BRAMA - News - Weather - Elections - Business - Sports - Brama Press - Calendar - Classifieds    Перша сторінка.    Погляд.    Поступ у Львові.    Поступ з краю.    Поступ у світі.    Економіка у Поступі.    Спорт-Поступ.    Тема Поступу.    Регіони Львівщини.    Львівські обсервації.    Арт-Поступ.    Поступ технологій.    Інтерв''ю у.    Поступ реляксу.    Пост-Faktum.   
  Цитата Поступу
Сію, сію, посіваю, З Новим роком всіх вітаю! Щоб Вам весело жилося, Щоб задумане збулося.
 
25 лютого 2021 р.
   ·  на головну  · 1999-2002  · досье  · архів світлин  · форум
Купол
Львів
  14:23 08-12-2020 -   На Львівщині звільнили вчительку, яка вдарила учня-грубіяна  
  14:16 08-12-2020 -   Головою Львівської районної ради обрали представника "ЄС" Андрія Сулима  
  14:15 08-12-2020 -   Наступного тижня у Львові почнуть працювати будиночки різдвяної торгівлі  
  14:15 08-12-2020 -   Головним військовим комісаром Львівщини призначили Дмитра Боброва з Одеси  
  12:16 22-11-2020 -   В 11 містах України проходить другий тур виборів міських голів  
Україна
  12:4 29-01-2021 -   Зеленський про референдум Тимошенко: 20 років політичних перевзувань  
  12:24 27-01-2021 -   "Нафтогаз" оприлюднив лютневу ціну на газ: вона нижча рекомендованої  
  12:23 27-01-2021 -   "СН" опустилася на четверту сходинку, а ОПЗЖ - лідер  
  12:23 27-01-2021 -   Рада підтримала закон Зеленського про референдум  
  9:50 09-12-2020 -   "Динамо" перемагає команду Реброва і буде грати в плей-офф Ліги Європи  
Світ
  12:5 29-01-2021 -   Пєсков заявив, що питання про "приєднання" Донбасу до РФ не стоїть  
  12:4 29-01-2021 -   У Білому домі кажуть, що Байден "не стримувався" у розмові із Путіним  
  12:24 27-01-2021 -   "Батьківщина" ініціює референдуми з п'яти питань  
  12:24 27-01-2021 -   Проєкт рішення ПАРЄ пропонує відмовитися від санкції щодо Росії  
  12:23 27-01-2021 -   Байден з Путіним у своїй першій розмові обговорили Україну й Навального    ·  · 
 
Поступ 1999-2002 рр. у попередній версії

Тема Поступу  »  ОГЛЯД

___________________________________________________________________________

Економіка Львівщини потребує інвестицій
Ігор МЕЛЬНИК
 
Напевно, всім цікаво знати, яке місце посідає Львівщина серед реґіонів України? Легко відповісти на це запитання і одночасно важко. Бо можна заглянути до статистичних збірників і дізнатись, що в Львівській області на початок 2003 року нараховувалось 2 611 тисяч осіб, що становить 5,4% населення України. А щодо території, то на Львівщину припадає лише 3,6 відсотка площі поверхні України.

Якщо виходити з цих чисел, то, щоб зараховувати область до реґіонів з пересічним рівнем розвитку економіки, потрібно, щоб найважливіші макроекономічні показники Львівщини теж приблизно вміщались би в її частку в Україні за кількістю населення (5-6%). Насправді більшість із них таки нижча за середньоукраїнські показники.

Зокрема реґіональний валовий внутрішній продукт у 2001 році становив 7,3 мільярда грн (4%). Відповідно, нижчим від середнього в Україні і рівень ВВП на особу (див. Таблицю). Нижчі й середні показники з заробітної плати, експорту, імпорту, промислової продукції (3%), науково-технічних робіт (НТР), гуртової торгівлі, прямих інвестицій з держбюджету та іноземних інвестицій (ПІІ). Натомість дещо вищий рівень безробіття -- 4,1% (середнє по Україні 3,8%).

