BRAMA - News - Weather - Elections - Business - Sports - Brama Press - Calendar - Classifieds    Перша сторінка.    Погляд.    Поступ у Львові.    Поступ з краю.    Поступ у світі.    Арт-Поступ.    Мікроскоп пана Юрка.    Львівщина в особах і вчинках.    Поступ життєзнавства.    Спорт-Поступ.    Пост-Faktum.   
  Цитата Поступу
Сію, сію, посіваю, З Новим роком всіх вітаю! Щоб Вам весело жилося, Щоб задумане збулося.
 
8 листопада 2003 р.
   ·  на головну  · 1999-2002  · досье  · архів світлин  · форум
Купол
Львів
  10:54 17-03-2021 -   Садовий розглядає "закриття" Львова через COVID  
  10:53 17-03-2021 -   Футбольні матчі збірної України зі Львова перенесуть до Києва через коронавірус  
  10:59 10-03-2021 -   У роботі громадського транспорту Львова стався збій GPS-зв'язку  
  16:17 04-03-2021 -   У Львові поліцейський вистрілив собі в голову  
  10:23 04-03-2021 -   Львівські підприємці можуть отримати 100 тис. грн на розвиток власного бізнесу  
Україна
  14:34 19-03-2021 -   Президент Литви виступив у ВР українською мовою  
  10:53 17-03-2021 -   Українські релігійні лідери публічно вакцинувалися Covishield  
  21:15 09-03-2021 -   Шевченківська премія-2021: стали відомі імена переможців  
  13:19 09-03-2021 -   Шевченко – світовий рекордсмен за кількістю пам’ятників  
  12:54 07-03-2021 -   Аварія українського автобуса в Польщі: 26 громадян залишаються у лікарнях  
Світ
  16:1 04-04-2021 -   Вулкан казино: достоинства, автоматы, режимы игры  
  15:39 10-03-2021 -   Бонусы, квесты, турниры от клуба Космолот: не пропустите интересную акцию  
  10:59 10-03-2021 -   Букінгемський палац відреагував на резонансне інтерв'ю Гаррі і Меган  
  23:26 03-03-2021 -   ВООЗ: Прогнози про перемогу над COVID до кінця року передчасні  
  23:25 03-03-2021 -   Саркозі засудили до реального тюремного терміну    ·  · 
 
Поступ 1999-2002 рр. у попередній версії

Львівщина в особах і вчинках  » 

___________________________________________________________________________

Жерці Львівщини-3: Ігор Держко
Записки керівника прес-служби. Частина ХVІI
Тарас БАТЕНКО
 
Ігор Держко і Степан Сенчук
У деяких оглядачів львівських політичних процесів сформувалася помилкова думка про те, що протягом 1997- середини 2000 років внутрішньополітичні та ідеологічні питання у Львівській облдержадміністрації монопольно концентрував Василь Базів. Демонізація цієї фігури спричинила появу в касті львівського жрецтва ще однієї персони, котра принаймні частково мала б ділити із Базівим відповідальність за соціально-політичний клімат у реґіоні. Цією персоною протягом згаданого періоду був Ігор Держко. Цікавості цій особі додає і той факт, що у 1998-2000 рр. між Держком та Базівим роз'ятрилися антагоністичні стосунки, які вдавалося полагоджувати лише губернаторам Гладієві та Сенчуку. Крім того, саме Держко до березня 1999 року був тією ланкою, яка забезпечувала персональний контакт лідера НРУ В'ячеслава Чорновола із першими особами області.

Поява Ігоря Держка на посаді заступника голови облдержадміністрації у 1997 році була для багатьох несподіваною. Адже до цього, окрім посади начальника відділу кадрів обласного управління охорони здоров'я, він не мав досвіду роботи в адміністративній вертикалі. Щодо Держка справедливо було б застосувати дещо тривіальне визначення "свій серед чужих та чужий серед своїх". Міф про "непотоплюваність" Держка на посаді заступника голови ОДА із соціально-гуманітарної політики (його стаж на цій посаді один із найбільших у реґіоні) був розвіяний лише губернатором Мироном Янківим у 2002 році. У проміжку двох каденцій Гладія та періоду Сенчука Ігор Держко був людиною, яка уособлювала своєрідний "союз меча і орала" -- рухівців та аграріїв. Такий "союз" радше був позірною демонстрацією альянсу між НРУ та владою на Львівщині, який самим рухівцям мало що приніс в організаційно-кадровому відношенні.

