BRAMA - News - Weather - Elections - Business - Sports - Brama Press - Calendar - Classifieds    Перша сторінка.    Погляд.    Поступ у Львові.    Поступ з краю.    Поступ у світі.    Економіка у Поступі.    Дайджест.    Арт-Поступ.    Ї-Поступ.    Спорт-Поступ.    Пост-Faktum.   
  Цитата Поступу
Сію, сію, посіваю, З Новим роком всіх вітаю! Щоб Вам весело жилося, Щоб задумане збулося.
 
23 вересня 2003 р.
   ·  на головну  · 1999-2002  · досье  · архів світлин  · форум
Купол
Львів
  9:48 18-09-2020 -   Партія «Слуга народу» оголосила своїх кандидатів на Львівщині  
  11:44 30-08-2020 -   У Львові поховали першого мера міста Василя Шпіцера  
  9:58 21-08-2020 -   У будівельному смітті під Львовом виявили людські рештки дорослого та дитини  
  9:52 21-08-2020 -   Поліція підозрює пастора євангельської церкви в розбещенні підлітка у Львові  
  15:4 07-08-2020 -   Львівські освітяни готуються до традиційного початку навчального року  
Україна
  9:32 26-09-2020 -   У авіакатастрофі літака Повітряних Сил ЗСУ загинули 25 людей – ОГП  
  13:24 18-09-2020 -   Більшість шкіл будуть працювати у режимі змішаного навчання – МОН  
  10:39 16-09-2020 -   "Динамо" проходить до фінального раунду кваліфікації Ліги Чемпіонів  
  10:39 16-09-2020 -   МЗС вимагає від Росії роз’яснень через заяву про нормандський саміт  
  10:56 27-08-2020 -   Антирекорд смертей від COVID в Україні і знову майже дві тисячі хворих  
Світ
  10:38 16-09-2020 -   ЄС вважає Лукашенка незаконним президентом Білорусі. Україна теж висловилася  
  20:3 23-08-2020 -   Протестуючі підійшли до Палацу незалежності, Лукашенка евакуюють - ЗМІ  
  10:0 20-08-2020 -   Тихановська: Я готова діяти як національний лідер  
  10:1 11-08-2020 -   Тихановська виїхала з Білорусі у Литву  
  10:1 11-08-2020 -   У Google створили мапу мітингів у Мінську    ·  · 
 
Поступ 1999-2002 рр. у попередній версії

Ї-Поступ  » 

___________________________________________________________________________

Духовні основи Европи
Франц Кардинал Кьоніґ
 
1976 року в Аахені европейську нагороду було присуджено бельгійському державному діячеві Тіндемансові. У подячній промові-відповіді політик сказав: “Упродовж чотирьох століть Европа говорила від імені усього світу, тепер же - мовчить”. Ось як окреслив лавреат історію Европи, і опосередковано, з погляду повоєнних часів, поставив питання про її духовну цілісність.

Я все ж таки запитую сьогодні: яка Европа мовчить?

Чи нинішня, поділена - себто Европа “Спільного Ринку”, Европейської Ради, Західна Европа НАТО, чи Східна Европа Ради Економічної Взаємодопомоги? А може це - велика Европа, що простягалася колись від Атлантики до Уралу? Можливо, оте мовчання Европи означає, що вона засумнівалася в собі або що її поглинула світова цивілізація. Адже саме про таку світову цивілізацію була мова на Тегеранській конференції. У декларації, що її підписали Рузвельт, Черчілль і Сталін, йдеться, зокрема, про те, що треба прийняти всі країни, “великі чи малі, до великої родини демократичних держав”. Себто на Тегеранській конференції йшлося про світову родину, в якій европейські держави беруться до відома лише як історичний факт.

Тож чи остаточно втратила Европа свою колишню духовну єдність? Чи існує ще европейська свідомість, чи має ще Европа силу духа, спрямовану в майбутнє?

