BRAMA - News - Weather - Elections - Business - Sports - Brama Press - Calendar - Classifieds    Перша сторінка.    Погляд.    Поступ у Львові.    Поступ з краю.    Поступ у світі.    Економіка у Поступі.    Спорт-Поступ.    Тема Поступу.    Арт-Поступ.    Поступ технологій.    Львівські обсервації.    Поступ реляксу.    Пост-Faktum.   
  Цитата Поступу
Сію, сію, посіваю, З Новим роком всіх вітаю! Щоб Вам весело жилося, Щоб задумане збулося.
 
30 жовтня 2003 р.
   ·  на головну  · 1999-2002  · досье  · архів світлин  · форум
Купол
Львів
  10:3 27-06-2020 -   На Львівщині вже понад 5000 хворих на COVID-19  
  10:11 26-06-2020 -   Коронавірус в Україні шириться швидкими темпами – 1 109 хворих за останню добу  
  11:59 23-06-2020 -   Спалах COVID-19 на Львівщині: голова МОЗ розповів про причини і рішення  
  11:58 23-06-2020 -   В Україні за добу 833 випадки COVID-19, на Львівщині - 240  
  11:25 20-06-2020 -   12-річний львів’янин, що став жертвою наруги, упізнав свого кривдника  
Україна
  10:3 27-06-2020 -   В Україні за добу 948 нових випадків коронавірусу і 24 смерті  
  10:2 27-06-2020 -   Повінь на Прикарпатті зачепила 13 тисяч будинків  
  10:2 27-06-2020 -   Шмигаль розповів, чому плагіатора та ексрегіонала призначили в.о. міністра освіти  
  23:21 26-06-2020 -   Неакредитовані херсонські ЗМІ жорстоко затролили Зеленського  
  11:59 23-06-2020 -   Фактичне падіння економіки може становити більше 5% — НБУ  
Світ
  10:57 27-06-2020 -   ЄС не відкриватиме кордони для українців з 1 липня  
  19:6 26-06-2020 -   Лукашенко збирається змінити конституцію Білорусі  
  11:58 23-06-2020 -   Один із регіонів Іспанії посилює карантин через нові спалахи коронавірусу  
  10:16 13-06-2020 -   Єрмак у Франції обговорив Мінський процес та візит Макрона до України  
  10:14 13-06-2020 -   Єврокомісія висунула умови, за яких відкриє кордон для українців    ·  · 
 
Поступ 1999-2002 рр. у попередній версії

Погляд  » 

___________________________________________________________________________

Вітання з першим снігом
Тарас ПРОХАСЬКО
 
Навiть не найграмотнiший психоаналiтик напевно легко пояснив би таку особливiсть (iнша справа -- наскiльки вiн мав би рацiю ). Багато разiв на запитання про те, чи середовище мого дитинства мало якийсь стосунок до лiтератури, до писання, я цiлком щиро i виважено вiдповiдав, що нi, нiякого. Виходило так, нiби на моє химерне бажання писати первинне оточення нiяким чином не вплинуло (я завжди думав про трохи iнший, не такий прямий, але цiлковито безпосереднiй вплив: усi, кого я знав у дитинствi, жили, поводилися, мислили i говорили так, наче вже тодi були персонажами лiтератури).

Але кiлька днiв тому випало так багато снiгу, що я мав нагоду подивитися на своє минуле i тодiшнi лiтературнi впливи свого оточення трохи ширше.

Просто не треба обмежуватися белетристикою i красним письменством. Лiтература ж набагато просторiша. А писання -- тим бiльше. I первинним є не жанр, а усвiдомлення бажання, необхiдностi, обов'язку, цiкавостi, користi, примхи, хiтi, можливостi, звички щось записати. Iнший рiвень вiри i довiри.

Белетристики справдi нiхто не писав. А тi, що залишилися, не завжди читали те, що написав я. Але...

