BRAMA - News - Weather - Elections - Business - Sports - Brama Press - Calendar - Classifieds    Перша сторінка.    Погляд.    Поступ у Львові.    Поступ з краю.    Поступ у світі.    Економіка у Поступі.    Спорт-Поступ.    Тема Поступу.    Регіони Львівщини.    Львівські обсервації.    Арт-Поступ.    Поступ технологій.    Інтерв''ю у.    Поступ реляксу.    Пост-Faktum.   
  Цитата Поступу
Сію, сію, посіваю, З Новим роком всіх вітаю! Щоб Вам весело жилося, Щоб задумане збулося.
 
2 жовтня 2003 р.
   ·  на головну  · 1999-2002  · досье  · архів світлин  · форум
Купол
Львів
  11:8 18-10-2021 -   У Львові від сьогодні - посилений карантин  
  19:45 13-10-2021 -   Львів посилює карантин: діти на канікули, у кіно та музеї лише після щеплення  
  11:3 05-10-2021 -   “У кризу секс-шопи в плюсі”. В Україні під час локдауну скуповували костюми медсестер і презервативи  
  8:39 30-09-2021 -   Львівські «Карпати» на виїзді перемогли вінницьку «Ниву» і залишаються на 4 місці у Другій лігзі  
  9:51 05-06-2021 -   Переходила колію в навушниках: на Львівщині потяг насмерть збив жінку  
Україна
  11:9 18-10-2021 -   Зеленський заявив, що не займався відмиванням грошей, хоча офшори використовував  
  18:54 15-10-2021 -   Ще 4 області з понеділка потрапляють у “червону” зону  
  8:41 30-09-2021 -   Мера Запоріжжя звільнили з посади  
  8:40 30-09-2021 -   “Слуги народу” озвучили, де й коли проведуть великий “розбір польотів”  
  8:40 30-09-2021 -   Разумков привітав закон про олігархів, бо там є його правка про НАЗК  
Світ
  11:4 05-10-2021 -   Люстри від компанії SkyLight: на будь-який смак і гаманець  
  11:2 05-10-2021 -   Что нового появилось в Джойказино в 2021 году  
  8:41 30-09-2021 -   Німеччина заперечила загрозу скасування безвізу з ЄС для України, Молдови чи Балкан  
  8:40 30-09-2021 -   Угорщина жорстко відреагувала на реакцію України щодо угоди з "Газпромом"  
  11:51 11-06-2021 -   https://marathon.ua/men/obuv-men/krossovki-dlya-bega/    ·  · 
 
Поступ 1999-2002 рр. у попередній версії

Регіони Львівщини  »  ІСТОРІЯ

___________________________________________________________________________

Кристинопіль-Червоноград
 
Місто обласного значення Червоноград має вигідне географічне розташування. Враховуючи добре розвинену транспортну мережу (автотрасу Львів-Ковель-Брест, асфальтованi шляхи Белз-Червоноград та Радехiв-Червоноград, залізниці Львів-Ковель та Червоноград-Рава Руська), близькість до кордону, вiльнi промисловi примiщення з пiдведеними комунiкацiями, наявнiсть iнфраструктури та квалiфiкованих трудових ресурсiв, місто стає вигiдним для розвитку інвестицій у виробництво та сферу послуг.

Сучасний Червоноград роздiлений заплавою на старе (давнiшня назва Кристинопiль) та нове мiсто (побудоване в зв'язку з розвитком вугiльного басейну), що з'єднуються дамбою. Вiддаль до Львова -- 73 км, до Сокаля -- 9 км. Мiськiй радi пiдпорядковано селище мiського типу Гiрник та місто Соснiвка.

Населення Червонограда на початку 2003 року становило 70,1 тисячі жителів, міста Соснівки -- 11,8 тис., селища Гірника -- 2,9 тис.

Територію на берегах Бугу, Солокії та Рати було заселено давно. В 1692 році Фелiкс-Казимир Потоцький, який став воєводою Кракiвським i коронним гетьманом Польщi, заложив на частинi земель села Новий Двiр мiстечко, яке назвав на честь своєї дружини Кристини Любомирської, -- Кристинопіль.

Намiр заснувати нове мiсто на цих землях виник у родини Потоцьких значно ранiше, тому що вже в 1609 р. Потоцькі побудували на цих землях костел Святого Духа i монастир. Другою спорудою мiста став палац, закладений в 1691 р. Вiдомо, що дерев'яний костел простояв недовго i згорiв. На його мiсцi син Фелiкса-Казимира Потоцького Юзеф у 1703 р. будує новий мурований костел, який у 1988 році в зруйнованому виглядi було передано православній громадi церкви св. Володимира, яка його відбудувала.

