BRAMA - News - Weather - Elections - Business - Sports - Brama Press - Calendar - Classifieds    Перша сторінка.    Погляд.    Поступ у Львові.    Поступ з краю.    Поступ у світі.    Арт-Поступ.    Інтерв''ю у Поступі.    Львівщина в особах і вчинках.    Поступ життєзнавства.    Спорт-Поступ.    Пост-Faktum.   
  Цитата Поступу
Життя – це супермаркет, бери що хочеш, але каса попереду
Ігор КОЛОМОЙСЬКИЙ
 
15 листопада 2003 р.
   ·  на головну  · 1999-2002  · досье  · архів світлин  · форум

Купол
Львів
  15:26 21-06-2018 -   У Львові вчителям даватимуть премії у розмірі 25 тисяч грн  
  13:8 21-06-2018 -   Невідомі особи вчинили акт вандалізму на Пагорбі Слави у Львові  
  12:18 21-06-2018 -   У Львові з’явилася нова вулиця  
  11:32 21-06-2018 -   У Львові за кермом піймали наркомана із чужими правами  
  11:30 21-06-2018 -   Школа № 63 отримає новий спортивний майданчик  
Україна
  15:22 21-06-2018 -   В Україні різко зміниться погода  
  15:17 21-06-2018 -   Рада прийняла закон про запуск Антикорупційного суду  
  15:13 21-06-2018 -   40 відсотків українців проведуть відпустку вдома. Кожен п’ятий — на роботі  
  10:25 21-06-2018 -   У Хмельницькому жінка хотіла продати сина та доньку за 35 тис. доларів  
  12:5 20-06-2018 -   Київський суд випустив на волю злочинне угрупування, яке грабувало підприємців  
Світ
  11:58 20-06-2018 -   Неподалік кордону зі Словаччиною затримали 16 громадян В’єтнаму  
  11:11 20-06-2018 -   Мадридський «Реал» підписав українського голкіпера  
  11:10 19-06-2018 -   Парламент Канади підтримав легалізацію марихуани  
  11:7 19-06-2018 -   Парламент Канади підтримав легалізацію марихуани  
  10:17 19-06-2018 -   У Парижі хлопчику, який народився у потязі, подарували безкоштовний проїзд до 25 років    ·  · 
 
Поступ 1999-2002 рр. у попередній версії

Інтерв''ю у Поступі  » 

___________________________________________________________________________

Українсько-російська війна шаманів
 
-- Пане Дмитре, більшість, так би мовити, знакових політологів, експертів вже висловили свої думки стосовно Тузли. Які гіпотези Ви вважаєте найбільш вірогідними?

-- Коли я почув про те, що відбувається в районі Тузли, у мене, передусім, виникло відчуття, що почали збуватися похмурі пророцтва видатного, а можливо, і єдиного в минулому столітті практичного архітектора, успішного творця кордонів, фундатора так званого мистецтва On boundary making Томаса Холдича. Того самого Холдича, який здійснив, мабуть, ідеальний трансграничний проект, філігранно розрахувавши і створивши кордон між Чилі і Аргентиною. Так ось, Холдич колись обґрунтував закон "безмірної вартості географічного неуцтва". Виходячи з цього закону, неуцтво, некомпетентність, дурість, закладені в ту чи іншу ділянку кордону між державами, рано або пізно "вистрілюють".

Отож, перша моя гіпотеза полягає в тому, що в цій ситуації фатально наклалися одне на одного три неуцтва або три некомпетенції, якими буквально просякнуті всі кордони пострадянських держав. Відомо, що кордони між колишніми радянськими республіками, як і значною мірою між соціалістичними країнами, створювалися нефахівцями, партійно-радянськими дилетантами. І створювалися вельми умовно, абсолютно без урахування яких-небудь геополітичних, геостратегічних закономірностей, законів, правил тощо.

-- Перше неуцтво, як я зрозуміла, це неуцтво колишньої радянської номенклатури, що полягає в створенні кордонів між колишніми республіками. Які ще два?