З початку 80-х років Держко як випускник лікувального факультету Львівського державного медичного інституту демонстрував замилування соціальною філософією. В другій половині 80-х йому навіть пощастило кілька разів зустрітися у Москві з відомим філософом-нонконформістом Мерабом Мамардашвілі. Держко зачитувався його роботами та лекціями, які у вигляді самвидаву ходили дисидентськими колами. Мамардашвілі був знаковою фігурою серед гуртків філософів-нонконформістів, хоч і залишив після себе обмаль друкованих праць. Його філософська спадщина -- це переважно лекції, які були занотовані учнями. Однак дисидентство Мамардашвілі здебільшого не мало характеру відкритого суспільного протесту. Він міг собі дозволити у радянські часи розповісти на лекціях, що "Маркс был слеп на один глаз", чим, щоправда, ставив під сумнів непогрішність усієї марксистської доктрини.

Як філософ Держко легалізувався лише 1999 року, захистивши у Львівському національному університеті кандидатську дисертацію п. н. "Ідея соціального прогресу в українській і західній філософії". Цього ж року дисертацію на здобуття наукового ступеня кандидата політичних наук захистив у Франковому вузі й антагоніст Держка Василь Базів. У обох випадках головував на засіданнях вченої ради із захисту цих дисертацій доктор філософських наук, професор та декан філософського факультету Володимир Мельник. Держко та Мельник кінцево зійшлися на ґрунті філософії ще у 1997 році на конференції, присвяченій проблемам екзистенціалізму К'єркегора. До слова, протягом 2000-2002 рр. професора Мельника почергово сватали на посаду заступника голови ОДА з питань внутрішньої політики Сенчук-Базів, Держко та Янків, які разом формували непримиренний психологічний тріумвірат.

Держко був "дублером" Базіва у період, коли останній довго і тяжко поправлявся після поразки на парламентських виборах 1998 року. "Дублер" також виконував ту частину функціональних обов'язків, які Базів не в силі був витягувати або через велику завантаженість, або ж з причин суб'єктивних -- характер Базіва дратував частину місцевого політикуму, і це не могли не враховувати Гладій та Сенчук. Мінімізовані функціональні обов'язки Базіва зовсім не в'язалися з його гіперболізованим мефістофелівським образом, створеним медіа.

Гладій від 1997 р. і до 2002 року включно був головним лобістом Держка (саме у 2002 році з подання Михайла Васильовича Держка розглядали в кулуарах як ймовірного кандидата на посаду голови облради). На парламентських виборах 1998 року Держкові дісталися релігійні питання головно через невміння Базіва витримувати дипломатичний етикет на зустрічах з релігійними громадами. У другій половині 90-х років Львівщину вже минув пік міжконфесійного протистояння. Проте обласну та районні держадміністрації все ще допікали пікети греко-католицьких громад, менше відгалужень православної церкви, які в такий спосіб відстоювали права на використання храмів. Апогеєм релігійного протистояння у цей період було захоплення віруючими кабінету голови Миколаївської райдержадміністрації -- Івана Юськіва релігійна громада протримала більше доби у своєму кабінеті. Держко організовував на місцях робочі групи з представників правоохоронних органів та політичних партій з метою зняття релігійної напруги. Релігією Держко керував до приходу в листопаді 2000 року жовківського керманича Володимира Герича у "крісло імені Базіва".

Конкуренцію між Базівим та Держком Михайло Гладій заклав ще при розподілі функціональних обов'язків між заступниками на початку 1997 року. Будучи заступником із соціально-гуманітарних питань, Держко курував освіту, культуру, релігію, спорт та молодіжну політику, соціальний захист, а з січня 1999 року -- пенсійний фонд та центр праці і зайнятості (цю частину обов'язків тихцем забрали у першого заступника голови ОДА Янківа, коли він перебував у відрядженні у Києві). Його статус жерця у команді Гладія підсилювала належність до Народного руху України. Влада через Держка намагалася впливати на внутрішньополітичні процеси крайової організації Руху, і Рух через свого представника отримував окремі політичні дивіденди. Крім того, низка районних організацій Руху постійно висувала Держка на звітно-виборних конференціях на голову ЛКО НРУ. Проте Ігор Зиновійович уперто знімав свою кандидатуру (хоча у 1994 році мав усі шанси стати керівником обласних рухівців). Однак, окрім Базіва, Держка сприймали ще й як "дублера" почергово голів ЛКО НРУ Юрія Ключковського, Олекси Гудими та Ярослава Кендзьора. Однак його кандидатуру так ніколи й не розглядали як ймовірного наступника Гладія чи Сенчука на посаді голови облдержадміністрації.

