BRAMA - News - Weather - Elections - Business - Sports - Brama Press - Calendar - Classifieds    Перша сторінка.    Погляд.    Поступ у Львові.    Поступ з краю.    Поступ у світі.    Економіка у Поступі.    Аналітика у Поступі.    Арт-Поступ.    Дискусія у Поступі.    Спорт-Поступ.    Пост-Faktum.   
  Цитата Поступу
Сію, сію, посіваю, З Новим роком всіх вітаю! Щоб Вам весело жилося, Щоб задумане збулося.
 
19 вересня 2003 р.
   ·  на головну  · 1999-2002  · досье  · архів світлин  · форум
Купол
Львів
  10:15 04-04-2020 -   25-річний працівник Львівської залізниці помер від удару струмом  
  10:14 04-04-2020 -   Міноборони назвало причину падіння зенітної ракети на приватному подвір’ї на Львівщині  
  10:14 04-04-2020 -   У Львові розробили окремий порядок поховання померлих від коронавірусу  
  12:8 21-03-2020 -   Сервіси таксі Uber, Uklon і Bolt безкоштовно возитимуть львівських медиків  
  12:7 21-03-2020 -   У Львові 7 осіб госпіталізували із спецпотягів, що прибули з Польщі  
Україна
  19:21 03-04-2020 -   Уряд затвердив нові обмежувальні заходи у боротьбі з коронавірусом  
  10:8 03-04-2020 -   Кабмін обмежить пересування людей  
  10:6 03-04-2020 -   Росія звинуватила Україну у відмові від Консультативної ради та пропаганді проти неї  
  10:6 03-04-2020 -   Зеленський обнадіяв, що Україна найближчим часом підпише угоду про транш МВФ  
  10:5 03-04-2020 -   Міністр охорони здоров’я записав звернення: Найважчі тижні попереду  
Світ
  13:9 03-04-2020 -   У Польщі дискутують чи можливо провести президентські вибори 10 травня  
  10:56 03-04-2020 -   Путін оголосив у Росії весь квітень неробочим  
  10:56 03-04-2020 -   Доведено необхідність термінового лікування коронавірусу  
  11:11 27-03-2020 -   Думки росіян з приводу обнуління термінів Путіна розділилися порівну  
  11:10 27-03-2020 -   ПАНДЕМІЯ КОРОНАВІРУСУ ПРИСКОРЮЄТЬСЯ З ЕКСПОНЕНЦІАЛЬНОЮ ШВИДКІСТЮ — ВООЗ    ·  · 
 
Поступ 1999-2002 рр. у попередній версії

Дискусія у Поступі  » 

___________________________________________________________________________

НАМИ ЗНОВУ МАНІПУЛЮЮТЬ?
Ярослав ГРИЦАК
 
Минулого вікенду на проспекті Свободи з'явилися летючки з великим портретом Франка. Праворуч від нього у лівому кутку сіяє тризуб, а знизу великими буквами написано: "КОЛИ Я ОЗНАЙОМИВСЯ З ПАРТІЯМИ МАРКСИСТІВ, СОЦІАЛІСТІВ, ДЕМОКРАТІВ ТА ЛІБЕРАЛІВ, ТО ЗА СПИНОЮ КОЖНОЇ З НИХ Я ПОБАЧИВ ХИТРИЙ ПИСОК ЖИДА".

Не треба мати аж так багато розуму, щоб здогадатися, що ця летючка є провокацією. І, як більшість провокацій в Україні, примітивною і цинічною. Я вивчаю творчість Івана Франка останні двадцять років. Я перечитав сотні його творів: художніх, публіцистичних і наукових, його листи, записні книжки, принагідні висловлювання як друковані, так і недруковані. Ніде і ніколи я на таку Франкову цитату не натрапляв. А я запам'ятав би її, повірте -- її би тяжко було не запам'ятати.

Я не стверджуватиму на усі 100%, що Франко ніколи не говорив чи не писав такого. Щоб прочитати усього Франка, десь так між чотирма і п'ятьма тисячами тільки друкованих творів, треба мати у запасі ще одне життя. Можливо, але дуже малоймовірно, що у якомусь творі -- а особливо в тому, який він писав під час тяжких психічних приступів -- він міг би щось таке написати. Або сказати.