Один прадiд видав чотири томи споминiв про своє життя i рiзних людей з Галичини й Америки. Iнший -- пiдручник церковного спiву. Один дiдо цiле життя (особливо часто це траплялося уже в радянськi часи, якi не були бiльшою частиною його життя) виправляв помилки у вже надрукованих книжках, дописував поправки до ще не видрукуваної УЗЕ, написав дивовижну працю (дивовижну тому, що надзвичайно потрiбну i дуже дивну навiть за темою для тих, хто нiколи з такою проблемою не стикався, бо йшлося про розрахунки максимально допустимих i разом з тим економних вiдстаней мiж двома опорами електричних проводiв) з електротехнiки, а пiд кiнець життя почав працювати над книжкою про доктора Земмельвайса (чим його причарував лiкар з Угорщини, який вперше додумався застосовувати антисепцiю в акушерствi, через що смертнiсть i породiль, i новородкiв зменшилася вiдразу в кiлькадесят разiв, з Будапешта, з архiвiв держави, яка щойно пережила шок п'ятдесят шостого року, на дiдову адресу приходили бандеролi, напакованi копiями найрiзноманiтнiших фотопортретiв д. Земмельвайса). Бабця записала у грубому зошитi все, що знала про лемкiвське село, де народилися її батьки. А її рiдна сестра зробила своїм онукам подарунок, занотувавши основнi подiї i враження з власного життя. Ще один дiдо впродовж тридцяти рокiв пiсля повернення з Сибiру кожного дня робив записи у щоденнику, його цiкавила погода, садовi роботи, приїзди i вiд'їзди родичiв. Тiтка укладала систематизований реєстр галицьких прiзвищ i каталог квiтникарiв радянського союзу з вказаними сортами квiтiв, насiння яких цi квiтникарi могли вислати поштою. Пiсля iншої тети залишився манускрипт із найновiшими (у тридцятих роках ХХ столiття) народними епiчними пiснями i рецептами кризового печива. Мама переповiдала на цигарковому паперi сiмейнi хронiки для ще однiєї тiтки, котра дуже давно опинилася в Америцi. Тато, єдиний з усiєї цiєї родини, що мiг би надаватися до серйозних таємних операцiй, не писав нiчого, крiм цiлком легальних номерiв телефонiв i старомодних вiтань на листівках із тих мiст, де йому вдавалося (доводилося) бувати.

Натомiсть тета Оля Давидякова щороку присилала картку з ґратуляцiями з нагоди першого снiгу. Картки вона вибирала з популярних тодi комплектiв репродукцiй якогось академiчного художника (іноді навiть передвижника, бо iмпресiонiстiв, яких вона любила майже так само, як i Труша, у тi часи до популярних комплектiв намагалися не допускати, щодо Труша, то висилання карток із репродукцiями робiт, ескiзи яких переповнювали помешкання близьких, видавалося їй фамiльярнiстю).

Тета Оля була вдовою професора Таємного українського унiверситету у Львовi i мамою двох синiв, яких востаннє бачила, коли тим було сiмнадцять i п'ятнадцять, у ролi добровiльних воякiв Першої української дивiзiї. Тета Оля мешкала i померла на останньому поверсi стародавньої кам'яницi з вичовганими дерев'яними сходами, довгими внутрiшнiми бальконами i емальованою видовженою мушлею водотягу на подвiр'ї, яке переходило у подвiр'я Успенської церкви, що на вулицi Руськiй. З вiкон її кiмнати через театральну нецайсiвську льорнетку можна було читати таблички на деяких експонатах музею меблiв i порцеляни (вхiд із площi Ринок).

Iнодi, коли у неї був зависокий тиск, я ночував у порожнiй сусiднiй кiмнатi. Тета Оля вважала мене немовою. Я справдi лише уважно слухав. Добре, що у тi ночi я нiчого не говорив. Бо довелося би розказувати про те, як менi хотiлося пiдпiльно привести сюди якусь молоду жiнку. Подарувати їй цю вулицю, вежу Корнякта, цi сходи i балькони, цю стародавню спальню, тяжелезне лiжко, голос "Свободи" з iншої кiмнати, цю густу вiбрацiю вiд кожного трамвая на Руськiй, цi несподiванi пiвсекунднi блискавкоподiбнi синi спалахи, коли нiчний трамвай у глибинi вуличної трiщини проминав якiсь вузли на дротах, а затиснене мурами сяйво не мало iншого шляху вивiльнення, як до вiкон пiд самими дахами.