Дещо кращими виглядають показники з сільського господарства. В останні роки Львівщина дає близько 5% сільськогосподарської продукції (6% тваринництва, 4% рослинництва) України. В області вирощується 2% зернових, 3% цукрових буряків, 7--8% картоплі, до 15% льону. На Львівщині близько 7% загальноукраїнського поголів'я корів та 3,5% свиней. Тож Львівщина дає до 5% м'яса та яєць і близько 8% молока, виробленого в Україні.

Але на загал про місце області в економіці України можна сказати, що за своїм розвитком вона перебуває на рівні нижчому за середній. Причина, насамперед, чи не в найбільшому, порівняно з іншими реґіонами України, спаді виробництва протягом 90-х років ХХ сторіччя. Адже ще у 1990 році вироблений національний дохід в розрахунку на душу населення в області становив 2 221 радянський карбованець, що було на 5,5% більше, ніж в середньому в УРСР. Область займала 8 місце в республіці. Тепер за подібним показником -- валовою доданою вартістю на одну особу - Львівщина перебуває на 21 місці в Україні.

Офіційні статистичні матеріали не публікують даних про розвиток економіки окремих реґіонів України за цей період, у порівнянні з 1990 роком. Їх можна зрозуміти, бо справа це тяжка і невдячна. Адже протягом десятиліття докорінно змінились і державна приналежність, і устрій, і економічні відносини, і валюта, і ціни, і методика статистичної та бухгалтерської звітності, -- навіть класифікація галузей економіки.

Вважаю, що не лише мені цікаво дізнатись, хоч приблизно, наскільки змінилась промисловість та сільське господарство Львівщини та інших областей протягом 1990-2002 років. Тим більше, що Держкомстат публікує щорічні показники зміни промислового та сільськогосподарського виробництва у простійних цінах. Для підрахунку були використані також дані Мінекономіки та Інституту реформ. Тож насамперед вдалось прорахувати ланцюжок щорічного зростання (падіння) економіки в Україні в цілому за 1991-2002 роки. А знаючи частку реґіонів у промисловому чи сільськогосподарському виробництві у 1990, 1998 чи 2002 році, вже можна вирахувати ці показники для окремих реґіонів (див. Таблицю). Звичайно, з огляду на різні ціни та класифікацію галузей, ці дані не є достовірними на всі 100%, але похибка не повинна перевищувати допустимі плюс--мінус 5%.

Найглибше падіння економіки України припадає на 1998 рік, коли промисловість досягнула рівня 49%, а сільське господарство -- 52%, порівняно з 1990 роком. Так ось, виявляється, що промисловість Львівщини опинилась тоді на самому дні -- 27%. І хоча на загал в Україні промислове виробництво у 2002 році вже досягло 69% рівня 1990 року, а у Києві та в Запорізькій області навіть його перевершило, то у Львівській області й надалі цей показник найнижчий в Україні -- 41%.

Докорінно змінилась структура промисловості як України, так і Львівщини. Особливо відчутне зменшення частки машинобудування та легкої промисловості, натомість зросло значення металургії та паливно-енергетичного комплексу. Якщо розглянути виробництво окремих видів продукції, то у 1990 році Львівщина виробляла 1 232 тисячі телевізорів, у 2002 році лише 268 штук, автобусів відповідно 12 118 та 307, автонавантажувачів - 21 084 та 83... Лише виробництво електролампочок залишилось на рівні 328 та 226 мільйонів штук.

Були й об'єктивні причини, як непотрібність продукції значної частини підприємств машинобудування та приладобудування у зв'язку з розвалом військового комплексу СРСР, технологічне відставання колишніх радянських підприємств. Але ж були і шанси для розвитку, якби була більша зацікавленість місцевої влади та політиків у розвитку економіки, підтримка нею місцевого бізнесу та залучення інвестицій. Адже до області потрапляє лише 3% інвестицій з державного бюджету, а в окремі роки ще менше.

І хоча завдяки своєму географічному положенню, розвинутій транспортній інфраструктурі, наявності фахової робочої сили Львівщина є досить привабливою для іноземних інвестицій, за рівнем їх залучення вона ще не досягла належного рівня. Інститут реформ, починаючи з 1999 року, визначає рейтинг інвестиційної привабливості реґіонів України. Не дивно, що цей рейтинг очолює Київ, який значно випереджає своїх конкурентів -- Донецьку, Харківську та Дніпропетровську області. Тому на одного киянина припадає 705 доларів іноземних інвестицій, а на мешканця Чернівецької області, яка є внизу рейтингу --16 доларів.