Навколо палацу i костелу почало рости мiсто, споруджувалися приватнi будинки, якi в тi часи будували з дерева. Славитися Кристинопiль почав відтоді, як тут осiв син Йозефа Потоцького Франц-Салезiй Потоцький -- воєвода Київський, один з наймогутнiших у тi часи магнатiв польських. Жив Селезiй Потоцький у прекраснiй резиденцiї, збудованiй 1736 року на мiсцi старого палацу. В своєму маєтку вiн тримав власне вiйсько, яке складалося з пiхоти, кавалерiї i артилерiї. Поруч з палацом Потоцьких розташовувалися костел Святого Духа i монастир бернардинiв, якi за своїм стилем були близькими до архiтектури палацового комплексу.

Останньою фундацiєю Франца-Салезiя Потоцького в Кристинополi була церква святого Юра i монастир Василiанів. Ця будiвля завершила формування центральної частини мiста. Церкву i монастир зводили за проектом архiтектора I.Зальнера i поєднували риси пiзнього бароко i класицизму. Зовнiшнiй вигляд i внутрiшнє планування пiдкреслювали їх приналежнiсть до схiдного обряду.

Пiсля подiлу Польщi в 1772 р. Кристинопіль разом з усією Галичиною вiдiйшов до Австрiї. Потоцькi залишають Кристинопiль, i вiн переходить у володiння австрiйського уряду в кiнцi ХVIII ст. Вiдомо, що до середини XIX століття у мiстi було четверо господарiв. Це позначилося на становищi мiста: воно занепадає. За даними перепису населення 1869 року, в містечку було 3250 жителів, а в 1900 році -- 3592, з них 460 греко-католиків та 2672 юдеї. У 1878 році було збудовано гостинець Жовква-Кристинопіль, а в 1884-му -- залізницю Рава Руська-Кристинопіль-Сокаль.

Пiд час І Свiтової вiйни містечко було дуже знищено, пошкоджено i замок Потоцьких, в якому солдати повиривали дверi, вiкна, порозвалювали печi, комини, сходи. 19 вересня 1939 року Кристинопiль без бою зайняли нiмцi. Частину старого мiста, де жило єврейське населення, було спалено, а 90% жидівських сiмей покинули мiсто. Радянсько-німецький кордон до 22 червня 1941 року проходив повз містечко вздовж річок Західний Буг і Солокія. Пiд час II Свiтової вiйни частина вихідцiв з Кристинополя влилася в ряди УПА i вела боротьбу як проти фашистських поневолювачiв, так i проти польських озброєних загонiв. У липнi 1944 р. Радянська Армiя, вибивши невеликий нiмецький гарнiзон, звiльнила Кристинопiль. Однак місто перейшло до Польщі, і знову повз нього проходив кордон, тепер вже польсько-радянський. 15 листопада 1951 року було укладено нову угоду з Польщею про обмін Забужжя з Белзом, Варяжем та Кристинополем на район Устрик Долішніх. Кристинопiль увiйшов до складу Української РСР i був перейменований на Червоноград.

Основою, на якiй почав розвиватися радянський Червоноград, стали розвiданi поклади кам'яного вугiлля. В 1950 році розпочалося будiвництво шахт. Основною робочою силою, яка зводила шахти i будувала Червоноград, були мiсцевi та жителі з навколишнiх сiл, шахтарi Донбасу, що приїхали допомагати. Вони й стали основою робiтничого люду мiста. Все паливо, добуте важкою працею гiрникiв, йде на потреби енергетичного комплексу областей Захiдної України. Поряд з вуглевидобутком, який безумовно визначає промислове обличчя Червонограда, в мiстi розвинена легка промисловiсть.

У 1990 році в Червонограді вперше в Україні було демонтовано пам'ятник Лєніну, на кілька місяців раніше ніж у Львові. Ще в 1988 році тут було створено осередок Товариства рідної мови ім. Тараса Шевченка, а в 1989 -- Народного Руху України.

До радянських часів гербом Кристинополя був родовий знак Потоцьких "Пілава" -- в лазуровому полі срібний п'ятираменний хрест.

Герб Чевонограда було затверджено в 1976 році. Це щит, перетятий червоним і чорним, з лазуровим поясом. У першій частині одна, а в поясі -- дві рубінові шахтарські вагонетки. В другій частині -- дві золоті гілки папороті. Вагонетки -- символ економіки міста та його розташування при злитті трьох рік: Західного Бугу, Солокії і Рати. Згодом червоно-лазурові барви УРСР замінили на синьо-жовті.

У 1994 році було затверджено герб міста Соснівки --- у золотому полі білка червоної барви, у чорній главі схрещено два срібні гірничі молоточки, обабіч яких по золотій сосновій шишці. Білка є представником місцевої фауни. Золоті шишки вказують на назву поселення, а чорний колір і гірничі молоточки -- на вугільну промисловість.

