Угода про вступ України до ЄЕП вже підписана, а гамір навколо неї, так і не досягнувши апогею, потрохи вщухає. Основні ж прихильники підписання угоди нарешті починають пояснювати свою позицію.
Зокрема, лідер Трудової партії та голова НБУ Сергій Тигипко, якого справедливо вважають послідовним прихильником якомога тіснішої економічної співпраці з Росією, заявив, що рівень інтеґрації України в ЄЕП залежатиме від її національних інтересів у цій організації. На думку Тигипка, Україні надзвичайно вигідно створити зону вільної торгівлі, однак утворення з Росією митного союзу є неприпустимим, оскільки суперечить не лише вітчизняним інтересам, але й Конституції. "Ми інтеґруватимемося рівно настільки, наскільки це нам буде вигідно. Навколо ЄЕП багато шуму і розмов, тоді як задача України зрозуміла: отримати зону вільної торгівлі і бажано без збитків", -- заявив голова НБУ. Слід зазначити, що Росія цілком розуміє бажання України, однак Москва зробить все від неї залежне, щоб отримати від України значно більше, ніж та хоче дати. Наприклад створить митний союз і, навпаки, дасть не так багато, як хоче отримати Київ. При цьому Тигипко вважає, що немає сенсу розраховувати на поставки в Україну нафти і газу за внутрішньоросійськими цінами, тому він пропонує наполягати на ліквідації вилучень із режиму вільної торгівлі.
До речі, в Ялті прем'єри Росії та України вже досягнули першої угоди, появу якої можна пояснити позитивним рішенням України щодо вступу в ЄЕП. Зокрема, мова йде про збільшення квот на поставки в Росію труб великого діаметра (1420 мм) українського виробництва зі 135 тис. до 255 тис. тонн.
Нагадаємо, що в Україні виробництво цих труб є сферою інтересів зятя Кучми та одного із однопартійців Тигипка Віктора Пінчука, якого можна першим привітати зі вступом у ЄЕП.
Водночас, заступник голови Мінекономрозвитку Росії Максим Медведков запевнив російських трубовиробників, що квоти будуть збільшені тільки на цей рік, а це означає, що наступного року, коли на ринку з'являться і російські труби великого діаметра, суперечка з українцями буде абсолютно інакшою.
Коментуючи численні суперечки навколо ЄЕП, Тигипко зазначив, що вони спричинені поганою підготовкою документів української сторони. Однак, що б там не було, остаточне слово щодо кожного конкретного пункту угоди все одно за парламентом. Тигипко також зазначив, що Україні на сучасному етапі потрібен час для того, щоб зрозуміти закриті чи відкриті для неї двері в ЄС. Водночас, він вважає, що здебільшого це залежатиме від самої України.
Тим часом, один із лідерів СДПУ(о) та перший президент України Леонід Кравчук, коментуючи свою позицію щодо вступу України в ЄЕП, заявив, що ЄЕП -- це тактичні кроки для реалізації стратегічної цілі, тобто вступу до ЄС. "Потрібно заробити гроші, щоб купити відповідну маринарку, і в ній уже йти до Європи, аби не було видно дрантя, яке ще є на тих країнах, які хочуть у Європу", -- наголосив Леонід Кравчук. Він також фактично підтвердив вже існуючі думки про те, що ЄЕП, найімовірніше, перетвориться у бездіяльну і малоефективну структуру на кшталт СНД. На думку Кравчука, для Путіна утворення ЄЕП -- це, радше, моральний фактор, ніж економічний.
Перший президент України наголосив на тому, що якщо країни, об'єднані в ЄЕП, почнуть одразу з вищих форм, тобто з митного, з валютного союзу, то це буде означати повний крах ЄЕП, тому починати потрібно із зони вільної торгівлі. Підсумовуючи свою позицію, Кравчук висловив переконання, що ЄЕП ніколи не перетвориться на "міні-СРСР".
А от на відміну від "більшовиків", ще один винуватець підписання договору, лідер КПУ Петро Симоненко, морально надихаючи свій електорат, прямо заявив, що комуністи підтримали ЄЕП, бо ця партія бореться за стратегічний вектор на зближення з Росією. На його думку, вступ України до СОТ чи НАТО є більш небезпечним для її суверенітету, ніж вступ у ЄЕП, оскільки в першому випадку ми віддаємося під диктат Європи, а в другому -- віддаємо лише частину повноважень. |