Хоча знову ж таки тяжко уявити, що він зробив би це у такій заяложеній формі. Навіть у часи хвороби його не зраджувало почуття смаку. Його висловлювання завжди вбрані у першоякісну літературну форму. Печать його майстерности не спутати ні з ким іншим. Як казали латиняни, ex unque leonem -- лева можна впізнати навіть за слідом його кігтя. Франкову золотисту гриву видно навіть за його найкоротшою цитатою.

Тут же не той випадок. Я можу лише здогадатися, з якої Франкової цитати скроєна летючка. Наприкінці свого життя, у травні 1913 року, підводячи підсумки своєї політичної діяльности, він писав: "Скрізь і завжди у мене була одна провідна думка -- служити інтересам мого рідного народу та загальнолюдським поступовим, гуманним ідеалам. Тим двом провідним зорям я, здається, не поневірився досі ніколи і не споневірюся, доки мойого життя. Може власне тому, що я непохитно стояв на тих основах, я не міг удержатися ані при галицько-руських русофілах, ані при польських демократах та поступовцях, ані при німецьких поміркованих соціалістах та руських, і завше виходив з їх рядів, коли побачив у них недобір чи то сумління, чи то знання, чи то почуття обов'язку". Відчуваєте різницю між пружністю й образністю Франкової цитати та ощадною примітивністю вислову, який приписує йому летючка?

Кінцівка ж із "хитрим писком жида" виглядає додуманою. Вона тут не пасує. Я не маю наміру заперечувати, що у Франка немає антисемітських текстів. Є, і чимало. Варто прочитати його "Питання жидовське" у газеті "Діло" (1883 р.) або його сатиричні поеми про Швінделєса Пархенбліта у "Новому Зеркалі" (1884 р.). Над Франком висіли звинувачення в антисемітизмі як за часів його життя, так і після його смерти. У 1886 р. рабин з Яс оскаржував Франка як головного галицького антисеміта у газеті засимільованих львівських євреїв Der Israelit. У часи німецької окупації, під тиском нацистської адміністрації, в українських "Краківських вістях" з'явилася стаття на тему "Франко і жиди" навмисно для того, щоб з допомогою маніпуляції Франковим авторитетом леґітимізувати винищення євреїв у Галичині (в автора цієї статті -- єдиного з редакції, хто не мав мужности встояти під тиском влади -- були ще якісь рештки совісти, бо він таки не насмілився підписувати її своїм прізвищем; його псевдонім розкрили недавно, лише кілька років тому, давши йому спокійно померти в діаспорі). А у 1960-х роках одна нью-йоркська єврейська газета навіть вимагала від радянської влади зняти зі шкільної програми "Борислав сміється" як твір, який пропаґує гайдамацько-різунські настрої серед української молоді.

Франковий антисемітизм не вдасться заперечити. Але це був дуже своєрідний антисемітизм. Він не має нічого спільного з антисемітизмом расовим -- тим горендальним проявом ХХ століття, символом якого став Аушвітц. Франковий антисемітизм був дуже вузькоспрямованим, головно проти двох груп євреїв. У першу чергу проти євреїв багатих й привілейованих, які жирували на злиднях і забитості посполитих, як українських, так і неукраїнських. У другу -- проти тих освічених євреїв, які покидали своє гетто і радо асимілювалися у пануючу німецьку чи польську культури та не бажали солідаризуватися з тисячами своїх власних бідаків, а завдаючи цим не меншої шкоди бідакам чужим. Подібними "вузькоcпрямованими антисемітами" були Карл Маркс, Віктор Адлєр, молодий Теодор Герцль, Зиґмунд Фройд й Людвіґ Вітґенштайн. Свідомо добираю тут постаті єврейського походження, щоб показати, що в часи Франка т.зв. "проґресивний" чи "ліберальний" антисемітизм нерідко можна було надибати навіть у освічених євреїв.

