Учора в німецькому місті Кьольні закрилась міжнародна художня виставка "Арт Кьольн". Це найбільш давня і найбільш відома виставка у світі. Її експозиція сучасного мистецтва -- лідер серед виставок такого типу. Вперше ярмарок "Арт Кьольн" розпочав свою роботу 1967 року. Він спеціалізується переважно на мистецтві ХХ століття -- від класики модерну до сучасних концептуальних течій.
Цього року тут продавались твори найкращих митців з 22 країн світу. На виставці можна придбати живопис, скульптуру, фотографію, графіку та інсталяції: класичне мистецтво з позаминулого століття мирно сусідує з брутальними композиціями останніх років, поряд з картиною Шагала висить портрет Саддама Хусейна. За попередніми оцінками, за 6 днів роботи ярмарок відвідало 70 тисяч глядачів.
Мікроскопічний фрагмент картини німецького мистецтва від минулої п'ятниці можуть побачити і львівські глядачі. В рамках днів німецької культури в Україні в Національному музеї у Львові розпочала роботу виставка "Мистецький простір Німеччини".
»
АРХІТЕКТУРА
Дім любові
Олег ВВЕДЕНСЬКИЙ
У відомого американського архітектора Френка Гері чоло генія, а очі дитини. Він переповнений творчими планами, хоча йому вже 74. Будівництво збочено-фантастичної споруди музею Гуггенхайму в Більбао (Іспанія) винесло його на вершину світової слави і поставило на чолі найбільш потужної архітектурної течії нашого часу -- деконструктивізму.
Нещодавно в Копенгагені відбулась презентація трьох перших томів зібраних творів великого казкаря Ганса-Крістіана Андерсена. Це перше за 123 роки повне видання усіх творів датського письменника. Зібрання буде вміщувати 18 томів. Останні з них побачать світ у 2006 році. Передостанні -- у 2005, в рік 200-ї річниці від дня народження Андерсена. Три перших томи вміщують 156 байок і оповідань. Наступні -- менш знані твори Ганса-Крістіана Андерсена. Серед них будуть повісті, вірші, театральні та оперні сценарії, а також, автобіографія. Хоча творчість Андерсена не обмежується лише казками, весь світ знає його як великого казкаря.
Іспанський король Хуан Карлос І і королева Софія відкрили 26 жовтня новий (уже четвертий) музей Пабло Пікассо в місті Малага, де народився і прожив дитячі роки видатний іспанський художник. В експозиції музею представлено більше 200 живописних творів, скульптур, гравюр і малюнків. Основу колекції склали роботи, подаровані родичами художника, в тому числі його онуком Бернаром і невісткою Христиною Руіс-Пікассо. Музеї Пабло Пікассо в Барселоні, Парижі та на Антибах також подарували своєму новому родичеві частину творів зі своїх колекцій. Аукціонний Дім Сотбі оцінив колекцію нового музею в 276 млн євро.
Нова пінакотека Мюнхена, яка є одним з найбільших музеїв світу, відсвяткувала в останні дні жовтня свій 150-річний ювілей. Це перший в Європі музей сучасного мистецтва. Споруда пінакотеки, збудована в середині ХІХ століття, була зруйнована під час Другої світової війни. Нове приміщення збудували у 1981 року, і від того часу його стіни дбайливо оберігають надзвичайно цінну колекцію. Гойя і Ван Гога, Моне і Мане, Сезан і Тулуз-Лотрек, Делакруа і Клімт і ще багато інших не менш цінних шедеврів щодня приваблюють у зали пінакотеки нових і нових глядачів. У ці ювілейні дні експозицію пінакотеки, яка представляє живопис ХVІІІ -- ХХ століття, відвідав прем'єр-міністр Баварії Штойберг.
29 жовтня в лондонській галереї Тейт Брітен розпочала свою роботу виставка претендентів на головну нагороду у галузі пластичних мистецтв "Премію Тернера" -- символи смерті і життя, ненависті і любові очима сучасних художників. Деякі експонати були настільки сміливими, що організатори виставки ввели для відвідувачів віковий ценз. Серед фаворитів -- об'їджені хробаками скелети і скульптура любовних обіймів резинових манекенів.
Виставка і сама "Премія Тернера" повинні сприяти суспільній дискусії щодо нових течій сучасного мистецтва Великобританії. Нагородою для переможця будуть 20 тисяч фунтів, тобто близько 30 тисяч євро. А його ім'я судді оголосять 7 грудня.