Держко не раз озвучував і доносив думку В'ячеслава Чорновола щодо багатьох суспільно-політичних питань керівництву області (інший формальний представник НРУ в команді Гладія -- Роман Шмідт мало асоціювався з рухівською командою). Слід зазначити, що у січні 1999 року Чорновіл підтримав кандидатуру Сенчука на посаду голови ЛОДА. Чорновіл взагалі до останнього намагався впливати на ідеологію та стратегію розвитку Львівщини, роблячи, здавалося б, непомильні, з точки зору партійної кон'юнктури, ставки при виборі нового голови ЛОДА. За це Рух удостоївся кількох посад начальників обласних управлінь та голів райдержадміністрацій. Держко також був таємним посередником у багатьох залаштункових питаннях, що торкалися інтересів рухівської еліти. Вважалося, що саме через Держка Степан Сенчук впливав на ухвалення рішень у ЛКО НРУ. Саме Держкові належалося завжди зустрічати у Львові Чорновола, а востаннє, за три дні до загибелі, Чорновіл очікував вечірнього потягу в його кабінеті. Проте такий особливий статус не надто посилював вплив Держка на ухвалення рішень першими особами Львівщини.

У команді Гладія-Сенчука Держко як офіційний представник НРУ завжди був дистанційований та навіть відчужений від кухні, де визначалися моделі ухвалення рішень. Подоланню цієї відчуженості не допомогли навіть його стрийські корені. Аналогічну дистанцію Гладій-Сенчук частково встановили і щодо представників НДП Мирона Янківа та Ігоря Маковецького. Свій статус Держко, однак, намагався системно підсилити через Київ, виходячи безпосередньо на галузевих віце-прем'єр-міністрів Івана Кураса, Миколу Білоблоцького, Миколу Жулинського, Валерія Смолія та Володимира Семиноженка.

Аби загальмувати крайньорадикальні тенденції в культурно-мистецькому середовищі Львівщини більш дипломатичному Держкові 1998 року було доручено вести гнучкі діалоги з творчими елітами. З того часу в компетенції Держка опинилися аж 12 структурних підрозділів адміністрації, тоді як за Базівим були закріплені лише управління внутрішньої політики та все державне інформаційне поле (Бойкович + ЛОДТРК). Згодом Базів відстояв за собою право здійснювати патронат над спортивною політикою. Це також був елемент демонстративного перетягування канату, адже Держко на цей час керував Львівським відділенням Національного олімпійського комітету, і, за логікою речей, цілком міг курувати спорт (у Держка були й інші підстави залишити за собою ділянку спорту -- тривалий час він захоплювався атлетикою, а в кращі часи піднімав штангу вагою 190-200 кг).

За дорученням Гладія та Сенчука у період парламентської 1998-го року та президентської 1999-го року виборних кампаній Ігор Держко безпосередньо ініціював роботу відверто антилівого характеру. Вже на початку 1998 року між Базівим та Держком було розділено кураторство над політичними партіями та громадськими політизованими структурами. Базів опікувався правими та крайньоправими, Держко -- Рухом та націонал-демократичними організаціями. Крім того, Держкові належалося стримувати активізацію лівого руху на Львівщині, що припала на виборчий сезон 1998-1999 рр. (у цей час полівіло керівництво Верховної Ради). Проігнорувати радівський тандем "Ткаченко-Мартинюк" облдержадміністрація не могла хоча б з огляду на потребу вплинути на окремі контрольні цифри при формуванні бюджету області (з боку ЛОДА тривалі стосунки з Олександром Ткаченком підтримував Ярослав Гадзало, майбутній голова облради, член-кореспондент Аграрної академії наук, заслужений працівник сільського господарства, орденоносець і прочая, прочая...) 1998 року Держко не підтримав ініціативу Гладія зі створення на обласному рівні об'єднання політичних партій п. н. "Дзвін", до якого увійшли Аграрна партія України, НДП та інші. Ідея зазнала невдачі головно через усунення від цього процесу ЛКО НРУ ("Дзвін" перекроював квоту розподілу округів, з чим не міг погодитися Рух).

Після парламентських виборів 1998 року в Гладія сформувалася думка про потребу заміни Василя Базіва. Як твердили люди з оточення, Гладія дещо відлякувала непоміркованість, непрогнозованість та драстичність характеру його заступника. Ймовірно, у 1998 році Базіва просто було нікуди працевлаштувати, і процес затягнувся на два роки (була ідея створити під Базіва Львівську філію Інституту стратегічних досліджень). Проте у 1998 році Сенчук, у час затяжного лікарняного Василя Андрійовича, натякнув, що Держко міг би розраховувати на крісло головного ідеолога області. Але після гострих розмов Гладія і Базіва було ухвалено рішення залишити останнього на роботі. Втім, навіть коли Сенчук позбувся Базіва, Держко, який виконував і його обов'язки, так і не став головним ідеологом області, залишившись лише куратором соціальної політики. Можливо, не в останню чергу через належність до НРУ. Степан Романович зупинив свій кінцевий вибір на більш сірій та технічній фігурі, типовому адміністраторові Володимиру Геричу.

