BRAMA - News - Weather - Elections - Business - Sports - Brama Press - Calendar - Classifieds    Перша сторінка.    Погляд.    Поступ у Львові.    Поступ з краю.    Поступ у світі.    Львівські обсервації.    Медичний Поступ.    Поступ науки і технологій.    Поступ комп''ютерних технологій.    Кінопоступ.    Спорт-Поступ.    Розмаїтий Поступ.    Арт-Поступ.    Наша Афіша.    Пост-Factum.   
  Цитата Поступу
Сію, сію, посіваю, З Новим роком всіх вітаю! Щоб Вам весело жилося, Щоб задумане збулося.
 
26 листопада 2020 р.
   ·  на головну  · 1999-2002  · досье  · архів світлин  · форум
Купол
Львів
  12:16 22-11-2020 -   В 11 містах України проходить другий тур виборів міських голів  
  11:22 01-11-2020 -   Помер 52-річний голова Мурованської ОТГ Зіновій Петрух  
  11:18 01-11-2020 -   Мер Львова повідомив про підтверджений Covid-19 у дружини і тещі  
  9:48 18-09-2020 -   Партія «Слуга народу» оголосила своїх кандидатів на Львівщині  
  11:44 30-08-2020 -   У Львові поховали першого мера міста Василя Шпіцера  
Україна
  11:17 01-11-2020 -   Керівник Венеційської комісії відреагував на законопроєкт Зеленського стосовно КС  
  11:16 01-11-2020 -   Оновлення складу КС узгоджено з ЄС та послами G7 – Арахамія  
  11:16 01-11-2020 -   Новий антирекорд в Україні: 8752 випадки коронавірусу за добу  
  11:16 01-11-2020 -   Україна готова вести діалог із білоруською опозицією, але є умови – Кулеба  
  11:16 01-11-2020 -   Зеленський пропонує припинити повноваження всіх суддів КСУ: текст законопроєкту  
Світ
  11:18 01-11-2020 -   Останні новини 11:14 ( 1.11.2020) В історичній частині Квебеку зловмисник напав на людей, є вбиті й поранені  
  11:17 01-11-2020 -   Попередні результати виборів у Грузії: лідирує правляча партія, опозиція каже про фальсифікації  
  15:31 27-09-2020 -   Нагірний Карабах: армія Азербайджану взяла під свій контроль 6 селищ  
  15:30 27-09-2020 -   Вірменія оголосила загальну мобілізацію і військовий стан  
  10:38 16-09-2020 -   ЄС вважає Лукашенка незаконним президентом Білорусі. Україна теж висловилася    ·  · 
 
Поступ 1999-2002 рр. у попередній версії

Погляд  » 

___________________________________________________________________________

Як зберегти пам’ятки Львова?
 
Присяжний пригадав історію будинку на Валовій, 15
Зорієнтуватися в цьому складному питанні “Як зберегти заповідну неповторність Львова?” новообраному міському голові допоможуть фахівці-реставратори та члени Товариства шанувальників Львова, які у зверненні до Любомира Буняка привертають увагу до специфічної проблематики історичного середовища міста.

На думку одного з найавторитетніших українських архітекторів-реставраторів Костя Присяжного з кафедри реставрації “Львівської політехніки”, український Закон “Про охорону пам’яток” досить досконалий порівняно із нормативними актами інших країн. Його висока вимогливість зумовлена великими втратами нашої культури не тільки внаслідок воєн, а й у результаті ідеологізованого господарювання більшовиків. Але питання, на яке новому меру треба давати відповідь вже сьогодні, – яким чином примусити працювати Закон.

– Пане Присяжний, ваш погляд на дієвість державних і місцевих пам’яткоохоронних органів?

– Насамперед вони мають позбутися будь-якої залежності від місцевого апарату влади!

– Але наше управління охорони історичного середовища демонструє саме таку залежність, будучи одним із підрозділів, що підпорядковується головному архітектору міста...

– Тому питання, пов’язані зі збереженням, реставрацією, пристосуванням і реконструкцією пам’яток та історичної забудови, із новою забудовою в заповідних та охоронних зонах повинні вирішуватися відкрито на засіданнях науково-методичних рад, які необхідно створити при пам’яткоохоронних органах, залучивши до співпраці певну кількість фахівців з інших міст.

– Це мають бути музейники-мистецтвознавці чи архітектори?

– Теперішнє виховання архітекторів (саме вони часто виступають виконавцями планів агресивного перетворення історичних будівель чи середовища) ведеться з постійним натиском на “амбіційні”, реконструктивні методи. Тому консерваційний або реставраційний підходи до цінного історичного середовища даються їм не легко. А кадрові музейники слабо обізнані із специфікою збереження архітектурної спадщини, попри правильний погляд на пам’ятки. Особливо коли йдеться про такі пам’ятки, які повинні бути в постійному користуванні стороннього власника. Отже, якщо в нас відсутня система підготовки кадрів для комплектації пам’яткоохоронних органів чи якихось специфічних дорадчих структур, її слід створити без зволікань. До того ж треба періодично атестувати спеціалістів пам’яткоохоронної служби.