Корені тотожности Европи сягають спільної історії як “колективної пам'яті” про спільні основи культури. І сягають вони значно глибше, аніж XIX століття разом із світовими війнами 1914 та 1939 років, що сколихнули европейські континенти. Вони охоплюють значно більше, ніж могутні блоки, західні і східні. В цій спільній історії існує духовна єдність з багатоманіттям культур і мов.

Може спасти на думку, що кінець останньої війни осквернив духовне обличчя Европи та розкраяв її моноліт на два блоки - східний і західний. Повоєнне ціле Европи - це вже не політична дійсність. Европа, яка упродовж чотирьох століть говорила від імені цілого світу - мовчить і сумнівається в собі? Наблизився вже ніби кінець Европи. Колонії, засновані Европою на позаевропейських континентах, усамостійнилися від країн-метрополій і від'єдналися від них. Разом з тим зникає також заякореність Европи на инших континентах. Питомі культури поглинають її.

Упродовж часу, який настав потім, в 1977 та 1980 роках Европейські синоди єпископів знову розпочали роздуми про Европу, про ідею европейської духовної співпраці, прямуючи до усвідомлення її. В той час, як Брюссель, Люксембурґ, Париж і Женева стали зі своєї позиції гаслом і сигналом пробудження та співпраці Західної Европи, церковне зацікавлення Европою виявив і проявив насамперед II Ватиканський Собор. Незабаром екуменічні контакти, що виходили далеко поза межі локальних Церков та мовних спільнот, також стали европейською справою й поштовхом для Европи. Духовну ситуацію й духовний настрій тих часів образно висловив не хто инший, як папа Іван Павло II під час паломництва в Сант'яґо-де-Компостело: “Я, Іван Павло, син польського народу, що за своїм походженням, за своєю традицією, за своєю культурою та своїми життєво важливими пов'язаннями завжди признавався до европейства як слов'янський народ між латинниками та латинський між слов'янами, я, наступник Петра на римському престолі, я, єпископ Риму і пастир Вселенської Церкви, волаю до тебе, о Европо, із Сант'яґо, повен любови: знайди свою дорогу до себе самої, будь знову сама собою! Пригадай собі своє походження, оживотвори знову своє коріння! Почни знову жити істинними цінностями, які вкрили славою твою історію! І нехай твоя присутність на инших континентах стане благословенням. Збудуй знову свою духовну єдність у атмосфері повної шани до инших релігій і справжніх свобод. Віддай кесареве кесареві, а Боже - Богові... Не занепокоюйся кількісною втратою величі у світі, суспільними й культурними кризами, що поширюються у тобі. Ти все ще можеш бути провідною зорею цивілізації для світу, поштовхом до поступу. Инші континенти дивляться на тебе й чекають від тебе відповіді, що її Яків дав Христові: Я зможу!”

Хоч усе ще стоять на границях, що ними поділена навпіл Европа, озброєні до зубів війська, підкреслюючи цим, як тяжко знаходить цей континент шлях до справжньої єдности, все ж таки сьогоднішня Европа має не тільки шанс, але й обов'язок подолати свій комплекс неповноцінности, щоби промовляти до світу з позиції миру між людьми, з позиції цінности самої людини.

Політичне незалежна Европейська Мережа Діалогу Схід-Захід вважає, що “всі демократичні організації, незалежні рухи, громадські ініціативи та групи на Сході і Заході повинні спільно чинити тиск на наддержави, щоби ті позбулись своїх геґемоністських зазіхань і почали діяти як демократичні партнери”.

Якось під час розмови з ректором Ейхштетського університету Ніколяусом Лобковичем Ріхард фон Вайцзеккер з натиском підкреслив, що саме перед обличчям тих труднощів, які існують, завдання Европи полягає в тому, щоб вона під будь-яким оглядом здобула вплив на свою подальшу долю. Стосовно довгого терміну, то для Европи це - завдання найважливіше, цей континент повинен упоратися з ним. Однак, це не тільки політичне завдання у вузькому сенсі - це завдання насамперед духовне. Вайцзеккер, президент Федеративної Республіки Німеччини, переконаний, що отой “европейський компонент” - живий (себто европейська ідея) та що його значення буде ще й зростати всупереч будь-яким різницям і суперечностям.