Більше інформації про Червоноград можна дізнатися з інтернет-сторінки http://www.chervonograd.com.ua/. За цією адресою також можна почитати міську газету "Новини Побужжя".
»  ПРЯМА МОВА
Ігор ЧУДІЙОВИЧ: Місто вирішує шахтарські проблеми
 
Ігор Чудійович
Коли минулого четверга у "Поступі" ми розповідали про Сокальський район, багато жителів міста Червонограда були здивовані, коли не побачили на карті району свого міста. Червоноград та підпорядковані йому Соснівка та Гірник оточені довкола територією Сокальського району і практично об'єднані із Сокальщиною в одне ціле -- і територіально, і економічно, але не адміністративно, бо Червоноград є містом обласного значення. Сьогодні нам дещо розповідає про це цікаве і своєрідне місто мер Червонограда Ігор Чудійович, який став наступником попереднього міського голови Петра Олійника, що був обраний народним депутатом України.
Детальніше>>
Зміст Поступу
Перша сторінка
  ·  В Іраку загинув українець 
  ·  Другий день гастролей 
  ·  Артура Сушка упіймали? 
Погляд
  ·  Європейські аванси Україні 
  ·  Спадщина 
  ·  Хворих стає все більше 
  ·  Есдеків позбавили керівництва 
Поступ у Львові
  ·  Юрій САГАЧ: Вимагання у медицині -- не припустима річ 
  ·  Церква проти Віктюка? 
  ·  У Львові буде "Заньківчанський заїзд"? 
  ·  Перспективи ''Будівельної кераміки Львова'' 
  ·  Кожній сім'ї -- свого лікаря 
  ·  Фестиваль чеського кіно 
  ·  Адміністративна реформа буде 
  ·  Діти міґрують незаконно 
  ·  ХРОНІКА 
Поступ з краю
  ·  Третє пришестя Кучми 
  ·  Чалий проти реверсу 
  ·  Віктор ЯНУКОВИЧ: Ми готові до загострення політичної ситуації у рік президентськ 
  ·  Піскун уникає Тимошенко 
  ·  Ратушняк "здає" інформацію 
  ·  Черномирдін допогрожувався 
  ·  КРАЄВИД 
Поступ у світі
  ·  Джордж Сорос проти Джорджа Буша 
  ·  Мадрид проти самовизначення 
  ·  sMS -- Стiнi Плачу 
  ·  ФСБ зірвала кінофестиваль 
  ·  СВІТООГЛЯД 
Економіка у Поступі
  ·  Працевлаштування у сфері торгівлі: стан і перспектива 
  ·  НПЗ проти реєстрації 
  ·  Алкоголь і тютюн можуть подорожчати 
  ·  КОРОТКО 
Спорт-Поступ
  ·  На "погоду" впливає арбітр 
  ·  Канчельскіс 
Тема Поступу
  ·  Що буде на Форумі 
  ·  Попередні економічні форуми 
  ·  Форум цікавий для всіх 
  ·  Економіка Львівщини потребує інвестицій 
Регіони Львівщини
  ·  Ігор ЧУДІЙОВИЧ: Місто вирішує шахтарські проблеми 
  ·  Кристинопіль-Червоноград 
Львівські обсервації
  ·  Львівські обсервації 
Арт-Поступ
  ·  З мертвими мовою мертвих 
  ·  "Театр у кошику" в Києві 
  ·  АРТ-НОВИНИ 
  ·  МУЗ-НОВИНИ 
Поступ технологій
  ·  Найстильніша камера року 
  ·  microsoft, чати й педофіли 
  ·  Нові карти ATI й Half-Life 2 в "нагрузку"! 
  ·  Україна -- лідер технологічного спорту 
Інтерв''ю у
  ·  Олена САДОВНИЧА: Я людина спорту 
Поступ реляксу
  ·  ГОРОСКОП 
  ·  Червоний светр і 50 тисяч у кишені 
  ·  ТЕАТРИ 
  ·  ІМПРЕЗИ 
  ·  ВИСТАВКИ 
  ·  КІНОТЕАТРИ 
  ·  КЛУБ КАФЕ ЛЯЛЬКА 
  ·  Наскільки Ви романтичні? 
Пост-Faktum
  ·  Боротьба українців за свої права 
  ·  КАЛЕНДАР 

Поступ 1999-2002 рр. у попередній версії
ШОВБІЗУА: Новини шоу-бізнесу

Партнери
 
Новобудови Львів
 
 
Суспільно-гуманітарний консорціум "Генеза"
 
 
Центр політичних досліджень
 
   
Філософський факультет ЛНУ
 
Комп'ютерний експерт: новини високих технологій   
Інтерактивні технології громадянської освіти
 
Стиль, музика і кіно   
Суспільно-гуманітарні студії
   
Науковий всесвіт
 
   
Незалежний культурологічний журнал Ї
 
   
   

Галицький інтелектуальний сепаратизм
   
 
   
Реклама
 
   
МЕТА - Українська пошукова система