24 жовтня випав перший снiг. Надто значний перший снiг -- так скоро, так багато, так довго, так сильно, так зимно. Так багато замерзлих яблук. Таке гарне листя, яке вiдразу опало все разом. Так шкода такого неймовiрного урожаю. Так добре посеред осенi пережити ранню весну. Так сумно не отримати вiтань із першим снiгом. Так незрозумiло вважати, що вони на тебе не впливали.
»  КРЕМЛЬ
Волошин попросився у відставку
Михайло МИШКАЛО
 
Вчора президент Росії задовольнив прохання про відставку керівника своєї адміністрації, яке Александр Волошин поклав на стіл Владіміра Путіна ще в суботу. Згідно з повідомленням радіостанції "Ехо Москви", Волошина обурило, що його навіть не поінформували про те, що російського нафтового олігарха Ходорковського буде заарештовано. Продовжувати ж працювати на таких умовах керівник адміністрації Путіна не захотів. Російський президент не відмовляв Волошина і попросив підготувати відповідний указ.

Цікаво, що, за деякими джерелами, офіційно повідомити про відставку могли ще в понеділок. Проте того дня Путін зробив іншу заяву -- про ситуацію навколо ЮКОС і неприпустимості тиску на правоохоронні органи. Поєднувати ці дві події в Кремлі ніхто не захотів. Тоді відставка Волошина виглядала як гучний політичний демарш. Тому це офіційне оголошення притримали до середи.
Детальніше>>
Зміст Поступу
Перша сторінка
  ·  Наклеп на кардинала 
  ·  В Іраці поранено українців 
  ·  Кубок України 
  ·  Кучма звільнив Піскуна 
Погляд
  ·  Вітання з першим снігом 
  ·  Волошин попросився у відставку 
Поступ у Львові
  ·  Дитяче повстання на Науковій 
  ·  Польської землі у Львові побільшає 
  ·  Лікарі поставили крапку 
  ·  Про обласну премію в галузі культури 
  ·  Ющенко знову у Львові 
  ·  Теплі батареї і холодний душ 
  ·  Сесію перенесли 
  ·  Виставка іконопису 
  ·  ХРОНІКА 
Поступ з краю
  ·  Загрози для України 
  ·  На Тузлі будують заставу 
  ·  Мистецтво слухати й не чути виявив Касьянов на перемовинах із Януковичем 
  ·  Прописка не вплине на депутатство 
  ·  Луценко проти Тимошенко 
  ·  Телефонні терористи атакують Ющенка 
  ·  КРАЄВИД 
Поступ у світі
  ·  Листопадовий чин БААС 
  ·  Каліфорнія палає 
  ·  Чергова трагедія на шахті 
  ·  СВІТООГЛЯД 
  ·  АТ "Кредит Банк (Україна)" розширює співпрацю в Європі 
Економіка у Поступі
  ·  Напиши листа президентові 
  ·  На шляху до СОТ 
  ·  Місту не потрібна котельня? 
  ·  "Донецький банк" у Львові 
  ·  НОВИНИ ЕКОНОМІКИ КОРОТКО 
Спорт-Поступ
  ·  Супер-Гаррі 
  ·  Від масовості до вищих досягнень 
Тема Поступу
  ·  У пошуках свободи 
  ·  Віктор Жук: Ротація кадрів відбувається постійно 
  ·  По той бік кордону 
Арт-Поступ
  ·  Креатура фактури 
  ·  АРТ-АНОНС 
  ·  АНДЕГРАУНД ВІД КАЛИЧА 
Поступ технологій
  ·  Шпійонські ігри 
  ·  Міноборони США RFID 
  ·  windows XP на долоні 
  ·  Суперкомп'ютер у Польщі 
  ·  Комп'ютери розміром з молекулу 
Львівські обсервації
  ·  Львівські обсервації 
Поступ реляксу
  ·  Папуга працює в мерії 
  ·  Вино проти цигарок 
  ·  Смачно, як у мами 
  ·  ГОРОСКОП 
  ·  ТЕАТРИ 
  ·  ВИСТАВКИ 
  ·  ЛЯЛЬКА 
  ·  КІНОТЕАТРИ 
Пост-Faktum
  ·  Легенди Бернардинів 
  ·  КАЛЕНДАР 
  ·  tietoEnator впроваджує систему платіжних карток у АТ "Кредит Банк (Україна)"