-- Друге неуцтво, на мій погляд, проявила російська сторона при спробі фактично переглянути кордон в районі Тузли. Тут я бачу неуцтво в тому, що, враховуючи деякі психологічні і механічні констатації, росіяни не врахували сучасних політичних умов і цілого ряду юридичних норм.

Третє неуцтво проявила більшість українських політиків, захищаючи свої кордони. Тут я бачу неуцтво в тому, що акцент було зроблено знову-таки лише на деяких політичних домовленостях при ігноруванні певних психологічних чинників і, особливо, при поганому знанні юридичних засад, способів і методів захисту своїх кордонів.

-- Ну і як же завершиться, виходячи з першої Вашої гіпотези, подібна боротьба неуцтв?

-- Як завершиться, поки незрозуміло. Тому що абсолютно неясні раціональні цілі, які закладала російська сторона в даний конфлікт. Можливо, її метою було лише створення напруженої ситуації на якійсь дільниці українсько-російського кордону, щоб прискорити і загострити взагалі прикордонну проблему між нашими країнами (до речі, росіяни взагалі впевнено себе відчувають в максимально оголених, загострених ситуаціях і тому будь-яку, здавалося б, мирну проблему намагаються вивести на деякий рівень напруження).

Якщо було поставлено таку мету, то вони її вже досягнули. Досягнули, насамперед, психологічно: принаймні, в Україні всіх вже буквально трясе від цієї проблеми.

-- Але це, як я зрозуміла, тільки перша гіпотеза. Є, очевидно, й інші?

-- Друга гіпотеза більш екзотична. Але і більшою мірою може пояснити дану ситуацію.

Виходячи з другої гіпотези, можна припустити, що російська сторона в "тузлинськую пастку" закладала не раціональний, а суто містичний зміст. У російській масполітиці, треба сказати, зараз відбувається розквіт містицизму, чаклунства, шаманства. Досить хоча б подивитися російські політичні Інтернет-сайти або фільми типу "Чаклун Петра І". Відповідно, якщо розглянути ситуацію, що аналізується з погляду теорії магії, то все відразу стає на свої місця. Як відомо, в магії є два головних прийоми, а точніше напрямки. Це гомеопатична або імітативна магія. Суть її в тому, що через імітацію якого-небудь процесу намагаються вплинути на його реальний результат. Наприклад, вражаючи списом малюнок ворога, чекають, що і в реальному житті ворог зазнає від цього біль або навіть отримає рани.

Другий тип магії -- це контагіозна магія. Вона виходить з магічного припущення, що речі, предмети, люди, які одного разу увійшли в контакт, потім перебувають в певному ментальному контакті постійно.

Якщо припустити, що російська сторона займається аж ніяк не екологічними роботами, а проводить деяке масове, масштабне камлання, тобто чаклунство, то все відразу стає на свої місця. До того ж, з погляду обох видів магії.

-- Не зовсім зрозуміло.

-- Ну що ж тут незрозумілого. Насипаючи косу, російські шамани або чаклуни (я не знаю, хто конкретно з магів задіяний в даній ситуації) символічно імітують возз'єднання Росії з Україною, що з магічної точки зору неминуче здетонує на реальні процеси українсько-російських взаємовідносин. Тобто імітація возз'єднання призведе до цілком реальних політичних, економічних і інших процесів, пов'язаних із возз'єднанням двох країн. Як говорять гомеопатичні маги: "Подібне відтворює подібне".

А з погляду контагіозної магії Україні і Росії досить хоча б на мить стикнутися для того, щоб увійти в певну вічну ментальну єдність. Тузла ж обрана точкою зіткнення, оскільки це, мабуть, єдина точка, де, на думку російської сторони, існує деяка концептуально-територіальна пробоїна між двома країнами.

