"Ніколи Росія Україні не залишить Керченської протоки. Досить того, що Крим сьогодні український, і ми ледь заспокоїли людей з цього приводу. Досить знущатися над нами. Якщо треба, ми зробимо все можливе і неможливе, щоб відстояти свою позицію. Якщо треба, ми скинемо туди бомбу", -- заявив голова адміністрації президента Росії Олександр Волошин.
Коментарі зайві. Росія нарешті скинула маску і висловила свою позицію стосовно Тузли. Будівництво дамби -- це не захист екології, а боротьба за Керченську протоку. Доки українські президент і прем'єр відсиджуються за кордоном, поклавши відповідальність за ситуацію на кримського начальника Сергія Куніцина, росіяни відкривають карти і переходять у наступ. Наразі лише інформаційний, але...
Як зауважує журналіст "Столичних новин", заява Волошина була зроблена "з несподіваною жорсткістю, яку можна розцінити або як домашню заготовку, або як палкий експромт".
Одночасно надійшли новини з місця події і з МЗС Росії. Команду "фас" дали російським прикордонникам. Командування Північнокавказького реґіонального прикордонного управління (ПКРПУ) Федеральної служби безпеки Російської Федерації заявило: "Оголошення українською стороною якихось делімітаційних ліній у Керченській протоці, Азовському й Чорному морях сприймаються як однобічні і, відповідно, не можуть бути визнані". Після такої заяви стає зрозумілою нота міністерства закордонних справ Росії з вимогою до України надати "...копії документів, включаючи картографічні, на підставі яких українська сторона робить свої припущення про приналежність їй коси (острова) Тузла". У районі протоки стоять два російські протичовнові кораблі, а на Тамані збираються сили "казаков", як стверджує депутат Ігор Осташ, що брав участь у депутатському візиті на Тузлу.
Щоправда, посол РФ в Україні Віктор Черномирдін зробив незвичну для нього помірковану заяву щодо Тузли. Коментуючи в ній інформацію про те, що острів є спірною територією, Черномирдін сказав, що "хворі є скрізь". По суті, він звинуватив у профнепридатності керівника адміністрації президента Росії. Однак дуже не віриться, щоб посол робив заяви, які суперечитимуть офіційній лінії Москви. Адже після такого Черномирдіна, що зайнявся самоуправством, усунуть, оголосивши його заяву недійсною, і замінять іншим послом. Або ж заява Черномирдіна зроблена, аби в Україні слова Волошина не сприйняли надто серйозно -- так росіяни виграють час.
На відміну від агресивно-шизофренічної реакції росіян, Україна займає іншу, капітулянтську, але також шизофренічну позицію. Президент України перебуває з візитом у Латинській Америці, за що лідер комуністів Петро Симоненко закликав усунути Кучму через імпічмент як зрадника батьківщини, що кинув країну перед війною. Услід за "гарантом" має намір поїхати на три дні в країни Балтії головний урядовець країни. Віктор Янукович їде за кордон, заявивши перед цим, що конфлікт треба вирішувати виключно за столом переговорів і при цьому не допустити до збройного зіткнення. Цим Янукович перекладає відповідальність за можливі ускладнення на "стрілочників".
Тобто двоє з трьох керівників країни за день до можливої активної фази конфлікту, 25 жовтня, будуть за кордоном. Таким чином, в Україні з осіб, що можуть приймати ключові рішення в кризових ситуаціях, залишилося лише декілька. Зокрема перший віце-прем'єр Микола Азаров, що заміняє президента і прем'єра, глава Адміністрації президента Віктор Медведчук, міністр оборони Марчук і глава Верховної Ради України Володимир Литвин і... голова ради міністрів Криму Сергій Куніцин. Саме на нього прем'єр Янукович зіпхнув усю відповідальність за ситуацію, призначивши Куніцина оперативним керівником робочої групи з числа керівників силових відомств, міністерств закордонних справ і екології.
Однак усі ці посадовці не мають достатніх повноважень для прийняття рішень, а на повернення президента і прем'єра з-за кордону необхідний якийсь час. Натомість людина, найбільше з них придатна для керівництва країною в умовах кризи -- Віктор Медведчук, -- формально не має повноважень для віддання наказів.
Не дивно, що за такої позиції українців допомагати Україні ніхто не хоче. Генеральний секретар НАТО лорд Джордж Робертсон заявив, що конфлікт щодо Тузли є виключно проблемою двох країн, який повинні вирішити ці дві країни. Посол США Джон Гербст також заявив, що його країна втручатися у конфлікт не буде.
Зараз можна сподіватися тільки на кримську владу, місцеву владу в Керчі і прикордонників. Останні планують поглибити морське дно перед островом і затопити кораблі на кордоні. Ймовірно, до цих заходів треба буде вдатися вже сьогодні, через те що вчора до острова і так залишалось 364 метри, а тепер будівництво дамби, що триває і вдень і вночі пришвидшилося. Цьому сприяє, зокрема, глибина протоки що не перевищує 50 см, а подекуди і 20-30 см. |