Франків антисемітизм ніколи не був серцевиною його світогляду. Принаймні він не заслуговує на те, щоб зробити з нього центральне гасло летючки. До того ж у Франка значно більше філосемітських текстів. Частину з них передруковано недавно у збірці творів, які ніколи не видавалися за радянської влади (Іван Франко, "Мозаїка". Львів: Каменяр, 2001). Прочитайте там Франкові "Жидівські мелодії", і гадайте самі, чого у нього було більше -- співчуття чи ненависті до євреїв. Що Франко солідаризувався з єврейським національним рухом, досі нагадати плітки, які ширили про нього у Галичині його вороги: що Франко "сам насправді жид", його справжнє ім'я Френкель, і він вихрестився лише для того, щоб одружитися на християнці. Тільки неук може не знати, як блискавично і з ентузіазмом відкликався Франко на ідею єврейської держави, бо бачив тут пряму паралель з українською незалежністю. Зрештою, поема "Мойсей", його філософський заповіт, написаний з думкою про українців, але на єврейський сюжет. У 1953 р. совєтська цензура заборонила вихід 13 тому зібрання творів Франка і повернула його на "доробку", бо в поміщеному там "Мойсеї" "воспевается "обетованная земля" еврейского народа Палестина, тоска евреев по Палестине, которая не является для них отчим домом и пр."

У Франка можна знайти усе: антисемітизм і філосемітизм, марксизм й антимарксизм, атеїзм і віру в Бога, лібералізм, консерватизм, демократизм, боротьбу проти української самостійности і боротьбу за українську самостійність, критику греко-католицької церкви і повагу до Шептицького та визнання великої ролі галицького священицтва. З його кількох тисяч творів можна зробити летючок на десять тисяч тем, до кольору і до вибору. Хочете листівку проти фемінізму? Можу дати Вам віршик з його записної книжки, правда, не зовсім цензурний, що він думає про розумові здібности жінок. Чи, може, бажаєте за допомогою Франкового тексту пропагувати фемінізм в Україні? Прошу дуже, є й такі тексти.

Франковими творами можна скріплювати національний іконостас, а можна ним цей іконостас руйнувати. У Франка можна знайти тексти за Шевченка і проти Шевченка. У своїх листах і рецензіях він хвалить Кобринську як "найінтеліґентнішу галичанку", а своїм приятелям говорить, що вона "дурна, як чіп".Франко то любить Грушевського і називає його своїм сердечним приятелем і навіть учителем, то вважає його за свого ворога. До кінця його життя майже не залишилося галичанина, з яким би він не пересварився. Не даремно у його хворобливих видіннях в останні роки життя до нього приходили і мучили духи Шевченка, Драгоманова і Міцкевича -- Франко вірив, що вони мстяться за його гріхи перед ними.

Зрештою, хочете текстів, які би показали що Франко так само не любив українців, як не любив євреїв? Можна собі уявити антиукраїнську летючку з його словами про українців як про тупу і тяжку расу. Напевно, у Севастополі вона користувалася би популярністю.

Річ не в тім, що, коли і проти кого писав Франко. А в тім, як з цього і з якою метою скористатися. Зі старих совєтських часів тягнуться традиції цитатництва. Нас примушували повірити в те, що кіно є найважливішим видом мистецтва. Чи в те, що велосипед як засіб пересування набагато корисніший за автомобіль -- десь у Леніна є й така цитата.

Тепер замість цитатника Леніна нам сунуть до рук препаровані твори інших видатних людей, які заслуговують на довіру. За цим стоїть переконання, що нами далі можна маніпулювати. Що ми легко "поведемося" на вирвану з контексту або неіснуючу цитату. І колись за чарчиною, для підтримки інтелектуального рівня нашої бесіди скажемо своєму сусідові: "А ти знаєш, що Франко говорив про лібералів?" А далі потече задушевна розмова про гнилий лібералізм, жидівсько-масонську змову і потребу твердої руки в Україні.

Зараз не можливо дізнатися, хто є автором оцієї маніпуляції Франковим іменем. Летючка не підписана -- треба думати, що зі скромности. Але особисто я знаю лише одну партію, яка у сучасній Україні "спеціалізується" на Франкові. Боюсь образити когось своїми підозрами, але летючка найбільше працює на виборчий успіх цієї ж партії. Де зараз можна побачити разом марксистів, соціалістів, демократів і лібералів -- оті "жидівські писки", вживаючи термінології летючки -- як не в опозиції, у союзі комуністів, соціалістів, БЮТу і Нашої України!