– Це щодо фахівців. А як стосовно кожного громадянина? Чи не потрібна йому спеціальна пам’яткоохоронна освіта, як це зроблено із екологічним вихованням?

– Звісно! Взагалі-то, варто подумати над створенням дієвої системи спеціальної доосвіти (надання спеціальних знань) на трьох рівнях. Перший – для всіх архітекторів і мистецтвознавців, що працюють у пам’яткоохоронних органах, мали б існувати курси підвищення кваліфікації з питань законодавства, вивчення закордонного досвіду, нових методик досліджень, реставрації, збереження та наукових критеріїв оцінки пам’яток. Другий підвищував би рівень освіченості в галузі культури, зокрема чиновників з держапарату історичних міст, а особливо тих із них, які є розпорядниками коштів і від яких залежить фінансування збереження нашого міста. Третій давав би знання про правила експлуатації історичної забудови для безпосередніх користувачів пам’яток: від службовців ЖЕКів до орендарів і власників.

– Діяльність ЖЕКів має спиратися на знання існуючого стану пам’яток. Чи все в нас обліковано?

– Для цього існує інвентаризація, яку потрібно проводити що десять років. Її методику та зразки інвентарних карт опрацьовано на достатньо високому рівні. Причому матеріали інвентаризації варто зберігати не тільки в електронній версії, а й у друкованій. Завершений каталог пам’яток слід тиражувати. Але остання інвентаризація була в середині 80-х!

– І відтоді місто не бралося за моніторинг пам’яток, не фіксувало стану та динаміки розвитку змін?

– Щоби моніторинг був дієвим, дані про загрозу для пам’яток потрібно негайно подавати до комунальних або інших служб, покликаних ліквідувати аварійний чи загрозливий стан пам’ятки чи її деталей. Насамперед таким моніторингом має бути охоплено стан дахів, ринв, водовідводів, мереж водопроводу та каналізації.

До речі, саме так організовано роботу в Івано-Франківську. Місто, маючи дбайливого господаря-мера, буквально на очах перетворюється на затишне, комфортне, доглянуте. У нас же ці служби інколи просто сприяють нищенню пам’ятки, згадайте історію з будинками на пл. Міцкевича, 9 і 10, просп. Свободи, 45, вул. Валовій, 15! Механізм універсальний: достатньо не полагодити дах, як руйнівні процеси не забаряться. Відтак будинок визнають аварійним, відселяють мешканців, розбирають пам’ятку і мають чистий земельний “пляц” під новобудову чи для спекуляцій із банківськими заставами!

– І все ж для контролю за дієвістю цих служб достатньо надати пам’яткоохоронцям право візувати фінансові документи.

– До того ж постійним доповненням до інвентаризації мала б бути розширена часткова інвентаризація при зміні власника, орендаря та при часткових ремонтах приміщень. До складу інвентаризаційного комплекту документів повинні входити докладні обміри, фотофіксація деталей, необхідні зондажі, а також рекомендації із збереження й утримання пам’ятки, усунення дефектів чи негармонійних частин. Такі дослідження за рахунок власника, орендаря – як це є у США чи Литві – мають виконувати вільні експерти з реставраційним досвідом. Тобто з досвідом досліджень і співпраці з науково-реставраційними радами. А не лише ті, що здобули ліцензію.

Журналіст може ще додати, що вимогою часу є прозорість у діяльності як комунальних, так і пам’яткоохоронних органів. Жодного приховування інформації! Громадськість вимагає постійного звітування через ЗМІ, бо це ж ганьба для міста, що від часу внесення його в Реєстр світової культурної спадщини, до ЮНЕСКО не надійшло жодного звіту за тими зобов’язаннями, які були покладені на міську владу. Мерові час виправляти помилки попередника.

Розмовляла Вікторія САДОВА
»  КОМЕНТАР
Майбутня спікеріада
Юрій КОРОЛЬЧУК
 
Шестеро політичних сил найближчим часом будуть доводити, яким є імідж кожної із них у новообраному парламенті, на що вони здатні піти, щоби здобути владу. Для початку їм усім доведеться поборотися за місце під сонцем у стінах ВРУ – взяти участь у тепер вже народних іграх “парламентська більшість” і “спікеріада”. Хоча не цілком можливо, що гри як такої не буде, а все завершиться вольовим рішенням президента Леоніда Кучми.