Мені, до речі, доводилося жити серед племен, які застосовують обидва типи магії. Наприклад, я спілкувався з плем'ям індіанців-оджибвеїв біля Гранд-каньйону і цілий рік жив з плем'ям чильчигирів біля Нижньої Тунгуски. Маги й того, й іншого племен використовували обидва ці прийоми. Наприклад, оджибвеї перед народженням дитини роблять з піску його подобу, сподіваючись, що це забезпечить успішні і безболісні роди. Фактично те саме, сьогодні роблять російські шамани, створюючи певний пісочний граблеподібний символ українсько-російських відносин. А згадані чильчигири намагаються під час шлюбних ігор хоча б на мить торкнутися до своєї обраниці, вважаючи, що це забезпечить вічний духовно-тілесний зв'язок.

Отже, якщо виходити з того, що на косі працюють не козачки і наймані арбайтери, а закамуфльовані фуфайками маги і шамани, то їм важливий, по-перше, сам факт будівництва коси як глобальної імітації українсько-російських відносин, і, по-друге, звичайно, важливо хоч би на мить торкнутися косою української території.

-- А українська сторона це розуміє?

-- Мабуть, так. Можливо, саме це розуміння призвело до того, що Україна для свого захисту використовує не стільки міжнародні закони і арбітраж, скільки земснаряд. Адже з погляду магії жодні закони не мають значення. Головне греблі не дати торкнутися до Тузли навіть на мить. Тому і виникла, на перший погляд, парадоксальна ситуація. З одного боку, російські шамани з самоскидами, що підсипають косу, з іншого -- шамани українські із земснарядом. Напевно, для цього сюди приїжджав і український президент. Бачите, як час міняє інструменти і персонажів камлання!

Крім того, ситуація загострюється ще тому, що "коса" в російській свідомості має деяке сакральне значення. Зокрема "відрізати косу", з цього погляду, -- це синонім до "збезчестити дівчину". Тому до згаданих двох магічних аспектів додається третій чинник -- ніби відновлення честі спаплюженої, збезчещеної країни, де "відновлення коси" сприймається як відновлення честі. Це додає до рутинних чаклунських процедур і деякий емоційно-етичний аспект.

-- Ну і як же це закінчиться?

-- Чесно кажучи, не знаю. Я, звичайно, не вірю в магію, але бачив, що відбувалося з тими оджибвеями і чильчигирами, яких торкнулася рука шамана.

Записала Дарина АФАНАСЬЄВА

Подається зі скороченнями

Зміст Поступу
Перша сторінка
  ·  Бідні залишаться бідними 
Погляд
  ·  Зустрів старого друга? 
  ·  Європейська дискримінація 
  ·  ПРОЕКТНЕ МИСЛЕННЯ 
Поступ у Львові
  ·  Сезон провокацій 
  ·  Аукціон не відбувся 
  ·  У "Долині смерті" тренують собак 
  ·  Жовква святкує 
  ·  Острозька Біблія українською 
  ·  Журналістів нагородили 
  ·  Петро ЦЕГОЛКО: Бракує якісних програм 
  ·  ХРОНІКА 
Поступ з краю
  ·  Кучма Ющенку не допоможе 
  ·  Срава Чорновола: далі буде 
  ·  Чотири роки до НАТО 
  ·  Уряд повернув бюджет 
  ·  В Іраку загинув українець 
  ·  Медведчук хоче боротися з темниками 
  ·  КРАЄВИД 
Поступ у світі
  ·  Китайці побудували вежу 
Арт-Поступ
  ·  Нова чайка: проект "Українська Атлантика" 
Інтерв''ю у Поступі
  ·  Українсько-російська війна шаманів 
Львівщина в особах і вчинках
  ·  Жерці Львівщини - 4:Володимир Мельник 
Поступ життєзнавства
  ·  Тримай друга на відстані 
Спорт-Поступ
  ·  Перше коло: майже без сенсацій 
Пост-Faktum
  ·  Наступ на Hummer 
  ·  Сенсаційне відкриття студентки 
  ·  КАЛЕНДАР