Поступ
< bgColor="#ffffff" leftMargin=0 topMargin=10 marginwidth="0" marginheight="10"> Classifieds


  ·  · 
 
Погляд  »  ДИПЛОМАТІЯ


Берлусконі побачив нас в ЄС
Володимир ХРУЩАК
 
Кучма і Берлусконі
Видається, що наш президент Леонід Кучма дружить із італійським прем'єром Сільвіо Берлусконі зовсім недаремно. Під час Ялтинського саміту "Україна--ЄС" глава італійського уряду нарешті вперше вимовив уголос те, чого Кучма уже багато років чекає від керівництва Євросоюзу -- колись таки Україна стане його членом. За це Кучма та Україна повинні бути вдячні Берлусконі ще довго.

Загалом в італійського прем'єра та українського президента є чимало подібного. Обидва люблять владу і футбол, обох же опозиція у їхніх країнах звинувачує в авторитаризмі та незаконних фінансових операціях. Ймовірно, саме ця подібність, а ще спільна любов до українського нападника "Мілана", власником якого є Берлусконі, і сприяла на диво теплим стосункам італійця з українським президентом. Які, до того ж, виявилися у той час, коли всі інші європейські лідери від Леоніда Даниловича просто відвертали носи.

Як тут не згадати, що саме Берлусконі запросив Леоніда Кучму погостювати у себе після провального для нашого президента минулорічного празького саміту НАТО. Й у Вічному місті Кучма не лише зміг зализати рани, а й почути від Берлусконі, що після того, як Італія почне головувати в ЄС, він зробить усе для зближення Євросоюзу з Україною. Ще б пак, на відміну від євробюрократів, італійський прем'єр бачив кордони Євросоюзу набагато ширшими, які б охоплювали навіть Росію та Ізраїль, а тим паче Україну.

Зважаючи на це, українська влада могла сподіватися, що на Ялтинському саміті Берлусконі нарешті зробить те, чого не зробив до нього жоден європейський політик, і скаже, що колись Україна зможе розраховувати на членство в ЄС. І таки дочекалася.

Язик в італійського прем'єра розв'язався після того, як Кучма у середу проінформував його про поставлене в Україні завдання в 2011 році "бути готовими почати переговори з ЄС щодо вступу України" до цієї організації. Себто виконати усі стандарти, які вимагає ЄС. За словами Кучми, "це, насамперед, європейський рівень життя, це права і свободи людини, це всі ті демократичні цінності, які сьогодні сповідує Європа". За словами президента, "практично за жодному чинником сьогодні Україна не готова бути повнокровним членом Європейського Союзу".

За ці слова італійський прем'єр розкритикував Леоніда Даниловича вщент, заявивши, що він ставить надто далеко цю омріяну мету. Звісно, Кучмі не залишалося іншого виходу, як погодитися з Берлусконі. А тим паче, з його заявою, в якій, зокрема, йдеться: "Підкреслюючи важливість активного продовження внутрішніх політичних і економічних реформ, а також на основі нової ініціативи "Розширена Європа" вона (Італія -- В.Х.) буде підтримувати реалізацію стратегічної довгострокової мети України щодо повної інтеґрації у Євросоюз".

Чи так воно буде насправді -- побачимо. Проте насамкінець варто додати, що говорячи про підсумки саміту "Україна-ЄС", Берлусконі відзначив: "Ялта була завжди місцем поділу. Але сьогодні вона стала місцем, де пролунало бажання об'єднатися".

Обговорити в форумі»  САМІТ
ЄС нічого не обіцяє
Богдан БАЧИНСЬКИЙ
 
Підсумком саміту "Україна -- ЄС" в Ялті стала заява представників спільноти, в якій вони визнають прогрес, досягнутий Україною в економічному розвитку, в імплементації економічних реформ, зазначається постійне зростання української економіки, вітається стабільність національної валюти і низький рівень інфляції.

Водночас, незважаючи на передсамітні очікування, після його закінчення у взаєминах Києва та Страсбурга так нічого революційного і не відбулося. Європа дала чітко зрозуміти, щo жодних авансів Україні давати не буде. А прийме у своє лоно лише тоді, коли ми зіпнемося на ноги, тобто почнемо їздити "європейськими рейками" та жити за їхніми законами.

Хоча серед популістських заяв щодо співпраці та дружби можна виділити кілька таких, які все ж матимуть реальне і корисне для України продовження. Зокрема, президент Єврокомісії Романо Проді відзначив, що Київ і ЄС значно наблизилися до вирішення питання про надання Україні статусу країни з ринковою економікою. "Була висловлена обопільна воля вирішити всі пов'язані з цим проблеми у досить короткий термін і досягти такого визнання. Думаю, що це буде зроблено найближчими місяцями", -- заявив він.
Детальніше>>
» 
Файна Європа
Тарас ПРОХАСЬКО
 
Тоді я ще не міг сподіватися, що вода у Дунаї у цей час може бути такою теплою. І все ж було надзвичайно гарно. Так само було і добре. Зрештою, тоді я вживав сам до себе вислів "як файно", а він передбачає і гарно, і добре, і затишно, і змістовно, і мило, і любо... Бо справді було файно.

Тихо тік Дунай. У тій місцевості він ще не надто широкий, але вже цілком дунайський. Найдовший кам'яний міст досередньовічної Європи був поруч. Ним, як і тисячу років тому ходили люди, деякі з котрих (підозрюю, що частка таких завжди незмінна) стояли, спершись на кам'яні ж перила мосту і уважно дивилися на те, як течія, розбиваючись об постантичні бики, може забрати зі собою не тільки погляд, але й уявне тіло того, хто дивиться з мосту. Відразу за тим мостом міститься найстарша сосискарня у Європі, там усі їли ковбаски при довгих столах, запиваючи їх баварським пивом (пляшкове нічим не відрізняється від українського, варто спробувати розливного, воно значно дорожче, бо пляшкове -- найдоступніша пожива у Баварії, де дешевшим є тільки молоде вино з навколишніх виноградників. А те, що виноградники обступають місто -- значно суттєвіше від всіх внутрішніх дивнот цього міста, яке насправді дивне, бо майже всуціль ренесансне. У Львові таких будинків трохи замало).
Детальніше>>
» 
Катівське ремесло у Львові
Ілько ЛЕМКО
 
Після скасування смертної кари у Європі, до чого нещодавно приєдналася й Україна, тюремне ув'язнення на різні терміни залишилося єдиним способом покарання злочинців. Але цікаво, що у середньовіччі цей вид покарання практично не застосовували, він лише почав поширюватись під впливом просвітницьких ідей наприкінці XVIII століття. А до того існували найрізноманітніші покарання, центральною фігурою у яких виступав кат. У середньовічній Європі влада примушувала працювати катами здебільшого людей, котрі за свої тяжкі злочини самі були засуджені до смерті.

Як розповідають львівські історики Козицький і Білостоцький, у Львові перші відомості про екзекутора сягають початку XV століття. Кати у нашому місті рекрутувалися з плебейського стану: жебраків, волоцюг та подібних до них зайд,. Львівські архівні документи називають ката "малодобрим". Міська влада платила окрему плату за кожну страту, биття чи тортури. Цікаво, що за тортури, які вимагали неабиякої професійної кваліфікації, платили у XVII столітті від 15 до 24 грошів у той час, коли за відрубування голови лише від 8 до 18 грошів.

У давньому Львові кат найвищу кару - смерть -- виконував багатьма способами, залежно від виду злочину: відрубуванням голови, повішенням, спаленням, ламанням колін, четвертуванням, садженням на палю.
Детальніше>>