BRAMA - News - Weather - Elections - Business - Sports - Brama Press - Calendar - Classifieds    Перша сторінка.    Погляд.    Поступ у Львові.    Поступ з краю.    Поступ у світі.    Економіка у Поступі.    Дайджест.    Арт-Поступ.    Ї-Поступ.    Спорт-Поступ.    Пост-Faktum.   
  Цитата Поступу
Сію, сію, посіваю, З Новим роком всіх вітаю! Щоб Вам весело жилося, Щоб задумане збулося.
 
18 листопада 2003 р.
   ·  на головну  · 1999-2002  · досье  · архів світлин  · форум
Купол
Львів
  11:13 03-06-2019 -   У Винниках в автомобілі трапився вибух газового балону: постраждали двоє осіб  
  10:48 03-06-2019 -   В другій половині дня у Львові прогнозують грозу  
  13:46 31-05-2019 -   З'явилися подробиці аварії на шахті Лісова  
  11:37 31-05-2019 -   Цієї неділі Ботанічний сад запрошує львів’ян подивитися на розмаїття ірисів  
  11:33 31-05-2019 -   У Львові запрацювала Перша сортувальня відходів  
Україна
  10:42 03-06-2019 -   В Україні оголосили найвищий рівень пожежної небезпеки  
  10:38 03-06-2019 -   В Україні прогнозують аномальне літо  
  10:38 03-06-2019 -   Сьогодні набудуть чинності зміни в правописі  
  13:19 31-05-2019 -   На вихідних знову очікуються дощі  
  11:14 31-05-2019 -   На Донбасі поранено двоє українських військових  
Світ
  10:45 03-06-2019 -   У Фінляндії заборонили шлюби неповнолітніх  
  14:51 30-05-2019 -   У Китаї знайдений комплекс з тисячолітніми гробницями  
  11:34 28-05-2019 -   У Британії знайшли унікальний дерев'яний щит  
  11:31 28-05-2019 -   На вулиці в Японії жорстоко порізали школярів: багато поранених  
  10:59 28-05-2019 -   Швейцарія відправила на Донбас 420 тонн гуманітарки    ·  · 
 
Поступ 1999-2002 рр. у попередній версії

Ї-Поступ  » 

___________________________________________________________________________

Блукаючі кордони Европи
Норман ДЕЙВІС
 
Незважаючи на свою старість, Европа залишається надзвичайно різнобарвною. Стійка історична різноманітність зазвичай стає перешкодою до об'єднання. Зараз Европа нараховує 46 незалежних держав, більшість з яких є демократичними республіками. Але серед них є й конституційні монархії, і держави, що діють на основі самоврядування і принаймні одна формальна автократія. Деякі терени Европи мають великі статки: валовий дохід громадянина Швайцарської Конфедерації чи Великого Князівства Люксембурґ становить в середньому близько 40 000 доларів США на особу. Инші райони - вкрай відсталі: донедавна у Центральному Масиві Франції та на Балканах залишався звичай орати волами. Власне кажучи, Европа й досі пише свою історію різними мовами. Що стосується релігійної ситуації, то тут завжди різні форми християнства співіснували з иншими релігійними меншинами. Завдяки останній міґрації багато великих европейських міст, як от Париж чи Лондон, перетворилися на таку ж расову суміш, як і Нью-Йорк чи Лос-Анджелес.

Багато сучасних европейців озираються назад, до часів Римської Імперії, що постають як золотою добою, коли Европа була процвітаючою, цивілізованою і об'єднаною. Однак, така ностальгія - оманлива. Римська Імперія ніколи не об'єднувала народи Европи. Доволі швидко вона переросла свою первісну основу в Італії і звідти спершу потяглася в бік Північної Африки, а потім довкола Середземного та Чорного моря. Її центр ваги знаходився далеко на Сході, - настільки далеко, що у 330 р.н.е. імператор Констянтин вирішив перенести столицю своєї держави з Риму на Боспор. Її найлюднішою провінцією був Єгипет. Її державна релігія, формально прийнята у 398 р.н.е., походила з Юдеї.

