Шестеро політичних сил найближчим часом будуть доводити, яким є імідж кожної із них у новообраному парламенті, на що вони здатні піти, щоби здобути владу. Для початку їм усім доведеться поборотися за місце під сонцем у стінах ВРУ – взяти участь у тепер вже народних іграх “парламентська більшість” і “спікеріада”. Хоча не цілком можливо, що гри як такої не буде, а все завершиться вольовим рішенням президента Леоніда Кучми.
Почнемо, як це не дивно, відразу з єдиного висновку: переможець передвиборних змагань блок Віктора Ющенка “Наша Україна” у своїй парламентській діяльності реально не потребуватиме існування більшості у Верховній Раді й усе ж зможе реалізувати свою програму. Це відбудеться наперекір усім чуткам про життєву необхідність об’єднання “НУ” і “ЗаЄдУ!”. Відсутність у “НУ” серйозно заангажованих у владу та брудний бізнес особистостей плюс професіоналізм та пропозиції блоку завжди знайдуть необхідні 226 голосів для прийняття позитивного рішення. І тоді не буде мати значення, хто віддав “Нашій Україні” свій голос – комуніст, “єдун” чи “есдек”. Але це ми бачитимемо через кілька місяців або навіть восени, а тепер “НУ”, ніде правди діти, потребує більшості більше, ніж хто інший.
Перш за все, у “мозковому центрі” блоку розуміють, що сьогодні в українській політиці не заїдеш далеко без посад у керівництві Верховної Ради й уряду. Пропрезидентський тріумвірат КПУ-”ЗаЄдУ!”-СДПУ(о) намагатиметься не допустити проходження висуванця “Нашої України” на посаду спікера або принаймні першого віце-спікера парламенту. Однак комуністи не захочуть позбутися іміджу опозиційної партії і тому не погодяться віддати голоси за кандидата від “єдунів” (яким, імовірно, буде І. Плющ) чи від СДПУ(о) (В. Медведчук). Соціалісти та тимошенківці також не підуть на зближення з провладними партіями. Найбільш імовірною в боротьбі за керівництво ВРУ виглядає коаліція “Нашої України”, КПУ і “Блоку Юлії Тимошенко”, які посіли, відповідно, перше, друге та четверте місця. Радше за все, в Києві поділяють погляди народних депутатів Тараса Стецьківа і Тараса Чорновола, що союз фракцій “За ЄдУ!” і “НУ” був би поразкою української демократії, і співпрацюватимуть з фракцією Тимошенко. Логічне запитання, чому не з Морозом? Логічна відповідь: у нього не вистачить голосів для подолання бар’єру у 226 голосів. Таким чином “Наша Україна” отримає свого спікера (навколо прізвища тривають переговори), комуністи – першого віце-спікера (Адам Мартинюк), тимошенківці – другого заступника голови ВР (Матвієнко, Онопенко, Головатий). Принаймні тільки так Ющенко зможе поставити на місце “єдунів” і покаже себе реальною політичною силою.
Щодо парламентських комітетів, то вони, швидше за все, буде поділено пропорційно до кількості народних обранців у фракції. Безумовно, що це не задовольнить СПУ і СДПУ(о), але вони візьмуть і це, бо налякані швидким і жорстким розподілом сфер впливу між “Нашою Україною” та “За ЄдУ!”. Блок Тимошенко віддасть частину своїх комітетів за віце-спікера, а тому буде задоволений.
Наступним кроком у кар’єрі блоку “Нашої України” як політичного суб’єкта стане Кабмін. Сумнівно, що Віктор Ющенко погодиться очолити уряд, у якому не буде Юлії Тимошенко. Принаймні до цього всіх зусиль докладе особисто президент Леонід Кучма. Комуністи відпадуть в урядовому питанні через свої неринкові підходи і страх Кучми отримати дзвінкий ляпас від Заходу, якщо частина міністерських портфелів опиниться в руках лівих. Швидше за все, “НУ” погодиться затвердити висуванця президента на посаду прем’єра (звичайно, “єдуна” або близьку до них людину) взамін на половину міністерських посад і всі посади віце-прем’єр-міністрів. Решта питань, які будуть голосуватися в сесійній залі, будуть прийматися ситуативною (або хаотичною) більшістю. Ми будемо свідками, коли кожного разу по-новому вибудовуватиметься конфігурація у Верховній Раді, коли будуть збігатися або розбігатися інтереси політичних сил. Під час призначення нового генпрокурора комуністи не проголосують за кандидата він “Нашої України”, а можуть підтримати когось від “Єди”, у соціальних питаннях КПУ буде підтримувати “НУ тощо. |