Ще у 1999 році Львівщина займала в цьому рейтингу четверте місце, наступного року -- шосте, а у 2001 та 2002 роках -- сьоме.

Що ж перешкоджає приходу інвесторів в Україну? З метою виявлення особливостей сприйняття представниками бізнесу та державними службовцями реґіонального рівня інвестиційних процесів в Україні Інститут реформ впродовж березня--травня 2003 року провів відповідне анкетування. Більшість опитаних представників бізнесу торік не відчули принципових змін у параметрах інвестиційного клімату України.

За оцінками респондентів щодо важливості факторів, які генеруються на рівні центральних органів влади, перше місце посіли взаємопов'язані чинники: "Рівень втручання влади у бізнес" та "Корумпованість посадових осіб", на що звернули увагу по 60% опитаних. Суттєву важливість "прозорості дій влади" відзначили трохи менше половини респондентів, така ж кількість вважає цей фактор просто важливим. Третина опитаних відзначила, що ключовим фактором залишається "рівень взаємопроникнення влади та бізнесу". Дещо інша картина спостерігається щодо таких факторів як "активна позиція влади у залученні інвестицій" та "створення пільгових умов для інвесторів". Ключовими їх вважає лише кожен п'ятий представник бізнесу. Натомість 50-60% респондентів вважають їх такими, що справляють незначний вплив на інвестиційне середовище України.

Серед подій, які у 2002 році найвідчутніше вплинули на інвестиційний клімат в Україні, більшість респондентів відзначили факт застосування до України санкцій FATF (50% опитаних). Менш відчутним був вплив "кольчужного скандалу" і серії парламентських криз (по 30%), а також призначення уряду Віктора Януковича (28%). Цікаво, що лише кожен п'ятий респондент вважає вибори до Верховної Ради подією, що суттєво вплинула на інвестиційне середовище України. Натомість інвестори були занепокоєні українською практикою корпоративного управління та методами перерозподілу активів. "Арешт Григоришина -- ось подія, яка вплинула на моє сприйняття інвестиційного клімату в Україні", -- зазначив директор інвестиційного фонду "Берінг Восток Кепітал Партнерс" щодо України Андрій Терехов.

Найбільш "популярною" в опитуванні виявилась Донецька область (31% респондентів). Серед причин такого вибору називалися: лобіювання реґіональних інтересів на урядовому рівні, сприятлива ринкова кон'юнктура, сприяння з боку місцевих органів влади. У трійку лідерів також входять м. Київ та Дніпропетровська область (29% та 26% відповідно). Представники бізнесу відзначають приблизно однакові позитивні характеристики цих реґіонів -- покращення економічної інфраструктури та сприятливу ринкову кон'юнктуру. Останній фактор є визначальним і для тих респондентів, які б розширювали свій бізнес у Львівській (22%), Харківській (21%) та Одеській (19%) областях.

Якщо розглядати лише один критерій інвестиційного клімату, а саме "сприяння з боку місцевих органів влади", який, як вже було сказано, представники ділових кіл вважають дуже вагомим, то ситуація виглядає наступним чином. Найбільшу підтримку бізнесмени відчувають в м. Києві (17% опитаних), Запорізькій, Донецькій та Львівській областях (по 9%) і на Одещині (7%). Зауважимо, що "найпопулярніша" область, у якій підприємці бажали б розпочати свій бізнес, з іншого боку викликає найбільший острах у решти респондентів. 15% опитаних "не побажали б здійснювати свою діяльність на Донеччині навіть своєму конкурентові". Подібна закономірність виявляється й стосовно деяких інших областей, зокрема Одеської (9% респондентів ні за яких умов не розпочинали б там свого бізнесу).

Тож виглядає, що влада на Львівщині останніми роками дещо робить для залучення інвестицій. Про це свідчить і їх зростання. Лише протягом 2002 року приріст прямих іноземних інвестицій на Львівщині становив 60,6 млн. дол. США (7,7% від приросту ПІІ по Україні), що більш ніж у шість раз більше за обсяг залучених інвестицій у 2001 році. За обсягами залучених інвестицій, що надійшли у 2002 році область зайняла 3-є місце серед регіонів України поступаючись лише м. Києву та Дніпропетровській області.