Натомість, Християнська Церква зробила більше ніж римляни для об'єднання Европи. Врешті-решт цивілізація, яка сягає своїми корінням середини I століття, оголосила себе Християнським світом. На жаль, жодна з Вселенських Християнських Церков ніколи вселенською так і не стала. Спершу протистояли Грецька і Латинська Церква, п'ять рівних патріархів змагалися за свої повноваження. Коли чотири з п'яти підпали під владу ісламських правителів, латинський патріарх у Римі наче залишився єдиним незалежним. Лише тоді Римський Папа зміг проголосити свою вселенську верховну владу. Але православні християни вперто чинили опір юрисдикції, не сприймали теологію і обряд Риму. Почиаючи з 1054 року це давнє суперництво увінчалося розколом.

Завоювання Наполеона не зі сфери "якби...". За два десятиліття, які розділили його перший похід на Голландію у 1794 році і втечу з Москви у 1812 році, французький імператор тріюмфально маршував від одного краю Европи до иншого. Однак, попри ілюзії Заходу, Наполеон був далекий від підкорення всієї Европи.

Його армії, волочачись слідами Просвітництва, відсуваючи християнство на марґінес, поширювали вульґарні версії спекулятивної ідеології, яка в цей час була популярною в Европі, очолюваній Францією. Коли цар Александр I зустрів Наполеона в Тільзіті, то коли мова зайшла про Европу, він одразу ж запитав, а чим є Европа. І сам собі відповів: "L'Europe, c'est nous" (Европа - це ми).

Спроби Гітлера об'єднати Европу подібні до спроб Наполеона, але вони зазнали краху навіть швидше. Він окупував більшість території Скандинавії; перейшовся по більшій частині Балкан; загарбуючи Україну, він прагнув до нафти Кавказу, але його танки були зупинені під Сталінґрадом. "Европа є раціональним поняттям, - одного разу сказав Гітлер, - а не географічним". Один із внутрішніх нацистських журналів називався "Nation Europa." Це плюгаве баченням було початком його кінця. Воно надихало найфатальніші помилки нацистів. Воно проклало шлях самовдоволеному рішенню 1940 року, що полягало у тому, аби відкласти атаку на Британію, яка згодом стала базою для формування американського вторгнення в Европу. Для Гітлера Британія могла бути союзником за умови відсутности фундаментальних причин для опозиції. Раціональні конструкції та зневажлива оцінка слов'ян як Untermenschen також призвели до відкинення усіх компромісів із мешканцями Совєтського Союзу. Гітлер зробив ставку на бліцкриґ і був близький до перемоги. Якби він зробив те, що зробили генерали Кайзера, і підтримав палке бажання до незалежности 40 мільйонів українців, то важко собі уявити, як би Совєтський Союз зміг вижити у цій ситуації. Натомість, він спровокував героїчне протистояння. Совєтська армія завдала 75% загальних втрат нацистської Німеччини.

Самі совєтські лідери переймались власними грандіозними схемами. Більшовики поєднали ідеї Леніна та марксистський аналіз европейської історії. Після перемоги у Російській громадянській війні, вони спробували їх втілити. У 1920 р. вони спорядили у напрямку Берліна близько мільйона вояків. Кампанія, яка тепер відома під назвою польсько-совєтської війни, була справжньою спробою насильницького об'єднання Европи під прапором комунізму. Ленін не приховував своїх сподівань. Він зазнав поразки лише завдяки полякам, бо Польща лежала на шляху із Москви до Берліна і не мала намірів йому допомагати. У Варшавській битві в серпні 1920 поляки зламали дух Червоної Армії.

Не наслідуючи до своїх попередників, Европейський рух, що розпочався після Другої Світової війни виходив із демократичних принципів та засад миру. Ним керувало почуття сорому за всі Европейські війни як за безприкладне кровопролиття.

Засновницький конгрес Европейського руху у Гаазі, що відбувся у травні 1948 р., був піднесено риторичним. Вінстон Черчилл говорив про те, що "для чоловіка чи жінки кожної країни бути европейцем означає приналежати до рідної землі".