Закладення процесом Наради з безпеки та співробітництва в Европі (НБСЄ) політичних підвалин Европи - це один бік питання. Инше ж - а його не варто плутати з політичним поглядом - це духовне відродження континенту. Не можна не зважати на розрізненість обох цих частин стосовно майбутнього Европи, Не досить воювати на континенті тільки за покладення політичних підвалин. Так-бо буде підкреслено небезпеку духовної порожнечі Европи, небезпеку, яка проявляється в напливі ідей про якийсь new age. Я маю на увазі мішанину сект, антропософського теософського образу світу й людини, на яку складаються так звана “східна містика” та суб'єктивна комбінація егоїзму і прагнення трансцендентальних пережиттів аж до наркотиків. Така духовна порожнеча нищить будь-яку віру, будь-який будівельний матеріал у психічно-тілесній сфері. А водночас знищуються також і корені, з яких виростає все те, що ми розуміємо під “духовним обличчям Европи”. Духовна порожнеча приховує в собі небезпеку знищити духовне надбання Европи.

На V Симпозіумі Европейської Ради Конференції Єпископатів (1982) папа проголосив, що на такому симпозіумі не може бути й мови про освячення теперішнього поділу Европи; цю зустріч треба трактувати радше як “творчий акт оновлення майбутньої об'єднаної Европи. Цей симпозіум заявляв про солідарність народів “від Атлантики до Уралу”.

Незалежно від цього конференції европейських єпископатів вказували на спільну культурно-духовну основу, яка була створена після прийняття місії Христа. А Европа ця - вони теж це повторюють - сягає від Атлантики до Уралу. Згідно з їхнім баченням, соборний документ стосовно “релігійної свободи” та декларація “Про відношення Церкви до нехристиянських релігій” завдяки своїй орієнтації особливо придатні для того, щоб перекинути місток над безоднею ідеологічних протистоянь, які ще існують в Европі. У духовній площині тут, у певному сенсі, йдеться про паралель до Гельсінських Актів у площині політичній.

Завдяки двом згаданим соборним документам першоважливість людини знову стає центральною. Це означає верховенство етики над технікою, верховенство особи над речами та верховенство духу над матерією. Тільки людина з її непорушною гідністю, з її непорушними правами сполучує Західну і Східну Европу в нову єдність.

Тож коли з нинішнього погляду ми питаємо про підвалини Европи, то мусимо постійно мати на увазі, що історія формування европейських народів відбувалась одночасно з євангелізацією Европи. Процес цей тривав аж до того моменту, коли европейські кордони нарешті збіглися з територією поширення Євангелія. Незважаючи на криваві конфлікти між европейськими народами, духовні кризи, які сколихнули життя континенту, після двох тисяч літ його історії треба визнати: неможливо зрозуміти европейську тотожність без християнства. В ньому-бо знаходяться оті спільні корені, з яких виросла цивілізація континенту і які творять його культуру, динаміку, підприємливість, здатність конструктивно поширюватися на инші континенти - коротко кажучи, все, що є вирішальним у його славі.

А отже, труднощі, з якими бореться сьогодні старий континент, повинні привести християн до об'єднання сил, щоб вони знову угледіли свої начала й наново оживили ті цінності, які сформували колись духовну єдність Европи й живили промінне світло її цивілізації - цивілізації, що послужила стільком народам на Землі.

Европа була охрещена християнством, а европейські народи, такі різні, завдяки цьому духовно залишаються взаємопов’язаними.