Слід зазначити, що у деяких областях у сфері політики в голови адміністрації було три заступники, які відповідали окремо за питання внутрішньої, соціальної та гуманітарної політики. Для порівняння зауважимо, що якщо у 1998-2000 рр. у віданні заступника з політико-правових питань Василя Базіва було від 3-х до 6-ти управлінь, то вже у 2002-2003 у компетенції його наступника Володимира Мельника було 8 структурних підрозділів. Варто засумніватися, наскільки взагалі можна ефективно керувати такою кількістю різносторонніх сфер, здійснювати планування та прогностику роботи. Крім того, не до порівняння за своєю гостротою була й внутрішньополітична ситуація в Україні у другій половині 90-х та на початку нового століття. У 1997-2000 рр. не спостерігалося такого надмірно жорсткого тиску на ОДА з боку Адміністрації президента, як це відчувалося, наприклад, у період з 2001 року. Ба більше, частина оточення президента Кучми в середині 90-х років виношувала думку про те, що у владі можуть бути представники різних політичних поглядів та структур.
Зміст Поступу
Перша сторінка
  ·  Криза скресла 
  ·  "Наша Україна" в наметах 
  ·  Євросоюз заступився за Ющенка 
Погляд
  ·  Ходорковський піде в президенти 
  ·  ДБ 
Поступ у Львові
  ·  Юрій БАТЮК: Мерія сприяє незаконному будівництву 
  ·  Коронацію перенесено 
  ·  Вода буде, але дорожча 
  ·  Аби не крали, треба скаржитися 
  ·  "Галактику" закрили 
  ·  Сезон на хутрових 
  ·  Львів під червоними знаменами 
  ·  Гроші для студентів 
  ·  Мерії суд -- не закон 
  ·  ХРОНІКА 
Поступ з краю
  ·  Васильєв майже генпрокурор? 
  ·  Дивний допит Фельдмана 
  ·  НАТО через вибори 
  ·  Посаду віце-прем'єра скасують 
  ·  "Тузла" -- для прання 
  ·  Медведчук не здивував Зінченка 
  ·  КРАЄВИД 
Поступ у світі
  ·  Таємниці двору 
  ·  Війна триває... 
  ·  У Грузії назріває революція 
  ·  В Америці знову сибірка 
  ·  Чергові погрози КНДР 
  ·  ЄС потребує жінок 
  ·  СВІТООГЛЯД 
Арт-Поступ
  ·  Композитор Іван НЕБЕСНИЙ: Музика розкриває конфлікт драми 
  ·  КІНО 
  ·  Швейцарське турне INSO 
Мікроскоп пана Юрка
  ·  Мікроскоп пана Юрка 
Львівщина в особах і вчинках
  ·  Жерці Львівщини-3: Ігор Держко 
Поступ життєзнавства
  ·  Звільніть місце для інших 
  ·  Робити багато добра -- небезпечно 
  ·  Не розмовляй з дурнем 
Спорт-Поступ
  ·  Тактична перемога Кучеревського 
  ·  "Карпати" їдуть у столицю 
  ·  Урок футболу від "Спартака" 
  ·  "Мілан" їде в Парму 
  ·  Йохансон завітав в Україну 
  ·  Україна піднімається 
  ·  НОВИНИ СПОРТУ КОРОТКО 
Пост-Faktum
  ·  Рецензія на "Матрицю-III" під враженням від української політики 
  ·  Роб-Рой -- шпигун і рекетир 
  ·  Чарівна кнопка 
  ·  КАЛЕНДАР 

Поступ 1999-2002 рр. у попередній версії
ШОВБІЗУА: Новини шоу-бізнесу

Партнери
 
Новобудови Львів
 
 
Суспільно-гуманітарний консорціум "Генеза"
 
 
Центр політичних досліджень
 
   
Філософський факультет ЛНУ
 
Комп'ютерний експерт: новини високих технологій   
Інтерактивні технології громадянської освіти
 
Стиль, музика і кіно   
Суспільно-гуманітарні студії
   
Науковий всесвіт
 
   
Незалежний культурологічний журнал Ї
 
   
   

Галицький інтелектуальний сепаратизм
   
 
   
Реклама
 
   
МЕТА - Українська пошукова система