Коли минулого четверга у "Поступі" ми розповідали про Сокальський район, багато жителів міста Червонограда були здивовані, коли не побачили на карті району свого міста. Червоноград та підпорядковані йому Соснівка та Гірник оточені довкола територією Сокальського району і практично об'єднані із Сокальщиною в одне ціле -- і територіально, і економічно, але не адміністративно, бо Червоноград є містом обласного значення. Сьогодні нам дещо розповідає про це цікаве і своєрідне місто мер Червонограда Ігор Чудійович, який став наступником попереднього міського голови Петра Олійника, що був обраний народним депутатом України.
-- Вугільна галузь забезпечила розвиток Червонограда в другій половині ХХ століття. Чи залишається вона для міста й надалі визначальною?
-- Червоноград і надалі залишається шахтарським містом з тієї простої причини, що половина його жителів працює, або на шахтах, або на підприємствах, пов'язаних з вугільною галуззю. І понад 60 відсотків промислового виробництва становить продукція вугільної промисловості. Якщо говорити про бюджет, то це вже не має такого вирішального впливу, бо в Червонограді зареєстровано лише три шахти з десяти, які зараз функціонують. Проте більшість жителів міста, які працюють, -- це шахтарі. Шахтарські проблеми розв'язує місто, бо багато людей хоч і працює на шахтах, розташованих на території Сокальського району, однак живе в Червонограді та підпорядкованих міській раді місті Соснівці та в селищі Гірнику.
-- Шахтарі раніше виходять на пенсію. Чи не створює це додаткових соціальних проблем у місті?
-- Абсолютно правильно. Червоноград іноді жартома називають містом молодих пенсіонерів, бо шахтарі в досить молодому віці виходять на пенсію. На жаль, сьогодні відрахування від шахтарських колективів до Пенсійного фонду не дозволяють повністю перекривати розміри пенсій шахтарям. Тут ми вдячні Обласному пенсійному фонду за розуміння проблеми і за дотації.
-- А взагалі, чи місто забезпечує своїми надходженнями доходну частину бюджету?
-- Ні, Червоноград є дотаційним.
-- З одного боку, Червоноград є порівняно молодим містом, яке почало розбудовуватися в 50-х роках ХХ сторіччя. З іншого ж -- його створено на місці міста Христинополя. Чи збереглися в місті цікаві туристичні об'єкти, історичні пам'ятки?
-- На жаль, Червоноград не може похвалитися старовинними будівлями. Зберігся лише замок Потоцького. Цей старовинний замок зазнав за свою історію значних руйнувань, особливо за радянських часів. Кілька разів він горів. Ми вже розпочали його відновлювати. Вдячні обласній владі, що вона розуміє і виділяє нам кошти. Особливо плідними були два попередні роки: вдалося повністю відремонтувати покрівлю. Сьогодні для нас є важливим ремонт фасадів, а також благоустрій, щоб можна було показати цей об'єкт. А там є що показати. Цікавий не лише сам замок, але і його інтер'єри. Є в нас спеціальна реставраційна майстерня, яка відновлює об'єкти сакрального мистецтва XV-XVIII ст. та інші культурні пам'ятки.
-- А що плануєте розмістити в цьому замку, коли його вже буде відреставровано?
-- Ми б хотіли, щоб там був музей. Взагалі є вже в нас музей історії релігії. Його тематику можна було б значно розширити і зробити історичним музеєм.
Розмовляв Ігор МЕЛЬНИК
»
ІСТОРІЯ
Кристинопіль-Червоноград
Місто обласного значення Червоноград має вигідне географічне розташування. Враховуючи добре розвинену транспортну мережу (автотрасу Львів-Ковель-Брест, асфальтованi шляхи Белз-Червоноград та Радехiв-Червоноград, залізниці Львів-Ковель та Червоноград-Рава Руська), близькість до кордону, вiльнi промисловi примiщення з пiдведеними комунiкацiями, наявнiсть iнфраструктури та квалiфiкованих трудових ресурсiв, місто стає вигiдним для розвитку інвестицій у виробництво та сферу послуг.
Сучасний Червоноград роздiлений заплавою на старе (давнiшня назва Кристинопiль) та нове мiсто (побудоване в зв'язку з розвитком вугiльного басейну), що з'єднуються дамбою. Вiддаль до Львова -- 73 км, до Сокаля -- 9 км. Мiськiй радi пiдпорядковано селище мiського типу Гiрник та місто Соснiвка.