Найбільш вагомими інвестиційними партнерами області на початок 2003 року були Польща -- обсяг інвестицій $50 млн (22,7% від загального обсягу залучених інвестицій), Швейцарія -- $26,6 млн (12,1%), Великобританія -- $21 млн (9,5%), Німеччина -- $16 млн (7,3%), США -- $15,9 млн (7,2%).

Але з другого боку, як вважають фахівці Інституту реформ, 2002 рік на Львівщині ознаменувався конфліктами за участю Податкової адміністрації області. Місцева ДПА звинуватила дві компанії з іноземним капіталом: "Кредит-Банк (Україна)" та компанію "Орлан Транс". Численні судові позови так і не дозволили зрозуміти обґрунтованість дій ДПА, але справили "враження" на теперішніх та потенційних інвесторів.

Тож нарешті іноземні інвестори повірили у можливість інвестування у Львівську область, але чи вдасться їх втримати?
»  САЛОНИ
Що буде на Форумі
 
Палац мистецтв
Сьогодні у Львові відкривається ІІІ Економічний форум, паралельно з ним протягом трьох днів у Палаці мистецтв працюватиме "Інвестиційний ярмарок - 2003". Звичайно, зали Палацу мистецтв не будуть облягати тисячі львів'ян, як під час "Форуму видавців", бо Інвестиційний ярмарок призначений насамперед для бізнесменів, урядовців, фахівців -- людей, які, якщо самі не мають зайвих коштів, щоб вкладати їх в економіку нашого краю, то принаймні мали б допомогти такі гроші залучити. Наша економіка чекає на інвесторів -- багатих людей з-за кордону, які відважаться використати наші переваги та не налякаються наших труднощів. Але ніхто нам не допоможе, окрім нас самих, якщо ми не створимо тим підприємцям сприятливих умов. Та найповажнішими інвесторами таки мають стати самі галичани, яких вдасться колись переконати, що зароблені за кордоном гроші варто вкладати не лише в освіту дітей, будівництво квартир чи базарну торгівлю. На них теж чекає "Інвестиційний ярмарок - 2003", а після нього місцеві урядовці мали б допомогти нашим людям заснувати власну справу, прибуткову для інвесторів та вигідну нам усім.
Детальніше>>
»  ІСТОРІЯ
Попередні економічні форуми
Галина СКИБНЬОВСЬКА
 
Історія львівського Міжнародного економічного форуму нараховує лише три роки. І щороку він "нарощує м'язи": збільшується кількість людей, які хочуть на нього приїхати.

Перший форум відбувся у 2001 році. Основним його завданням було обговорити питання, пов'язані з наближенням кордонів Євросоюзу до нашої держави, і вирішити, як нівелювати негатив від запровадження віз. Цей форум не мав, звісно, такого розмаху, як наступний, хоча його відвідав тодішній прем'єр-міністр України Анатолій Кінах, який, до речі, був обраний і головою оргкомітету. Це створювало певні незручності, адже за кожною дрібницею потрібно було дзвонити до Києва. Окрім Кінаха, форум відвідав ще молдовський прем'єр, а делегації інших країн були представлені міністрами. На І Економічному форумі було представлено 130 інвестиційних проектів.
Детальніше>>
»  ПРЯМА МОВА
Форум цікавий для всіх
 
Докладніше про роботу ІІІ Економічного форуму у Львові ми попросили розповісти начальника головного управління зовнішніх зносин, зовнішньоекономічної діяльності та іноземних інвестицій Львівської облдержадміністрації Віктора Борщевського.

-- Пане Вікторе, якою є структура форуму?