Переклав Андрій Шкраб'юк
» 
Европа: виклик культурі
Жан Марі ДОМЕНАК
 
Наш часопис віддавна намагався відрефлектувати: чи Европа є простором від Британії по Сян, чи все ж таки вона сягає Дніпра? І донедавна ми зберігали підстави для віри в те, що українська держава та українці таки матимуть змогу підтвердити свою "европейськійсть”. Проте, останні події, на превеликий жаль, демонструють зворотні тенденції. Україну змусили обрати нав’язану "азійськість”. Тепер ми змушені будемо жити у відновленому "візантійському панслов’янському” просторі разом із проґресивними казахами і Лукашенком. На жаль, наші голоси заглушає влада, що заради дріб’язкових "бонусів” у власну кишеню, готова знехтувати колосальними зусиллями попередніх років.

Можна почути, що новий кордон ЕС з Україною не буде жорсткішим, аніж він був досі, а духовна єдність, якщо вона була, зберігатиметься і надалі. Проте, часом виникає відчуття, що Европейський Союз ніби просто розкохав Україну, коханку з так і не визначеною орієнтацією.
Детальніше>>
Зміст Поступу
Перша сторінка
  ·  Ющенко нарощує м'язи 
  ·  Кучму прийняли в ООН 
  ·  Форум не за горами 
Погляд
  ·  ЄЕПівці пояснюють свій вибір 
  ·  Переконливий реванш Штойбера 
  ·  Російські списки вже готові 
Поступ у Львові
  ·  Микола ГАБРЕЛЬ: У Львові невідповідно дороге житло 
  ·  Пам'ятники шукають господаря 
  ·  Кінний маршрут прижився 
  ·  Уточнення 
  ·  "Генеза" відкриває двері 
  ·  "Водоканал" каратиме 
  ·  Гудима проти контрабанди 
  ·  Про сиріт пам'ятають 
  ·  Погрози породжують погрози 
  ·  ХРОНІКА 
Поступ з краю
  ·  Убивць Александрова арештовано 
  ·  Президентський старт Хорошковського 
  ·  Порошенко під вогнем 
  ·  Новий проект Гавриша 
  ·  "НУ" роздвоїлася 
  ·  Тимошенко погрожують 
  ·  КРАЄВИД 
Поступ у світі
  ·  Новий замах на місію ООН в Іраку 
  ·  Пітер чекає на другий тур 
  ·  nASA повертається до старого 
  ·  В Японії змінився уряд 
  ·  День без автомобіля 
  ·  Порятунок кенгуру 
  ·  СВІТООГЛЯД 
Економіка у Поступі
  ·  Гривня залишиться стабільною 
  ·  microsoft занепокоївся 
  ·  Ціни на продукти зростуть 
  ·  Мінфіну бракує грошей 
  ·  Ґейтс проти малярії 
Дайджест
  ·  Британське відлуння справи Ґонґадзе 
  ·  Насіння добробуту 
Арт-Поступ
  ·  "Контрасти": темрява і світло музики Шнітке 
  ·  Чарт-review 2 
Ї-Поступ
  ·  Европа: виклик культурі 
  ·  Духовні основи Европи 
Спорт-Поступ
  ·  "Золота осінь" по-львівськи 
  ·  Зірки запалюють Москву 
  ·  "СКА-спідвей" рідний трек не допоміг 
  ·  "Динамо" гасить "Зірку" 
  ·  Берд залишається чемпіоном 
  ·  Ліміт поразок вичерпано 
Пост-Faktum
  ·  Ідеальне місто Жовква 
  ·  КАЛЕНДАР 

Поступ 1999-2002 рр. у попередній версії
ШОВБІЗУА: Новини шоу-бізнесу

Партнери
 
Новобудови Львів
 
 
Суспільно-гуманітарний консорціум "Генеза"
 
 
Центр політичних досліджень
 
   
Філософський факультет ЛНУ
 
Комп'ютерний експерт: новини високих технологій   
Інтерактивні технології громадянської освіти
 
Стиль, музика і кіно   
Суспільно-гуманітарні студії
   
Науковий всесвіт
 
   
Незалежний культурологічний журнал Ї
 
   
   

Галицький інтелектуальний сепаратизм
   
 
   
Реклама
 
   
МЕТА - Українська пошукова система