходять у депресії. У 1896 році філософ таємно вступає у сопричастя з Російською Греко-Католицькою Церквою. Його мрії про церковну єдність так і не здійснилися. Помер мислитель 31 липня 1900 року. Твори Соловйова були критиковані як і католиками, так і православними.

У своєму вченні Соловйов є часто непослідовний, але доволі неоднозначний і революційний. Філософ у своїх творах поділяв Всесвіт на два діаметрально-протилежні світи: матеріальний і духовний. За його вченням -- все, що матеріальне -- негативне, все, що духовне - правильне, і до цього потрібно прагнути. Людина стоїть на межі цих двох понять і тому мусить прагнути відійти від матеріального і досягнути духовного.

Поганим він уважав роз'єднаність церков, тому присвятив немалий шмат своєї роботи заклику до об'єднання Католицької та Православної Церков (в богослов'ї це називається екуменізм, тепер це поняття включає об'єднання не тільки Католицької і Православної церков, а й усіх християнських). До того ж, філософ подає об'єднання не як унію, а як духовне єднання двох церков, при чому кожна з них зберігає свою незалежність, традицію, бачення світу. Найкращим виявом єднання, за Соловйовим, буде рівноправний діалог і повне взаєморозуміння між двома традиціями. На конференції науковці назвали цю теорію утопічною.

Також філософ викликав суперечки своїм баченням національного питання. Саме поняття нації він розглядав як щось вельми негативне, бо воно розділяє людей. Отже, саме існування національностей він вважав чимось, що потрібно подолати в майбутньому.

Нетрадиційно Соловйов розглядає і час. За його теорією, час потрібно сприймати цілісно, а не розглядати як розділення на минуле, теперішнє і майбутнє. Мислитель стверджує, що якщо ми будемо сприймати час в цілому, то зможемо впливати на своє майбутнє, пробачаючи помилки минулого. Саме через те, що не вміємо вибачати огріхів минулого, тому що люди злопам'ятні і не здатні пробачати, ми не можемо змінити на краще майбутнє. Негативною є і традиція, вважає Соловйов. Адже традиція -- надбання минулого. До того ж, традиції всі різні і розділяють людей в їхніх поглядах, а розділення -- матеріальне. Таким чином, буквальне розуміння традиції призводить до ворожнечі. Найгіршими речами в світі мислитель вважав війну і мілітаризм.

Єдність

Доповідаючи на конференції, о. Ігор Поцелюх окреслив такі основні принципи, які на думку Соловйова, мали б стати вихідною точкою для єдності Церков: визнання фундаментальної єдності обох Церков в Ісусові Христові; моральна потреба й обов'язок вживлення цієї фундаментальної єдності в "кровообіг" чисто людських стосунків обох церковних середовищ.

Одним із завдань конференції було проаналізувати погляди філософа, надати їм актуального звучання та привернути увагу сучасників до цієї праці, яка нещодавно вийшла українською мовою, утвердити її значення для греко-католиків та православних різних деномінацій в Україні.

У доповіді на конференції кардинал Філіп Барбарен звернув увагу на значення спадщин митрополита Андрея Шептицького та отця Поля Кутюр'є з Ліона в примиренні Сходу і Заходу. Голова Товариства Соловйова в Женеві Патрік де Лоб'є наголосив на значенні Флорентійського та Берестейського соборів у будуванні мостів до єдності християн.

"Церква єдина в серці Христа", -- так вважає кардинал Барбарен, архієпископ Ліонський. І продовжує: "Я впевнений, що повернувшись з України, буду говорити про вас, про велику силу динамізму у вашій Церкві. У Франції церкви спорожніли, а духовенство постаріло, середній вік священика -- це 70 або й більше років. Відвідавши вашу духовну семінарію і побачивши молоде покоління людей, які готуються стати священиками, я був приємно вражений. Україна бідна і багата водночас. Це держава, яка дуже багата на людські ресурси, вона має величезний потенціал".

Під час конференції було проведено також круглий стіл під головуванням Тараса Возняка, головного редактора часопису "Ї", з виступами на тему: "Сучасні еклезіології та діалог між російським, польським й українським суспільствами". У рамках конференції 1 листопада відбулась спільна панахида на могилах українських та польських вояків, яку провели три кардинали: Філіп Барбарен, архієпископ Ліонський, Мар'ян Яворський, архієпископ Львівський та Любомир Гузар, Патріярх УГКЦ.
» 
Безумний говорить у серці своїм
 
Безумний говорить у серці своїм: Нема Бога! Зіпсулись вони, і обридливий чинять учинок, нема доброчинця!..

Господь дивиться з неба на людських синів, щоб побачити, чи є там розумний, що Бога шукає.

Усе повідступало, разом стали бридкими вони, нема доброчинця, нема ні одного!..

Чи ж не розуміють всі ті, хто чинить безправ'я, хто мій люд поїдає? Вони хліб Господній їдять, та не кличуть Його...
Детальніше>>
Зміст Поступу
Перша сторінка
  ·  11 вересня у Стамбулі 
  ·  Ігор Адамчук іде на підвищення? 
  ·  Олег КУЗАН: Мерія є абсолютно відкритою для львів'ян 
Погляд
  ·  Донецьк понад усе 
  ·  Рятівні дотації 
  ·  Міняю Тузлу на Чечню 
Поступ у Львові
  ·  "Екстазі" на пошті 
  ·  Українсько-європейська дружба 
  ·  1:0 на користь Медведчука 
  ·  Акція проти чужого Львова 
  ·  Не заплатиш -- прав не отримаєш 
  ·  Чиновники думають про йод 
  ·  Право на житло 
  ·  Допомоги потребують усі діти 
  ·  ХРОНІКА 
Поступ з краю
  ·  Більшість на межі розколу 
  ·  Заберіть свій бюджет 
  ·  Багатовекторний парламент 
  ·  Парламент узаконив діаспору 
  ·  Телебачення мусить українізуватися 
  ·  Есдеки криміналізують Закарпаття 
  ·  КРАЄВИД 
Поступ у світі
  ·  Майкла наказано заарештувати 
  ·  Нові вибухи у Стамбулі та Іраку 
  ·  Кінець епохи лівиці? 
  ·  Люди 2003-го року 
  ·  Звідки у комуністів гроші 
  ·  Чехи побоюються словацьких ромів 
  ·  СВІТООГЛЯД 
Економіка у Поступі
  ·  Проблемні податки 
  ·  Середній клас: народження 
  ·  Велике прання у Держфінмоніторинзі 
  ·  "Кишенькові" гроші в законі 
  ·  НОВИНИ ЕКОНОМІКИ КОРОТКО 
Аналітика у Поступі
  ·  Кавказький синдром 
Арт-Поступ
  ·  Останній патрон для знеможених 
  ·  ТЕАТР 
  ·  Сенсації для вузького кола? 
Людина Поступу
  ·  Спадщина Володимира Соловйова 
  ·  Безумний говорить у серці своїм 
Спорт-Поступ
  ·  Нехай переможе найкращий 
  ·  Велика сенсація маленької країни 
  ·  Пам'ятаємо про вчителів 
  ·  "Золота" Наталка 
  ·  НОВИНИ СПОРТУ КОРОТКО 
Пост-Faktum
  ·  КАЛЕНДАР