Дев'ять років тому вперше на теренах нашої держави, і західноукраїнських землях зокрема, у пiдльвiвському селищi Брюховичах з'явився притулок для тварин. Органiзований він був зусиллями милосердної до усього живого створіння Міляди Боровської. До речі, ця установа, яка надає притулок постраждалим від людської жорстокості та байдужості тваринам, так і називається -- "Милосердя". Адже там, зокрема, живуть собаки та коти, покинуті своїми безвідповідальними "старшими братами", що позбулися "живих іграшок". А таке ставлення до тварин є насправді моральною та духовною катастрофою: адже швидко засвоївши найгіршi прояви сучасної цивілізації, наше суспiльство перетворилось на споживацьке. Отож, для багатьох людей представники тваринного світу є елементами моди, символом престижу, й любов до Божого створіння в таких випадках перетворюється на приязнь до гарної, комфортної, але -- речі.
Сьогодні притулком, роботу якого очолює Галина Орленко, опікується лише декiлька найактивнiших членів Львівського товариства захисту тварин. Усю важку фізичну роботу самовіддано виконує Микола Шкоропад, який працює й кінологом, і столяром, і поваром... Медичну допомогу хворим та покаліченим тваринам, які були, наприклад, збиті машинами або стали жертвами садизму, зокрема дитячого, подають лiкарi з Захiдного товариства захисту тварин. Наразі в притулку мешкає близько 200 тварин, переважно собак. До речi, всi вони доглянуті "презентабельні". Щороку тваринозахисникам вдається влаштувати 30-40 тварин.
Притулок "Милосердя" -- це благодійна установа, яка існує тільки завдяки пожертвам. Члени Львівського товариства захисту тварин йдуть на добровільне жебрацтво заради тих, хто не може себе захистити, заради "братів наших менших", допомагаючи їм вижити. Безсумнівно, кожен із нас на ринку "Південний" чи біля магазину "Роксолана" бачив волонтера цього товариства з плакатом, на якому є фотографії притулку та його годованців. Цю важку, як фізично, так і морально, роботу багато років поспіль за будь-якої погоди виконує Валентина Павліковська. Крім прохань про матеріальну підтримку притулку, п. Валентина ще й проводить певну виховну роботу етичного спрямування. За кілька секунд вона встигає сказати перехожим про любов до тварин, про те, що їм, які страждають через людську жорстокість, необхідна допомога та співчуття. Адже загальновідомо, що джерела гуманності витікають зі ставлення людини до навколишнього світу, зокрема вони полягають у милосерді до тварин, будь-яких. Досить нам клонувати байдужість та жорстокість у найрізноманітніших проявах.
Як відомо, кожна тварина чекає на свого єдиного друга-господаря, чи то на вулицi, чи за ґратами "живодернi", чи в притулку. Ви зможете допомогти цим тваринам, відкривши їм своє серце та двері помешкання. Адже це й є наш обов'язок у співжитті з навколишнім світом, який ми приручили. А вдячність та любов цих створінь буде безмежною. Тим самим Ви суттєво могли б зменшити кількість безпритульних тварин, рятуючи їх від загибелі на гицлярні. Весь час Львівське товариство захисту тварин дає оголошення про пошук господарів для своїх вихованців. Причому притулок віддає тварин безкоштовно, не враховуючи своїх витрат на їх утримання.
Така практика пошуку друзів зі світу котів та собак -- саме у притулках -- є найбільш розповсюдженою в розвинутих державах, до числа яких має намір належати й Україна. Так чинять мільйони громадян США, європейських країн, зокрема Польщі, причому незважаючи на породу тварини, i навiть віддаючи перевагу "безпородним". Наприклад, американський президент утримує безпородного пса, президент Всесвітнього товариства захисту тварин також має декількох безпородних собак, по-нашому "дворняжок". Особливо активно з притулків розбирають скалічених тваринок, адже люди таким чином ніби намагаються виправити ту прикрість, яку завдає людство тваринному світу.
У нас же такий "непотріб" рятують тільки добрі душі, якi зігрівають своїм милосердям як нещасних тварин, так i все наше суспільство, виконуючи за нього "функцію любовi" до створіння Божого. Адже тварини (а це слово походить вiд слова "створiння") не є смiттям, "утилем", як їх, до речi, трактує львівська мерія (міська гицлярня, підвладна ветеринарному відділу міськвиконкому, донедавна називалася "Утильцехом").
Вiдповiдне ставлення до тварин у нашiй державі простежується й на найвищому рівні. Так, ще в листопаді 1995 року Україна стала членом Ради Європи, але з того часу не ратифiкувала жодної з п'яти міжнародних конвенцій, які стосуються охорони тварин. Отож, маємо на сьогодні наочні наслідки. У всьому світі вислiв великого Махатми Ганді про те, що "рівень культури країни проявляється у її ставленні до безпорадних створiнь, зокрема до тварин та старих людей", став незаперечним афоризмом. Рада Європи визнає той факт, що людська гiднiсть полягає й у тому, щоби поважати навколишнiй свiт та тварин, що живуть у ньому. Отож, кожна держава морально зобов'язана пiклуватися про "братiв наших менших".
А ми в очах світу так і залишаємося дикунами-варварами. І не врятують нас заклики чи біґ-борди типу "Львів -- європейське місто", якщо перед приїздом високопосадовців, наших чи іноземних, посилено відловлюють безпритульних тварин або, в менших містах, відстрілюють їх. Адже, на думку влади, такі тварини "псують" iмiдж міст, а насправді "це живе смiття" свiдчить про бездушність наших можновладців та населення. Отож, далі "Потьомкінських селищ" (показовості) не просуваємось.
До речі, в цивілізованому світі мунiципальнi служби займаються не гицлярством, а організацією притулків для тварин. І в утриманні таких закладiв активну участь бере не тiльки мiсто, але й держава. Допомагають і заможні любителі тварин, добродії з різних соціальних прошарків. У Великобританії, наприклад, її Величність королева Елізабет є патронесою декількох притулків для тварин. І не тільки тому, що має гроші, але й тому, що має добре серце.
Серед львів'ян також є багато людей, якi допомагали притулкові. Серед них ВАТ "Свiточ", хлiбозаводи №1 та №5, ХТЗОВ "Інтерконтракт", МПП "Еталон", МПП "Вiртуал", "Вiртурз", "Квартет" та iншi. Всім їм велике спасибі. Але наразі існування притулку є під загрозою, адже серед найбільших проблем -- борг за послуги електропостачання.
Отож, просимо співмешканців нашого міста, співгромадян нашої країни допомогти у милосердній справі, яку виконують члени Львівського товариства захисту тварин. Банківські реквізити та телефони товариства: Відділення Ощадбанку м. Львова №6319, Р / рахунок №260043012064, МФО 385048, Код за ЄДРПОУ 13807804;
тел.63-10-00, 63-23-37 |