Жовківський район розташований на північний захід від Львова. Відстань від Жовкви до обласного центру: залізницею -- 34 км, шосейними шляхами -- 27 км.
Територія району 1295 квадратних кілометрів. Населення (на 1. 01. 2003 рік) 108,6 тис. осіб. Міське населення становить 32,9%.
До складу району входять три міста: Жовква (13,4 тис. мешканців), Рава-Руська (8,1 тис.), Дубляни (9,6 тис.); два селища міського типу: Куликів (3,9 тис.), Магерів (2,3 тис.), 165 сіл та хуторів, об'єднаних у 39 сільських рад
Район має дуже вигідне прикордонне розташування, бо межує з державним кордоном Польщі. Входить до складу Єврореґіону "Буг". На території району розташований автомобільний пункт пропуску через кордон Рава-Руська-Гребенне.
Корисні копалини району: торф, буре вугілля, вапняки, гончарна глина, пісок, мінеральні води. Розвідано достатньо потужне, перспективне родовище коксівного кам'яного вугілля в околицях села Любеля, експлуатація якого потребує будівництва нової шахти. Знайдено біля міста Жовкви напірні сірководневі води з температурою 390 градусів, що дозволяє у перспективі їх використання як термальних.
Галузева структура економіки району представлена сільським господарством, яке орієнтоване на вирощування зернових, технічних культур і овочів та молочно-м'ясне тваринництво. Валова продукція сільського господарства 168,4 млн грн, з них рослинництво -- 84,3 млн грн, тваринництво -- 84,1 млн грн. Із 78,3 тисяч гектарів сільгоспугідь, 53,5 тис. га належать до господарств населення, а 5 тис. -- фермерам. У структурі сільгоспугідь рілля складає 67%, луки та пасовища понад 31%, сади -- 2%.
Обсяг промислової продукції у 2003 році, за даними Львівського обласного управління статистики, 83,1 млн грн, що становить 1,5% продукції області. У промисловому виробництві переважають переробка сільськогосподарської сировини, виробництво взуття, кухонних меблів, парфумерно-косметичної продукції, металообробка, лісозаготівля. Харчова промисловість дає 59% всієї промислової продукції району, деревообробна -- 13,6%, легка -- 9,8%, машинобудування та металообробка -- 7,4%.
Район має сприятливі умови для організації туристичної діяльності. Жовківщина багата на пам'ятки історії та архітектури, на визначні місця, пов'язані з історичними подіями, з життям і діяльністю видатних людей. За кількістю пам'яток вона займає друге місце в області після Львова. Центр Жовкви перетворений у державний історико-архітектурний заповідник, який викликає велику зацікавленість у туристів і гостей міста. Всього у районі: археологічних пам'яток -- 27, пам'яток архітектури -- 49, історичних -- 82.
18 жовтня 2000-го року районна рада затвердила ухвалу "Про символіку Жовківського району", згідно з якою затверджено Великий герб Жовківського району. Це щит з гербом району, увінчаний стилізованою територіальною короною зі зубцями з липових і дубових листків, підтримують щитотримачі -- справа (геральдично) срібний грифон, зліва -- золотий коронований лев, внизу -- малинова стрічка з жовтим написом "Жовківський район".
Герб Жовківського району: на щиті, у срібній брамі стоїть на задніх лапах золотий лев із червоними очима, язиком та пазурами, у правій передній лапі він тримає золотого ключа.
А сама Жовква має два герби. Герб австрійського періоду має вигляд розділеного навпіл щита, на якому зображені половини гербів Собєських і Радзивілів. І сучасний герб: в золотому полі Святий Іван, що тримає в правій руці золоту чашу, в лівій -- чорну змію. Одежа синя, плащ червоний. Щит обрамлений декоративним картушем і увінчаний срібною міською короною з трьома вежками.
15-16 листопада у Жовкві відбулися урочистості з нагоди 400-річчя надання місту маґдебурзького права. З цієї нагоди голова Держкомбуду України, член СДПУ(о) Валерій Череп став почесним громадянином Жовкви № 1. Відзнаку голові Держбуду присвоїли депутати Жовківської міської ради під час проведення спільного святкового засідання із депутатами Жовківської обласної ради. "До святкування ювілею отримання нашим містом маґдебургського права Держкомбуд долучився максимально. Відремонтовано фасади будинків на центральній площі, відреставровано пам'ятки архітектури, перебудовано центральну міську площу. Депутати проявили велику мудрість, адже внесок урядової установи та її голови у відродження архітектурної Жовкви важко переоцінити", -- зазначив новопризначений голова Жовківської райдержадміністрації Петро Грень.
Неважко здогадатись, що коли б до ювілею втримався на своїй посаді попередній голова райдержадміністрації Петро Комар, то почесним громадянином Жовкви № 1 міг би стати хтось з іншої партії. |