Почнемо, як це не дивно, відразу з єдиного висновку: переможець передвиборних змагань блок Віктора Ющенка “Наша Україна” у своїй парламентській діяльності реально не потребуватиме існування більшості у Верховній Раді й усе ж зможе реалізувати свою програму. Це відбудеться наперекір усім чуткам про життєву необхідність об’єднання “НУ” і “ЗаЄдУ!”. Відсутність у “НУ” серйозно заангажованих у владу та брудний бізнес особистостей плюс професіоналізм та пропозиції блоку завжди знайдуть необхідні 226 голосів для прийняття позитивного рішення. І тоді не буде мати значення, хто віддав “Нашій Україні” свій голос – комуніст, “єдун” чи “есдек”. Але це ми бачитимемо через кілька місяців або навіть восени, а тепер “НУ”, ніде правди діти, потребує більшості більше, ніж хто інший.
Детальніше>>
Зміст Поступу
Перша сторінка
  ·  Русифікація східної столиці 
  ·  Візами – по терористах 
  ·  Фани "Динамо" зламали у Львові 24 пластикові стільці 
  ·  Звернення Митрополита УГКЦ 
Погляд
  ·  Як зберегти пам’ятки Львова? 
  ·  Майбутня спікеріада 
Поступ у Львові
  ·  Нам знову погрожують зневодненням 
  ·  Львів очікує на навалу туристів 
  ·  За плечима “Пласту” – 90 років 
  ·  ХРОНІКА 
  ·  Це Львів - 2 
  ·  Конфігурація політичних сил у міській раді 
Поступ з краю
  ·  Черкаси переобиратимуть мера 
  ·  Засідання у справі Шкіля відкладено 
  ·  Скасовано реєстрацію Романа Зварича 
  ·  КРАЄВИД 
  ·  Що змінилося в Україні за чотири роки 
  ·  Реконструкція нон-стоп 
  ·  Ні лусочки, ні хвостика! 
  ·  ХРОНІКА 
  ·  15 відсотків виборців не змогли проголосувати 
  ·  Заявка України на вирішальне місце в історії 
Поступ у світі
  ·  Відкрито “автостраду смерті” 
  ·  Чорна дірка” посеред Європи 
  ·  Книжковий удар по президенту 
  ·  СВІТООГЛЯД 
Львівські обсервації
  ·  ЛЬВІВСЬКІ ОБСЕРВАЦІЇ 
Медичний Поступ
  ·  Коли змінюються смаки... 
  ·  МЕДОГЛЯД 
  ·  Незвичайні пологи у Львові: трійнята 
  ·  ПОРАДИ 
Поступ науки і технологій
  ·  Араби вирішили клонуватися 
  ·  Шедеври майя у Гватемалі 
  ·  Стів Тайлер хоче в космос 
  ·  ЕВРИКА 
Поступ комп''ютерних технологій
Кінопоступ
  ·  Гелл Беррі: Ми часто є тільки прикрасами 
  ·  Новини від Гелл Беррі 
  ·  Олівер Стоун знімає документальний фільм про Арафата 
  ·  Андрій Тарковський: Ми живемо в неправильному світі 
Спорт-Поступ
  ·  Футбольний трилер у Леверкузені 
  ·  Тайсона знову звинувачують 
  ·  До матчу з грузинами готуються 25 гравців 
  ·  СПОРТ-БЛІЦ 
Розмаїтий Поступ
  ·  АСТРОЛОГІЧНИЙ ПРОГНОЗ 
  ·  Загадки міста Лева 
Арт-Поступ
  ·  Юний львів’янин увійшов до світової скрипкової еліти 
  ·  Здивування четвертого молодіжного фестивалю “Музика Тисячоліття” 
  ·  Вісім люблячих жінок” збирають аншлаги, але оплески дістаються чоловікові 
  ·  Лео Фендер і його Stratocaster 
  ·  Геній на ім’я Джимі Хендрікс 
Наша Афіша
  ·  АРТ-НОВИНИ 
  ·  НАША АФІША 
Пост-Factum
  ·  КАЛЕНДАР 
  ·  Завдяки цензурі 

Поступ 1999-2002 рр. у попередній версії
ШОВБІЗУА: Новини шоу-бізнесу

Партнери
 
Новобудови Львів
 
 
Суспільно-гуманітарний консорціум "Генеза"
 
 
Центр політичних досліджень
 
   
Філософський факультет ЛНУ
 
Комп'ютерний експерт: новини високих технологій   
Інтерактивні технології громадянської освіти
 
Стиль, музика і кіно   
Суспільно-гуманітарні студії
   
Науковий всесвіт
 
   
Незалежний культурологічний журнал Ї
 
   
   

Галицький інтелектуальний сепаратизм
   
 
   
Реклама
 
   
МЕТА - Українська пошукова система