-- Пиріг під назвою форум розділений на дві частини: власне форум та інвестиційний ярмарок. Власне форум -- це місце, де обговорюють важливі проблеми, пов'язані з транскордонним співробітництвом. Він цікавий і для бізнесменів, і для громадських діячів, і для політиків, і для науковців. Поділяється форум на політичну та наукову частини. Цього року вперше буде проводитися велика наукова конференція, яку організовують Західний науковий центр і Східний науковий центр із Донецька. Науковці обговорюватимуть проблеми, які виникли в України після того, як вона опинилася в безпосередній близькості до ЄС.
Детальніше>>
Зміст Поступу
Перша сторінка
  ·  В Іраку загинув українець 
  ·  Другий день гастролей 
  ·  Артура Сушка упіймали? 
Погляд
  ·  Європейські аванси Україні 
  ·  Спадщина 
  ·  Хворих стає все більше 
  ·  Есдеків позбавили керівництва 
Поступ у Львові
  ·  Юрій САГАЧ: Вимагання у медицині -- не припустима річ 
  ·  Церква проти Віктюка? 
  ·  У Львові буде "Заньківчанський заїзд"? 
  ·  Перспективи ''Будівельної кераміки Львова'' 
  ·  Кожній сім'ї -- свого лікаря 
  ·  Фестиваль чеського кіно 
  ·  Адміністративна реформа буде 
  ·  Діти міґрують незаконно 
  ·  ХРОНІКА 
Поступ з краю
  ·  Третє пришестя Кучми 
  ·  Чалий проти реверсу 
  ·  Віктор ЯНУКОВИЧ: Ми готові до загострення політичної ситуації у рік президентськ 
  ·  Піскун уникає Тимошенко 
  ·  Ратушняк "здає" інформацію 
  ·  Черномирдін допогрожувався 
  ·  КРАЄВИД 
Поступ у світі
  ·  Джордж Сорос проти Джорджа Буша 
  ·  Мадрид проти самовизначення 
  ·  sMS -- Стiнi Плачу 
  ·  ФСБ зірвала кінофестиваль 
  ·  СВІТООГЛЯД 
Економіка у Поступі
  ·  Працевлаштування у сфері торгівлі: стан і перспектива 
  ·  НПЗ проти реєстрації 
  ·  Алкоголь і тютюн можуть подорожчати 
  ·  КОРОТКО 
Спорт-Поступ
  ·  На "погоду" впливає арбітр 
  ·  Канчельскіс 
Тема Поступу
  ·  Що буде на Форумі 
  ·  Попередні економічні форуми 
  ·  Форум цікавий для всіх 
  ·  Економіка Львівщини потребує інвестицій 
Регіони Львівщини
  ·  Ігор ЧУДІЙОВИЧ: Місто вирішує шахтарські проблеми 
  ·  Кристинопіль-Червоноград 
Львівські обсервації
  ·  Львівські обсервації 
Арт-Поступ
  ·  З мертвими мовою мертвих 
  ·  "Театр у кошику" в Києві 
  ·  АРТ-НОВИНИ 
  ·  МУЗ-НОВИНИ 
Поступ технологій
  ·  Найстильніша камера року 
  ·  microsoft, чати й педофіли 
  ·  Нові карти ATI й Half-Life 2 в "нагрузку"! 
  ·  Україна -- лідер технологічного спорту 
Інтерв''ю у
  ·  Олена САДОВНИЧА: Я людина спорту 
Поступ реляксу
  ·  ГОРОСКОП 
  ·  Червоний светр і 50 тисяч у кишені 
  ·  ТЕАТРИ 
  ·  ІМПРЕЗИ 
  ·  ВИСТАВКИ 
  ·  КІНОТЕАТРИ 
  ·  КЛУБ КАФЕ ЛЯЛЬКА 
  ·  Наскільки Ви романтичні? 
Пост-Faktum
  ·  Боротьба українців за свої права 
  ·  КАЛЕНДАР 

Поступ 1999-2002 рр. у попередній версії
ШОВБІЗУА: Новини шоу-бізнесу

Партнери
 
Новобудови Львів
 
 
Суспільно-гуманітарний консорціум "Генеза"
 
 
Центр політичних досліджень
 
   
Філософський факультет ЛНУ
 
Комп'ютерний експерт: новини високих технологій   
Інтерактивні технології громадянської освіти
 
Стиль, музика і кіно   
Суспільно-гуманітарні студії
   
Науковий всесвіт
 
   
Незалежний культурологічний журнал Ї
 
   
   

Галицький інтелектуальний сепаратизм
   
 
   
Реклама
 
   
МЕТА - Українська пошукова система