Учора в Києві відбулася зустріч "Розширена Європа: співробітництво в реґіоні Центрально-Східної Європи через спільні з розширеним ЄС кордони". У зустрічі взяли участь член Європейської Комісії з питань зовнішніх відносин Крістофер Паттен та міністри закордонних справ країн-кандидатів на вступ у ЄС -- Мальти, Литви, Латвії, Угорщини, Молдови, Польщі, Румунії, Естонії, Чехії, Словенії, Словаччини, Кіпру, Болгарії, Білорусі, Туреччини, Італії, України, Росії, а також представники ОБСЄ і Єврокомісії. Основна мета зустрічі для нашої держави -- мінімалізація економічних і політичних наслідків вступу до Євросоюзу наших найближчих сусідів.
Як зазначив міністр закордонних справ України Костянтин Грищенко, вперше представники всіх країн реґіону зібрались за одним столом, щоби обговорити питання реґіонального співробітництва після розширення ЄС. Грищенко також відзначив, що зустріч міністрів задумувалась як продовження європейської конференції, яка відбулася в квітні цього року в Афінах, однак швидко трансформувалась у повноцінний діалог на високому рівні, який охоплює широке коло питань транскордонного співробітництва. Це і свобода пересування, і вплив розширення ЄС на торгово-економічні відносини в реґіоні, і протидію нелегальній міґрації, і боротьба з міжнародною організованою злочинністю.
На зустрічі Україна виступила з ініціативою формування спільноєвропейського реадмісійного простору шляхом підписання ряду двосторонніх договорів. Вони повинні бути укладені між державами, що беруть участь у цьому процесі -- країнами, звідки вирушають міґранти, країнами-транзитерами і країнами призначення нелегалів. Грищенко відзначив, що необхідно поступово запроваджувати принципи чотирьох свобод, записані в документі ЄС "Вільна Європа" -- свободи пересування людей, товарів, капіталів і послуг.
На зустрічі з президентом Леонідом Кучмою член ЄК з питань зовнішніх відносин Крістофер Паттен відзначив, що "ЄС не розглядає відносини з Україною через призму відносин із Російською Федерацією". "Ми пам'ятаємо, що коли Росія говорить про свою європейську орієнтацію, для України європейський вибір є покликанням", -- сказав Паттен, наголосивши на тому, наскільки Україна є важливою для Європи.
Паттен також запевнив Кучму, що "Європейська Комісія спробує продемонструвати, що для Європи не існує подвійних стандартів у питанні надання Україні статусу країни з ринковою економікою". Однак зазначив, що існуючий статус взаємин між Україною і ЄС не передбачає будь-яких компенсацій з боку ЄС за денонсовані країнами-кандидатами на вступ у цю організацію угоди про вільну торгівлю. За його словами, "кожне розширення ЄС вело до економічного росту, що створювало ще більший ринок для продажу товару". Все ж, він відзначив, що "існують певні сфери, у яких є практичні питання, і такою сферою є, наприклад, сталеливарна". "І ми готові зараз обговорити ці питання", -- сказав Паттен. Щодо найближчих планів переговорів Україна--ЄС, то у грудні сторони говоритимуть на теми енергетики і транспорту.
»
ВИБОРИ
Новий блок Ющенка
Юрій ТИШКУН
Перебуваючи у Чернівцях голова Української народної партії Юрій Костенко заявив, що навесні в Україні буде створено Коаліцію демократичних сил, яка дозволить запобігти "есдепізації" влади і кардинально змінить ситуацію у парламенті. Схоже, Коаліція демократичних сил є ще одним політичним проектом оточення Віктора Ющенка поряд із "Майбутнім України" Івана Плюща та "За Ющенка!" Юрія Єханурова. Основна мета створення об'єднання -- через розширення об'єднання демократичних партій забезпечити перемогу на президентських виборах Ющенка.