Однак упродовж більше 40 років Европейський рух працював під тиском трьох сил. По-перше, за винятком певних ініціятив Ради Европи, його не допустили на схід континенту - там панував совєтський блок. По-друге, він мав відігравати другорядну роль у політичних переговорах Західної Европи з англо-американським альянсом. По-третє, через домінуючу роль НАТО у питаннях оборони і політики, він мусив відмовитись від "трьох стовпів", запропонованих Планом Шумана, і обмежитися сферою економіки. США підтримували заснування Европейської Спільноти Вугілля і Сталі (1952 р.) та Спільного Ринку (ЕС, 1958 р.), економічних організацій, вбачаючи у них належне розгортання Плану Маршалла. Але питання про силовий блок-суперник не стояло. Відтак европейські лідери були вимушені рухатися вперед поступово чи, як би це схарактеризували їх критики, крадькома. За визначенням Жана Моне, їх базовою стратегією була подвійна функціональність, що полягала у розвитку централізованих европейських інституцій, які з часом переберуть на себе функції національних урядів. Цей процес описували як гігантську машину для виготовлення салямі. Їх впевненість базувалась на вірі в те, що баланс врешті-решт буде зрушено і уряди здадуть на милість Божу недогризки своєї суверенности, коли належний шмат ковбаски впаде у европейський кошик.

Переклала Дзвінка НОВАКІВСЬКА

» 
cлід зміцнювати Захід
Семюел Ф. Гантінґтон
 
Поняття „Европа" є набагато ширшим, ніж це видається на перший погляд. Воно є не лише узагальненням, чи певним суспільно-економічним стандартом, також воно є ідеалом, до якого підсвідомо прагнуть найважливіші персони історії, аби вирішувати долю потужної цивілізаційної колиски. Мислення геополітичних стратегів завжди тяжіло до територіальної всеохопності. Якщо прагнути створити імперію, то бажано на усьому континенті, а якщо пропонувати той чи инший стандарт культурних орієнтирів, то в такий спосіб, аби ніхто не міг уникнути цієї участи.

Новітнє політичне утворення, яке називається Євросоюзом, або ж Європейською Унією, наразі не є супердержавою, що могла б на рівних змагатись зі Сполученими Штатами, і, зрештою, воно навіть чітко не артикулювало наявність такої потреби. У „Европі" наразі триває процес творення нової величини, яка також буде називатись „Европа". Ми спостерігаємо цікавий процес творення нового цілого, проте такого, що прагне зберегти максимальну кількість рис старого. Чи вдасться зберегти паритет у цьому і не нав'язати слабшим аграрним членам ЕУ стандартів індустріальних державами.
Детальніше>>
Зміст Поступу
Перша сторінка
  ·  Хто каламутить воду 
Погляд
  ·  Тиждень пам'яті голодомору 
  ·  Скільки коштує генпрокурор 
  ·  Західний "дах" України 
Поступ у Львові
  ·  Міліціонерів, які компрометують управління, звільняють 
  ·  Студенти проти дискримінації 
  ·  Нагороди для кращих аграріїв 
  ·  Кращих студентів названо 
  ·  Шило на мило 
  ·  Європейські перспективи України 
  ·  Кількість жертв збільшилася 
  ·  Оборудка з шахтарськими грішми 
  ·  УНCО проти міжусобиць 
  ·  ХРОНІКА 
Поступ з краю
  ·  Польща -- за цілісність України 
  ·  Українці зароблять на виборах 
  ·  Тузла: переговори тривають 
  ·  Литвин хворіє 
  ·  Кандидат від СБУ? 
  ·  Українці в Євросуді 
  ·  КРАЄВИД 
Поступ у світі
  ·  Не все добре для американців 
  ·  Протестують шахтарі і митники 
  ·  Королева відмовила Бушу 
  ·  Вибори в Каталонії 
  ·  СВІТООГЛЯД 
Економіка у Поступі
  ·  Шанс для менеджерів 
  ·  Крістіан ВАГНЕР: Наголос на створенні місцевого потенціалу 
  ·  Півкуля вільної торгівлі 
  ·  Швейцарський кетчуп 
Дайджест
  ·  В'язничне питання 
  ·  Демократизація доларом 
  ·  Українські наречені 
Арт-Поступ
  ·  На бруківці легенди 
  ·  Нова чайка: проект "Українська Атлантика" 
  ·  Приборкувачки покірливих 
  ·  aSHANTI -- негритянська BRITNEY SPESRS 
Ї-Поступ
  ·  cлід зміцнювати Захід 
  ·  Блукаючі кордони Европи 
Спорт-Поступ
  ·  Переможні виступи атлетів 
  ·  Роздуми у фехтувальній залі 
  ·  Несподівана поразка "Політехніки" 
  ·  Лабадзе кращий в Україні 
  ·  Блискуча перемога 
  ·  Домашня поразка ЗТР 
  ·  НОВИНИ СПОРТУ КОРОТКО 
Пост-Faktum
  ·  Угнів -- найменше місто 
  ·  КАЛЕНДАР