Цей союз неміцний і постійно колеться. То чому не допомогти йому в цьому? Чесний український патріот прочитає листівку і подумає: "А нащо Ющенкові оці жидомасони?" Чесний ліберальний виборець -- дуже часто неукраїнець або російськомовний українець зі Сходу України -- дістане на прикладі листівки ще один доказ "звірячого лиця українського націоналізму" і підтвердження образу Львова як ксенофобного міста (зверніть увагу, що летючка з'явилася під час книжкового Форуму, коли у місті була маса гостей з-поза Львова). До кого потягнеться, у кого шукатиме захисту від тих страхів, кого з неохотою як менше зло знову вибере один і другий виборець? Ясно, що він потягнеться до кандидата від влади, яка тримає "у порядку" і Захід, і Схід.

Можна зрештою припустити, що на цю антисемітську летючку спромоглися наші питомі українські радикальні націоналісти. Але чому раптом ворогом № 1 для них стали "жидівські писки"? Де ж тоді ділася їхня любов до поляків і росіян? Та спостерігаючи образ Дмитра Корчинського на офіційному українському телеканалі або знаючи, де і на кого зараз працює Олег Війтович, сумніваюся, що радикальні націоналісти настільки вільні у своєму виборі кого їм любити і кого їм ненавидіти.

Нами маніпулюють -- а ми не даймося. Нас страшать -- а ми не біймося. Нас мають за дурних -- а ми маймо мужність користатися своїм розумом. Це правда, що темрява найгустіша перед сходом сонця. Але досить розбудити свій розум зі сну, щоб її розвіяти.
Зміст Поступу
Перша сторінка
  ·  ЄЕП всім сподіванням 
  ·  Блохін -- тренер збірної 
  ·  Нові версії вбивства 
  ·  Ігор АДАМЧУК: Не всім міліціонерам можна довіряти 
Погляд
  ·  Замах на президентство Ющенка 
  ·  Надія КОШОВА: Нам потрібна боргова в'язниця 
Поступ у Львові
  ·  І знову про ЄЕП 
  ·  Перший млинець глевкий 
  ·  Студенти без середньої освіти 
  ·  Гроші на вимогу освітян 
  ·  Італійці розбушувались 
  ·  "Газета"-ДПА: далі буде 
  ·  Депутати повірили прокуратурі 
  ·  Осінній ярмарок 
  ·  ХРОНІКА 
Поступ з краю
  ·  Лазаренка судитимуть взимку 
  ·  Захід застерігає Україну 
  ·  США відкривають карти 
  ·  Втретє Кучми не буде 
  ·  Парламент посварив уряд 
  ·  Кияни хочуть виборів 
  ·  КРАЄВИД 
Поступ у світі
  ·  Другий шлюб Стефанії 
  ·  США-Саддам: війна в ефірі 
  ·  Східна Європа проти Кастро 
  ·  Сербія готується до виборів 
  ·  Африканські леви вимирають 
  ·  Вкрали цибулю у Шарона 
  ·  СВІТООГЛЯД 
Економіка у Поступі
  ·  Безкоштовні вхідні -- реальність 
  ·  Шукаю квартиру 
  ·  Компенсації вкладники збільшили 
  ·  Газ із Чорного моря 
  ·  "Нафтогаз України" відновить Ірак 
Аналітика у Поступі
  ·  Стратегія і тактика Тигипка 
  ·  Кров святої землі 
Арт-Поступ
  ·  Якщо повірити Шекспіру 
  ·  Пробний камінь музики 
  ·  aRT-GALLERY 
Дискусія у Поступі
  ·  НАМИ ЗНОВУ МАНІПУЛЮЮТЬ? 
Спорт-Поступ
  ·  "Срібло" дарує Південний Буг 
  ·  Рінкон-міна для "Локомотива" 
  ·  Літнє "золото" українського біатлону 
  ·  Срібна стріла українців 
  ·  Городок -- місто шахів 
  ·  Наші боксери серед еліти 
  ·  КОРОТКО 
Пост-Faktum
  ·  Не ображайте ілюзіоніста 
  ·  КАЛЕНДАР