В ексклюзивному коментарі "Поступу" Костенко зазначив, що зараз лише йдуть переговори про створення коаліції. Юридично оформлена вона буде згідно із законом "Про вибори президента" у визначений для цього термін. Коаліція буде єдиним блоком із єдиною програмою і єдиним кандидатом.
Парламентська Асамблея Ради Європи продовжуватиме моніторинг дотримання свободи слова в Україні доти, поки наступні вибори не покажуть, що Україна може забезпечити вільне волевиявлення громадян. Про це заявила співдоповідач Моніторингового комітету ПАРЄ в Україні Ганне Северінсен під час Форуму представників ЗМІ "За вибори без цензури", що відбувся учора в Києві. І така заява може бути свідченням того, що представники ЄС вирішили підійти до питання контролю за майбутніми президентськими виборами в Україні жорсткіше, ніж на усіх попередніх виборах.
У своєму виступі Северінсен також зауважила, що незважаючи на те, що Верховна Рада поліпшила процес прийняття законів, які стосуються свободи слова, проблема з їх реалізацією є все ще не вирішеною. Окрім того, вона розкритикувала роботу Генпрокуратури, яка, за її словами, "не рідко здійснює тиск на журналістів". Гостро висловилась Северінсен і щодо подій навколо Форумів Віктора Ющенка в Донецьку та Сумах, зазначивши, що "якщо немає можливості здійснювати свободу зборів, то не можна сподіватися на чесні і вільні вибори".
За повідомленням "Української правди", прес-служба Міністерства закордонних справ дала вказівку журналістам, присутнім на брифінгу глави МЗС Костянтина Грищенка й комісара Євросоюзу Кріса Паттена, не ставити запитань про події навколо зриву з'їзду "Нашої України" у Донецьку. Про це інтернет-виданню повідомили кілька журналістів, присутніх на прес-конференції. Журналісти стверджують, що прохання не ставити питання було дано "у формі рекомендацій" перед початком заходу керівником прес-служби МЗС України Маркіяном Лубківським.
Журналісти були здивовані такою позицією прес-служби МЗС, оскільки у Паттена учора був виступ перед студентами Університету імені Шевченка, після якого журналісти мали змогу поставити свої запитання.
Президент Леонід Кучма вніс на розгляд Верховної Ради проект закону про внесення змін до Закону "Про політичні партії". На думку президента, ухвала цього документа спричинена ускладненням у правовикористанні чинних положень частини шостої статті 11 Закону України "Про політичні партії в Україні" і неоднозначним їх розумінням.
У коментарях до основних положень законопроекту вказується, що пропоновані зміни стосуються уточнення кількості обласних, міських, районних організацій, які має створити і зареєструвати політична партія. Крім того, пропонується анулювати реєстраційне посвідчення партії у випадку, якщо її члени, обрані за результатами виборів, відсутні у Верховній Раді протягом двох скликань підряд.
Голова парламентського комітету з питань бюджету Петро Порошенко розкритикував Кабінет Міністрів за погане співробітництво з бюджетним комітетом при підготовці державного бюджету-2004 до другого читання в парламенті. "Змінився стиль підготовки бюджету, ми, фактично, в суботу ще не мали жодної цифри з дохідної частини", -- сказав він, відзначивши, що також немає інформації щодо пропозицій депутатів, які Кабмін має наміри врахувати, готуючи бюджет.
За словами Порошенка, є певна інформація про ідеї Кабміну зі зниження мінімальної заробітної плати з 237 до 205 гривень на місяць, і збільшення фінансування вугільної галузі на 800 мільйонів гривень. Він також відзначив, що Кабмін буде намагатися ухвалити бюджет тільки за рахунок співробітництва з більшістю парламенту і, на його думку, це є спробою усунути Раду і бюджетний комітет від участі в підготовці бюджету.
Народний депутат, заступник голови меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров не чекає провокацій з боку влади під час проведення форуму блоку "Наша Україна" в Криму у наступні вихідні. Про це, як передає кореспондент ForUm'у, Р. Чубаров сказав, виступаючи в Києві на Форумі журналістів "За вибори без цензури".